Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? adenom s hudo displazijo

adenom s hudo displazijo

Star sem 33 let, pred mesecem mi je umrl oče za rakom na debelem črevesu, kar je vzpodbudilo tudi mene, da zaradi občasnih rahlih krvavitev pri odvajanju opravim kakšen pregled. Pred 14 dnevi sem tako opravil kolonoskopijo, našli so vilozni adenom velikosti 2 cm, ki so ga poslali na preiskavo, danes sem dobil izvid, kjer piše, da gre za adenom s hudo displazijo, ni rakaste rašče. Zanima, me pomen strkovnega izraza : mucosa intestini crassi. Adenoma tubulovillosum cum dysplasia III-IV. Kakašno je tveganje oziroma nevarnost za ravoj raka pri taki tvorbi?
Glede na to, da so me naročili na kontrolno kolonoskopijo čez 6 mesecev, mislim da je takšen adenom kar tvegana zadeva – ali ni to nekakšna “predstopnja”, iz katere se razvije rakasto tkivo?
Ali se običajno takšni izrastki ponovijo – na istem mestu ali drugje? So lahko znak kakšnih tvorb tudi izven debelega črevesa? .Nnaj opravim še kakšen pregled?
Prosim za odgovor in kakšen nasvet, kaj lahko storim, ali obstajajo kakšni ukrepi (prehrana, zdravljenje, terapije=?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Sandi

K prvotnemu sporočilu bi dodal še tole. Bega me rahla bolečina, ki se mi pojavljal nekje v levem kolku in se mi širi po levi nogi navzdol. Zdi se mi, da se mi pojavi tudi po nekaterih odvajanjih blata, kadar je odvajanje težje (nimam težav z zaprtostjo). Ali je takšen adenom omejen na notranjost črevesa, ali lahko prerašča navzven? Bojim se, da so te bolečine, ki sem jih opisal, povezane s tem adenomom. Ali naj opravim še kakšen pregled?

Hvala za vsak odgovor!
Sandi

Dragi Sandi!

Adenom pomeni benigni (nenevarni) tumor (rast). Adenomi sluznice debelega črevesa (= mucosa intestini crassi) so zelo pogosti. Adenoma tubulovillosum cum dysplasia III-IV ne pomeni stadija raka, ampak stopnjo displazije, nepravilne rasti celic. Tubulovillosum se nanaša na obliko tega polipa sluznice (izrastka). Tisto, kar nas pri teh polipih najbolj zanima, je baza, iz katere izraščajo. Pogosteje se namreč spremenijo v raka tisti adenomi, ki imajo široko bazo in ne pecljato. Glede na opis – tubulovillosum, gre pri vas za nekaj mešanega. Sicer je maligna sprememba zelo redka pri obeh adenomih. Kljub temu, da je adenom včasih tudi predstopnja raka, pa mislim, da ni “tvegana zadeva”, kot ste to zapisali. Vsekakor pa je priporočljiv kontrolni pregled. Morda bodo adenom odstranili. Tisto, kar je nadležno pri adenomih je, da se radi ponovijo, včasih povsem na drugem mestu.

Opisujete tudi bolečine v kolku in vas je seveda strah, saj je vaš oče umrl za rakom. To, kar doživljate, doživljajo svojci tudi drugih bolnikov, obolelih za rakom – velik strah pred to boleznijo, strah pred zasevki itd. Skušajte se pomiriti in razumeti te svoje reakcije. Bolečina, ki jo opisujete, ne izvira iz zasevkov, marveč iz hrbtenice. Obraba hrbtenice (zaradi sedenja, staranja in drugih dejavnikov) je ena najpogostejših bolezni v sodobnem svetu. Kost ščiti živce, ki izhajajo iz hrbtenice, hkrati pa lahko ravno ta kost ob spremenjenih anatomskih razmerjih, kakršna se pojavljajo pri obrabi, pritiska na živec in povzroča težave. Naročite se za pregled pri splošnem zdravniku, ki bo ugotovil, ali je resnično kriva hrbtenica.

Svetujem vam pestro prehrano, bogato s sadjem, zelenjavo in vlakninami. Skušajte zaustaviti napredovanje bolezni hrbtenice s telesno aktivnostjo! Ta namreč omogoča, da so posamezni deli hrbtenice bolje prekvravljeni in do sprememb ne prihaja tako hitro. Ob dlje trajajočem sedečem delu naredite premor, vstanite, se razgibajte.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Spoštovana Irena!
Najlepša hvala za pomirjujoč odgovor. Glede hrbtenice lahko prav gotovo kaj naredim. Glede adenoma pa – pri koloskopiji so mi ga odstranili, kako je to izgledalo, sem si lahko sam dobro ogledal na zaslonu, na katerem je slika koloskopske kamere. Adenom je imel ozki pecelj, tako, da ga je lahko zdravnik objel z zanko in odstranil (z električnim rezom). Glede na tip tubulovilozni in kategorijo displazije (III do IV) ter velikost 2 cm, sem po raznih virih na internetu prišel do zaključka, da je takšen adenom pomen večje tveganje za razvoj v karcinom. Kolikor razumem, je pomembno kakšen je bil pecelj? Ali to pomeni, ali se je displazija pojavljala tudi na peclju ali kaj drugega?
Lep pozdrav Sandi

Dragi Sandi!

Adenom nastane tako, da se nagubana sluznica izboči, nato pa tudi povesi v svetlino prebavil. Tako imamo neko tvorbo na peclju. Kakšne so celice na tem peclju, pravzaprav ni pomembno, pomembno je torej, kako širok je pecelj (kjer se začenja iz normalne sluznice), na bazi. Dobili pa ste tudi izvid tega, kakšne so celice same tvorbe, adenoma. Sicer pa nikar ne razmišljajte več o nekih tveganjih in odstotkih, ker ste z adenomom opravili, kakor vidim, čisto preprosto. Oba adenoma, tubulozni IN vilozni se redko spremenita v raka, vilozni pač malo pogosteje, odstotki so še vedno pomirljivo nizki – razloga za strah res nimate.

Lepo vas pozdravljam, kljub občasnemu slabemu vremenu pa priporočam kakšen jesenski tek ali sprehod!

Irena

Spoštovana gospa Irena!

Tudi mene zanima kako je s temi adenomi. Jaz imam diagnozo tubularni adenom z displazijo II-III, pospešene mitoze. Pri koloskopiji so mi ga odstranili, bil je samo eden velikosti3x3mm. Ali se ta (ker so pospešene mitoze????) vedno spremeni v raka ali samo verjetnost spremembe?
Za odgovor najlepše hvala.

New Report

Close