Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rekonstrukcija dojke

rekonstrukcija dojke

Po popolni odstranitvi desne dojke sem se odločila za rekonstrukcijo.
Operiirali me bodo začetkom prihodnjega leta. Zdaj pa sem začela oklevati, ker ne vem kako bo to izpadlo. Zelo se bojim, da bosta dojki preveč različni in da bo izgledali še slabše kot sedaj. Moj način operacije se imenujerekonstrukcija dojke s tkivnim ekspanderjem in kasneje zamenjavo le-tega za protezo. Prosim, da mi katera sporoči svoje tozadevne izkušnje. Hvala! Katjuša

Te operacije ponavadi zelo dobro izpadejo. Rekonstruirana dojka je mnogo bolj udobna kot proteza in vse članice naše skupine, ki so bile na operaciji, so z njo zadovoljne.
Tudi jaz sem se sprva odločila za rekonstrukcijo, toda kasneje sem si premislila in mi ni žal. Tudi brez dojk se da normalno živeti. Razlogov, da sem si premislila, ti raje ne bom naštevala, da ne bom izpadla kot kak strahopetec in nazadnjak. Če pa želiš, ti lahko naslednjič poročam tudi o tisti plati.

Ker ne omenjate v kateri bolnišnici vas bodo operirali vam ne morem predlagati, da si ogledate njihov fotoarhiv. V KC Lj ga verjetno imajo. Drugače pa ste že sama povedala gre za poseg v dveh fazah. Najprej vam bodo vstavili tkivni ekspander in ga verjetno že intraoperativno (ob samem posegu) delno napolnili. Polnjenje boste nato nadaljevala ob ambulantnih obiskih, verjetno vsak teden. Vse skupaj bo verjetno izgledalo kot nekakšna “bula” in boste morala pač malo potrpeti. Ko bo same kože dovolj da bo lepo obdajala protezo boste ponovno hospitalizirana in operirana – odstranitev tkivnega expanderja in zamenjava z vstavitvijo proteze. Ne navajte tudi ali vam bodo ob slednjem posegu istočasno formirali areolo in mamilo ali bo ta poseg odložen na kasneje in bo ambulanten. Morda bo potrebno kasneje tudi pigmentirati oz. tetovirati samo areolo. Kako bo vse skupaj izgledalo čez približno 6 mesecev vam ne more zagotoviti nihče drug kot kirurg, ki vas bo operiral. Obrnite se nanj z vsemi vprašanji. lp

Pozdravljena! Upam, da se boste premislila glede operacije? Koliko ste pravzaprav stara? Jaz 31, pa nimam nikakršnje želje še po enem rezanju….V Dobrni sem bila na rehabilitaciji z eno gospo iz Domžal.Reva je imela 9 operacij….rekonstrukcija dojke….grozaaa.Pa ne me narobe razumeti….Bolečine so stokrat hujše, kot po operaciji na OI, telo ji je zavrnilo tkivo, ko se ji je že skoraj zaraslo, ji je začelo tkivo gniti in dobesedno odpadati,…Tako, da je dala skozi že toliko “brezveznih” operacij, rezanja, bolečin, narkoz,…Pa še “grdo” je na pogled, sploh v kopalkah.Gospa je vsem tam svetovala, da naj nikar ženske ne hodijo na…”to kalvarijo”….Upam, da vas nisem preveč prestrašila, vendar jaz 100% ne bi šla na vašem mestu.Lepo se imejte in dobro premislite glede tega, da vam kasneje ne bo žal.

spoštovana Tenny

katjuša ni spraševala glede rekonstrukcije dojke z takoimenovanim režnjem, kjer dejansko presadijo kožo, podkožje in mišično fascijo v enem kosu iz trebuha na dojko (včasih je odvzemno mesto režnja lahko naprimer tudi zadnjica) ampak je spraševala glede rekonstrukcije z vstavitvijo tkivnega expandra, ki ga kasneje zamenjajo z vsadkom (takim kot pri estetski povečavi dojk).

Pri takem posegu ni presajanja kože in tudi ni bojazni da bi telo karkoli zavrnilo ali da bi karkoli gnilo. Gre za povečevanje volumna kože na prsih z polnjenjem ekspanderja. Ko je kožni obseg dovolj velik da bo obdajal prsni vsadek ekspander odstranijo in na tisto mesto vstavijo implantat.

Režnji so (laično in preprosto povedano) izrezan kos kožno mišičnega tkiva pri katerem je treba ob všitju na prejemno mesto (prsi) povezati tudi ožilje, da sam reženj dobi ustrezno prekrvljenost in s tem “preživi”.

Upam, da sedaj razumete razliko med tema dvema različnima pristopoma rekonstrukcije dojk po mastektomiji.

lp

(nasvete jemljite z rezervo, raje se o vsem skupaj pogovorite z zdravnikom)

New Report

Close