Najdi forum

Toksoplazmoza

Pozdravljene!

Zanima me, ali se je katera od vas okužila s toksoplazmozo proti koncu drugega tromesečja nosečnosti (25 teden)? Kako ste ukrepale – ali ste se odločile za prekinitev nosečnosti ali za zdravljenje ? Po podrobnem pregledu vseh možnih vprašanj in odgovorov na Pušenjakovem forumu sem se namreč zgrozila, saj so njegove izkušnje s to boleznijo očitno zelo slabe v zdravljenje pa ne verjame. Moje ginekologinja je dejala, da obstajajo zdravila in da ni to nič tako tragičnega. Torej dva ginekologa s tako različnim menjem. Kakšne so torej vaše izkušnje s to boleznijo?
Hvala
Obupana

Draga Obupana,
po mojem si v strahu narobe razumela njegove odgovore. Ker sama dokaj podorbno prebiram njegov forum in mi to ni ostalo v spominu,sem malo pregledala nekja odgovorov na to temo in nisem dobila občutka, da je pesimističen glede okužbe v tem obdobju.
Tukaj sem skopirala en njegov dokaj splošen odgovor, ki velja za vse okužbe v nosečnosti:
“Napisal sem tudi to, da je okužba ploda tem bolj usodna, prej ko se v nosečnosti okuži, prav tako pa sem napisal, da je možnost okužbe ploda ob sveži prvi okužbi nosečnice s toksoplazmozo premo sorazmerna s trajanjem nosečnosti. V začetku nosečnosti se okuži le do 10% plodov, v sredini naj bi se okužilo blizu polovice, proti koncu nosečnosti pa celo do 90%, posledice pa so seveda tem manjše, kasneje ko se plod okuži. Ker je v sredini nosečnosti domnevno že »kar velika možnost okužbe ploda« ob hkrati še vedno »pomembnih posledicah«, je sveža okužba nosečnice v sredini nosečnosti najbolj »neugodna«. Zgodaj v nosečnosti so sicer posledice hude vendar redke, pozno v nosečnosti pa so posledice sicer »pogoste« vendar »blage«.
Naše raziskave na ginekološki kliniki sicer še nismo zaključili vendar sem presenečen nad neverjetno majhno stopnjo prenosa okužbe z nosečnice na plod pri nas, saj smo med preko 200 sveže okuženimi nosečnicami v plodovnici uspeli dokazati le eno ali dve okužbi ploda v nekaj letih. To pa postavlja na glavo veliko trditev v literaturi, kjer pišejo o stopnjah prenosa okužbe z nosečnice na plod. Tudi zgoraj navedeni % so iz učbenikov.”
Po mojem ti ni potrebno preveč skrbeti. Važno je, da pravočasno začneš s predpisano terapijo, o prekinitvi nosečnosti pa (še) ni treba razmišljati.
Srečno!
Alenka

Zdravo!
Sama sicer nimam izkušenj iz orve roke. Bila pa je okužena moja sodelavka. takrat še nisem imela otrok in ne vem točnih dejstev o tem kdaj se je okužila. Vem pa, da je imela kar nekaj zdravil, na koncu pa rodila popolnoma zdravo punčko. Pa še ena, ki je sploh ne poznam (sodelavka od znanke), ki so ji prav vsi svetovali naj splavi, pa ni, je na koncu rodila zdravega fantka.
Upam, da ti bo vsaj nekoliko odleglo. Pa veliko sreče ti želim.
Tina

nova
Uredništvo priporoča

Dr.Pušenjaka si prav gotovo narobe razumela. Deset let nazaj niso delali testa na tokosplazmoszo in tako je bilo res več otrok, ki so bili na nek način prizadeti. Danes poznamo zdravila, ki so učinkovita in otroci se rojevajo zdravi. Torej sploh ni potrebno razmišljati o prekinitvi nosečnosti.

LP, Martina

Moja kolegica se je okužila v drugi nosečnosti v istem času kot ti. Takoj se je začela zdraviti in prejšnji mesec je rodila zdravega fantka. Le pogumno!

Lp,
Katarina

Pozdravljena,

Ne bi želel širiti panike, pa vendar naj povem da midva z ženo razmišljava popolnoma drugače. Pa da ne bo napačnega vtisa o “vpletenosti oz. zainteresiranosti” za problematiko naj povem, da je tudi moja žena noseča, vendar malo manj kot ti in jo torej drugo testiranje še čaka. Pa vendarle ni nobenega dvoma (vsaj za sedaj), pa čeprav tudi najina pot do zaželjene nosečnosti ni bila prav gladka.

Prijateljica se je okužila s toksoplazmozo v nosečnosti in zdravniki so svetovali “le nobene panike”. Kaj vse se je dogajalo vmes ne bom razlagal, od nedavnega pa je otrok v zavodu, ki skrbi za otroke s posebnimi potrebami. Telesno je tako prizadet, da tudi sedel ne bo nikoli sam, umsko pa toliko, da nima smisla o tem govoriti. Če bi obstajala vsaj najmanjša verjetnost, da prepozna obraz matere, bi bili vsi zelo srečni…

Torej sva midva zatrdno odločena, da bova v primeru okužbe nosečnost prekinila, pa če kasneje nikoli več ne bova mogla imeti otrok. V to se prepričava vsakič znova na obisku pri omenjenih prijateljih.

SEVEDA JE TO ZGOLJ NAJINO OSEBNO MNENJE!!!

Zelo sočustvujeva s tabo, pa vendarle se nama zdi prav, da izveš tudi nekaj drugačnih informacij, saj se boš le na osnovi veliiiiiko informacij lahko prav odločila.

lp,
mačkon

PS: Prijateljica je tekom teh nekaj let postala res pravi strokovnjak za toksoplazmozo, saj “zalaga” zdravnike z informacijami iz zdravniških žurnalov in knjig – ena izmed teh je tudi ta, da otroci okuženi s toksoplazmozo velikokrat oslepijo v zgodnji mladosti, saj se bolezen le potuhne.

Oprostite moji nevednosti, vendar kako se toksoplazma “pokasira”.
Oziroma, čemu oz. česa se moraš preventivno izogibati?

Hvala za odgovor in lep dan vsem. Blanche

mačke, zelenjava v stiku z mački, surovo meso, surova jajca (majoneza)…

lp
mačkon

Nočem postavljat Mačkonove skrbi pod vprašaj – a toksoplazmoza se kar tako z zelenjavo ne more prenesti (razen če je z vrta in tja hodi kakat okužena muca). Se pa lahko prenese s surovim mesom ali premalo pečenim mesom svinj, ovc, perutnine, prav tako surovimi jajci.
Toksoplazmoza se prenaša predvsem zaradi stika z mačjimi iztrebki /tudi vdihavanjem/, če je mačka okužena… Če torej ne čistiš mačjega kakca in dobro termalno predelaš meso, ni skrbi. Pa še to za drekec mačk velja, če vsak dan ne menjavaš peska, ker nekaj časa rabijo oociste, da se razvijejo v fazo F (ko so nevarne)…
če te še kaj zanima poglej:

Toksoplazmoza se lahko uniči, če meso okužene živali kuhaš nad 66 stopinj Celzija ali če ga zamrzneš za en dan… oociste v mačjem dreku so bolj odporne…

Moja soseda je bila pozitivna na toksoplazmološki test, dobila zdravila, dete je v redu…

Drži se!
T.

Tudi jaz imam prijateljico,ki je imela v nosečnosti toksoplazmozo in je z njenim skoraj triletnim sinekom čisto vse vredu.

lp mateja

New Report

Close