Najdi forum

dati delavcu odpoved

No, še en problem je tu:
delavec, zaposlen za določen čas šestih mesecev, se je izkazal za popolnoma nesposobnega. Res je, da je priden, da se trudi, toda vedno dela kapitalne napake, ki me lahko stanejo posla. Ker sem majhna firma, si tega nikakor ne morem privoščiti.
Dala sem mu priliko, mu pomagala, ampak stalno ga moram reševati iz zadreg in tako mi žre živce in potrpljenje.
V glavnem, šest mesecev bi se mu izteklo konec decembra, zdaj me pa zanima kako je s tem: kakšno pravno podlago imam, kaj me pravno ščiti da mu povem, da dela preveč napak in da mu dajem odpoved? Kam moram to javiti, razen na Zavod za zdr. varstvo zaradi socialnega?
Res sem v zadregi, ampak, ne morem več tako.
Prosim za kakšen nasvet.

Pogodba o zaposlitvi, sklenjena za določen čas, preneha veljati z iztekom časa, za katerega je bila sklenjena.

Nič ti ni treba storiti. Nobene odpovedi, saj pogodba pač ne velja več po preteku tega določenega časa. Če bi želela, da dela še naprej, bi morala skleniti novo pogodbo o zaposlitvi, tako pa delavcu poveš, da se pogodba izteče in da naj ne pride več na delo, zadnji dan v službi mora vrniti vse službene stvari (tudi ključe, če jih ima), izročiš mu delovno knjižico, izpolnjeno z delovno dobo do tega datuma in basta. Potem ga odjaviš iz obveznega zavarovanja zdravstveno, pokojninsko, za primer brezposelnosti) in to je to. V nobenem primeru pa ne dopusti, da bi po preteku pogodbe za določen čas še naprej delal, saj bi se v tem primeru štelo, da je sklenjena pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas.

Lp, Ena

Čisto nič ti ni treba storiti. Z dnem ko mu poteče delovno razmerje za določen čas nimaš do njega nobenih obveznosti več, on pa nobenih pravic. Sprejet je bil do tega dne in takrat mu poteče. Njegove želje nimajo nobene teže, tvoje vso. Ti tega delavca ne želiš več zaposliti, torej mu ne daš nobene pogodbe več in zadeva je opravljena. Napotiš ga na zavod za zaposlovanje če mu pripada ta pravica, daš izpis njegovih mesečnih prejemkov, odjaviš na zavodu za zdr.v. in daš knjižico. Je pa bolj njegova dolžnost kot tvoja, da se pred iztekom pozanima, ali mu boš podaljšala ali ne. Verjetno pa bo takoj, ko mu boš omenila da mu ne boš več podaljšala, pričel delati še slabše, ali pa bo odšel na bolniško. Veliko sreče.

Sicer se ne spoznam na to strokovno, ampak kolikor vem, se mi zdi, da je vseeno dobro da se da tudi na pismeno, da ga po preteku pogodbe ne potrebujes vec, oz. da odpovedujes pogodbo. Ce pride naprej delat, se steje kot da je sprejet za nedolocen cas. Potem pa so tezave.

Ne vem, najbrž nisem pravilno vprašala: jaz ne morem čakati do decembra, rada bi videla, da neha delati že čimpreje, najraje že jutri…no to vem, da jutri ne bo šlo, pač pa, največ do konca tega meseca.
Kako torej predčasno prekiniti delovno razmerje?
To me matra.

Sicer ne vem, morda se je medtem kaj spremenila zakonodaja, ampak do nedavnega je veljalo, da če delavcu, ki je zaposlen za določen čas, naslednji dan ne vročiš pismene odpovedi o prekinitvi, se šteje kot da je od tistega dneva naprej sprejet za nedoločen čas!

Detalje okoli odpuščanja pa si poglej v Zakonu o delovnih razmerjih, ki je objavljen na straneh Državnega zbora….

Draga moja,

to pa je, če želiš stvar opraviti tako, kot je treba, cela znanost. Nikakor ga ne moreš odpustiti do konca meseca (mislim, ne moreš pravilno izvesti celega postopka). Odpustiš ga lahko iz razloga nesposobnosti (redna odpoved, druga alineja 1. odstavka 88. člena ZDR), vendar pa morašprej opraviti kopico zadev (če nisem preveč natančna): vročiti mu moraš pisno obdolžitev (v kateri navedeš in razložiš razloge), nato mu moraš določiti datum in uro zagovora (in ga izpeljati); če delavec zahteva, da o nameravani odpovedi obvestiš sindikat, katerega član je (če je), moraš obvestiti sindikat in čakati nadaljnjih 8 dni na njegovo mnenje, potem pa moraš napisati pisno odpoved in jo natančno obrazložiti (res natančno, in navesti utemeljene, resne razloge, ter razložiti tudi, zakaj je nadaljevanje delovnega razmerja nemogoče – dokazno breme je na strani delodajalca!- v odpovedi moraš tudi opozoriti delavca na pravno varstvo – tožba na sodišče v 30 dneh od vročitve odpovedi- in na njegove pravice iz naslova zavarovanja za brezposelnost). In če ti vse to uspe, moraš nato upoštevati še odpovedni rok, ki je v vašem primeru 30 dni in prične teči naslednji dan po vročitvi odpovedi.

Če imaš srečo, te delavec ne toži, in tako boš stvar v najboljšem primeru končala nekje konec novembra ali v začetku decembra. Prej ne bo šlo – zato premisli, ali ni mogoče bolje počakati še malo in bo stvar rešena sama po sebi.

Druga rešitev pa je, da se zmenita za sporazumno prenehanje, brez odpovednega roka. Vendar mora delavec na to pristati – proti njegovi volji ne bo šlo. V tem primeru preprosto napišeta in podpišeta sporazum o razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi, navedeta datum prenehanja, vključiš pa še določbo o posledicah pri uveljavljanju pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti (nima pravice do nadomestila).

Lp, Ena

To več ne velja.

Vendar pa lahko delavcu kadarkoli, tudi zadnji dan veljavnosti pogodbe, vročš obvestilo (ne odpoved!), da mu s tem in tem dnem pogodba o zaposlitvi preneha veljati (če boste tako bolj mirni). Treba pa ni. Glavno je, da mu zaključiš in izročiš delovno knjižico in da vrne ključe ter ostale stvari podjetja – pa če slučajno pride naslednji dan, ga pošlješ domov.

Lp, Ena

če je preveč zakomplicirana predčasna odpoved, in če on s svojim delom povzroči večjo škodo (kot pa je recimo njegova plača), se poskusita dogovoriti, da ga sploh ni več v službo, ti pa mu neko plačo vseeno daš.
Lahko pa mu ponudiš kaj bolj enostavnega za delat. Mogoče bi se splačalo za nasvet vprašati kakega izkušenega pravnika.

Ko boš drugič koga zaposlila, ga v poskusni dobi dobro opazuj. Te delavčeve napake so bile sigurno razvidne že takoj. Potem delavec pač ne opravi poskusnega dela in gresta naprej vsak po svoje.

Jah, lahko je pol bit pameten……

Saj ne rečem, da ni to res, ampak, ko rabiš nek profil delavca, sej je že bila o tem debata, kako težko ga je dobit. Daš oglas na Zavod za zaposlovanje, tam ti pošljejo tri tipe, ki so na Zavodu že celo večnost, ki pridejo samo po podpis, da so bili na razgovoru….

Ko se pa končno najde nekdo, za katerega misliš, da bo pa le pravi, se ga kar nekako okleneš. Saj sem že po enem mesecu videla, da se ne zna prov obrnit, ampak, je 100 izgovorov in opravičil….pač, njegova neizkušenost, itd.
Pa še priden je, saj je! Samo, kar pa počne zadnji čas…..v glavnem, kriva sem sama, saj vem. Zato pa sem vprašala tu za nasvet.

Sploh pa, Ena, grozno kompliciran postopek je, mogoče je primeren za velike firme s 300 zaposlenimi…ne pa zame, ko sva samo dva….

Res, že tko se stalno žreš za posel, pa zaradi neplačnikov pa davkarije, pa sto reči, pol pa da razmišljam še o nekem sindikatu…..Me kar prime, da bi vse skup nekam poslala.

Lisa,

vem, da je postopek grozen. Vse je napeljano tako, da so delavci skrajno zaščiteni pred odpovedjo, ne glede na to, kako slabi so morda. Sodišča po tekočem traku razveljavljajo odpovedi zaradi postopkovnih napak. Vendar, tako pač je, in jaz sem ti samo napisala, kako je prav. Ti se lahko seveda odločiš drugače in vso stvar opraviš po domače; vročiš mu odpoved in čakaš, če se bo sprijaznil ali te v 30 dneh tožil zaradi nezakonitosti odpovedi. Če te ne bo, si na konju. Če te bo, ga boš pa morala vzeti nazaj na delo oziroma mu izplačati vse plače in prispevke do datuma, ko bi mu pogodba za določen čas prenehala.

Lp, Ena

Sicer ne vem kako je sedaj, ampak, ko meni niso več podaljšali pogodbe za določen čas, sem dobila sklep o prenehanju delovnega razmerja, na podlagi tega sem potem bila upravičena do nadomestila za brezposelnost na zavodu.
SIcer pa tudi jaz mislim, da je najbolje, če mu poveš, da mu pogodbe ne boš podaljšala, da si takoj lahko začne iskati drugo delo, če pa ti dela škodo, naj ostane doma, ti pa mu daj plačo. V bistvu gre le za dva meseca.

New Report

Close