Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak na črevesju

rak na črevesju

Spoštovani!

Pol leta je minilo od operacije moje mame.Stara je 72 let in je imela maligni tumor na cekumu.Odstranjen v celoti-tako piše.Nobene kermoterapije,zdravljenje končano.Sedaj pa nas zanima zakaj ni dobila vsaj preventivne kemoterapije in kakšna je verjetnost da se tumor ponovi.Zdravnik-njen operater ji je na zadnjem pregledu pred nekaj tedni rekel da je zdravljenje končano,naj o tem ne misli več in da se po njegovem mnenju tumor ne bo ponovil.Zelo lepo je bilo to slišati,samo veste kakšni smo ljudje da v to radi podvomimo.Prosim vas za vaše mnenje za zgoraj opisana moja vprašanja.Hvala.

Dragi simon,

nekatere vrste raka se sploh ne odzovejo na kemoterapijo in pri njih je primarno zdravljenje predvsem kirurško. Nimajo vsi bolniki z rakom kemoterapije. Zdravljenje določijo strokovnjaki po vrsti in obsegu raka ter po možnosti kirurške odstranitve. Pogosto se lahko zdravljenje kombinira in zajema tako kirurški poseg, kot kemoterapijo in obsevanje, ampak samo, če je to smiselno in če se od tega nadejamo kakšnih razultatov.

Lepo vas pozdravljam in želim vaši mami dokončno okrevanje,

Irena

Žal mi je toda na žalost zato, ker je mama prestara.
Po določenem letu mislim, da je nekje okoli 70 let, ne dajo več nikakršnega drugega zdravljenja (ne kemo in ne obsevanja), kot le operacijo.
Meni je zdravnik obrazložil tako, pri teh letih bi bilo škoda mučiti osebo še s kakim zdravljenjem, ker je enostavno prestara, naj skoristi kar ji je še dano. Besede onkologa.
Tako je bilo pri mojem dedku.
Pa še kar živi, ravno tako rak na črevesju in ostranjen tumor z operacijo, pa mu gre kar dobro in je mimo par let.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala vama za odgovore,zanima pa me kaj potem to pomeni da je zdravljenje končano in niso več potrebni nadaljni pregledi.Ali oseba nima več raka?

Dragi simon,

to pomeni samo, da so za zdaj naredili tisto, kar so lahko. Če bi se rak mami ponovil ali če bi se njeno zdravje kakorkoli slabšalo, mora seveda na pregled. Poudarjam ponovno, da mama ni dobila kemoterapije zato, ker od nje ne bi bilo nobene koristi (ta rak se zelo slabo odzove na kemoterapijo). Če bi bolniku to koristilo, bi to dobil ne glede na starost. Vendar drži, da s kemoterapijo “mučijo” mlajše ljudi, ampak tudi zato, ker je za starejšega človeka tako zdravljenje veliko veliko bolj mučno (sploh, če ne pričakujemo bistvenih sprememb!), saj telo ne odreagira več kot nekoč.

Za zdaj pomeni to: raka ni mogoče ugotoviti in je bil odstranjen. Morda se bo ponovil, morda ne. Mama naj se na pregled zglasi, če bo imela kakšne zdravstvene težave. Nikar pa je ne obremenjujte z možnostjo ponovitve in podobnimi stvarmi, saj je v vsakem primeru dobro, da se z boleznijo ne obremenjuje več.

Lep pozdrav!

Irena

New Report

Close