Najdi forum

Izkoriscanje ZZZS-a oz. delodajalca

Prav jezna sem danes. Kako zdravstvo mamo mi? Vsak lahko dobi bolnisko, ce se mu tako zazdi in potem vlece za nos vse po vrsti. Kje so kontrole? Kdo nadzoruje lenuhe, hipohondre, ki se smilijo sami sebi in obzalujejo vsak trenutek, ko so morali premakniti kos papirja in ga prestaviti na drugi konec. Kje so ljudje, ki so sploh se pripravljeni delati? Saj ni cudno, da so delodajalci tako zatezeni in zajebani, ko pa lahko en hipohonder unici pravo razpolozenje in seveda potem letijo dolocene sankcije na preostale, ki so pridni in delajo. Na bruhanje mi gre. Zakaj no? Zakaj nihce tega ne vidi? Enostavno gres k zdravniku, ker ti ne zna postavit diagnoze (in ti dejansko nic ni) in jamras in jamras in se ti bolniska lepo podalsuje v nedogled. Raje ne bi pisala obrazlozitve odlocbe ZZZSja, ker je sramotna. Kot da bi pisal lajik. Pise da mora biti “bolnik” doma in dobesedno gledat u luft in bla bla. Kdo pa te namislene bolnike sploh kontrolira? Te bolniki, ki prirejajo v casu bolniske zure? Se enkrat na bruhanje mi gre nase odlicno zdravstvo oz. sama izvajanje kontrole je res odlicno.

Ok, zlila sem svojo slabo voljo. Se pocutim bolje, ceprav hkrati oguljufano.

No pa en lep dan zelim vsem.

Teja

*** zivljenje je lepo, ce ga zivis ***

Veš , tudi hipohndrija je bolezen . Odraža pa navadno globlje bolezensko stanje , ki ima lahko korenine v depresiji. To pa že ni več ravno mačji kašelj. In takemu človeku navzven čisto nič ne manjka.
In nikar ne misli , da je dandanašnji bolniško ravno lahko dobiti – namreč tudi zdravniki imajo občasne kontrole , komu , kaj in zakaj predpisujejo.

Govorim iz lastnih izkušenj.

In verjetno dotični bolnik , na katerega se tako jeziš , ni ravno vsem (konkretno tebi) kazal vse zdravstvene dokumentacije.
Torej – malo več strpnosti .

lp N.

UH!!
Jaz bi lahko rekla obratno! Po dveh operacijah sem šla predčasno v službo in sama prosila, da mi zaključi bolniško, potem pa krevsala v gipsu v službo. Kontrola? Me ne zanima. Moj delodajalec je dovolj trda in neizprosna kontrola. Vedno točno ve kako in kaj je z vsakim izmed nas. In zakaj se mi tako prekleto mudi nazaj v službo, kadar sem še čisto preč? Ker moram vrniti vse termine, ki so mi jih naredili drugi, tako da lahko delam do nezavesti, bolniška pa je tako obračunana, da dobim plačane samo tiste ure, ko sem tam….Pa ne me zdaj zasuti s tem, da ga naj prijavimo, da krši kdovekatereže zakone, ker se to do zdaj ni obneslo.
V majhnih sistemih je tako.
In jesti tudi moram….
In vprašanje za konec – kdo koga izkorišča?
Si ti Teja ena od podjetnic, zasebnic, delodajalk, podobnih mojemu šefu?
Pa brez zamerele pogrelo me je ker si nastopila tako agresivno.

nova
Uredništvo priporoča

Tkole je, vsak ima vsoj prav. Se strinjam. In v nasem podjetju je vsak lahko na bolniski in je tudi bil, ce je bilo tako receno in dodeljeno.

Mogoce nisem dovolj natacno opisala konkretnega primera, pa nocem pisat detajlov, ker se mi ne zdi prav. Zasebnost je in mora bit. Konkretno v tem primeru, pa gre res za izkoriscanje.

Kako si pa vi razlagate odlocbo, ki jo izda ZZZS, va kateri pise, da morate biti dobesedno doma, odsotnost je dovoljenja le v casu ko si pri zdravniku oz. na terapiji, le-ta pa veselo pohajkuje in ima feste in se, da naj omenim pocuti b.p.?

Tamara zate mi je hudo. Verjamem, da marsikdo dela krivico delavcu, pa tudi obratno, se zau precej pogosto dogaja.

LP Teja

*** zivljenje je lepo, ce ga zivis ***

Se popolnoma strinjam s tabo.
Vendar to ne velja za večino delavcev, ki delajo pri “privatnikih”.
To si privoščijo večinoma tisti, ki delajo v večjih, državnih firmah in ustanovah. Če gre na bolniško, ni problema, saj so trije delavci, ki manjkajočega lahko nadomeščajo. V privatnem sektorju pa si skoraj sam in moraš delo opraviti sam.
Tako jaz nisem bila na bolniški zadnjih 8 let, k zdravniku grem popoldan, zdravim se čez vikend doma.
Pozdrav.

Res je, bolniško si lahko privoščijo v velikih firmah, pri privatnikih nikoli. Zadnjih 8 let nisem bila niti dneva v bolniški, še ko sem ležala s 40 vročine, sem koristila dopust in vmes za kako uro skočila kaj naredit. Naj jih pustim brez plače in državo brez davkov?
Da tega, da se nadure ne plačujejo, da pustim vsako leto par dni dopusta, neplačanih ur za ne samo dneve ampak tedne…Npr.zdajle se odpravljam za teden na dopust in to potegne za sabo priprave od 7-19 ali 20 ure vsak dan kak teden prej in potem!
Naj vzamem knjigo? Bi, pa nimam kam drugam!!Vez nimam, za mojo izobrazbo pa so bili v zadnjih 3 letih razpisi za preštet na prste ene roke!

In kako veš, da se počuti b.p. Ali Ti je povedal?

Jaz pa mislim, da je veliko odvisno od človeka kot takega: so ljudje, ki gredo za vsako figo k zdravniku po bolniško, so ljudje, ki gredo upravičeno k zdravniku, dobijo bolniško in jo tudi izkoristijo (noben ti ne bo hvaležen, če boš svoje zdravje daroval službi) in so ljudje, ki hodijo vsi “kripl” v službo.

Seveda se strinjam, da je v državni upravi in v državnih službah bistveno več bolniških kot v privatnem sektorju.

Čeprav delam v državni upravi, sem bila na v 16 letih delovne dobe na bolniški samo 1x – 6 tednov (zaradi operacije kolena), moj zdravniški karton pa krasi napis z velikimi tiskanimi rdečimi črkami: NE ŽELI BOLNIŠKEGA STALEŽA!.
Ja, včasih je dobro, da ne greš za vsako figo po bolniško, včasih pa te vse to tudi tepe: poglejte zdravnike kardiologe – vsako virozo, vsako gripo, angino odležijo toliko kot je potrebno, kajti pri vsakodnevnem delu vidijo kakšne posledice puščajo omenjene bolezni na srcu.
Ko resno zboliš, se ne boš nobenemu smilil, delodajalec ti pa tudi ne bo rekel hvala in ti bil hvaležen za tiste dni, ko si z boleznijo delal zanj.

Mislim, da na tem področju manjka objektivnost. Res pa je, da je kar nekaj ljudi, ki so na bolniški neupravičeno.

Bila sem noseča dvakrat, nikoli na bolniški, čeprav bi lahko bila (počutje in dana možnost s strani ginekologa), vendar pa ko danes gledam v službi in na cesti je večina nosečnic na bolniški – in to avtomatsko – čeprav nosečnost še zdaleč ni bolezen – marsikatera se počuti bistveno bolje kot se je pred nosečnostjo – in te bolniške nanesejo ogromno delovnih dni. Pa se vprašajmo: Zakaj?

Hoj T.Teja!
Ok., nekdo v tvoji blizini, ki ga mogoce malce bolj poznas te je vrgel iz tira, morda…In mogoce navzven izgleda tako, pa morda le ni….
Veliko imam opraviti s podatki o bolniskih stalezih ( pa ne z obracunom le-teh ) in ti lahko za prve stiri mesece povem, da so nekje v “povprecju” tudi tiste bolniske v javnih sluzbah, ce se lahko cimbolj preprosto izrazam….
Veliko opravka imam tudi z ljudmi, ki so pogosto bolni, pa ti lahko zatrdim, da v zadnjih nekaj letih opazamo, kako veliko stevilo od teh ljudi zahteva “predcasno” zakljucitev stalezev…Ker se je neka kolektivna histerija, ce jo lahko tako imenujem, pojavila, v zvezi z zanesljivostjo pri delu in se tako ocenjuje zaposlene tudi na osnovi njihove stalne prisotnosti na delu….Po drugi strani pa je se res, da so tudi sodelavci zaposlenih, ki morajo v bolniski stalez, veliko, veliko manj strpni do bolnih, ko morajo nase prevzeti se delo nekoga drugega in dobijo za placilo le svojo placo in nic dodatkov za zacasno povecan obseg dela….
Da sploh ne omenjam zdravnikov, ki dobivajo od zavarovalnice non stop nekaksna “priporocila” o omejevanju stalezev, kolkor se le da….In prakse poblascenih zdravnikov (prej zdravniske komisije), ki zelo, zelo skopo odmerjajo daljse staleze….Ne verjamem, da dandanes (mogoce je vmes tudi kaksen neprofesionalni igralec!) uspeva blefirati in doma sedeti ljudem, ki jim nic ne manjka…Pomisli na to, da je tudi veliko psihicnih tezav, zaradi katerih so ljudje v bolniski in ce se jih ne zacne pravocasno zdraviti, potem….
Samo malce sem dodala svoje mnenje za mogoce malce bolj objektivno ocenjevanje pac…LP!

Jaz bom pa izlila jezo na naše zdravstvo na Goriškem. Tu ti zdravniki ne dajo bolovanja, če nisi skoro na pol mrtev. Tudi zdravilišča ne dobi skoro nihče. Vse je bolj strogo nadzorovano kot drugod po Sloveniji. Naše nosečnice, če nimajo res rizičnih nosečnosti ne dobijo bolniške. In še in še. Jaz sem hvala bogu zdrava, toda še tiste tri dni, ko sem bila pred par leti zelo slaba od gripe bi mi najraje ne dal bolovanja. Tako sem bila užaljena, da sem hotela vzeti dopust. Potem mi je moj zdravnik rekel, da zakaj mu nisem rekla. Halo!!! A me ni videl!!! kakšna sem! S skor 40 vročine. Potem mi je seveda dal.
Za razmere drugod slišim od znank, ki rečejo “bom vzela bolniško”. Kako si jo lahko vzameš? Pri nas že ne!

Cau punce 🙂

Vsakega odgovra sem vesela in u bistvu se z vsemi strinjam. Mogoce kratek odgovor Reliki: kako vem da je p.b.? Skupaj smo ga zural in pocutje je bilo vse prej kot dobro (in to pozno v noc). Pricakujes seveda, da ko se bolniska iztece, da se taka oseba vrne na delo. In ekola dobi podalsanje. Ne razumem kako. Ce si zmozen poceti take aktivnosti v prostem casu, delo na delovnem mestu, pa je vse prej kot fizicni napor in kaka grozna obremenitev (vsaj to delo), zakaj potem podalsanje?

No res je, da je vecina priporocljivih bolnisk v gospodarstvu neizkoriscenih saj se vsi bojimo za sluzbo. Vecji je sitem lazje je (ceprav ne za dolgo), manjsi je, tezje je manjkati. Posledice so ocitne za podjetje in delavca. Drzavne sluzbe so spet poglavje zase. Pa spet odvisno kateri sektor.

Popolnoma podpiram, da so ljudje na bolniski, kadar resnicno zbolijo. Ne pa da se blefira. Pa ne me zdej spet napadat. Doticna oseba isce non stop nove bolezni. Sprva je nekaj, pa niso nic odkrili. No, zdej smo ze pri tretji stvari in spet nic, diagnoza: pocitek na domu. Kaj naj si mislim o takem ravnanju? Valda da me iztiri. Pa si ne bom pustila pokvarit dneva.

Ponca, bi te pa nekaj vprasala, ko si ze glih iz tega foha. Povej mi kako se lahko izvajajo kontrole na domu? Kdo jih je dolzan izvajat?

LP Teja

*** zivljenje je lepo, ce ga zivis ***

možnost je, da podjetje sprejme sklep o nadzoru delavcev v času bolniške….obstajajo firme, ki se s tem ukvarjajo….z njimi skleneš pogodbo in potem jih pokličeš in jim daš nalog za nadzor tega in tega delavca….če ga ne najdejo doma, mu v nabiralniku pustijo sporočilo, da naj firmo takoj obvesti kje je bil to in to uro, ko je bila konrtola….še prej pa mora delavec sam napisati na poseben obrazec NAVODILA ZDRAVNIKA ali IMENOVANEGA ZDRAVNIKA….ponavadi tam piše, da mora biti bolnik doma in da mu je dovoljeno zapustiti stanovanje samo v primeru obiska pri zdravniku….če delavec tega ne upošteva, imaš v kolektivni pogodbi lepo napisano, da je pohajkovanje po mestu, delo na domačem vrtu, ali okrog hiše v času bolniške HUJŠA KRŠITEV DELOVNIH OBVEZNOSTI, za katero je predvideno odpustitev delavca iz krivdnih razlogov…..

jože

S kontrolami na domu zaradi stalezev je tako:
Le v primeru, da izdelate Pravilnik, v katerem opredelite kako se in ob kaksnih primerih izvaja kontola bolniskeih stalezev pri delavcih in kdo to izvaja…..Lahko ga izvaja vas “delavec” ali zunanji delavec oz. firma, ki je registrirana za to podrocje dela…. LP!

Jap, tko bo ja v nadaljevanju…LP!

Tako je , tudi jaz sem z Goriškega , zato se mi zdi pretiravanje , ko nekdo govori , da je bolniško tako lahko dobiti . Sama sem imela obe nosečnosti rizični , pa mi moj zdravnik ni hotel podpisati bolovanja , čeprav sem prživela pol nosečnosti v bolnišnici in sem morala strogo ležati. Enkrat mesečno me je pošiljal na komisijo , dokler niso oni tam končno zapisali , da se odobri bolovanje do konca nosečnosti.

Da ne govorim o toplicah , invalidski komisiji ali negi za bolnega otroka.

Vsem želim čimveč zdravja !

N.

Rizicne nosecnosti in bolniska je spet naslednje poglavje.

Res ne razumem, tukaj v ljubljanskem kotlu skoraj vsaka, ki zajamra po slabem pocutju v casu nosecnosti, dobi bolnisko.

No en primercek:
nosecnica je zelela na bolnisko (se zgodnja nosecnost, v sluzbi izjavi jaz ne mislim delat med nosecnostjo, ker se zelim spociti oz. nekaj v tem stilu), ginekolog ji je lepo razlozil, da ji nic ni oz. da to kar navaja ni dovolj dober razlog za bolnisko. Lahko se skrajsa delavnik, prilagodi in tako dalje. Nosecnica se seveda ne strinja in vztraja pri svojem in zamenja ginekologa in dobi bolnisko.

Prav bolece je, ko prebiram, da imate tezave in da vas dobesedno matrajo z delom, ker vam ne dodelijo bolniske, med tem pa so tukaj se tisti, ki pa jo dobijo, kako bi clovek reku, mimo grede, samo tecen moras bit in vztrajat.

Eh, no jz sm pomirjena. Vidim, da so se delovni ljudje in da krivica pac je bila in vedno bo. Izkoriscanju pa itak ni nikoli konca.

LP Teja

*** zivljenje je lepo, ce ga zivis ***

Hvala Jože in Ponca.

LP Teja

*** zivljenje je lepo, ce ga zivis ***

Sama sem v drugo noseča, s pomočjo biomedicinske pomoči. Obakrat sem celo nosečnost na bolniški. In ne pride mi na kraj pameti, da bi šla v službo. Zakaj? Po tolikem matranju in izgubljenih živcih ne bi šla v rizik. Je pa res, da prej nisem bilo NIKOLI na bolniški, vedno sem koristila vikende za zdravljenje ali svoj dopust.

lp

maša

New Report

Close