Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Odstranjen maligni melanom in sedaj tvorbe na bezgavkah

Odstranjen maligni melanom in sedaj tvorbe na bezgavkah

Pozdravljeni!

Rad bi dobil nekaj informacij v zvezi s tem, kaj se tocneje dogaja z mojim ocetom. Pred kaksnim letom ali letom in pol so mu diagnosticirali maligni melanom, ki je bil tudi odstranjen z obsirnim varnostnim izrezom.

Globina melanoma je bila 3 ali 4 mm, nisem popolnoma siguren. Glede globine: slo je za to, da je bila dolocena tako velika globina, ker so se rakaste celice razvile ob lojnici oz. zadeva zato ni bila tako huda, saj drugace 4 mm niso macji kaselj.

Sledila je interferonska terapija, ki je trajala kar dolgo. Recimo, da je dobil priblizno 18 injekcij, kar znasa 18 tednov.

Pred slabo urico sem izvedel, da so mu ugotovili tudi rakaste tvorbe na eni izmed bezgavk in da mu jih bodo jutri operativno odstranili. Vsa stvar naj bi bila velika kot lesnik (ne vem ali so govorili o samih bezgavkah ali o tvorbi).

Zanima me:
– kaksna je nevarnost pojava raka na bezgavkah po malignem melanomu oz. ali je to precej obicajno
– kaksna je nevarnost za zivljenje nove diagnoze
– ali obstaja precejsnja verjetnost, da se mu bo rak pojavil tudi na drugih bezgavkah

Kaksno je nadaljnje zdravljenje, poleg odstranitve? Kaksne so realne moznosti za prezivetje (statisticno gledano vsaj), ce lahko na to odgovorite brez dodatnih podatkov?

Prosil bi tudi kaksen podatek vec ali link o rakastih tvorbah, ki so se mu trenutno pojavile.

Se opravicujem zaradi kaksnih morebitnih nepravilnih izrazov in najlepsa hvala za vse odgovore.

Rahlo zaskrbljen sin

Dragi Janez Kranjski, zaskrbljeni sin!

Najprej odgovori na vaše alineje.

– kaksna je nevarnost pojava raka na bezgavkah po malignem melanomu oz. ali je to precej obicajno

Mislim, da je ta pojav precej pogost, zlasti, če je bil tumor takšne velikosti, kot ste ga opisali. Žal niste napisali očetove starosti, lokacije tumorja in kje so zdaj povečane bezgavke. Če so povečane bezgavke na oddaljenem mestu, je to oddaljen zasevek. Če pa so povečane bezgavke v bližini prejšnjega tumorja, to še ni oddaljen zasevek – napoved je seveda boljša. Več v povezavah.

– kaksna je nevarnost za zivljenje nove diagnoze

Kakšna je pravzaprav nevarnost za življenje? Verjetno maligni melanom vsekakor predstavlja večje tveganje in nevarnost. Vendar vaš oče ni obsojen na smrt, čeravno je bolezen huda in resna. Kakor boste prebrali v povezavah, je ozdravitev odvisna tudi od njegovega telesnega stanja, starosti in celo volje ali razpoloženja, kako se z boleznijo spopada.

– ali obstaja precejsnja verjetnost, da se mu bo rak pojavil tudi na drugih bezgavkah

Ne vem. Lahko se mu seveda pojavi še na drugih, ta možnost ni nikoli izključena in maligni melanom je agresivni (nevarni) rak, ki hitro zaseva. Verjetnost ponovitve in razširjenja raka je odvisna tudi od tega, kako velik je bil prvotni rak. Vendar pa prav tako obstaja možnost, da se to ne bo zgodilo.

Sedaj pa povezave, ki jih preberite, da boste o očetovi bolezni vedeli več!

osnove o raku

razprava o malignem melanomu

tukaj pa je zgodba (bivšega) bolnika

povezave, ki bodo koristile različnim interpretacijam statisike

ko se vam porodi še več vprašanj

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Hvala za odgovor in linke, ki jih bom z veseljem prebral.

Pa se pojasnilo: Oce je star 54 let, maligni melanom je imel zadaj levo od desne rame (nekje na pol poti proti vratu, na hrbtu), problematicna bezgavka, ki so mu jo odstranili pa je pod desno pazduho (torej zelo blizu samega melanoma).

Lep pozdrav in hvala!

Janez, kar korajzno! Vem, da ni lahko, saj sem se osebno srecal z melanomom. Jaz sem namrec tisti bolnik, katerega zgodbo ti je Irena navedla pod linkom,. Sedaj bom imel spet drugi rostni dan, mineva namrec cetrto leto po operaciji. Sem se krepko ziv in tudi zdrav, pa tudi mislim tak ostati. No, ni vec tako kot prej, je pa! Okrog bolezni je vse je tako kot ti je napisala Irena, res nimam kaj dodati… Sicer obstaja tisoce strani o melanomu na netu, srecne in manj srecne zgodbe ljudi, strani resnih medicinskih ustanov in univerzitetnih centrov, pa od rezultatov studij do reklam proizvajalcev zdravil in hrane..
Mogoce se lahko malo sprehodis po:
http://www.melanoma.net/
http://www.skincancerinfo.com/sectionf/melanoma.html
http://www.mpip.org/

Pozdrav in srecno tebi in ocetu,
Jože

New Report

Close