Najdi forum

Zakaj sadje ne priporočate?

Pozdravljeni!

Že od malih nog sem bolj okrogla kot ne! V zadnjem času mi je uspelo spremeniti prehrano, začela sem se tudi malo rekreirati in na ta način zgubila 10 kg. Ker me težji del še čaka ( še ene 15) me zanima, zakaj tako odsvetujete sadje. Ne morem najti posta, vem pa da je ena napisala jedilnik, pa vam sadje ni bil všeč (glukoza?).

Sama se nekako že leto dni privajam (zadnje mesece bolj) Montignacovi metodi, kar pomeni da se izogibam “belim” in škrobnim zadevam. Hrana mi ustreza in mi ni težko. Imam 5 obrokov čez dan, vmesni obroki predstavljajo po eno ali dva jabolka. Zdaj me pa zanima ali je res bolje kaj drugega uživati namesto teh jabolk!? Sem se že odločala za sadne dneve, pa zdaj ne vem ali je to pametno? Čist ste me zbegal :)))

Oliver omenja skuto, pa namaze,… Mene najbolj baše to, da delam v gostinstvu in nimam nobenga cajta. Ker imam pic že vrh glave, si od doma nosim hrano. Pa se mi včasih ne da kuhat. Včasih enostavno obroke preskočim, ker ni časa jest(nedelja,…) In se mi sistem podre!

Kaj bi človek jedel, da ne bi blo zamudno preveč? Delam od 12 do 22, tko da mam glih cel dan podrekan! Pol mi gre pa tko na živce k nosm pice, pa solate pa tko lepooooooooo in doooooooooobr dišijo, jest pa tkooooooo lačna, pa ne smem! Hudo, sm tko jezna včasih! :)) Pa popizdim in se ne grem več in si poderem ves sistem!

Se opravičujem, ker sem se tako razpisala, ampak na živce mi gre, ker se mi sistem podere zaradi vikendov, ko ne morem normalno jest! Upam, da mi bo kdo dal kakšen predlog ali pa mi vsaj razložil v čem je fora s tem sadjem!

Hvala in lep pozdrav,

Petra

Pri sadju je problem, da ima visok glikemični indeks, kar pomeni, da se njegov sladkor (fruktoza) hitro absorbira v kri in dobiš energijo, katere takrat ne rabiš, zato se ta pretvori v zalogo maščobe.

Jaz sem nora na sadje in mi je zelo težko, ker ga ne smem jest. Izjemoma pojej kakšne jagode, te so še najbolj ugodne po mojem mnenju.

Jaz sicer tega s sadjem ne vem, sem pa ugotovila, da si moraš izdelati tak sistem prehranjevanja, ki ti bo ustrezal in se ga boš lahko držala. Jaz sem zase ugotovila, da ne morem jest 5 majhnih obrokov na dan, ker sem bila (kljub temu, da vsi pišejo drugače) non stop sestradana. Res, prav čakala sem, da bo minilo 3 ure in da bom lahko pojedla tist jogurt, ki me pa seveda ni nasitil. Zdaj pa jem isto količino hrane kot prej v 3 obrokih, ampak to pomeni, da se pri vsakem obroku najem toliko, da nisem lačna. In deluje. Pa kljub temu, da skoraj vedno za večerjo jem sadje in LCA sadni jogurt, ker mi pač vedno zvečer cukr pade in mi to ful odgovarja, ker me potolaži.Torej, hočem rečt, da mora najbrž vsak svoj sistem pogruntat (mogoče, če strežeš soaltke, pa to takrat jej )

Glede na to da imaš zelenjave na voljo v neomejenih količinah lahko to ješ. Skuta je zakon! Sadje ne škodi (male količine kos na dan). Top fruits – jagode, borovnice, robide, kivi. Sadje ima zelo veliko sladkorjev (fruktoza ki se relativno počasi sproščajo problem pa še vedno ostaja ker je to še vedno cukr ki ga telo ne rabi kej). Na dijeti se sadja izogibam in vse sadje zamenjam z zelenjavo!

LP Oliver

preberi si članek na:

Sadje vsebuje sadni sladkor fruktozo… ta se drugače metabolizira kot glukoza, da manj energije in hitreje se pretvarja v maščobo, v kombinaciji z glukozo močneje stimulira insulin,…

Ni mi jasno, zakaj je sadje na zatožni klopi. Po mojih izkušnjah se odlično obnese pri hujšanju.

Imel sem krepko preko 100kg, okrog 20kg preveč za mojo telesno višino. Leta in leta sem se mučil z raznimi dietami, tekanjem itd…, da bi si končno uredil normalno težo. Ni šlo in ni šlo, vedno sem se vrnil k ustaljenim navadam. Biti ves čas lačen je zelo težko in na dolgi rok izgubljena vojna.

Z mnogo poizkušanja na lastnem telesu sem končno odkril, da lahko nemoteno jem sadje in se mi to ne pozna pri telesni teži. Najbolj so me redili: kruh, testenine, sladkarije in razni mlečni izdelki.

Sedaj vedno, ko sem lačen pojem kakšen sadež oziroma v poletnem času, ko so tržnice obložene s sadjem se skoraj izključno prehranjujem samo z njim. Na dan pojem kar konkretne kilograme, pa se mi to na teži sploh ne pozna oziroma celo zgubim kakšen kilogram.

Seveda je to moja izkušnja in vesel sem, da sem končno našel prehrano ob kateri uživam, ko jo jem, pa še na količino mi ni potrebno paziti. Z jabolki se pač težko prenažiraš, bistveno težje, kot pa s kakšnim kruhom, siri, salamami in sladkarijami.

Stvar posameznika, njegovega metabolizma, načina življenja, ciljev,….

Če imaš 20kg preveč (in ni bolezensko) potem bo pomagalo že več gibanja in manj hrane (pa še če malo na izbor hranil paziš) pa bojo kile šle hitro dol tudi če boš jedel sadje…

Drugo pa je, če imaš recimo par KG preveč, potem je vsaka optimizacija zlata vredna, ali pa če imaš hudo zavidljiv % maščobe (tam 7%) in se ti vsak presežek hrane pozna.

Še vedno pa bo ostalo tako, da eno je teorija, drugo praksa.
Teorija je za vse ista, praksa pa za vsakega drugačna.

Vsekakor se strinjam s tvojo ugotovitvijo, da je vse skupaj stvar posameznika, njegovega metabolizma, načina življenja, ciljev,….

Zakaj sem se sam odločil za sadje najbrž izvira že iz dejstva, da ga imam rad.

Po drugi strani pa ima sadje eno zanimivo lastnost, težko ga poješ več, kot pa tvoje telo trenutno potrebuje.

Lep in tudi praktičen primer:
A: večina lahko brez problemov poje par kosov kruha, salamo, sir, tortico, pa spet kos kruha itd… v to se lahko prepričaš na vsaki “rojstnodnevni” zabavi.
B: večina pa težko konzumira več jabolk. Po enemu ali dveh telo kaj hitro reče: “stop, dovolj imam”.

In to je tudi bistveno, telo samo pove kdaj imaš dovolj brez kalkuliranja kalorij.

Pa še nekaj, rad hodim v hribe. V žepu imam nekaj posušenega sadja, ki ga postopoma jem po poti, ko začutim lakoto. Brez problema rinem v hrib in nato sestopim. V dolini ne čutim nikakršne lakote in potrebe za kakšnim obilnim kosilom v bližnji gostilni.
Prej sem imel v nahrbtniku bogato obložen sendvič, ki sem ga običajno pojedel na vrhu hriba. Lahko mi verjameš, da sem se komaj privlekel v dolino. Najraje bi zalegel za kakšen grm in zaspal kakšno urico. Takoj po prihodu v dolino pa gromozanska lakota.

Moje mnjenje: bolje je jesti sestavljene oh (škrob) kot enostavne sladkorje (med katerimi je tudi fruktoza, ki je v sadju).

Oliver, ampak tole pa kljub vsemu moram komentirati. Namreč, vedno tako hvališ skuto, skuto, skuto. Skuta je predvsem beljakovinsko živilo. Človeško telo kljub vsemu ne potrebuje več kot 0,8 g- 2g beljakovin na dan na kg telesne teže. Kar je pa v bistvu en zrezek zmerne velikosti. Vse, kar je več, se v telesu presnavlja tudi na škodljive strupe, ki se v telesu nabirajo in ti “zakisajo” telo. Telo (če ti ravno ni cilj maksimalno povečati mišice, kar se mi na dolgi rok tako vprašljivo in neučinkovito početje) ne potrebuje več kot 10% potreb na dan.

lp,
Mici

Ja tut bi rad vido šnicl ki bi meu 200 g beljakovin (skor 2 kile težak).

Pol kile skute ima ca. 65 g beljakovin – kar meni zadostuje za ca. obrok in pol oz zmiksam en lca probio in 250 g skute pa dobim en vmesen obrok.

LP Oliver

PS Študije so pokazale da velika količina beljakovin (tudi nad 2 g) ne škoduje če osebek skrbi za svoje telo in pije zraven dovolj vode. Kvečjemu nasprotno velika količina beljakovin zelo pozitivno vpliva na sproščanje določenih hormonov.

Meso ima tam približno 25g beljakovin na 100g…
Ornk zrezek ima recimo 200g… to znese cca. 50g beljakovin…

Če maš tam 70-80kg in konzumiraš 2gB na KG teže to znese okol 150g beljakovin dnevno, kar je močno dobre pol kile mesa…

Če bi bilo tako kot praviš, bi vse firme s športno prehrano propadle, da ne govorim kok super bi blo, če bi blo treba v celem dnevu pojest samo en zrezek – ki bi ga naselkal na 5 koščkov in bi vsake 3 ure pojedel en košček, kjerkoli bi že bil 🙂
Da ne govorim o malih stroških – kilo mesa bi mel skor za cel teden.

Živ Oliver! Dej mi povej kakšno zelenjavo ješ med obroki. Moram rečt, da sm skor odvisna od zelene solate, samo mi pa vseeno ni, da bi jo jedla skor pri 5-ih obrokih dnevno. Mi lahko kej predlagaš?Hvala @

Tudi jaz, ko sem začela hujšati sem pojedla ogromno sadja predvsem jabolka tudi po 8 in več na dan pa sem shujšala za 12 kg pa še prebava se mi je izboljšala. Tudi sedaj, ko sem dosegla svoj cilj pojem ogromno sadja: jabolka, pomaranče, jagode, češnje…, vendar moja teža ostaja ista!

Nela

Ne vem zakaj je toliko pripomb čez sadje. JAz pravim, da pojem precej premalo sadja. Se sploh zavedate koliko vitaminov je v sadju? Glede na to koliko prehladov in gripoznih obolenje je pri nas, se večina ne zaveda koliko vitaminov ima sadje. Sadje bi moralo biti na jedilniku vsak dan. Seveda zelo ugodno vpliva na prebavo. Mislim, da je bistvena razlika med sadnim sladkorjem in sladkarijami. Jaz sem popolnoma nesrečna, če kakšen dan nimam sadja. Zato pa se mi ni potrebno basati s tabletami s C-vitaminom.

jaz ne štekam, lepo je zgoraj napisano zakaj NE sadja in za tiste ki še zmer ne dojamete ga kopiram

Pri sadju je problem, da ima visok glikemični indeks, kar pomeni, da se njegov sladkor (fruktoza) hitro absorbira v kri in dobiš energijo, katere takrat ne rabiš, zato se ta pretvori v zalogo maščobe.

Ursika fruktoza nima visokega GI temveč nizkega. Problem sadja ni v GI.

-gre pa fruktoza zaradi posebnega metabolizma hitro v maščobo
-znižuje senzitivnos na hormon inzulin, kar pomeni več potrebnega inzulina (preveč redi)
-posledično povečuje raven trigliceridov v krvi
– zmanšuje pretvorbo ščitničnega hormona T4 v T3, to pa je hormon ki ureja hitrost presnove
,….

Če koga zanima biokemična razlaga se lahko lotim tega vendar upam, da ne.

A tole so nizki GI?

lubenica 72
pomaranče 44
rozine 66
slive 39
ananas 66
jabolka 38
banane 65(zelo zrela)
grenivke 25
marelice 60
češnje 22
mango 60

GI je tu višji zaradi vsebnosti glokoze. Fruktoza ima GI okoli 30. (govoril pa sem o fruktozi)
Pa še vseno so te GI veliko nižji, kot npr. Gi kornflexa, čokolina, krompirja…

Nižji pa so zato ker visok GI glukoze znižuje nizek GI fruktoze.

Da ne bo kake pripombe seveda govorim o povprečnemu sadežu. Seveda so odstopanja,kjer je Gi visok.

New Report

Close