Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Maligne metastaze

Maligne metastaze

Pozdravljeni,

Mojem tastu, ki je star 51 let, so pred 4 leti odkrili tumor na ledvici, on je odklonil terapijo in odvzem vzorca. Povedal ni nikomur. Pred dobrim mesecem, mu je ratalo slabo in je izgubil nezavest. Odkrili so maligni tumor na ledvici vecji kot 10 cm, ter vec malignih metastaz napljucih. Do zdaj je imel samo punkcije, nobenega posega ali terapije. Pije neke tablete, ampak nikoli ne pokaze katere. V mesecu dni je izgubil dobrih 10kg in nekako je izgubil ten koze, je bledikast. Zanima me kaj pomeni njegova diagonoza? Je to konec ali zacetek boja? Kaj mu se preostane? Ce kdo ve vsaj priblizno ali ima kaj izkusenj s tem bi prosila za nek piblizni odgovor, ker moram mojega moza pripraviti na najhujse, kajti pred 10 dnevi mu je mama umrla od srcne kapi, kar naenkrat. Res je bil sok. Moj moz neve pravega stanja oceta, jaz vem kar sem napisala, zato bi mu rada pocasi vse razlozila in pripravila, ker se enga soka nevem ce bi prenesel.

Upam da mi bo lahko kdo pomagal. Najlepsa hvala.

Kalina

Ledvicni maligni tumorji rastejo zelo pocasi in so vecinoma odkriti po nakljucju z UZ, ko se isce vzrok v trebusni votlini, zakaj se neka oseba dalj casa pocuti zelo slabo, sibko in mocno utrujeno. Ledvicni rak namrec povzroca neko posebno vrsto slabosti – renalno slabost.

Ce je bolezen odkrita zgodaj, ko je tumor se inkapsuliran in niso okuzene bezgavke ali vena cava, se kirursko z radikalno nefrektomijo odstrani celotna ledvica, bezgavke in obrobno mascevje. Moznosti za daljse prezivetje so ugodne. Punkcije se obicajno ne izvaja vec zaradi morebitnega raznosa, kajti z UZ lahko zelo natancno opredelijo naravo tumorja (glede na odboje).

V primeru napredovalne bolezni napoved ni prevec optimisticna, vendar je vsak clovek primer zase. Ledvicni rak je rezistenten na obsevanje in zanj ne obstaja kemoterapija (le imunoterapija (Interleukin/Interferon) z hudimi stranskimi ucinki glede na nizko odzivnost, zato je skoraj ne uporabljajo vec – ni vec prva linija zdravljenja. Prva FDA odobrena linija zdravljenja za zdravljenje napredovalne oblike RCC (Renal Cell Carcinoma) je trenutno Sunitinib, pri nas ga je mogoce dobiti v studiji na OI. Ledvicni rak “rad” metastazira v pljuca in kosti. V primeru kostnih metastat in glede na ledvicno funkcijo preostale ledvice uporabijo bisfosfonate, ce se le da, glede na stanje ledvice – ZOMETO, sicer pa manj toksicne.

Tadeja*

Kalina, Tadeja ti je super napisala, jaz bi pa samo še dodala, da se poskušajte približati tastu in ga motivirati za boj. Verjetno pa to ne bo šlo brez tvojega moža, zato mu moraš povedati. Veš, ljudje prenesemo precej več, kot mislimo. Združite moči in poskušajte vplivati na tasta, da se bo odprl in vam zaupal.

Stiskam pesti!

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Ja zdaj 10 dni po diagnosticni punkciji je klicaril za izvid in kako naprej, pa mu skoz govorijo, da se zdravniki niso se nic odlocili. Izvid mu tud niso povedali, samo da naj bi 9.10. zacel z kemoterapijami. Jst mislim da se moj tast sploh ne zaveda kaj se dogaja oz kaj mu je. Oz sploh nezna vprasati nc zdravnike, v izvidih mu lepo pise da ima maligni tumor in maligne metastaze, on pa sploh neve kaj to pomeni in da vse skupaj ni nic. Nevem a si zapira oci al je res tolko neveden. Se sploh neda pogovorit z njim, ce nc noce povedat. Nevem kaj bomo in kako bomo. Najrajsi bi sla z njim tja, da se pomenimo, samo nevem ce bo pristal na to. Groza:(

New Report

Close