Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa Začetek za tiste ki smo bili lenuhi

Začetek za tiste ki smo bili lenuhi

Tako!
Priznam. Že leta do zdaj se ukvarjam s preveliko težo in sem se borila proti njej samo s stradanjem. Vse vem, kaj počnam narobe, načitana sem do nezavesti, toda ko mi spelje, takrat se nažiram in zdaj v zadnjem letu mi je odpeljalo in ne zmorem več kontrole. Ok, to priznam. Pridobila sem 13 kg in vem da sem prava pujsa, tako, da sem rekla STOP! In zdaj ne zmorem več ostati na programu “Stradanje”, saj mi najkasneje po dveh dneh utrga.

Tako sem si nabavila orbitrek pred desetimi dnevi. In šele zdaj upam pisat sem gor, da ne bi dobila samo salvo bombandiranja in grajanja. Pri prehrani mi gre bolj tako – beri – vsaj nažiranja ni, z vadbo pa pravzaprav ne vem.

Naj povem, da sem TOTALNO brez kondicije, telo mlahavo (aja-dva poroda), v službi sedim, tako, da sem kar takoj opustila začetno navdušenje, da bom ob večerih vsaj uro na orbitreku. Zdaj sem vsak dan zjutraj gor 10 min, in zvečer še 20minut.

Zdaj mi pa ni jasno kaj sem pravzaprav s tem naredila. Tudi pri jakosti pritiska nisem pretiravala, ker potem ni variante da zdržim teh razdeljenih 30min dnevno. Računam na to, da bom jakost stopnjevala. Pravzaprav pa ne vem kako naj sploh vadim ob tem, da ne prekipevam od kondicije.

Muči me kar nekaj vprašanj:
– ali je sploh učinek kurjenja maščob, če ne vadim 30 min neprekinjeno?
– kaj naj najprej povečujem – moč ali čas vadbe?
– vadim vsak dan, le v nedeljo nisem, ali je priporočljiv počitek en dan v tednu ali ne?
– ali se naj sekiram, če ne zmorem večje obremenitve?
– kake vaje še lahko delam in kako(pa da lahko to delam doma, ker izkoristim ko gredo otročki spat – varuške pač nimam da bi šla v fitnes, pa še v našem kraju ga ni, ker nisem ravno iz LJ)

Skratka, dajte mi kak uporaben nasvet. In lepo prosim, ne me napadat za nazaj. Jaz sem namreč ponosna, da sem od desetih dni 9 preživela na orbitreku.

Morda te stvari zanimajo še koga pa ob vseh vas, ki res trenirate vrhunsko ne upajo vprašati….

Pozdravljena,

no, pred meseci se, bila v podobni situaciji kot ti…POPOLNOMA (tud pri meni z velikimi črkami) brez kondicije—verižna kadilka, zaležana oz. zasedena, brez moči, zadihana ob najmanjšem naporu…
Že prej sem se zavedal, kako si škodujem s cigareti, počutila sem se zelo slabo v svoji koži (predvsem fizično), itd.

Preskok je bil najprej v glavi…verjetno se mi je moje početje toliko zagnusilo, da sem si zaželela popolne spremembe. Trajne spremembe življenjskih navad!
Začela sem zelo, zelo postopoma…z najbolj enostavno, a nadvse primerno vadbo za takšne primerke:hojo. Hodila sem najprej samo 15 minut (vem, da zveni neverjetno) in sem bila utrujena. A sem vztrajala, tudi, ko sem imela črne dneve….potem so prišli počasi intervali teka in hoje..8 mesecev in sedanje stanje je: včeraj kolesarski izlet LJ-KR in nazaj, danes popoldan pohod na Šmarno goro in SUPER POČUTJE!

No, še moji nasveti oz. odgovori na tvoja vprašanja:
1. ne poznam orbitreka, a nujno začni z najnižjo možno nastaljivo močjo…tud če boš 14 dni telovadla tako po 15 minut na dan je vredu! Da dobiš veselje…Ne gre, da bi človek v 1 mesecu postal fit, če je prej več let “zabušaval”.
2. Podaljšuj čas vadbe ( ne vem sicer, po koliko časa, se začnejo kuriti maščobe), a osebno se mi zdi 1 ura vadbe smiselna. Glede moči pa: najbolj boš kurila maščobe, če boš minimalno zadihana..tako, da boš lahko med vadbo normalno govorila! Če boš rdeča in zasopihana je to zank, da pretiravaš in ni nobene koristi.
3. Jaz sem na začetku hodila vsak dan—bolj zato, da sem se navadila..ampak seveda ni nujno, da vsak dan “orbitrekaš”
4. Sekiranje zamenjaj z optimizmom, ne krivi se za nazaj (in še za naprej).

Jaz bi ti priporočala poleg orbitreka sprehode oz. hitro hojo in kolesarjenje.

Ko boš zadovoljna s kondicijsko ravnjo in boš organizem pognala v tek, pa pridejo kakšne vaje npr. z utežmi za učvrstitev mišic. Tudi joga bi ti bila morda všeč, a zahteva veliko potrpljenja in je zelo “specifičen” način vadbe…

Pazi pa tudi na prehrano, brez stradanja ! Brez radikalnih diet! Načitanost spravi v vsakdanje navade.

Ponosna pa si lahko nase že sedaj zelo!

Veliko vztrajnosti, železne volje in nenazadnje tudi dobre volje ti želim pri tvojem spreminjanju!

Najprej misel: Vsa se tako dolga pot se zacne s prvim korakom. Cestitke!

1. Sem mnenja, da je orbitrek odlicna izbira, ker omogoca “low impact” vadbo. V tvojem primeru je to se toliko bolj pomembno, saj imas (najbrz) tudi sklepe in vezi v “ne najboljsi” formi. Le vstrajati velja. In seveda, podaljsuj vadbo. Zmerna jutranja vadba je dobra izbira.

2. Predlagam, da si kupis komplet lahkih utezi. Ker nimas casa, da bi hodila na fitnes, je edini nacin, da vadis doma. Z eno klopco in kompletov utezi se da naredi toliko enih vaj in si postopoma okrepiti telo.

Hvala obema za VZPODBUDO!!! Te sem bila naravnost lačna!

Zdaj če prav razumem, nisem niti naredila kaj narobe, ampak mi ni jasno….torej naj najprej podaljšam to vadbo(low impact) na 1 uro, potem pa dodajam intenzivnost? JOJ KDAJ BOM ŠELE SPOSOBNA ORBITREKAT CELO URO????

Torej tudi jutranjih 10min ni zaman? (zdaj sem se grizla da 10min ni nič, toda pred službo res ne zdržim več)

Dobro!
Zmedena pa sem tudi glede prehrane. Ne maram namreč mesa(sicer ga jem), toda tukaj vsi propagirate beljakovinsko hrano+ zelenjava.

Rada imam sadje, pa ga naj ne bi zaradi sladkorja, mlečni izdelki so menda obremenitev za prebavila, OH pa itak so le za tu in tam, ker naj bi shujšala. Nimam pojma kateri model prehranjevanja je torej najboljši.
Poleg tega imam probleme z urejanji obrokov, saj delam en dan zjutraj, potem popoldan, pa naslednji dan ponoči, potem sem tri dni doma itd.

Nekoč sem shujšala ob dveh jabolkih in celi skledi zelenjave v solati na dan. Vsak drugi dan pa še kaka kepcica sladoleda ali jogurt, morda košček mesa ali ribe. Enolično! Ne morem več tako, pa še metabolizem se mi je skoraj ustavil! Ne pretiravam ko rečem, da sem potem morda pojedla le juho pri mami na kosilu pa ENO žlico krompirja in solato, pa sem šla takoj 1kg gor.

VSAK NASVET BO ZAME ZLAT!

Kakršnakoli dieta je za organizem zelo obremenilna. Najboljše je jesti vsakega po malo. Važen je zajtrk, za večerjo čimmanj in največ tja do 6.ali 7. ure zvečer.
Nisem noben dietolog, govorim iz lastnih izkušenj. Sicer nisem imela dosti za izgubit, a so šli vseeno težko dol. Zajtrk jogurt, kosilo majhno, potem nič več. Par kil je šlo in potem nič več, jaz pa lačna. Pa sem se kakšen dan pošteno pregrešila. Za večerjo kaj sladkega, ali par kosov kruha in salamo, sir… Pol pa spet po starem. Spet je šlo dol. Zdaj pa namensko tako delam. Če se da jem čimmanj (precej sadja in zelenjave) za kosilo vse. Ko pa mi zapaše pa pojem tudi sladko ali drugo. Par dni manj, pa spet kak dan več.( Seveda pazim, da se ne prenažiram). Čula sem, da se potem organizem težje prilagodi zmanjšanemu vnosu in temu prilagaja porabo. Pri meni deluje.
Glede orbitreka pa sem jaz ravnala enako. Najprej malo, potem malo dlje, pa včasih malo povečat jakost, pa spet podaljševat čas, a do 1 ure nisem prišla, ker mi je predolgočasno. Zdaj ga uporabljam samo za ogrevanje, potem sledi vadba z utežmi in razni trebušnjaki pa podobno. Čeprav sem tudi v tem postala lena.
Ne obupaj. Važno je, da si se odločila in začela na tem delati. Vztrajaj! Pa tudi če rezultati ne bojo takoj vidni. Kot so se kile počasi nabirale, bodo tudi počasi, a zato bolj trajno izginjale.

Eno uro na orbitreku je res tooooo much… sem kar v formi pa sem ze po pol ure adijo 😉 Raje povecajte intenzivnost.. Zraven orbitreka, pa se komplet utezi (kot je nekdo ze zgoraj napisal) pa bo… 🙂

Zlati ste!

A se da kje dobit opis vaj(za začetnike) z utežmi?

In še moje opažanje po cca14dneh – špeh je seveda še ves tukaj, amak se je malo bolj pokonci postavil, torej ne visi več tako in ne vibrira tako močno kot prej(kot žolca) he, he….ali pa se mi samo zdi in sem samo malo važna.

Poglej na: http://www.bodybuilding.com/fun/exercises.htm

Vaje v sliki in besedah.

Joco, hvala, bom preštudirala.

Me pa še nekaj zanima:
Vsepovsod berem, da je dobro, če en dan ali dva v tednu ne vadiš, da si mišice odpočijejo. Toda jaz se tako slabo počutim(v nogah čutim pritisk), tako da sem včeraj potem zvečer vseeno zlezla na orbitrek, ker mi je bilo potem bolje.
naj mi kdo pove kaj o tem.

Hvala!

Ena prijazna knjiga z opisom vaj za zacetnike je: Prirocnik za krepitev kosti in oblikovanje telesa- avtorice Joyce L. Vendal…Vse vaje so s prostorocnimi utezmi in kot take primerne za vadbo doma.
Osebno se mi zdi bolj primerna za zacetnike, saj se omeji na nekaj vaj za vse misicne skupine..

2X predlagana http://www.bodybuilding.com/fun/exercises.htm pa se mi osebno zdi kar prevec zahtevna za nekoga, ki nima izkusenj z utezmi…

Nina, hvala…bom napadla knjižnico, vendar šele naslednji teden.

No, glede počitka vsaj en dan v tednu mi ni nihče še odgovoril:((
Res mi ni jasno, zakaj mi je bilo v nogah tako neznosno, da sem raje šla orbitrekat (no, ko bi mi kdo še pred mesecem rekel, da bo tako, bi mislila, da je padel z Marsa), kot da v nedeljo ne vadim. Nimam musklefibra, ampak samo pritisk v miđicah. Aja, pa po stopnicah navzgor tudi malo čutim.
naj pa se pohvalim, da mi je danes prvič uspelo orbitrekat celih 28minut. Še malo, pa bom res na pol ure. Potem to utrdim, potem pa malo pojačat moč, oz. intenzivnost.

Lep dan vsem!

Po dolgem čas u spet jaz in spet s problemom;
zdaj sem že vsak dan do 30minut na orbitreku. Ampak imam problem. Izgleda sem ulovila kondicijo in zdaj imam pulz pri tem tam od 100 do 115, moral bi biti vsaj 120, če hočem kurit maščobe. Ja, naj povečam ritem ali pa upor, toda me potem noge tako bolijo, da ne bi zdržala več kot kakih 10-15minut. Ne vem kaj naj.
Aja, pa naj bo kdo tako dober, ker vem, da vse tako dobro obvladate in mi odgovori kako je s tem enim ali dvodnevnim počitkom.
AJa, pa kupila sem si uteži. Zdaj brskam za vajamoi, tako, da zdaj dober teden že dodajam nekaj vaj in nisem le zgolj na orbitreku. Tako sem aktivna 6 dni v tednu po kakih 45-50minut. Če pomislim, da sem še pred mesecem dni tekla 100m in padla dol…
Jem pretežno solate in polnovredne OH, mesa niti ne maram, zvečer pa skuto s cimetom in kakim naribanim jabolkom(včeraj jagode). V natanko mesecu dni sem izgubila 2,5 kg, toda ta teža mi že kakih 10dni stoji. Kje grešim?

To, da se ti je po 2,5 kg ustavilo, kaže na to, da si izgubila predvsem mišice in ne maščobe. To se zgodi (po mojih izkušnjah) vsaj 70% ženskm, ki se hujšanja lotijo brez vsakega znanja.
Očitno nimaš dovolj velike razlike med zaužitimi in porabljenimi kalorijami. In pa še nekaj: 30 minut orbitreka je veliko premalo, če bi rada ustvarila kakšen otipljiv razultat. Nočem ti zbijat volje, lepo je da si ponosna da si se sedaj navadila na trening. Tako moraš nadaljevati. Ampak z takšnim načinom treninga boš hujšala zelo zelo dolgo.

Pri Orbitreku običajno ne potrebuješ enodnevnih ali dvodnevnih premorov. Če pa sama čutiš da si noge preveč obremenila in te bolijo si pa seveda vzemi dan ali 2 počitka. Poslušaj telo.
Vaje z utežmi pa si razdeli tako, da čimbolj pokriješ vse mišične skupine.

pa še nekaj: a si pomislila da bi si z denarjem od Orbitreka lahko privoščila hujšanje pod strokovno pomočjo?
kar srce me boli ko vidim kako mečete denar stran

Marky, zdaj se pa ne strinjam popolnoma z zadnjim delom tvojega odgovora.
Jaz hujšam pod strokovnim nadzorom in tam so nas učili, da je VSE BOLJE KOT NIČ – torej orbitrek ni metanje denarja stran! Res da je boljša telesna aktivnost vsaj 1 uro na dan, ampak kot sem rekla, vse je boljše kot nič. Tudi aktivnosti čez dan se seštevajo, za uspešno hujšanje pa je potrebno vsaj 3-4 ure večje fizične aktivnosti na teden. Torej noben trud ne gre v nič, če pa hujšaš počasi je pa tudi dolgoročno boljše kot prehitro.
Tko da Marky, ni treba da te srček boli :-)) pa da jemlješ ljudem voljo ( ko so ravno dobro začeli ) do kakršnega koli gibanja – to je treba pohvalit in vzpodbujat ( tko kot si to storil, na začetku posta ).
Ponavadi se 20 min orbitreka razvije še v 1 uro hitre hoje, potem še to postane premalo itd….vsaj pri meni je bilo tako.
Lep pozdrav.

Sploh pa je cena orbitreka taka, da zadostuje še ne za cel mesec osebnega trenerja…

Pa hujšati je priporošljivo tako hitro, da oseba izgubi cca.0,6% začetne teže tedensko.

Pa tudi mislim, da tudi prevelika razlika med zaužitimi in porabljenimi kalorijami kvečjemu zavira hujšanje, saj upočasni metabolizem. Za izgubljanje priporočene teže tedensko je zato potreben kalorični primanjkljaj v višini cca.500 kalorij.

Lunica, ti kar nadaljuj. Mogoče samo upelji en dan tedensko malo več hrane. Ker če zaužiješ ful manj kalorij kot jih porabiš, potem se ti ustavil metabolizem, in moraš telo prelisičiti tako, da bo mislilo, da je spet čas žretja in ne šparanja. Pa bo začelo tudi več porabljati.

Drugače pa samo vstrajaj!
Veliko uspehov!

Hvala.
Marky, tako brez znanja o hujšanju nisem, toda tokrat sem se lotila zadeve malo drugače. Hrane si nočem zreducirati le na tri listke solate dnevno, ker me je to pripeljalo v preteklosti le še do povečanja teže. Tudi zaradi stradanja se upočasni metabolizem!!! In meni se je. EDINA stvar, ki mi še lahko pomaga je gibanje. Sklepam, da si ti osebni trener. OK, pa mi napiši kaj naj bi počela. Me zanima, kaj dobim za koliko denarja.
In nekateri so mi svetovali postopnost. Si sploh ne znam predstavljati dve uri treninga. Enkrat ja, potem pa zjutraj ne bi mogla iz postelje. In potem bi vse poslala k vragu in obsedela spet. Ne hvala lepa, to ni moj cilj. Nisi mi pa odgovoril kako naj dvignem utrip, da ne zmanjšam časa vadbe. Ne veš? Škoda, ker sem mislila, da je to osnovno vprašanje. In nisi bral dobro. Pol ure je orbitreka in takoj za tem ŠE 15-20MINUT VAJ.
Hvala pa za nasvet glede počitka.

Hvala tudi Nini in Helpi. Ja, postaja mi premalo:)) Zato sem pa kupila nekaj dni nazaj uteži:)))

Živjo Lunica, glej jaz ti lahko povem, kaj so nas učili – mogoče si lahko s tem kaj pomagaš. Seveda pa jaz nisem noben strokovnjak ali osebni trener, govorim iz svojih izkušenj in podajam informacije iz šole hujšanja.
Pomemben je čas, to že vemo vsaj 3-4 ure na teden ( če je več je še boljše ). Pomembna je frekvenca: torej večkrat na teden ( ne vve 4 ure na enkrat ), lahko vsak dan, ni pa nujno. Pomemben je interval: torej vsake toliko časa vadbo pospešiš in umiriš in spet pospešiš, da krepiš srce in seveda povečaš utrip: npr. orbitrek voziš najprej počasi potem pa vsake toliko malo hitreje, kolikor pač zmoreš. Pri hoji npr. je pa fajn če greš mal v hrib pa spet dol ali pa preprosto vsake toliko pospešiš korak. Boljšo kondicijo ali FITNES-indeks imaš, težje ti je doseči idealen utrip, bolj se moraš pomatrat. Meni so fitnes-indeks izmerili in sem zelo napredovala od takrat ko sem začela – sem pa še daleč od kakšne boljše skupine ali od vseh teh strokovnjakov na tem forumu. Se pa trudim po svojih močeh. Vidim, da tebi tudi uspeva, da ti orbitrek postaja premalo to je znak za to 🙂
Lep pozdrav vsem.

Hvala za vzpodbudo Helpa. Danes sem poizkušala z intervali na orbitreku, tako, da sem pospešila, pa malo umirila ritem in tako naprej. Mislim, da sem se bolj oznojila, pa tudi utrip se je povečal,no, seveda je vmes tudi padal, toda trenutno, mi je to bolje.

Brez zamere… rekla si tokrat sem se lotila stvari drugače… to pomeni, da nevem koliko znanja tudi nimaš, drugače bi ti že v prvem uspelo…
Jaz sem strogo proti drastičnem znižanju kalorij, ker vemo kam to vodi. Postopnost je pravi pristop. Ampak če začneš postopoma, potem ne moreš pričakovati da boš takoj izgubljala težo, ampak POSTOPOMA.

Če želiš se lahko kdaj dobiva in se pomeniva o stvari. Nisem tukaj da bi karkoli zaslužil. Tukaj sem, da premagujem dolgčas. Zato pa obstajajo takšni forumi – zato da ti ni potrebno plačevati trenerjev. Vse se lahko naučiš iz odgovorov. Ampak seveda ne na tem forumu. Tu zgubljaš čas. Če imaš čas pojdi na: http://www.maxximum-portal.com/forum Preberi si samo Prehrano in Trening. Preberi si nekaj stvari nazaj in stvar ti bo kmalo jasna.

Glede vprašanja o utripu: podobno kot bi vprašala, kako naj manj ur delam pa bom več zaslužila. Da vzdigneš utrip moraš povečat intenzivnost. Ko pa vzdigneš intenzivnost pa ne vzdržiš več dolgo.

New Report

Close