Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina EPILEPTIČNI NAPADI

EPILEPTIČNI NAPADI

Pozdravljeni!

Sem sestra 25-letnega fanta, ki je pred približno 3 tedni doživel 1 epileptični napad v življenju. V bolnišnici je bil 5 dni, nato so ga odpustili z navodilom, da naj malo počiva doma in diagnozo-epileptični napad (znak tresenje, izguba zavesti, ugriz v jezik). Pred 1 tednom je doživel ponovni napad, znaki so bili izguba zavesti, tresenje, ugriz v jezik in pena, pomočil se je. Krč se je v razmaku 5 minut ponovil 2 krat. Odpeljali smo ga v bolnišnico, kjer so ga začeli zdraviti s Tegretolom 200 mg, eno tableto zjutraj in eno zvečer redno. Zdravniki so mu povedali, ga ga verjetno ovira svetloba, naredili so mu EEG, CT GLAVE (pri prvem napadu tudi, pa niso ničesar videli). Ugotovili so generalizirani tonično-klonični napad grand mal.

Prihodnji teden gremo z bratom v LJUBLJANO, na Klinični center na magnetno resonanco.

Jaz se nenehno bojim za svojega brata, ker ne vem kdaj bo ponovno napad prišel. Prosim, če mi poveste, koliko so tablete zanesljive, in ali mi poveste, da z tableti ne bo nikoli več prišlo do napada? Kaj lahko naredimo za preprečitev le-tega???

Moram vam povedati, da sem čisto na dnu zaradi svojega bratca, ker ga imam zelo rada in nočem, da se mu kaj hudega stori. Mama je mogla iti že k zdravniku po pomirjevala, jaz sem najbrž naslednja. Prosim, zaupajte mi malo vaše morebitne izkušnje s to boleznijo. Najbolj kar me žre je pa to, ker ne morem razumeti, zakaj so se ti napadi začeli, kar tako na lepem.

Vnaprej hvala za vaše cenjene odgovore in lepo pozdravljeni!

MARTINA

Spoštovani!

Božjast je bolezen nekontroliranega in nepravilnega proženja vzburjenja v možganih, kar navzven povzroča med drugim opisane znake. Problematična je izguba zavesti, zaradi katere taki bolniki ne morejo delati ob odprtem ognju, ob strojih, upravljati motornih vozil ali delati na višini. To je pravzaprav najhuše za takega mladeniča. Omenjena ali kaka druga zdravila poskrbijo, da je takih napadov čim manj, pogosto pa praktično pa jih pogosto nimajo po več let. Sam napad jih življenjsko ne ogroža. Pri napadu ni potrebno ukreniti nič drugega, kot zavarovati gglavo z rokami ali blazino, če med napadom opleta z njo. Nič drugega ni potrebno storiti, saj se napadi praviloma pomirijo smai od sebe, bolniki pa normalno zbudijo. So pa potem navadno utrujeni in zaspijo. Med napadom jim ne vlečemo rok narazen, jih ne močimo, ne drgnemo z ledom, niti ne vtikamo predmetov v usta – pustimo jih pri miru.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljena Martina !
Tudi jaz sem imel pred leti ep. napade tipa petit mal (lažja oblika), pozneje pa tudi težji napad ponoči, približno enako kot ti navajaš za brata.Zdravniki kljub preiskavam niso ugotovili pravega vzroka za to “grozno bolezen” kot jo sam imenujem.Po navodilu zdravnice sem prenehal z alkoholom (prej sem popil dve pivi ali pol litra vina na dan, včasih tudi več), predpisala mi je tablete tegratol, vendar so bli zatem jetrni testi katastrofalni.Poskusil sem še z enim zdravilom (ne spomnim se imena), vendar je bilo stanje z jetri enako.Kljub tej terapiji se ponovijo napadi še trikrat v času pol leta.Od takrat 1994 leta pa do danes še nisem imel nobenega napada petit in ne grand mal.Zato sem zelo srečen pa tudi, ker sem na tak način vsaj prenehal z alkoholom – ostali družinski člani so prav tako enakega mišljenja. Star sem 41 let.

Pozdravljen Pilič!

Upam, da boš prebral moj odgovor-hvala za nekaj spodbudnih besed, so me malo pomirile. Čestitam ti za odpoved alkoholu in da si sedaj zdrav oz. srečen, ker so napadi mimo. Tudi za mojega bratca ne bo težko se odpovedati alkoholu, ker ga že tako prej ni veliko pil. On ima sedaj tablete Tegretol, naslednji teden gremo pa v Lj na magnetno resonanco. Njemu so zdravniki povedali, da je občutljiv na svetlobo (računalnik, luč v diskaču, avtomobilske luči ponoči)..

Ne razumem čisto, kdaj so se ti napadi ponovili, ko si jemal tablete tegretol ali potem ko si druge začel jemati? Ali sedaj tudi kej zdravil jemlješ in hodiš na kontrole k zdravniku? Najbrž tudi z zdravili ne veš, ali bo še napad prišel ali ne, kajne? Noben mi ne more razložiti, ali so resnično 100% zanesljive!
Pa če se napad ponovi, je treba pa z drugimi zdravili zdraviti, ali ne?

Hvala lepa za odgovor in veliko sreče ter uspeha v prihodnje!

LP, MARTINA

New Report

Close