Najdi forum

Obdavčeni pari brez otrok?

Čez vikend sem na TV Piki (mislim) zasledil “evropski večer” Peterleta – pogovor z Ivom Boscarolom (inovatorjem in lastnikom podjetja Pipistrel, ki ga kot takšnega sicer izjemno cenim), danes pa še prebral članek o tem. No in slednji predlaga (ker je pač moderno, da se gospodarstveniki vedno bolj aktivno vključujejo v sociološke in politične smernice države), da bi se odpravil davek na plače in za polnjenje državne malhe namesto tega uvedel davek na samsko življenje – plačevali bi ga pari med 25 in 50 let, ki so brez otrok! Po Boscarolovih besedah imajo ti pari namreč manj stroškov kot tisti z otroki in s tem lagodnejše življenje. Poleg tega ne poskrbijo za povečevanje baze delovno aktivnega prebivalstva, ki bo delala po njihovem odhodu v pokoj.

Z njim se seveda strinja Plemeniti (vprašanje, če bi se strinjal, če otroka z ono štajerko še ne bi imel), nasprotuje mu pa Ivan Simič, davčni strokovnjak.

Dobro, jaz sem mislil, da otroke pač imaš, če si jih želiš in ne, da bi z imetjem otrok skrbel za povečevanje aktivnega delovnega prebivalstva. Še dobro, da pridejo vsake toliko dol naši evropejci in nas s somišljeniki razsvetlijo :)))

Kaj pa vi – padete v “kategorijo” potencialnih plačevalcev davka na samsko življenje?

Sem bila čisto šokirana, ko sem prebrala ta članek. Ja, spadam v to kategorijo. In zakaj nimam otrok? Dokler bom živela kot podnajemnica in samo sanjala o lastnem stanovanju skoraj sigurno ne bom imela otrok. Se mi ne zdi odgovorno, da bi jih imela, če jih nimam kje imeti.
Obdavčijo naj tiste pare, ki imajo svoje stanovanje in vsak najmanj po 300 čukov plače.
Do takšne neumne ideje pa lahko pridejo edino taki, ki imajo vsega polno rit.

Joj kako sem jezna! Potemtakem bova obdavčena tudi midva s partnerjem, ki se že deset let brezuspešno trudiva za otroka? En otrok mi je umrl na porodu, za sabo imam še dva splava. Deset let želja, neuspehov in obupa. In sedaj naj bi bila še kaznovana za to?
Hvala lepa.

“Samski” davek plačujejo marsikje po svetu, tudi v naši bližini, zato ni sam po sebi nič tako posebnega, da bi bil lahko ob njem kdo šokiran. Gre za preprosto matematiko, ki pove da je pokojninski sistem solidarnostna zadeva, ki pa že v osnovi “krivično” razporeja obremenitve.
Medtem ko ima skupina državljanov otroke, so s tem avtomatsko poskrbeli da so spravili na svet bodoči rod plačnikov v pokojninske sklade, iz katerega bo potem črpala cela generacija. Plačnikov v sklade se pač ne da uvoziti iz Marsa, niti se jih ne da ustvariti z vladnim dekretom, pač pa si jih moramo priskrbeti sami. Otrok je v življenju človeka njegova najdražja naložba, če to gledamo po finančni plati. Zaradi te naložbe povprečni starši materialno gledano absolutno manj kvalitetno živijo od samskih ljudi. Ne morejo vlagati toliko sredstev v druge pokojninske stebre, niti nimajo toliko možnosti za izobrazbeno in poklicno napredovanje – kar avtomatsko pomeni nižji rang, ko pride čas prejemanja penzije. Po domače povedano – samski celo življenje delajo samo zase, potem pa jim relativno višjo penzijo plačujejo otroci drugih, ki so prav zaradi teh otrok živeli slabše.

Pri vsem skupaj sploh ne vem, kaj tukaj ni za razumeti. Ta model plačevanja bo vsekakor slej ko prej postal vodilni model v vseh državah, sicer se bo zaradi premajhne rodnosti pokojninski sistem zrušil. Seveda pa tudi tak sistem ni popoln, ker bo krivičen do tistih, ki bi pa radi imeli otroka, ampak ga ne morejo imeti. Samo da je takih primerov “krivic” zanemarljivo malo proti sedanjemu sistemu. Torej je predlagani model vsekakor bolj “prijazen do ljudi”.

PS. Okoli Boscarola. Ja, po podjetniški plati res zasluži občudovanje. Po kakšni drugi pa morda tudi ne. Recimo po tisti, ko zaradi svoje visoke pozicije v letalskih organizacijah že leta poskuša Slovenijo osamiti, saj nenehno želi spraviti skozi zakonodajo, ki bi ovirala UL pilote pri nabavi letal iz tujine. In glej zlomka… prav on kot avtor zakonov je edini proizvajalec teh letal v sloveniji…… Kakšno naključje, kaj ne?

Je zate pomembno samo to, da je ta predlog krivičen do tistih, ki ne morejo imeti otrok, če pa nimaš osnovnih eksistenčnih stvari, kot je stanovanje, pa za kazen plačuj ker zaradi tega nimaš otrok???

Ne boš verjela EQ, ampak tudi med tistimi ki imajo otroke je ogromno takih, ki nimajo osnovnih eksistenčnih pogojev. In se prav zaradi otrok še težje prebijajo skozi življenje.
Pravzaprav, kaj pa je sploh osnovni eksistenčni pogoj? Nekateremu je to kos kruha, drugemu pa stanovanje z najmanj 20m2 površine po glavi…..

In nikar ne glej to kot kazen zase. Ker če gledaš tako, potem moraš jemati tudi, da je to po obstoječem sistemu kazen za tiste, ki imajo otroke. Nesmiselno je tukaj razpravljati da če ni prav meni je to kazen, če pa ni prav drugemu, je pa OK. Dejstvo je, da se socialni sistem ruši, da se svet spet počasi giblje v smer, ki jo poznamo že iz zgodovine. Vsak se bo moral opreti zgolj na svoje sile in ne več pričakovati, da bo nekdo drug zanj hodil po kostanj v žerjavico.

Saj ta model ekonomsko čisto jasno razumem, Roman, samo nekako preveč “človeški” se mi ne zdi. Jasno je, da otroci največ stanejo, ampak ko se zanje odločaš, se ne odločaš iz finančnega stališča. Pri tem predlogu (jasno, da je samo hipotetičen in neuraden) mi gre za poseganje v osebne odločitve vsake osebe. Če si otrok pač ne želiš, jih nimaš. Če si jih želiš, jih imaš. Na svetu živiš, da izpolnjuješ svoje želje in cilje in ne, da skrbiš za dobrobit drugih z nenehno reprodukcijo – na drugi strani planeta pa Kitajci po žepu udarijo tiste pare, ki imajo več kot enega otroka. Ma narobe svet?
Mislim, da je model, ki zapoveduje, da moraš imeti otroke, sicer te bo po žepu, neke vrste prisila. Naslednje bo kaj… obdavčitev vseh nad 1.90 višine ali ruskih modrih oči? 🙂

In po drugi strani – jaz sem trenutno samski, a ne delam samo zase. S tem, ko plačujem prispevke, gre del moje bruto plače tudi v pokojninski sklad za tiste, ki so že v penziji. S tem sem svoj del odplačal, ni mi treba skrbeti še za to, da še “naredim” osebke z namenom, da bodo skrbeli zame, ko bom sam v penziji. Pokojninski sistem pa se bo, če ne bo neke rešitve, res zrušil. Že zdaj je na 1 upokojenca 1,7 delavca (idealno bi bilo 1:3), po napovedih pa bo čez 15 let že 1:1. Samo to je že druga zgodba…

Ja, res, saj delamo po 40 let do penzije in vseh 40 let lepo odavajš dajatve za zdravstvo in pošten kos tudi za penzije: torej- ali si nisem v svoji 40 letni dobi dela plačala tistih nekaj let ko bom prejemala penzijo ali ne? Glede na to, da tako zvišujejo mejo upokojevanja, pa verjetno penzije še videla ne bom, niti dočakala! Tisti, ki delamo, plačujemo vsak mesec kar veliko v SPIZ-tako da ta glavni na SPIZU in državi lahko vehementno zaopravljajo brez zavor, nam pa grozijo z davkom na družine brez otrok in da, ko bom napolnila 40 let delovne dobe ob vsakomesečnem plačevanju za sklad penzij, takrat ko bom v penziji, ne bom dobila skoraj nič in da če želim takrat preživeti mesec, naj si zdaj še varčujem rento.(!!???) Pa še,če slučajno nimam otroka bi me obdavčili!!!
Kje je tukaj logika, ampak je čisto razvidno, da se denar pobira na tisoč različnih koncev, samo za to kar je namenjen ne. Če jaz plačujem 40 let po 35. 000 sit mesečno v SPIZ-potem hočem svoj sklad za penzijo, ki ga bom potem ko bom v penziji črpala-saj sem v 40 letih tako vložila v SPIZ najmanj 16.800.000,00 sit (šestnajst miljonov osemsto tisoč). Hočem svoj denar!!! Če bi mi dajali vsak mesec SAMO okrog 81.000 penzije-bi mi morali izplačevati 207 let. Torej- KAM GRE MOJ DENAR????????? Da ne govorim koliko ljudi umre prej preden začnejo s penzijo ali pa živijo par let- državi ostane tako lep kup denarja, ki ga je nekdo celo življenje plačeval Kam gre ta denar- hočem svoj denar ki ga plačujem državi, in ki ga moram zaslužiti z svojim delom!!!!!!!!!!!

Vseeno je to nepravično in zlobno, ker itak tisti brez otrok že olačujejo večje davke kot tisti z otroki, ki imajo olajšave..

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

40 let vplačuješ 35.000 sit, da potem 207 let prejemaš 81.000sit? Tu mora biti neka napaka (najverjetneje v decimalki), ali pa hudičevo dobra naložba. Aja, ne že vidim… pozabila si leta deliti z 12 (kolikor je mesecev) Kar pride do nekaj več kot 17 let.
Sicer sem pa tako ali tako mnenja, da je za nekoga, ki je finančno dovolj zrel in odgovoren, torej da je navajen varčevanja, bistveno bolje, da sam nalaga v neke sklade, obveznice itd, ter tako razpršeno varčuje za svojo starost, kot da slepo zaupa nekim pokojninskim stebrom, ki nimajo ne dobrega donosa, pa tudi jamstva o varnosti naložbe ne nudijo več.

Ne prav je – 35.000 sit x 12 mesecev = 420.000,00 sit na leto, vse to krat 40 let =16.800.000,oo sit.

Se cisto strinjam s tabo. Ne mores imeti otrok, ko pa ti navadna enodruzinska hisa v primestju stane 50 milijonov tolarjev. Tudi sam odlagam male Tomazke do trenutka, ko se vselim v svoje stanovanje in TO je glavni problem. Ce me bolj obdavcijo, se bo ta cas pac se premaknil.
Tomaz

Omenjeni podjetnik sicer je clan strateskega sveta, ampak se je malce prevec razgovoril; ti predlogi niso nic uradnega s strani vlade, gre zgolj za blodnje posameznika. 🙂 Ki pa so ocitno pri ljudstvu, zeljnem sokantnih izjav, zelo odmevne. :))
Tomaz

Zal nekateri tepci ne pomislijo kaj govorijo in potem razzalijo taksne, kot si ti, ki so dali ze dovolj cez. 🙁
Hopefully ti bo nekoc uspelo. 🙂
Tomaz

Samo rekel bi, da je podjetnikov z 22 zaposlenimi (18) v Sloveniji veliko. 🙂
Tule je celotni kolektiv pipistrela
http://www.pipistrel.si/
Ne gre ravno za 10000 delovnih mest, oder?
Tomaz

Se mi zdi, da bi bilo bolj ustrezno ime družbe, glede na njegove izjave Pipi in Melhijad

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Niko, imaš prav , dobivaš pa 17 let po 81.000 sit. Samo tak sem jezna zaradi takih izjav!!!

Jasna stvar, da gre samo za razmišljanje posameznika, saj to sem tudi omenil. Če pa je zadeva tudi po TV z evropskim poslancem ob tebi, potem ne gre več samo za glasno razmišljanje, ampak hote ali nehote dobi tudi nekoliko uradnejši prizvok.

Skrbi morda le drug ozir – da se lahko v tej državi čisto vsak uspešnejši (ali pa tudi ne) poslovnež/podjetnik/športnik kar naenkrat ukvarja s predlogi vladi, kaj naj naredi, da bo doseženo socialno ravnovesje v državi!? Oni naj pač lobirajo zase in za svojo korist, sociološke vidike naj prepustijo kompetentnim (kolikor malo jih pri nas pač je). Kaj bo naslednja zadeva? Bo Zahovič na kakšnem podobnem evropskem večeru bleknil, da je hoditi v šolo pač zguba časa, če lahko igraš nogomet in s tem dobro služiš, tako pa tudi državi odvajaš precej davkov?

Sicer sem omenil tudi, da g. Boscarola kot podjetnika zelo cenim, tudi poznam njegovo cca 13letno pot do tu, je tudi svetla izjema pri nas, ko smo po GEM kazalnikih ena podjetniško najbolj nezainteresiranih držav v Evropi. Samo pač… le letala sodi naj kopitar.

***Medtem ko ima skupina državljanov otroke, so s tem avtomatsko poskrbeli da so spravili na svet bodoči rod plačnikov v pokojninske sklade, iz katerega bo potem črpala cela generacija. Plačnikov v sklade se pač ne da uvoziti iz Marsa, niti se jih ne da ustvariti z vladnim dekretom, pač pa si jih moramo priskrbeti sami.***

Na razumem te računice. Narediš otroka in s tem ustvariš plačnika v pokojn. sklad. Pa a ne ustvariš s tem tudi še enega kandidata, ki bo vlekel pokojnino? Potem si figo naredil kaj dobrega za sklad. Ni mi jasno, v čem je razlika, če sem sam ali če imam otroka. Pa tudi, če ta računica deluje, je ta ideja prava norost! Seveda, se ne bo za čudit, če bo predlog sprejet. Še en vir lahkega denarja za državo, ki tako veselo ta denar razmetava. In še bolj ga bo zdaj. Pa to ni res!

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Strinjam se z Romanom. Ostale pa sprašujem, če mislijo, da jih denar, ki ga vlagamo v pokojninske sklade nekje čaka na njihovo penzijo. Če ni ljudi, ki ustvarjajo tudi ni denarja!
Resnica je, da vsi, ki imamo otroke neprimerno več delamo kot zaposleni brez otrok. Sploh je obupna diskriminacija mater. Delodajalci vedo, da na matere lahko do onemoglosti pritiskajo, saj bodo te vse “požrle”, ker rabijo denar za družino. res je to o napredovanju in karieri, kateri se skoraj vse matere vsaj do neke mere vedno odpovedo. Če ne drugega si ne morejo privoščiti toliko nadur in službenih poti kot samski. Koliko to nese pa se ve. Prav je da se ovrednoti starševstvo kot delo za celotno družbo. In ta predlog kaže iskanje v tej smeri. Morda je nekoliko nerodno izrečen vendar se je dotaknil zelo pomembnega področja.

New Report

Close