Najdi forum

ROTA virus…

Pozdravček vsem,
danes so moji 14 mesečni hčerki izolirali rota virus. Malo sem že iskala o tem po forumu, a je mala sitna, bruha, pogosto kaka… tako, da nimam preveč časa za iskaneje.
Kakšne izkušnje imate ve/vi? Koliko časa traja, kaj naj ji dam jesti, ali bo zvilo tudi mene, se bodo nalezli tudi otroci s katerimi je bila v stiku?????
Vesela bom vsake informacije, ki jo bom lahko hitro “obdelala”,
Andreja

V februarski številki Moj malček je super članek na to temo. Poizkusi ga poiskati na internetu.(www.mojmalcek.net).

Drugače pa na hitro: otrok naj veliko pije, saj z bruhanjem, driskanjem in potenjem izgublja veliko tekočine. Pije naj vodo, sladkan čaj, sadne sokove, kompote. Tekočino mu ponudi čimvečkrat. Naj je probiotične mlečne izdelke, skuhaj ji hrano, ki jo ima zelo rada. Če se še dojita, ji kar večrat ponudi dojko, da se tudi tako malo odžeja. Če nima apetita, naj vsaj uživa tekočino.

Bolezen povprečno traja devet dni.

Okužba se prenaša s stikom – od iztrebka bolnika v usta “bodočega bolnika”, prek rok, s katerimi smo se dotikali z iztrebki onesnaženih predmetov. Okužijo se tudi starejši otroci in odrasli, ki so bili v stiku, a običajno poteka pri njih bolezen v milejši obliki ali celo brez značilnih bolezenskih znakov.

Upam, da se boste čimprej pocajtali in da bo mala pikica čimprej pregnala grde, grde viruse stran.

Srečno!!!!

Petrca

Avtor: Nina ()
Datum: 18-12-01 20:31

Draga Andreja, kopiram informacijo, ki smo jo ob začetku epidemije objavili na forumu Cepljenja.

VIRUSNI GASTROENTERITIS

Virusni gastroenteritis je strokovni izraz za vnetje želodca, tankega in debelega črevesa, ki ga povzročajo različni virusi. Povzročiteljev virusnega gastroenteritisa je več – to so npr. rotavirus, adenovirus, kalicivirus, astrovirus in drugi.

V preteklem mesecu je v ljubljanskem in v manjšem obsegu tudi na gorenjskem območju zbolelo precejšnje število otrok z bruhanjem in drisko, ki je bila pri nekaterih otrocih tako huda, da je bilo potrebno zdravljenje v bolnišnici. Kot povzročitelj je bil dokazan rotavirus.

Rotavirus povzroča drisko, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročino. Rotavirus je močno kužen, kar pomeni, da se zlahka prenese iz osebe na osebo. Prenaša se na več načinov, največkrat z neposrednim stikom, kar pomeni, da se iztrebki okuženega otroka zanesejo v usta drugega otroka. Drug način je posreden: dotaknemo se onesnažene površine ali predmeta kot npr. igrače, obleke itd. in nato zanesemo virus v usta.

Bolezenski znaki se pojavijo po enem do treh dneh po okužbi. Najbolj dovzetni in ogroženi so zelo majhni otroci – tisti, ki so mlajši od treh let. Pri majhnih otrocih izguba tekočine zaradi bruhanja in driske lahko zelo hitro povzroči izsušitev, ki otroka življenjsko ogroža. Otrok postane utrujen, brezvoljen, zaspan, odvaja malo ali pa skoraj nič vode, voda postane temna. Otroka mora takoj pregledati zdravnik, saj pri hudi dehidraciji nadomestimo tekočino le z dajanjem raztopin direktno v žilo. V takem primeru je na mestu zdravljenje v bolnišnici. Pri šolarjih, mladostnikih in odraslih osebah pa težave ob zadostnem uživanju tekočine večinoma same po sebi prenehajo v nekaj dneh. Bolnik izloča virus predvsem v času bolezni in še nekaj časa potem, ko nima več driske in bruhanja.

Posebnega zdravljenja ni, potrebno je nadomeščati izgubljeno tekočino. Otroci in odrasli lahko pijejo kakršnokoli tekočino, odsvetuje se le močno gazirane pijače, ker povzročajo napetost v trebuhu. Otrok mora piti velikokrat, vendar po malem – po nekaj žlic ali nekaj požirkov, kolikor lahko prenese. Ker na enkrat zaužije le malo tekočine, mu morajo starši čim večkrat ponuditi pijačo. Posebna dieta ni potrebna, otrok naj je hrano, ki si jo želi. Če se otrok doji, je povsem napačno, da bi z dojenjem prenehali. Prav nasprotno, dojene otroke je potrebno večkrat kot običajno pristavljati k prsim. Ker je povzročitelj driske in bruhanja virus, jemanje antibiotikov na potek bolezni ne bo imelo nobenega vpliva. Tudi zdravljenje z živalskim ogljem ni smiselno.

Zelo pomembno je, da s higienskimi ukrepi poskušamo preprečiti širjenje virusa, kar pa je posebno v vrtcih zelo težko, saj je rotavirus zelo kužen. Otroci, ki imajo drisko in bruhajo, morajo ostati doma in naj ne hodijo v vrtec ali šolo. Otrok se lahko ponovno vključi v kolektiv, ko je od zadnjega bruhanja ali odvajanja tekočega blata minilo vsaj 24 ur. Otroke je potrebno opozoriti, da si vselej dobro umijejo roke po uporabi stranišča in pred jedjo. Majhne otroke je pri umivanju potrebno skrbno nadzorovati. Posebno natančno pa si je potrebno umiti roke po previjanju dojenčka. V vrtcih, kjer obolevajo otroci z rotavirusno drisko, je potrebno izvesti dezinfekcijo.

Rotavirus se prenaša tudi med družinskimi člani. Tudi doma si morajo otroci in odrasli skrbno in pogosto umivati roke.

Rotavirusne driske se prenašajo preko predmetov, zlasti igrač. Otroci pogosto svoje prstke in igrače nosijo v usta in si tako zanesejo tudi rotavirus. Zelo majhne otroke (do treh let) zato ne vodimo na prireditve, ki se odvijajo v zaprtih prostorih, igralnicah, kjer se številni otroci igrajo z istimi igračami.

Odsvetovano je, da otroci obiskujejo zbolele v bolnišnicah, posebno na otroških oddelkih in porodnišnici. Tudi odrasli naj gredo na obisk k bolnikom le, če so brez prebavnih težav.

Pričakuje se, da se bodo rotavirusne driske še pojavljale v prihodnje, saj je bolezen zelo nalezljiva. Z upoštevanjem nasvetov do neke mere lahko zmanjšamo tveganje za okužbo in širjenje bolezni. S pravočasnim nadomeščanjem tekočine pri zbolelem otroku pa se morda lahko izognemo zdravljenju v bolnišnici.

Pozdrav!
Nina

New Report

Close