Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja za KarmenM-boleča dojka

za KarmenM-boleča dojka

Draga Karmen – prelistala sem nekaj knjig, preko iskalnika sem malo pregledala druge odgovore, vendar nisem zasledila nič podobnega, zato se obračam nate.
Od včeraj imam namreč zelo bolečo dojko – desno in sicer na spodnji in predvsem na notranji strani. Dojim 7 mesecev, zadnje čase res veliko redkeje kot prej, saj mi ga enostavno ne uspe več uspešno priklopiti, razen kadar je zelo zaspan in nato tudi zaspi. Ker smo začeli tudi z gosto hrano, mu razne jedi pripravljam s prilagojenim mlekom. Ročno iztiskanje se ni obneslo – nikoli mi ni uspelo nabrizgati več kot nekaj curkov. Črpalke pa nimam. Tako da sem ga v zadnjih dneh na eno dojko uspešno pristavila res samo kakšne 2x, pa še to je verjetno ni čisto izpraznil.
Me pa zelo boli na otip, na dotik. Še ko imam miška v naročju, me boli, ker sloni na prsih. Mislim, da ne gre za zastoj mleka, saj je dojka čisto ohlapna, daleč od tega, da bi bila trda, nobenih zatrdlin. Mogoče je opazna zelo nežna rdečina, ki se širi od bradavice proti notranji strani dojke. Bradavica pa me nič ne boli, čeprav je bila v zadnjem času kar nekajkrat ugriznjena (imamo prva dva zobka in besedica NE mu je zelo smešna, čeprav mu to resno in odločno rečem).
Zanima me od kod ta bolečina? Ali bo minila sama od sebe oz. kaj naj storim? Dojenje na boleči dojki mi ne povzroča dodatnih bolečin (razen če me ugrizne). Kot sem že omenila, je bolečina na notranji strani dojke – od bradavice se širi proti drugi dojki. Mogoče veš, za kaj gre? Ali je imela še katera podobno bolečino?
Pa še nekaj. Z dojenjem še ne bi rada zaključila, saj če ne drugače, se zvečer oz. ponoči rad podoji – pa čeprav gre mogoče bolj za crkljanje. Vendar pa se sedaj res bojim, da mi bo zmanjkalo mleka, ker se tako redko uspešno pristaviva in si tudi nič ne iztiskam. Ali se mleko lahko ohrani samo z večernim oz. nočnim (kadar se zbudi) dojenjem.
Za odgovor ti bom zelo hvaležna, kot tudi drugim, če ima katera podobne izkušnje.
Lep pozdrav vsem, Leona

Draga Leona,
sem se ravno hotela izključiti z neta (ker pričakujem tel. klic), ko je prispelo tvoje vprašanje. Obljubim, da si bom vzela čas in podrobneje odgovorila, morda zvečer ali jutri zagotovo. Upam, da se ti bo javila še kakšna druga mamica, ki je imela podobne težave. Lahko pa seveda pokličeš katero od svetovalk ali mene. Moja tel. bo tja do 15.00 ure zasedena, ker bom imela telefonski intervju za radio, tako da ne boš zastonj vrtela…
Prijazen pozdrav, Karmen!

Jaz trde dojke nikoli nisem imela, tudi, ko sem se tako kot pišeš ti redkeje priklapljala. Me je pa bolelo. Priporočam ti zelo topel tuš in nežno masažo, poskušaj malo iztisniti (pa čeprav je par kapljic), a le toliko, da se mlečni vodi malo sprostijo. Po moje gre za blag zastoj mleka, masiraj predvsem del, ki boli in kjer se pojavlja rdečina. Če si boš iztiskala, ne pretiravaj, da ne boš povzročila še večjega nastajanja mleka – sama sem se, ko sva se s sinom pospešeno odstavljala, masirala po trikrat na dan, iztiskala pa le po kapljico, dve, in to vsakič, ko sem začutila, da me ponovno “tišči”…
Da pa boš čisto brez mleka, ne skrbi. Če si boš čez dan le lajšala pritisk in ga zvečer podojila, se bodo tvoje dojke počasi navadile na en obrok na dan (jaz sem tako dojila še leto dni potem, ko sva čez dan nehala), čez dan ne boš imela težav, zvečer pa boš imela še dovolj za otrokov obrok. Dojke pač delujejo glede na povpraševanje. A če sploh ne bo pristavljala, bo mleko kmalu usahnilo. A brez skrbi – relaktacija (torej ponovno dojenje) je mogoče tudi po nekaj tednih nedojenja…
Upam, da sem ti bila kaj v pomoč, Karmen bo zadevo razjasnila podrobneje (ali pravilneje)…
T.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz sem imela podobne simptome že 3x. Dva dni me je bolela dojka, rahla rdečlina na enem delu in nič trda dojka. Dvakrat se je iz tega razvila visoka vročina (po dveh dneh bolečine), zadnjič celo preko 40. Vse kar sem prečitala na tem forumu v zvezi z zastojem (bogu hvala za ta forum in za Karmen) in mastitisom sem poskusila: pred dojenjem sem si dojko grela s termoforom, vsakokrat sem pristavljala na isto stran, dojila sem ga v zelo bizarnem položaju (da je dojka visela pred usteca, jaz na vseh štirih), ko nisem dojila sem si na dojko držala v brisačko zavit zmrznjen pingvin iz hladilne torbe in v moderc sem si namontirala natrt list zelja. Uspelo je, tako da so antibiotiki, ki sem jih dobila pri zdravniku, ostali v predalu.
Pozdrav!
Klara

Tudi pri meni je bilo podobno – boleča, malo trša dojka, z rahlo rdečino. Prvič pri 6 mesecih, naslednjič pri 7 in zadnjič pri 1 letu. Večkrat dnevno sem si stuširala in s toplo vodo zmasirala dojko, nato ročno iztisnila malo mleka, večkrat pristavila malo na isto dojko in če je premalo popila, sem si preostanek še ročno iztisnila. To sem počela dva, tri dni in še vedno se dojiva.
Srečno!

Draga Leona,
Takole vzela sem si čas in malce preštudirala literaturo. Dejstvo je, da se v času dojenja veliko mamic srečuje s spremembami v dojkah. Tukaj moramo ločiti:
– zamašen mlečni vod
– mastitis
– globoka bolečina v dojkah (ki jo lahko povzročata gornja dva ali pa so drugi vzroki)
– drugo (abcesi, kirurške operacije,.)

Ker se srečuješ z globoko bolečino v dojkah, razumem tvojo skrb. Naj te potolažim, da je potrebno za globoko bolečino v dojkah poiskati možne vzroke in jih potem odpraviti. Zelo dobro si opisala kako se dojita, če bi se slišali po telefonu, bi ti sama postavila še nekaj vprašanj. Vendar menim, da na osnovi napisanega, kakor si že tudi sama ugotovila, prihaja do bolečine v dojki zaradi tega, ker se s sinom ne dojita več pogosto in je to dojenje neredno, dojke pa se še niso >privadilekrčiprivzdiguje< - ta bolečina je značilno locirana pod dojko
– nepravilna uporaba prsne črpalke (ti je ne uporabljaš, ampak pišem tudi za druge mamice)
– glivična okužba v mlečnem vodu ali grozdu
– adhezija zaradi kirurške operacije prsi pred dojenjem
– predmenstruacijska bolečina in občutljivost dojk
– zelo velike dojke, ki so težke in že njihova teža pritiska na tkiva
– prehitri dieti mamice

Ko na dojki opaziš občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Ko mati dobi vročino, dojka pa je na otip zelo trda in boleča, včasih se vidi tudi rdečica na predelu, pod katerim je vnetje, pravimo, da ima mati mastitis. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve. Jemanje antibiotikov ni vzrok za prenehanje dojenja, zdravnik naj predpiše takšne antibiotike (če so res potrebni), ki so z dojenjem združljivi.

Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.

Takoj, ko opaziš zamašen vod ali prve znake mastitisa začni z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažiš bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagaj tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začneš s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga preg pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – sprememba položaja med dojenjem,.

Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Dojite pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Menjajte položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavite otroka tako, da njegov nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, za nekaj dni prenehajte nositi modrček, predvsem pa čimveč počivajte. Če nimate starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, se z dojenčkom kar preselite v posteljo.

Tvoja skrb, da ti ne bo zmanjkalo mleka? Draga Leona, dojke se prilagodijo ponudbi in povraševanju. Ko se otrok doji samo 2x dnevno, dobi v tistih dveh obrokih toliko mleka, kolikor ga popije pač pri teh dveh obrokih. Seveda je količina mleka manjša, toda dokler boš dojila – mleko bo. In tudi ko boš prenehala z dojenjem, tudi če bo to zelo počasen, naraven prehod, bo laktacija obstajala še kar nekaj časa. Če želiš dojenje obdržati in povečati količino mleka, poskusi sinčku pred vsakim obrokom najprej ponuditi dojke, šele nato gosto hrano.

Prijazen pozdrav,
Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri LLLI

Viri:
– Breastfeeding Answer Book, LLLI, 1997
– članki v New Beginnings (www.lalecheleague.org)
– Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer, 1999

Najlepša hvala vsem za pomoč, še posebej pa Karmen. Res si zlata. Moram povedati, da je danes bolečina veliko blažja (pa sploh še nisem upoštevala vseh nasvetov). Vsaj upam, drugače pa vem na koga se obrniti… Hvala!
Lep pozdrav, Leona.

New Report

Close