Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Tumorski markerji

Tumorski markerji

Pred devetimi leti sem bila operirana za raka na dojki.
Na OI hodim na letne kontrole. Na zadnjem rutinskem pregledu so mi zagotovili, da je STATUS v mejah normale.
Na ginekološkem pregledu pa so mi laboratorijski izvidi pokazali povišane tumorske markerje.
Ali mi lahko poveste kaj več o tem
Hvala lepa in pozdrav
Andra

Draga Andra!

Tumorski markerji (označevalci) so snovi, ki jih pogosto odkrijemo v povišanih koncentracijah v krvi, urinu ali telesnih tkivih nekaterih bolnikov z določenimi tipi raka. Določanje tumorskih markerjev je lahko v pomoč pri napovedi, kako se bo tumor obnašal, kako ga najbolje zdraviti – pri časovno določanje terapije, obsežnost in izbor zdravljenja. Informacija je včasih v pomoč tudi bolnikom, ki sodelujejo pri odločanju o zdravljenju. Test se izvaja v laboratoriju, rezultati pa so običajno znani v nekaj dneh.

Povišani tumorski markerji (označevalci) lahko pomenijo “vse” ali “nič”. Ravno zato jih je treba vselej strokovno tolmačiti in v skladu s celotno bolnikovo sliko. O markerjih smo razpravljali (s poudarkom na raku prostate) že tukaj:

V medicini je potrebna kritična ocena, preden se lotimo nekega postopka, diagnostične preiskave ali zdravljenja. Oceniti je treba tako njeno nujnost, da se izvede, kakor rezultate, ki se jih od tega nadejamo. Le na podlagi te kritične presoje je ustrezno izvajati postopke. Enako velja za ugotavljanje tumorskih markerjev. Določamo jih, kadar je informacija, ki jo pričakujemo, dragocena.

Nekateri zdravniki naročijo določanje “tumorskih markerjev” za odkrivanje aktivnosti raka v telesu. Če je rak prisoten, lahko včasih izloča določen protein v kri, ki lahko služi kot označevalec za tega raka. CA 15-3 najdemo pri raku dojke in jajčnikov, CEA (horio-embrionski antigen) je označevalec raka debelega črevesa, pljuč ter jeter. CA 125 lahko napove ponoven pojav raka jajčnikov in dojke. Tudi CA 27.29 je povezan z rakom dojke.

Vendar imajo ti označevalci svoje omejitve. Niso tako zanesljivi kot pogosto uporabljani PSA test za odkrivanje raka prostate. Normalna vrednost označevalca ne pomeni, da nimate raka. Prav tako povišana vrednost ni dokaz, da imate napredovalega raka ali ponovitev bolezni. Pripomorejo lahko pri postavljanju diagnoze, vendar njihova uporaba ne pomeni boljšega preživetja za ženske z rakom dojke. Prav tako je treba pomisliti na strah, ki ga ženska prestaja ob povišani vrednosti označevalca ter vseh morebitnih dodatnih preiskavah, ki se jih nato naroči – pogosto brez potrebe.

Tumorske označevalce so začeli razvijati v preteklih 30 letih hkrati z razvojem našega poznavanja biologije raka. Označevalci so na splošno snovi, ki so bodisi na površini ali v telesu rakave celice. Lahko se jih odkrije z določenim posebnim barvanjem ter opazuje v ali na rakavih celicah pod mikroskopom. S posebnimi imunološkimi tehnikami se lahko tumorski markerji odkrijejo v serumu bolnika (delu krvi). Upamo lahko, da morda z razvojem tehnike nekoč druge preiskave za bolnika sploh ne bodo potrebne. Toda ta čas je še zelo daleč.

Prvi klinično uporabni označevalec je bil karcinoembrionski antigen (CEA), ki so ga leta 1963 izolirali v Montrealu. Preučevali so ga pri različnih tipih raka. Danes se ga lahko uporablja pri bolnikih z različnimi tipi raka, vključno z rakom dojke, debelega črevesa, trebušne slinavke, pljuč itd. Drugi označevalci vključujejo alfa-fetoprotein in HCG (oba sta precej uporabna pri zdravljenju raka na testisih).

Številni markerji so lahko uporabni pri zdravljenju raka dojke. Ti vključujejo CA 15-3, MCA (z mucinom povezan antigen), TPA (tumorski polipeptidni antigen), CA 27.29 (specifični antigen raka dojke). CA 15-3 je najbolj proučevan in se ga pogosto uporablja pri bolnikih z metastazami. Vendar pa so vsi testi, ki jih izvajamo v medicini, povezani lahko s štirimi možnimi rezultati:

resnično pozitiven: test je pozitiven (snov je povišana) in rak je prisoten
resnično negativen: test je negativen (snov je znižana) in raka ni
lažno pozitiven: test je pozitiven in raka ni
lažno negativen: test je negativen, vendar je rak prisoten

Uporabnost testa je odvisna tudi od tega, koliko pravih (resničnih) rezultatov daje in ali je pri izvajanju tako malo lažnih rezultatov, da ima rezultat neko oprijemljivo informacijo. Rezultati so včasih odvisni tudi od skupine, v kateri se test izvaja. V neki drugi populaciji je lahko uporabnost izrazito drugačna.

Večina tumorskih markerjev se določa pri bolnikih s ponavljajočim se rakom ali metastazami, pri čemer se vrednost označevalca primerja z drugo preiskavo, ki se jo označi kot “standardno” (zanesljivejšo). Uporabnost testa se lahko izrazi z:

1. senzitivnostjo, kar pomeni sposobnost, da test zazna prisotnost raka, t.j. bolezen, za katero test uporabljamo. Senzitivnost je torej delež pozitivnih rezultatov v primerjavi z resnično in lažno pozitivnimi skupaj.

2. in specifičnostjo, kar je delež posameznikov z resnično negativnimi rezultati za bolezen, za razkrivanje katere test uporabljamo, v primerjavi z resnično in lažno negativnimi skupaj.

Senzitivnost in specifičnost sta lahko različni glede na skupino, kjer test uporabljamo. Zelo senzitiven test lahko odkrije ponovljeni rak veliko prej kot drugi, z nizkim številom lažno negativnih rezultatov. Test z visoko specifičnostjo bo pri negativnem rezultatu zanesljivo napovedal odsotnost raka, z nizkim številom pozitivnih rezultatov. Idealni test ima visoko senzitivnost in specifičnost. Test je uporaben, kadar skupina bolnikov, pri katerih smo ga uporabili ter jih glede na rezultate zdravili, živi dlje kot tista, kjer ga nismo uporabili. Test ni uporaben, kadar bolj zgodaj odkriva neozdravljivega raka in na potek slednjega ne moremo vplivati.

Veliko študij je, ki so se ukvarjale z oceno uporabnosti tumorskih označevalcev pri sledenju (bivših) bolnikov. Dokazov za uporabnost testov pri bolnicah z rakom dojke še ni. Vendar pa nekatere ženske trdno verjamejo, da jim bo takšna preiskava v pomoč.

Po nekaterih podatkih iz literature je senzitivnost določanja CA 15-3 med 65-70 odstotki in specifičnost 96 odstotkov. To pomeni, da bo pri stotih bolnicah, kjer se je rak ponovil, test odkril prisotnost raka pri 65-70-ih, pri 30-35 bolnicah pa bo test kljub ponovitvi bolezni kazal normalne vrednosti. Pri 100 bolnicah bodo imele 4 zvišan CA 15-3, vendar se bolezen ne bo ponovila. Drugi tumorski markerji imajo drugačno specifičnost in senzitivnost, običajno vsaj ena izmed njiju ni povsem zadovoljiva, da bi bili ti testi široko uporabni.

Z izrazom “tumorski označevalci” imamo najpogosteje v mislih snovi v krvi (oz. v serumu). CA 15-3 in CA27-29 določamo v krvnem serumu, pogoste so manjše spremembe ali nihanja in ne pomenijo vselej tumorske aktivnosti. CA 15-3 redko uporabljamo samostojno, njegov rezultat pa lahko daje koristen podatek o odzivu na zdravljenje.

CEA ali karcinoembrionski antigen je označevalec za ponovitev raka. Proizvajajo ga embrionske (nezrele) celice in regenerirajoče celice, pa tudi rakave. Najdemo ga na površini celic, od koder se sprošča v kri. Vendar je CEA lahko zvišan zaradi številnih (nerakavih) vzrokov.

Pri raku dojke se kot označevalci ali napovedni faktorji uporabljajo še:

HER2 – kaže na prekomerno izdelovanje proteina HER2, kar lahko pomeni agresivno rast raka in njegovo širitev na druge dele teelsa. HER2 se pojavlja pri približno četrtini žensk z metastazami raka dojk.

receptorji za estrogen (ER) – ženski spolni hormon estrogen pogosto nadzoruje rast raka dojk. Prisotnost tega receptorja se uporablja za izbiro anti-hormonske terapije.

receptorji za progesteron (PR) – za pomoč pri ugotavljanju odziva na hormonsko terapijo se določajo progesteronski receptorji pod vplivom estrogena. Odziv je veliko višji pri pozitivnih tako ER kot PR, kot samo ER.

p53 – p53 je tumor supresorski gen. Normalno protein p53, ki ga določa gen p53 preprečuje razmnoževanje celic s poškodovano DNA, dokler se DNA ne popravi ali pa nastopi programirana celična smrt. Če gen p53 mutira ali se poškoduje, protein ni funkcionalen in izgubi svojo nadzorno funkcijo, zato se rakave celice hitreje in lažje delijo.

S faza – v procesu celične delitve gredo celice skozi nekaj stadijev. Ko je celica podvojila svoj genetski material in se je razdelila z mitozo, lahko postane neaktivna ali pa začne nov cikel delitve z S fazo ali fazo sinteze. Med to fazo se genetski material spet podvoji. S posebno tehniko se lahko določi število celic v S fazi. Večji delež celic v S fazi kot normalno je merilo, kako hitro tumor raste.

Iz omenjenih razlogov je strokovna znanost do uporabe tumorskih označevalcev (z namenom sledenja bolnicam po raku dojk) zadržana. Rezultatov ne moremo zanesljivo interpretirati, bolnice lahko po nepotrebnem prestrašijo, na njihovo preživetje pa test ne vpliva (ni neposredne ali posredne koristi).

Tumorske markerje lahko torej uporabljamo za ugotavljanje tveganja, prisotnosti, stanja, stadija ali bodočega vedenja raka. Novi markerji se pogosto hitro uporabljajo v klinični praksi brez kritične analize – zgolj s sklepanjem, da bo vsaka informacija, ki je na voljo zdravniku, pacientu pomagala. Ker pa so tudi okoliščine, v katerih so preiskave z markerji upravičene, je najbolje povprašati zdravnika, zakaj se je za preiskavo odločil in kaj pričakuje od rezultata. Prav tako se označevalci določajo v kliničnih raziskavah, v katere ste lahko vključeni, te pa bodo nedvomno potrdile ali ovrgle številne hipoteze v zvezi z označevalci in pomembno prispevale k širjenju znanja o njih.

Končna interpretacija izzida ugotavljanja tumorskega markerja naj bo v rokah strokovnjaka ter naj ne temelji zgolj na sami vrednosti označevalca, marveč mora biti v skladu z drugimi temeljnimi preiskavami. Tumorski marker tako služi kot neko dopolnilo preiskavam, nikoli pa ni osrednji temelj odločanja in razvrščanja.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Spoštovana Irena

Najleša hvala za tako izčrpno pojasnilo.
Kot sem že napisala , da sem bila pred devetimi leti operirana delno za raka na levi dojki. Po operaciji sem bila obsevana in imela kemoterapijo, takrat mi niso izpadli lasje in vsa leta sem se dobro počutila, na letnih kontrolah na OI je bil vedno v mejah normale.
Na ginekološke preglede sem začela hoditi v Ljubljano, dr. Novakova mi je po mojem opisu prestane operacije vedno dala kontrolirati kri in tumorske markerje .
Ko sem se v decembru -redni letni pregled- naročila na kontrolo, so me dvakrat prenaročili, ker je bila dr. Novakova odsotna. V tretjič, ko sem klicala za ponovno prenaročilo so rekli, da se moram prepisati , ker dr, Novakova ne dela več . Da ne bi prenašala kartoteke v Idrijo sem si izbrala kar v Leonišču novega zdravnika.
Uro sem dobila v januarju, in ko sem bila pregledana , g. dr mi je naredil tudi ultrazvok, sem ga prosila še za kontrolo tumorksih markerjev. Rekel je da ne vidi potrebe , omenila sem , da kot lajk ne vem zakaj me je dr. Novakova tako vodila .
Nato me je dal napotnico za laboratorij. Po nekaj dneh dobim obestilo naj se javim čimprej pri svojem ginekologu, ker so tumorski markerji povišani.
Po ponovni kontroli so bili sicer malo nižji , po nasvetu dr. sem se kar odpravila čez cesto na OI .
Ponovno kontrola krvi , tumrske markerje in slikanje pljuč.
po dveh dnevih je ži prišlo obvestilo naj se javim na OI na konziliju .
Moja zdravnica mi je povedala, da se je na plučih pojavila manjša lisa, nekako pod operirano dojko.
Odločili smo se za takojšno akcijo in sicer kemoterapijo. Ker sem bila takrat tako šokirana , nisem znala prav nič vprašti, zato se Vam danes najleše zahvaljujem, ter se v prihodnje priporočam še za kakšno pojasnilo.

Hvla lepa in rpisrčen pozdrav
Andra

nova
Uredništvo priporoča

Draga Andra,

le pogumno v akcijo, če pa imate še kakšna vprašanja, pa ste tukaj vedno dobrodošli!

Lep pozdrav!

Irena

Spoštovani,
Pred letom dni sem bila operirana zaradi raka na jajcevodih – stadij II/C in potem prejela še 6 ciklusov kemoterapije. Med kemoterapijo so se CA125 znižali. Štiri mesece po zadnjem ciklusu so znašali CA125=8, na naslednjem pregledu (zopet po štirih mesecih) pa 42. Glede na to sem bila naročena na predčasni ponovni pregled po enem mesecu CA125 =37.
Sicer se počutim dobro, na ginekološkem pregledu na OI (brez UZ) ni bilo posebnosti.
Ali to pomeni napredovanje bolezni?
Hvala in lepo pozdravljeni.

Pozdravljeni,
mene pa zanima, kaj pomeni povišan marker CA19-9, moji mami so ga namreč ugotovili 137. Informacije, ki jih je dobila, so bile bolj skope, sama pa tudi ne izvem nič pametnega…
Že vnaprej hvala za odgovor.
Jasna

Jasna, vtipkala sem v Google in našla kar nekaj zadetkov o tem markerju. Kot piše, gre za tumorski marker, ki se uporalja pri diagnosticiranju in spremljanju raka na trebušni slinavki (pankreas). Prav tako ga občasno omenjajo v povezavi s kolorektalnim rakom… Lahko pa je povišan tudi ob cirozi jeter in drugih manj nevarnih obolenjih prebavil. Tako sem prebrala…. Seveda boste pa dobili najbolj relevantne podatke od maminega zdravnika. Pokličitega in zahtevajte konkretna pojasnila.

http://cancerweb.ncl.ac.uk/cancernet/600518.html

Lep pozdrav, Kristina

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

New Report

Close