Najdi forum

Kaj se gremo Slovenci?

Za tale post je delno kriv Mačkon z “Vsak naj poskrbi zase …
tudi na starost” in RoadRat s svojimi izjavami o Argentinskih
Slovencih.
Resnično ne razumem, kaj je tako narobe, da se naši izseljenci
ter njihovi in njih potomci želijo vrniti v domovino in živeti
tukaj? Kdo nam daje pravico, da jim branimo živeti na zemlji,od
koder so njihove korenine? Mar imajo naši južni bratje večje
pravice od njih, čeprav so čisti tujci? Sramota, da bi pa nekateri del lastnega naroda najraje kar pokopali in se delali, da jih nikoli ni bilo! Kdo si je v tujini prizadeval za hitro priznanje Slovenije, za prepoznavnost? Včasih imam občutek, da
so bolj zavedni oni tam,kot mi tukaj doma!!

Ljudje, mar se zavedamo, koliko je v tujini gospodarskih emigrantov – cele regije so šle čez lužo, pa v gastarbajterje?!
Ustvarili so si določeno premoženje – zakaj ga ne bi prenesli
v Slovenijo – določene koristi bi imela tudi država, a ne?
Sigurno pa jim socialnih podpor,takšnih in drugačnih,neprofitnih
stanovanj in še kaj, ne bi bilo potrebno dati. Se vam ne zdi?
Druge tranzicijske države so z odprtimi rokami sprejele tuji
kapital – od svojih emigranstov, ki pa je v bistvu domač.
Mi se pa obnašamo kot sloni v trgovini s porcelanom!
Mi lahko kdo pojasni ta absurd?

Po mojem jih moti to, da so ti Faustovski zlobnezi v nepravicnem turbokapitalisticno-neoliberalisticno-vulgarno-ekonomisticnem okolju pobrali tudi dolocene grde navade, npr. osnovne clovekove pravice ter zavrgli Cankarjanstvo kot neutemeljeno zagrenjenost…
…najhujsi premik za Slovence na poti v civilizirano in sodobno druzbo predstavlja perverzen sistem cloveskih vrednot.
Tommy

Ma, jaz ti tega absurda ne znam pojasnit…imam pa svoje mnenje in ti povem primer iz moje bližnje okolice..
Imam strica, ki je odšel v Nemčijo trebuhom za kruhom. Tam je našel ženo, tudi Slovenko. Pridno sta delala, si ustvarila familijo in nas vsako leto počastila z obiskom v domovini.Zgledalo pa je takole: vsako leta sta prišla z novim Mercedesom, ustavila sta se za mesec ali dva in ves čas pridno in vztrajno šinfala Jugo (ja, takrat smo bili še v gnilem socializmu) in se hvalila kako je v Nemčiji vse super in extra.Enkrat mi je bilo tega zadosti in sem jim rekla, da niti na počitnice ni treba da hodita, če je tam gor vse de luxe.
Zdaj, ko smo prešli v napredni kapitalizem, jima pa tudi ni prav..da smo itak za kačami…
Kdo bi jih razumel?!

O zavednosti pa ne bi. Sem s Primorske. :))

nova
Uredništvo priporoča

JAz sem za svoboden pretok ljudi, žal pa prihajajo k nam večinoma samo iz takšnih držav, kjer je gospodarstvo še bolj na psu kakor pri nas in brezposlenost še večja. PA dobro veš, da je že pri nas kar kritično.
Glej, dokler jim je šlo v Argeniti razmeroma dobro, jim ni prišlo na um, da bi se vračali, ampak šele zdaj, ko je šlo tam vse k vragu, tudi tisto premoženje, ki naj bi ga prinesli v Slovenijo. Kam bomo pa šli potem mi vsi skupaj z njimi vred, ko se bo pri nas začelo rušiti, saj še vedno ne vemo, kje so naše korenine? Smo Veneti, podalpski Hrvati (kakor trdijo Hrvati), Slovani ali kaj.

Hm…Zavedna ali Zavedena?

gaia je pisal/pisala:
>
> O zavednosti pa ne bi. Sem s Primorske. :))

Oprosti, tega pa ne razumem! Pa ne, da se imate za zavedne SAMO Primorski Slovenci!
Glede strica pa: morda si je s tem napihovanjem celil rane, ki
so baje v tujini lahko zelo hude in globoke – domotožje, ki pa
je moralo v podzavest zaradi enostavne stvari – eksistenca.

Prosto po Prešernu!

1.) Resnično ne razumem, kaj je tako narobe, da se naši izseljenci
ter njihovi in njih potomci želijo vrniti v domovino in živeti
tukaj?

Prav nič ni narobe

2.)Kdo nam daje pravico, da jim branimo živeti na zemlji,od
koder so njihove korenine?

Sami si jo jemljemo, ker smo tu doma.

3.)Mar imajo naši južni bratje večje
pravice od njih, čeprav so čisti tujci?

Primerjava je nevmesntna. Naši južni bratje niso nikoli zbežali in se ne vračajo v Slovenijo. Bili so tukaj ko je bilo najhujše, so tu delali in gradili.

4.)Sramota, da bi pa
nekateri del lastnega naroda najraje kar pokopali in se
delali, da jih nikoli ni bilo!

Točno to so naredili ti, ki se sedaj, ko je tukaj tako lepo želijo vrniti.

5.)Kdo si je v tujini prizadeval
za hitro priznanje Slovenije, za prepoznavnost? Včasih imam
občutek, da
so bolj zavedni oni tam,kot mi tukaj doma!!

Imeli so pač določen interes. Zavednost so pokazali takrat ko so odhajali.

6.)Ljudje, mar se zavedamo, koliko je v tujini gospodarskih
emigrantov – cele regije so šle čez lužo, pa v gastarbajterje?!
Ustvarili so si določeno premoženje – zakaj ga ne bi prenesli
v Slovenijo – določene koristi bi imela tudi država, a ne?

Očitno ti gre predvsem samo za denar

7.)Sigurno pa jim socialnih podpor,takšnih in
drugačnih,neprofitnih
stanovanj in še kaj, ne bi bilo potrebno dati. Se vam ne zdi?

Seveda ne, ker njih njihova ljuba deželica ni izmozgala z prenizkimi plačami.

8.) Druge tranzicijske države so z odprtimi rokami sprejele tuji
kapital – od svojih emigranstov, ki pa je v bistvu domač.
Mi se pa obnašamo kot sloni v trgovini s porcelanom!
Mi lahko kdo pojasni ta absurd?

Lahko. Ker si že sama omenjala slona, iz muhe delaš slona.

p.s. Kaj dobrega je prinesel na primer g. Bajuk?

: Glede strica pa: morda si je s tem napihovanjem celil rane, ki
so baje v tujini lahko zelo hude in globoke – domotožje, ki pa
je moralo v podzavest zaradi enostavne stvari – eksistenca.

To počne kar veliko število zdomcev, ko enkrat preživi nekaj časa v tujini. Zato ne bi izključim minimalne možnosti, da z njimi ni nič narobe in da v resnici oni nimajo nobenega problema in nam zgolj povejo resnico – da se tisti, ki menijo, da je Slovenija naj-naj hudo motijo.
Tommy

Pridruzujem se Zinki.
Vrli nasi ‘zavedni’ sonarodnjaki…so imeli tu pri nas obisk in sestanek
z nasimi vrlimi mozmi…
Nakar so sli z zelo dolgimi nosovi nazaj domov, ko so jim prijazno povedali, da jih ob povratku ‘domov’ ne bodo cakali ne ljubka hisica z vrtickom, ne zagotovljena sluzba, ne financna pomoc ‘za lazji zacetek’….

Tocno tako je bilo. Argentina je sla ‘zu grund’, prej, ko je bila najbogatejsa v J Ameriki se NOBEDEN ni spomnil na revno mu domovino…
ZDAJ bi pa bezali ko zajci – ze iz DRUGE ‘domovine’ – kjer pac ni vse tako kot bi si zeleli..zvestoba pa taka.
Hvala lepa, za take ‘zavedneze’, ki mu je domovina vedno le tista, kjer je v tistem trenutku bolje….

No, ker sem tam že omenil tisto o argentinskih Slovencih, naj pojasnim to, da pravzaprav nimam proti njim čisto nič in da grem rad volje z vsakim na kakšno kavo ali pivo. Sem pa odločno proti taki politiki, ki jo očitno podpirata tako država, še bolj pa zgleda cerkev. Prva se je začela zavedati, da ji bo čez nekaj časa začelo primanjkovati državljanov in s tem poceni delovne sile (vse tako kaže, da je ena glavnih usmeritev ravno to, da naj bo Slovenija država poceni delovne sile), drugi pa očitno primanjkuje faranov. In ker smo Slovenci, ki smo se rodili, šolali, garali tukaj, tako nehvaležni, da se zdaj nočemo plodit (bogve, če ni to tihi upor ali oblika državljanske nepokorščine), je pač treba nekaj ukrenit.

Ne vem, ampak ali se vam ne zdi, da vsaka normalna država poskrbi najprej za svoje državljane, tiste, ki so k njenemu obstoju in razvoju leta krepko prispevali ter da večini omogoči človeka dostojno življenje in standard ter vsaj neko varnost tudi bodočim generacijam? Očitno pa ene in druge zgoraj omenjene prav malo briga ali smo Slovenci tukaj rojeni ali uvoženi ali poslovenjeni. Bistvo so številke in da so nekomu oblast. Glede na to pa se tudi njim tukaj ne obeta nič dobrega, kajti tudi med njimi nimajo vsi ne vem kakšen kapital in so popolnoma normalni ljudje, morda s to razliko, da malo bolj vzgojeni v duhu, da otroke morajo imet, ne glede na to ali jim lahko nudijo človeka dostojno prihodnost, ali ne.

Ko že ravno omenjaš naše “brate” iz Argentine. A jih ni večina pobegnila tja takoj po vojni, ker bi jih drugače postrelili kot zajce? In zakaj bi jih zdaj z odprtimi rokami sprejemali? Mislim, če hočejo, naj pridejo – nimam nič proti njim. Ampak ne iz njih delat žrtev. Tja so šli, ker so morali, večina bi se jih pa spet vrnila, ker tam več ni za živet in bi jim bilo tu bolje. Ampak, ko bo prva možnost bodo spet pobegnili nekam drugam. Tle ne gre za nek patriotizem in podobno. Večina teh ljudi ima svoje otroke, vnuke…, ki več niti besede slovensko ne znajo. To zame ni ravno zavednost. Če hočejo, naj se vrnejo, ampak tako kot kdorkoli, ki bi po tako dolgem času prišel nazaj (ne glede na to ali je iz Argentine ali pa od koderkoli drugod). Aja..pa glee denarja. Glee na to, da se je njihovo gospodarstvo sesulo, jih večina skoraj več nima za kruh. Tako bi verjetno na koncu le postali socialni primerki.

Zavedna je pisala:

Glede izjav o Argentinskih Slovencih v Mačkonovi temi prevzemam vso “krivdo” nase.

OK!
1.) –
2.) Premnogi ekonomski emigransti imajo še danes pravice nad
podedovano zemljo ali stavbo, če je ni bivša država enostavno
odvzela. Pošteno, ni kaj!
3.) Nevmestna? To, kar ti očitaš našim izseljencem, delajo naši
južni brati – zbežali so iz svoje države v našo. Pomagali so jo
graditi – ja, nekateri (vsa čast), drugi pa so pri nas delali za večjo plačo od naših delavcev, ker jim je ostalo več – prispevki od OD so bili iz njegove republike 2x ali 5x nižji in so se odvajali v njegov kraj. Pa še bi se našlo! Sem generacija, ki
je da to skozi, zato vem o tem dovolj.
4.) Ko je tukaj tako lepo? Ja, lahko bi bilo res, pa nam politika ne da – še malo, pa tudi dihati več ne.
5.) Zavednost so pokazali, ko so odhajali? Preživeti na borni
zemlji 5, 8,10 otrok niso mačje solze. Po vojni za marsikoga ni bilo perspektive – a da bi šel v tovarno? Saj je bilo mestnih delavcev več kot preveč! Zemlja neobdelana (zaradi vojne), domačije porušene – ni jim bilo lahko odločiti se za odhod v
negotovost. Bi bilo bolje čakati na smrt ali morda usmiljenje?
6.) A da mi gre samo za denar? Gre mi toliko kot tebi in vsem pametnim ljudem – brez njega ni preživetja. Več finančnih injekcij državi, korist za vse – ne zgolj za posameznika.
7.) Izmozgala s prenizkimi plačami? Morda ne bi bilo slabo nekako ugotoviti, koliko so morali delati v primerjavi z nami in kaj so
iz tega pridobili. Sigurno ni bilo tako, kot se reče pri nas:
eden dela, pet jih pa gleda; pri nas je bilo tudi dooolgo tako,
plačo si dobil, ne glede če in koliko si naredil. Sedaj, ko se
pa stvar menja, je pa hudo. Večina ne bi nič delala, imela pa
fiine plače. Ja, velikim ljudem se kolca po socializmu!
8.)Sloni? Kaj se zgodi, če muha stoji na slonu – kaj pa če slon na muhi???

p.s. Če boš ti, vsaj za velikost zrna storil toliko pozitivnega
za našo deželico, kot g. Bajuk, bo v Sloveniji paradiž na zemlji, sploh pa če bi iblo takšnih več. Koliko bi še lahko storil, če ga ne bi onemogočali na vsakem koraku.
(Ne, nisem v njegovi ne v kaki drugi stranki).

Morda si pa ti ZavEden! Hm!

Zgodovinsko je dokazano, da so NAJBOLJ zavedni prav Primorci.
Je pa res, da je bilo tudi s Primorske veliko gospodarske emigracije (France Bevk: Lukec in njegov skorec).Ampak – oni so se fejst matrali, da niso bili pod Italijani. In zato verjetno ne bi radi ponovno razprodali slovenske zemlje tujcem.
Predvsem ne negospodarskim ex emigrantom.
Jih podpiram
Stajerka

Zavedna je pisal/pisala:
>
> OK!
> 1.) –
> 2.) Premnogi ekonomski emigransti imajo še danes pravice nad
> podedovano zemljo ali stavbo, če je ni bivša država enostavno
> odvzela. Pošteno, ni kaj!

Če jih ni bilo je bilo prav, da je odvzela. Pošteno! Vsaj nekaj se je delalo, ne pa da se je vse pustilo.

> 3.) Nevmestna? To, kar ti očitaš našim izseljencem, delajo naši
> južni brati – zbežali so iz svoje države v našo. Pomagali so
> jo
> graditi – ja, nekateri (vsa čast), drugi pa so pri nas delali
> za večjo plačo od naših delavcev, ker jim je ostalo več –
> prispevki od OD so bili iz njegove republike 2x ali 5x nižji
> in so se odvajali v njegov kraj. Pa še bi se našlo! Sem
> generacija, ki
> je da to skozi, zato vem o tem dovolj.

Ne niso zbežali iz svoje države. Glede na to da si generacija, ki je to dalal skozi gotovo veš da smo imeli včasih skupno državo.

> 4.) Ko je tukaj tako lepo? Ja, lahko bi bilo res, pa nam
> politika ne da – še malo, pa tudi dihati več ne.

Čudno!? Sam diham s polnimi pljuči, ne krivim politike ne nobenega drugega. Za vse sem si sam kriv.

> 5.) Zavednost so pokazali, ko so odhajali? Preživeti na borni
> zemlji 5, 8,10 otrok niso mačje solze. Po vojni za marsikoga
> ni bilo perspektive – a da bi šel v tovarno? Saj je bilo
> mestnih delavcev več kot preveč! Zemlja neobdelana (zaradi
> vojne), domačije porušene – ni jim bilo lahko odločiti se za
> odhod v
> negotovost. Bi bilo bolje čakati na smrt ali morda usmiljenje?

Potem bi po vsaki vojni kar vsi morali zapustiti državo. Kdo bi jo pa porušeno obnavljal?

> 6.) A da mi gre samo za denar? Gre mi toliko kot tebi in vsem
> pametnim ljudem – brez njega ni preživetja. Več finančnih
> injekcij državi, korist za vse – ne zgolj za posameznika.

Si prepričana, da želijo vsi ti ljudje sploh kaj vlagat? Finančne injekcije? Seveda, kupiti kar se še in bogateti na račun tistih, ki so ves čas bili tukaj.

> 7.) Izmozgala s prenizkimi plačami? Morda ne bi bilo slabo
> nekako ugotoviti, koliko so morali delati v primerjavi z nami
> in kaj so
> iz tega pridobili. Sigurno ni bilo tako, kot se reče pri nas:
> eden dela, pet jih pa gleda; pri nas je bilo tudi dooolgo tako,
> plačo si dobil, ne glede če in koliko si naredil. Sedaj, ko se
> pa stvar menja, je pa hudo. Večina ne bi nič delala, imela pa
> fiine plače. Ja, velikim ljudem se kolca po socializmu!

Delali so vse tisto kar slovenci niso hoteli. Točno to kar so delali slovenci po svetu. V večini primerov najslabša, najtežja in najbolj umazana dela. To kar si pod točko napisala je čisto sprenevedanje.

> 8.)Sloni? Kaj se zgodi, če muha stoji na slonu – kaj pa če
> slon na muhi???

V vsakem primeru ni velike škode.
>
> p.s. Če boš ti, vsaj za velikost zrna storil toliko pozitivnega
> za našo deželico, kot g. Bajuk, bo v Sloveniji paradiž na
> zemlji, sploh pa če bi iblo takšnih več. Koliko bi še lahko
> storil, če ga ne bi onemogočali na vsakem koraku.

> (Ne, nisem v njegovi ne v kaki drugi stranki).

si se pa postavila na njegovo stran!

Morda sem pa kaj storil z svinčenim zrnom za Slovenijo, v blatu in strahu za življenje, kar pa g. Bajuku ni bilo treba. Pa je to svinčeno zrno bilo predpogoj, da so naši “zavedni” slovenci v tujini zmigali svoje riti in za vse ostalo. Vsekakor bi se o velikosti mojega ali bilokaterega “bajuka” še dalo razpravljati.
>

> Morda si pa ti ZavEden! Hm!

Zavedeni smo pa vsi, eni in drugi in tretji v vse v službi že zgoraj od tebe omenjenjene gospe politike.

Želim ti lep dan!

Odgovorila bi ti samo na točko 5.)
Niso odšli zato, ker so imeli toliko otrok, ampak zato (kot sem že v svojem postu spodaj napisala), ker so si med vojno zelo umazali roke in so morali pobegnt. Mogoče ne popolnoma vsi, ampak tisti, ki so v Argentini, nedvomno.
Pa še glede Bajuka: pa ne mi z njim okol mahat. Kaj je pa naredu? Neki se tle okol slin. Jst bi ga sam lepo na avion dala (al pa mogoče celo na ladjo) in poslala nazaj v Argentino. Pa ni se on vrnu zarad svoje zavednosti, ampak zato, ker so mu tle obljubili (in tudi omogočili) politično kariero. A misliš, da je prišel kot en dobrotnik, da odreši nas, izgubljene duše?:)))

Saj ne vem….nikjer nisem zasledila, da bi jim kdo PREPOVEDAL vrnitev…
Kolikor vem, so jim samo pojasnili, da ne bodo imeli nikakrsnih ugodnosti in da jim ne bodo kar avtomaticno priznali drzavljanstva.

Na kaksni osnovi pa bi to vse lahko zahtevali?

Zavedna?

Ja, pred časom, ko so Bajuk in njemu podobni prišli v Slovenijo, so na veliko razglašali, kako ponosni so, da so Slovenci, pa da so prišli v deželo svojih staršev, ki so jo tako pogrešali (čeprav so večinoma že iz 2. generacije). Potem pa, glej ga zlomka! Se izkaže, da je Argentina pred bankrotom. Ha, le zakaj so se vrnili v Slovenijo? Ker so vedeli, kaj jih čaka tam dol in so še pravi čas odnesli pete in s tem rešili svoje premoženje (prišli so takrat samo ta bogati).
Zdaj bi pa prišli še tisti ta bankrotirani. Cerkev oz. Rode jih podpira, ker že v mislih prešteva nove ovčice. Saj tako ne bo on reševal njihovih socialnih problemov, niti jih ne bo Cerkev, ampak država. Oz., če sem bolj natančna MI.

Torej, Zavedna, kakšnih finančnih koristi od njih ne bo, ker jih je večina obubožanih. In kje so bili prej, ko jim je šlo v Argentini dobro?

Kdo si je med vojno roke mazal – ne bi zdaj o tem. Bilo je
nepotrebnega prelivanja bratske krvi na eni in drugi strani.
Da smo se v šoli učili samo eno resnico, mi je že zdavnaj jasno.
Ampak – ne bi o tem. Ne govorim kar tako, ko pravim, da je bilo
ekonomskega emigrantstva mnooogo več kot političnega, kot praviš
ti. Ne rečem, da jih ni veliko bežalo, ker so se bali, vendar je krivično posploševati na vse. Glas ljudstva ni zanemarljiv. Če
mu dobor prisluhneš, lahko slišiš marsikaj o tem, tudi kaj takšnega, kar se ne sklada z našo predstavo.
Nekaj pa vem zagotovo – nič ni črno belo.

Glede g. Bajuka ti pa povem tole.
Sliko o kateremkoli politiku vključno z g. Bajukom naveliko
ustvarjajo mediji – na papirju, v sliki in besedi. Stvar posameznika je, koliko od povedanega verjame in “posvoji”.
Pa lepo prosim, ne reci, da temu ni tako. Napr. malo opazuj, koliko možnosti pokazati sebe in svoj program bodo imeli
različni predsedniški kandidati in “kako” bodo prezentirani.
Morda mi boš celo prikimala.

New Report

Close