Najdi forum

Nadmorska višina in šport

Kako vpliva nadmorska višina na fizične sposobnosti, srčni utrip, dihanje, porabo energije… pri, recimo, aerobnih športih (tek, tek na smučeh, treking, smučanje…). Odpravljam se namreč na ‘malo višje’ ležeče smučišče in se bom tam malo preganjal okoli s pomočjo zgoraj navedenih športov. Sam nimam izkušenj z vplivom velike nadmorske višine (cca. 2000-2700 m n.m.) na fizične sposobnosti, zato prosim za kak pameten nasvet oziroma mnenje.

LP in hvala, Tekač

Vpliv nadmorske višine na fizične sposobnosti je lahko zelo velik.
Po raziskavah je ta vpliv drastično večji na dolgotrajne aktivnosti na velikih višinah.
Na primer:

Zmanjšanje sposobnosti VO2MAX do višine 1000 linearno narašča do 60 min in zmanjša sposobnost VO2MAX za -2%, nadaljno trajanje obremenitve samo neznatno poveča zmanjšanje VO2MAX. Pri kratkotrajnih obremenitvah so spremembe neznatne.

Z rastjo višine nad to mejo pa sposobnost VO2MAX začne padati po formuli:

Na vsakih 1000m nad 1200m okoli 10%.

Približno izgleda tako, da ti prve dni na višini okoli 2500m pade VO2MAX za -15% potem se z aklimatizacijo izboljša do -10%.

Pri kratkotrajnih obremenitvah je zmanjšanje VO2MAX dosti manjše.

LP in veliko užitkov.

Hvala Kolesar, bom upošteval Tvoje nasvete in upam da bom dobro izkoristil ‘višinske priprave’ (si bom po treningu vzel 2 l krvi in si jo potem ‘nabasal’ nazaj, ko bom spet na ‘normalni’ višini, ha, ha, ha…- to je šele dopping) Saj veš, da se samo šalim…

LP, Tekač

Tvoja končna ugotovitev je pravilna. Telo se poskuša aklimatizirani na “redkejši” zrak in zato boljše dela ko se vrnemo na “polno dozo”.

Po prej navedenem izračunu imamo na Mount Everestu samo 27% naših sposobnosti, ki jih imamo na nadmorski višini 0m

LP.

New Report

Close