Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? ANGIOM

ANGIOM

Pozdravljeni!

Vem da s svojim vprašanjem ne sodim čisto v ta forum, ki obravnava huda, že diagnosticirana obolenja in iz katerega sem v zadnjem letu tudi sama pogosto črpala informacije, upanje in moč za svojega hudo bolnega očeta, ki pa mi je žal pred 4 meseci umrl. Po prestanih prvih, najhujših trenutkih, ki sledijo dolgi in težki bolezni, se čez čas začneš ozirati ponovno okoli in včasih razmišljati tudi o sebi v upanju in želji, da se ti ne bi zgodilo kaj podobnega oz. da bi pravočasno in pravilno ukrepal.
Oče je imel skoraj vse življenje težave z želodcem. Razvil se je rak, ki je bil pravočasno operiran (4/5) in nato kar nekaj let ni imel več tako hudih težav. Kasneje se je razvil še rak požiralnika (po 20 letih), ki pa je bil zanj usoden. Tudi stara mama je umrla za rakom na jetrih.
Sedaj pa še k mojemu vprašanju. Tudi sama imam že več kot 15 let težave z želodcem (pri gastroskopiji vedno kislina 1, erozije ipd.), pri zadnjem pregledu pa so mi vzeli še tkivo za pregled, vendar še nimam izvida.
Danes pa me predvsem zanima, koliko je možnosti, da se iz benigne tvorbe razvije maligna. Pred 3 leti sem imela odstop mrežnice na očesu in ko so bile opravljene vse preiskave in se je krvavitev dovolj sčistila so ugotovili, da imam v očesu angiom oz. benigni tumor, ki je privzdignil mrežnico in jo pretrgal, tako da operacija ni bila možna oz. smiselna. K sreči je bil prizadet samo periferni vid /20 %/ izven vidnega polja, tako da me zaenkrat ne ovira preveč. Vzroka za nastanek angioma niso ugotovili, čeprav so naredili veliko preiskav in je do končne diagnoze med hospitalizacijo trajalo več kot 14 dni.
Sedaj hodim na redne kontrole polletno in zaenkrat “miruje”. Seveda me skrbi, ker so prav tako ugotovili, da imam degenerativne spremembe mrežnice, ki mi jih zdravijo z laserjem (zaščita). Predvsem pa me zanima vzrok nastanka tega “žilnega spleta”, kot imenujejo moj angiom, saj je tudi pri raku podobna nenadzorovana tvorba žil, celic ipd. in ali je kakšna možnost da se spremeni v maligno. Vem da se to ne more zagotovo reči, vendar določene teorije in izkušnje iz tega področja prav gotovo obstajajo. Za kakršnokoli informacijo se zahvaljujem in lep pozdrav vsem, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov (predvsem pa prav gotovo ne prijetnih) obiskujete ta forum!

Draga LL!

Angiomov poznamo več vrst, sklepam pa, da gre za kavernozni hemangiom. Kavernozni hemangiomi so najpogostejši tumorji v očesu (intraorbiralno) pri odraslih. Vzrok njihovega nastanka ni jasen. To so benigne žilne spremembe oz. spleti, kot ste sami zapisali, ki rastejo počasi in se lahko kažejo kot neboleče, počasi napredujoče očesno izbuljenje. Večina jih je enostranskih, zelo redki so obojestranski.

Zaradi majhnega in omejenega prostora v očesni kotanji pride do povišanega pritiska v njej. Čeprav so kavernozni hemangiomi histološko benigni, lahko pritisnejo na sosednja tkiva in jih imamo zato za anatomsko nevarne. Prizadenejo lahko vidno ostrino ali vidno polje (kompresijska optična nevropatija – tj. prizadetost vidnega živca zaradi pritiska tumorja), povzročijo dvojni vid in moteno delovanje zenice ali očesnih mišic zaradi pritiska na vsebino znotraj očesne kotanje. Če pride do lagoftalmusa (nezmožnosti pokritja očesa z veko), je izpostavljena roženica, pride do sušenja, vnetja in celo predrtja roženice, zato je zelo pomembno, da takšno stanje čimprej opazite.

Pri ženskah se kavernozni hemangiomi pojavljajo nekoliko pogosteje. Bolniki so večinoma stari od trideset do petdeset let. Večina kavernoznih hemangiomov ne terja zdravljenja, morebitni kirurški poseg pa je odvisen od lokacije hemangioma. Večino bolnikov je tako potrebno spremljati ob rednih kontrolah na pol leta ali letno s preverjanjem vidnega polja in preiskavo očesnega dna. V primeru, da bi se hemangiom povečal in bi opazili katerega izmed navedenih znakov (zlasti izbuljenost očesa – sušenje roženice!), je potreben obisk pri zdravniku. Večina hemangiomov na srečo ostaja enake velikosti in sploh ne povzroča vidnih motenj. Kadar jih je moč kirurško odstraniti, imajo ti tumorji odlično napoved. Strah, da bi se tumor maligno spremenil, pa ni utemeljen.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Draga LL,

morda še tole: 20 odstotkov bolnikov z očesnim hemangiomom ima sindrom Von Hippel Lindau. Zdravnik ga ugotavlja s posebim barvilom, po katerem se prikaže značilna prekrvavitev takih hemangiomov (fluoresceinska angiografija). V primeru ugotovitve tega sindroma so potrebne dodatne preiskave.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Zelo se vam zahvaljujem za izčrpen odgovor v zvezi z mojim vprašanjem, vendar se mi ob vašem odgovoru porajajo nova vprašanja. Tako, kot ste že marsikomu pred mano odgovorili, da zdravniki neradi pojasnjujejo oz. razlagajo pacientom (dostikrat seveda tudi zaradi nejasnih situacij), če sami niso dovolj zavzeti za spraševanje, sem to tudi sama ugotovila. Vendar sem ena izmed pacientk, ki prav gotovo v tej smeri ne “da mira”, vendar imam občutek, da predvsem nekako skušajo “tolažiti” oz.zmanjševati pomen, ker menijo da gre morda za pretirano zaskrbljenost. Vendar ni tako, jaz želim vedeti pri čem sem, kaj lahko pričakujem v nadaljevanju in kaj se da narediti!
In sedaj še k dodatnemu vprašanju. Angiografija je bila narejena in kasneje tudi kontrolno ponavljana, vendar imenovane diagnoze nisem zasledila. Predvsem sem imela občutek, da želijo spremljati velikost angioma in obsežnost krvavitve?!. Zato me zelo zanima, za kakšno bolezen bi to šlo ob eventuelni potrditvi, oz. kakšni so znaki ali na kaj bi bila morda lahko pozorna. Lokacija tumorja je namreč spodaj na “6. uri”, kot to običajno označijo. Zaenkrat imam samo slabši vid (že prej sem bila tudi kratkovidna (-3,5), vidim bolj “sivo” oz. ne tako zelo žive barve (pravijo, da to ni v tej zvezi), v očesu so mi ostale mušice, ki mi plavajo pred očmi in so včasih prav moteče. Ddalj časa sem imela tudi glavobole, ki pa so bili ozko locirani v pasu od očesa po zgornjem delu glave – vendar tega niso pripisovali im. obolenju, naj pa bi bil to potek vidnega živca?! Prej jih nikoli nisem imela, vsaj ne v tej obliki in tudi sedaj veliko manj, me pa občasno oko boli, kar pa opažam predvsem pri utrujenosti, večurnem gledanju v rač. monitor (kar se mi glede na naravo dela pogosto dogaja), psihičnih pritiskih – stresu ipd. Povišan pritisk v očesu sem prav tako imela, vendar naj bi bil posledica zdravil, ki sem jih morala dalj časa jemati (po prenehanju se je uredil), tudi diag. ni bil kavernozni temveč samo hemangiom. Glede operacije oz. posega pa so bili prav tako v dilemi, saj naj bi prišla v poštev samo ev. kriokoagulacija, za katero pa se zaenkrat ne odločijo (ne vem zakaj, niso enotnega mnenja). V glavnem so me”potolažili”, da vsakih nekaj let vidijo podoben primer! Če mi lahko na osnovi navedenega še karkoli dodatno pojasnite vam bom zelo hvaležna.

Lepo pozdravljeni.

Draga LL,

če sindrom Von Hippel Lindau ni bil ugotovljen, ga nimate in ne bo nastal. Menim tudi, da je vaš primer odlično in strokovno voden in glede tega nimate nobenih skrbi. Številne znake, ki jih omenjate, lahko zdaj razumete, saj so povezani z angiomom. Skrb kontrolnih pregledov je usmerjena na spremljanje oz. ugotavljanje morebitne rasti angioma. Kriokoagulacija je verjetno pod vprašajem, ker ste že utrpeli poškodbo mrežnice. Hemangiom, angiom in pridevnik kavernozni se v praksi pogosto uporabljajo kot sinonimi. Lahko pa seveda še povprašate vašega zdravnika za natančnejše pojasnilo diagnoze. Zdravniku sporočite, če bi se vaši glavoboli pogosteje pojavljali ali postajali močnejši. Osebno bi vam odsvetovala situacije, v katerih je lahko večji pritisk na oko zaradi zunanjih pospeškov ali tlaka okolice (razni tobogani oz. “vlakci smrti”, vrtiljaki, potapljanje, porod itd.). Verjetno pa ste o tem že podrobno poučeni.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Pozdravljeni. Mene zanima ali lahko hippel lindau, ki ga imam genetsko dokazanega vpliva na razvoj ploda. Vem da lahko v 50% podeduje gen, a ne vem če vpliva na razvoj otroka in če so med nosečnostjo lahko kakšne komplikacije. Hvala za odgovor lp

Pozdravljeni!

Prebiram vaše informacije… Imam sestro , katero pogosto boli oko (ponavadi takrat tudi glava). Pravi, da je občutek globinski, kot bi jo bolelo za očesom. Pri pregledu pri okulistu so ji rekli, da gre najverjetneje za pritisk. Vendar mislim, da bi bilo najbolje, da opravi še kakšno preiskavo, da se izločijo kakšne hujše možnosti. Zanima me, na katerega zdravnika specialista se mora obrnit. Stara je 25 let in ima precej visoko dioptrijo.

Moja diagnoza je pa kavernozni hemangiom in glede na to da sem ravnokar prebolela raka na prsih me zanima če bi me odstranitev tega tkiva s takšno diagnozo moralo skrbeti.Glede na to da na izvidu piše,da je večji del hemangioma odstranjen,ne pa v celoti.
hvala za odgovor

New Report

Close