Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja (ne)kultura v gledališču…

(ne)kultura v gledališču…

Dober dan vsem!

Nekaj me je zjezilo, pa spet ne morem držati svojega dolgega jezika za zobmi.

Včeraj sem bila v KUD-u Španski borci, kjer je imela plesna šola Wolfy svoj zaključni nastop. Starši smo pripeljali otroke, ki jih vaditelji te plesne šole učijo po vrtcih, nastopili pa so tudi plesalci, ki plešejo v klubu.

Nastopi otrok so bili prisrčni, starejših plesalcev že kar profesionalni, mene pa je motilo nekaj:
– ko je nastopala “naša” skupina sem od strani s kamero snemala njen nastop. Pri tem mi ni ušlo, da se je skupina 3 mamic, ki so sedele v prvi vrsti, ves čas “našega” in še katerega nastopa (razen seveda nastopa “njihovih otročkov”, ki so jim ves čas trapasto mahale, neobremenjujoče pomenkovala. Ko sem končala s snemanjem, sem pospravila kamero in stopila k njim. Ne znam se več tepst :)), sem jih pa nagovorila, opozorila, da so v gledališču in na odru nastopajo otroci, ki so v nastop vložili veliko svojega truda in časa in če ne morejo “zavezati svojih jezikov” naj se pač odstranijo iz dvorane. Osuplo so me pogledale in – končno utihnile! Bravo jaz :)) – škoda, ker jezika nisem stegnila prej….

Se mi zdi pa zamalo, da sem morala odrasle ljudi “nadreti kot mlade opice”; kako naj se potem znajo v gledališčih obnašati otroci?

– no, (tudi) njihovi otroci so poskrbeli za dodatno “osvežitev” – med nastopom klubskih plesalcev so se najprej zrinili pred oder in nato so že ležali na odru -starši pa nič! Plesalci so plesali in se trudili, da niso kakega malčka dobesedno “pohodili” – dokler ni neka plesalka predčasno zapustila odra in so predstavo prekinili z opozorilom, naj starši odstranijo otroke. Ki jih seveda niso – ker je ja zelo fino, da ti otrok visi na odru in je glavna atrakcija, ne?

Konca ne vem, ker se nam je mudilo drugam. V nastopih prav vseh otrok sem uživala in bi še bolj, če ne bi pustila, da me (kako trapasto) zjezijo taka “teleta”, kot bi rekel moj pokojni dedek.

Kaj pa o takem obnašanju – predvsem staršev – menite vi?

Tega sem še preveč videla na nastopih v glasbeni šoli (tja hodi moj bratranec), pa na lutkovnih predstavah (ker so tja pač pripeljali otroke, njih zgodba ne zanima, namesto, da bi se z otrokom poglobili v čudoviti svet lutk)… Bravo, da si kaj zinila – menim, da bi moral to narediti kdo od organizatorjev – mimogrede, zvonenje mobitelov je prav tako moteče, pa čeprav gre samo za nastop vrteške skupine pred peščico staršev – a eni so pač prepričani, da se bo svet podrl, če bodo za minuto ali dve izklopili svoj mobi.
T.

Rečem lahko le: ‘Bravo, Ali, da si poučila tiste nekulturne mamice!’ Tudi nekatere odrasle je potrebno vzgajati in opozarjati kot otroke, ker so odrasli le telesno. Sama sem sklenila, da bom (včasih sem že), če ne bo nihče drug, na takih prireditvah sama še večkrat prevzela vlogo redarja in odstranjevala otroke iz prizorišča. Kaj pa človeku drugega preostane, če se znajde med neobzirnimi ljudmi.

nova
Uredništvo priporoča

Grrrrrrrrr…nekultura v gledališčih, pa na ulicah, nekultura v trgovinah, pa blaaaazen občutek za okolje…samo naštejmo…vzgajat je treba marsikaterega odraslega…in ja, občutek je prav bedast, ampak če ne gre drugače…
A.

Naši medvedki so imeli v vrtcu nastop ob zaključku plesnih uric. Na koncu je bila podelitev priznanj. Vsi navdušeno ploskamo vsakemu otroku posebej, potem pa so se začeli starši otrok, ki so priznanja že dobili, vstajati, zabavati po svoje, govoriti na ves glas, odhajati…
Ali ni nekulturno in še otroku daš krasen zgled – pri zadnjem otroku, ki je dobil priznanje, nas je bilo še čisto malo in trudili smo se ploskati na ves glas, da bi se malček lahko počutil enako kot tisti, ki so priznanja dobili med prvimi.
Tukaj se začne…

New Report

Close