Najdi forum

Glede vere oz. narodnosti v BiH. Pravijo,da Bosancev ni, da so Bosanski Hrvati, Muslimani in Bosanski Srbi, ali to drži?In če so Muslimani, niso niti Hrvati, niti Srbi, kaj so potem?

v teh prazničnih dneh se pa lotevamo zelo težkih razprav,o verski pripadnosti,o narodnostni zavesti,o 3 narodih v Bosni,ki so v imenu vere pozabili na človeškost…Preberi si knjigo KOT DA ME NI,Slavenke Drakulič,pa rajši po praznikih,da ne bodo pokvarjeni.

Uradno se jim reče Bošnjaki. (ne vem pa, ali je to kakšna “novotvorba” ali je to že od nekdaj)

nova
Uredništvo priporoča

o tej knjigi sem slišala še ko je bila v pisanju, sedaj pa me zanima ali je prevedena v slovenščino?

Prevedena in jo že izposojajo v knjižnicah.

Včasih se jim je reklo Muslimani, ampak ne kot verska skupnost, ampak kot narod. Tisti, ki niso bili za vero, so bili pa Jugoslovani.

Če niso bosanci, so pa jugoviči, ali pa čefurji….

Ti si pa neskončno nestrpna in verjetno ponosna, da si Slovenka. Mene je pa zaradi takih Slovenk, kakršna si ti, sram…

aja, pa še tole: v Avstriji in Italiji bodo tudi tebe zmerjali s čefurko in jugovičko… Poizkusi! Zna biti poučno!

Res je!!!!!! In je novotvorba. pametna Kleica :))).

P.S.: Kako si??? Si preživela Božič in vsa darila ki si jih dobila?

LP

prosim vas, ne zmerjajte bosancev s čefurji, jugoviči. spoštujmo vse ljudi . Ampak še sedaj točno ne vem, kaj so Muslimani kot narod.

Draga cica

Muslimani so bošnjaki. Reče se jim muslimani, ker so nekrščani. V Bosni sedaj se reče muslimani (nič bosanski muslimani) potem se reče hrvati oz. bosanski hrvati in bosanski srbi. V bivši Jugoslaviji so vsi govorili, da so bosanci, drugače se je pa vedno reklo, da so muslimani hrvati oz. katoliki in srbi oz. pravoslavci. Ni se pa govorilo bosanski npr. srbi ali muslimani itd. Sedaj pa se tako izgovarja kot sem ti napisala že zgoraj. Upam, da me boš razumela. Pa še to ni važno katere vere si važno je, da si človek z srcem in dušo kaj ne? Zame so vsi ljudje ali so Slovenci, ali Italijani, ali Bosanci itd. Nikoli nisem delala razlike med nacionalnostjo.
Želim ti srečno leto 2003

Lep in prijeten večer
Doroteja

V BIH so trije narodi: Hrvati, Srbi in Muslimani. Če pišemo MUsliman z veliko je to oznaka za narodnost. Če pišemo muslimani z malo je to oznaka za vernike. Recimo, da so Afganistanci muslimani, niso pa Muslimani.

V BIH so res samo trije: Mujo, Haso in Fata.

Doroteja, nisi me razumela, ne gre se za podcenjevanje narodov, ampak za pravilno razumevanje. Zato hvala Skalci za odgovor, kakršnega sem želela.

Draga cica
Sploh nisem pomislila, da si ti kaj napačno napisala. Jaz sem to napisala samo moje mnenje. Niti naj manj zgornji moj post ni namenjen tebi.
Če si prizadeta se ti pa iskreno opravičujem.

Lep spanec ti želim
Doroteja

Cica, po tvojem je tudi vprašanje kdo so švicarji, ker so tam pač italijani, nemci in francozi, vsak v svojem kantonu. Postavljaš bedasta vprašanja. Raje se vprašaj kdo si ti in pustim drugim da so kar si želijo biti.

-dp-

morda je to zate bedasto vprašanje, vendar raje izpadem bedasto, pa potem vem. Jaz se ne delam pametne in vprašam, kar ne vem. Vprašanje pa me je zanimalo iz prav posebnih razlogov. Ali si morda vstal z levo nogo?

Še nekaj bi dodala. BIH se deli na Republiko Srbsko in na (če se ne motim) Bosansko federacijo. V republiki Srbski prevladujejo Srbi, v Bosanski f. pa Hrvati in Muslimani. Prej so bili trije deli, potem pa so se Hrvati in Muslimani združili v Bosansko federacijo.
Mislim pa, da Cica ni postavila neumnega vprašanja. Mislim, da ni edina, ki ni vedela kako je v BIH. Zaradi tega vprašanja še ni nastrpna do drugih.
A bi jo tako obsojali tudi, če bi vprašala kateri narodi so v Švici.

Poglej. Mešaš jabolka in hruške. Bosanci, bošnjaki, kakorkoli že, so prebivalci BiH. Ti nekaj deliš po nacionalnosti nekaj po veroizpovedi. Misliš da slovenec ne more biti musliman. Je zato slovenec, ki je musliman bosanec? Vidiš zato je vprašanje zmedeno. Res se gleda kot da so pravi bosanci le muslimani, pa vendarle to ni res. Poleg tega bi potem tudi hrvate lahko stlačila v hercegovino. Poznam precej bošnjakov, žal veliko njih razseljenih po svetu zaradi vojne in kar nekaj vem kako in kaj.

Pravzaprav bi bil odgovor na tvoje vprašanje lahko, da v BiH živijo ljudje pravoslavne, rimskokatoliške in muslimanske vere (večinoma). Pravoslavni se opredeljujejo za Srbe, kristjani za Hrvate in muslimani za Bošnjake, saj nimajo druge matične države in so tvorba bivše SFRJ in edini narod, ki je svojo republiko dobil po letu 45. Prav zaradi njih je bil sprejet sporazum o nedelitvi BiH.

New Report

Close