Najdi forum

rak?

pozdravljeni!
sem 15-letno dekle, ki jo zadnje čase pestijo določene skrbi… Anatomije človeka še ne poznam tako natančno in tudi o raku nimam tako veliko informacij, zato se oproščam če bo moje vprašanje komu neumno in nesmiselno…
Med dojkama zadnje čase čutim nekakšno bulico, ki me občasno tudi boli. Bulica je tik pod kožo in se z njo tudi premika.
Zanima me če je to lahko kakšne vrste tumor?
hvala

Draga Katarina!

Skoraj zagotovo nimaš raka, vem pa, da imaš prav tako skoraj zagotovo kup skrbi, saj se tvoje telo izrazito spreminja in se je na določene spremembe težko navaditi ali pa se sprašuješ, kaj je normalno in kaj ne. Z besedo tumor lahko pravzaprav poimenujemo vsako otrdlino (včasih sta to tudi sinonima), vselej je torej vprašanje, ali je nek tumor tudi rak. Pri mladih deklicah in ženskah se pogosto pojavljajo večje ali manjše zatrdlinice žleznega tkiva. Pogosto so odvisne od menstrualnega cikla in se z njim tudi spreminjajo. Takšno zatrdlinico je priporočljivo spremljati, običajno pa v nekaj mesecih izgine. Če te preveč gloda strah, pa pojdi na razgovor še k osebnemu zdravniku. Tvoje vprašanje je eno najpogostejših na tem forumu, zato preveri še z iskalnikom, kaj sem o na to temo še zapisala. Mislim, da nimaš razlogov za strah.

Lepo te pozdravljam!

Irena

Draga Katarina!

Danes sem prvič obiskala to stran in se odločila, da ti pišem. Veliko žensk oz. punc je paničnih ob vsaki zaznavi kakšne bulice oz. zatrdline. Tudi jaz imam s tem izkušnje. Sem 22-letna študentka in sem pred tremi leti zbolela za rakom bezgavk-limfom. Bulico sem začutila na vratu. Mislila sem da je kakšna vneta žleza ali pa kaj podobnega in se nisem obremenjevala. Ker pa je bilo stanje po tednu dni isto, me je mami prepričala, da sem odšla k zdravniku. Ta me je napotila na punkcijo, na kateri je pokazalo, da je bezgavka rakava. Zame se je v tistem momentu vse porušilo. Drugače sem zelo optimistična in vedno nasmejana. Prijatelji me poznajo kot dobrovoljčka, ki je vedno za žur. Krizo sem s pomočjo staršev in prijateljev kmalu prebrodila, saj sem se vzela v roke in si rekla, da tko ne gre. Pri devetnajstih letih se pa res ne bom podala v smrt- to bi bil velik absurd. Med temeljitim pregledom so mi odkrili še eno bezgavko in sicer med pljučnimi krili, na sredini (zaradi te sem zelo težko dihala, ker mi je zapirala dihalno pot). Bila sem operirana, imela sem kemoterapijo in tudi obsevanje. Vsi moji prijatelji so me občudovali in mi govorili od kje meni vsa ta volja. To pride, ker smo premladi, da bi razmišljali o kakšnih traparijah in se ne bi veselo spoprijeli s težavo.
Svoje zgodbe ti nisem napisala zato, da bi te prestrašila, ker ni to moj namen. Hotela sem ti samo povedati, da ne čakaj in pojdi k zdravniku na pregled, zato da boš lahko mirno spala in se ne boš obremenjevala. Vse moje prijateljice so bile po moji izkušnji panične ob vsaki zaznavi zatrdline.Vendar to ni to. To ne pomeni, da je takoj rak. Pojdi na pregled in potem boš mirna. Če bi pa slučajno kaj bilo, kajti ne smemo si zatiskati oči, te prosim glavo pokonci in z dobro voljo po poti življenja. Vedi, da imamo vsi raka. Nekaterim se razvije in moramo dati ves ta proces skozi. Nekateri pa imajo srečo in se jim ne razvije.

Srečno in brez sramu,
Lidija

Lidija – lepo,da si tole napisala, vendar pa imam sama vozel na desni bezgavki, odkar se imela skoraj vsak mesec vneto grlo, kar se je pojavljalo skoraj pol leta. Nas rala je torej ta zatrdlina oz. vozel, ki pa je ae sedaj, ne zgine in neraste. Odkar se je pojavil so minila priblizno tri leta – tudi osebna zdravnica, mi je zatrdila, da ni nic hudega.
Vprasanje: ali, je res, da se iz tega ne more nic razviti?
Za odgovor hvala ze vnaprej.

Draga Lidija,mene pa zanima,kakšno stanje je sedaj pri tebi,kako si prenašala kemoterapijo…..,prosim napiši čim več,mogoče tudi kakšno vspodpudno besedo,kajti tudi pri meni so našli bulo na vratu(ne-hodgkinov limfom)

Zahvaljujem se Lidiji, da je tako dobro opisala svoje izkušnje. Z njenimi nasveti se tudi popolnoma strinjam. Draga Misha, tudi o bezgavkah smo tukaj že razpravljali. Če ste imeli pogosto angine, so te pustile zabrazgotinjeno tkivo v bezgavki (če gre za bezgavko istega področja). Bezgavke so namreč razsejane povsod po našem telesu in skrbijo, da se v njih pokončajo mikrobi z zlimi nakanami – torej okužbe. V bezgavkah divjajo bitke našega imunskega sistema z mikrobi. Po bitkah pa pogosto ostane v bezgavki brazgotinasto tkivo. Številni obiskovalci naših spletnih strani se javljajo, da so zatipali bezgavko na različnih mestih, najpogosteje pa pod spodnjo čeljustjo. Seveda ne moremo nikoli zagotovo trditi, da se ne dogaja kaj bolj resnega, vendar pa je v vašem primeru resnično najbolj verjetno, da gre za povečano bezgavko po številnih anginah. Če se sicer počutite dobro, ne izgubljate teže brez očitnega razloga in ste zdravi, nimate razloga za skrb. V nekaterih primerih ali, če bi opažali še kakšne druge znake bolezni, pa je priporočljiva punkcija ali kirurška odstranitev bezgavke. Na ta način se tkivo lahko pregleda in ugotovi, ali gre morda za raka.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

New Report

Close