Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Maligna sistična tvorba

Maligna sistična tvorba

Na desnem modu sem zatipal otrdlino in po pregledu pri zdravniku sem dobil daignozo: 8mm velika cistična maligna tvorba.

Zdravnik se ni odločil za operacijo.

Vseeno me skrbi, predvsem zaradi tega ker ne vem nič o tem. Sploh pa je to redkost pri moških!?

Naj res kar cakam? Kje lahko preberem kaj vec o tem?

Hvala!

Mitja

Verjamem, da vas skrbi vaša diagnoza “cistična maligna tvorba” in prav je, da želite o tem kaj več zvedeti.
Žal, pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije nimamo še literature s tega področja, je pa v pripravi knjižica o raku na modih; ki ni tako zelo redek, saj zboli vsako leto okoli 80, predvsem mlajših moških.
Niste napisali, kako je bila diagnoza postavljena, niti kateri zdravnik se ni odločil za operacijo. Po vsej verjetnosti je bil urolog.
Prav bi bilo, če bi vam zdravnik, ki vas je pregledal in postavil diagnozo, podrobneje obrazložil za kaj gre. Poskusite se še enkrat pogovoriti z njim, sicer smo vam pa tudi pri nas pripravljeni pomagati in posredovati za pregled pri onkologu na Onkološkem inštitutu.

Lep pozdrav!

prim. Marija Vegelj Pirc, dr. med.

Star sem okrog 25 let. Prvič (!!) sem si pregledal moda (o tem sem slučajno nekje prebral) in našel otrdlino. S strani mojega osebnega zdravnika sem bil napoten k urologu.
Urolog je moda le pretipal (kako minuto) in nato postavil diagnozo.
Ko sem ga izpraševal kaj to je, je rekel, da ni nič posebnega. Da otrdlina pač je in da pač tudi bo. Kot materino znamenje – je rekel.
Ko sem ga se bolj zaskrbljeno vprašal, če bom “to tam imel kar ves cas”, je rekel da ja, ce se ne bo povečalo.
Vec casa pa mi baje ni mogel posvetiti.
Skrbi me predvsem iz razloga, ki ga navajate (rak na modih) in dejstvo, da pri ženskah ciste vedno in takoj prično zdraviti oz. operirati. Pri meni pa, kot da je vse OK.
Sedaj praktično ves čas razmišljam o tem (vem, da ni prav, da si še dodatno sugeriram) in brskam po netu. Rad bi si bil le na jasnem. Ali je res vse Ok, ali je kaj hudo narobe.

Predlog, da bi se posvetoval s tem urologom (poliklinika), mi ni prav všeč. Ze sedaj sem dobil obcutek, da izprasujem prevec. Razmisljal sem o se enem urologu (tokrat kot samoplacnik), po drugi strani sem pa zelo vesel vašega predloga o možnosti pregleda pri onkologu.

V kolikor lahko posredujete za pregled, vam bom neizmerno hvaležen.

Lep pozdrav!

Zdravo Matija,
Ker na tem forumu odgovarjajo predvsem zdravniki, sem se odločil, da ti poskušam pomagati kot laik. Predvsem ti moram svetovati, da upoštevaj nasvet, ki ti ga je dala ga. primarij dr. Pirčeva in pridobi glede svojega problema še mnenje onkologa in to čim prej, tem bolje. Če ne gre drugače, po potrebi izkoristi ponujeno pomoč za posredovanje na OI.
Glede bolezni na splošno pozorno preberi vse Irenine odgovore v tem forumu. Za svoj specifičen problem poskušaj najti odgovor na naslovu: http://www.oncology.com (select cancer type: Testicular) ali drugih številnih ameriških strežnikih.
Nikar se bolezni ne ustraši, vzami si čas zase in to sedaj. Po mojem imaš izredno velike možnosti, da boš uspel. Javi se še kaj in to z dobrimi novicami,
l.p. Joze

Zdravo Matija!

Ukrepaj pravočasno, da ne bo nepotrebnih bolečin. Tudi sam sem v fazi zdravljenja raka na modih. Takoj se odpravi na onkoloąki inątitut in ne čakaj, kajti če gre za rakasto tvorbo, te moram opozorit da se ti lahko raząiri ąe na druge organe v telesu. Ne boj se, saj je danes ozdravljivost raka na modih 90%, no seveda od visno od oblike raka ki ga imaą ( če ga sploh imaą, zato ti svetujem čimprejąnji obisk onkoloąkega inątituta ). Le ne obupaj in z dobro voljo naprej!

Lep pozdrav!

Mitja

Pozdravljeni!

Ne poznam sističnih tvorb, imam pa ze nekaj časa otrdlino pod modi.
Ali mi lahko kaj vec napišete o raku na modih? Kako se da pregledati sam sebe in kdaj se je potrebno odpraviti na pregled? Ali je ta oblika nevarna tako kot vse ostale?
Hvala za odgovor.

Spoštovani gospod Korel,
pišete, da imate že nekaj čas cistično tvorbo pod modi. Ne vem ali je bila ta tvorba pregledana oz. dokazana z ultra zvokom (UZ) ali kakšno drugo preiskavo, ali ste si jo samo otipali.
Rak na modih nastane vedno v samem modu, kot trda, neboleča zatrdlina, ki se počasi veča. V začetku običajno ne boli, kasneje se lahko pojavi tudi bolečina.
Samopregled mod je najboljše opraviti takrat, ko je telo sproščeno, npr. med kopanjem. Modo je potrebno prejeti z obema rokama, palcem, kazalcem in sredincem, najprej otipati velikost, obliko, potrebno je ločiti modo od obmodka, ki leži običajno ob modu ali nad modom v obliki mehkejšega tračka. Nato je potrebno otipati samo sredino moda, zgornji in spodnji pol, kjer se praviloma ne sme otipati nobena zatrdlina. Modo mora biti enakomerne mehke in elastične konzistence. Pretipati se obe modi.Pogosto je tudi minimalna razlika v velikosti.
Na pregled k zdravniku se je potrebno odpraviti, ko otipate kakršnekoli nepravilnosti v predelu moda ali obmodka.
Če se zdravnik po pregledu ne bo odločil za kontrlo z UZ in sami še vedno ne boste prepričani, da je vse v redu, lahko to preiskavo opravite kot samoplačnik.
Če je bila cista ugotovljena z UZ in se ne spreminja, to običajno ni nevarno, več o tem pa bi vam lahko povedal zdravnik, ki opravi ultrazvočno preiskavo.
Lep pozdrav!

dr. Marjetka Stanovnik

Sam sem pred osmimi leti odkril zatrdlino na modu (na spodnji strani, tam kjer semenovod prihaja v modo) in odsel k urologu, ki mi je moda natančno pretipal in zagotovil, da gre za ostanke po operaciji, ki sem jo preživel kot otrok (torzija testisa). Dejal je, da prej nisem opazil, ker nisem bil pozoren. Mislim, da se v teh letih tvorba ni povečala, vsaj bistveno se gotovo ni.

Ker me zadnjih 14 dni v modih boli (prav tako imam simptome vnetega mehurja, čeprav v vodi ni bakterij), me je tema raka na modih ponovno začela skrbeti. V primeru raka bi bil verjetno po toliko letih že v zadnjem stadiju.

Ali po torziji ostane zatrdlina na obmodku ali gre res lahko za raka (imam 30 let)? Ali je za natančno diagnozo res potrebne UZ, ker tega nisem imel, saj mi je zdravnik zagotovil, da gre za nerakavo tkivo.

Zaskrbljeni

Tomaž

Dragi Tomaľ,

mislim, da je bilo mnenje urologa takrat pravilno. Ker pa se je sedaj pojavila bolečina, je nujno raziskati, kako in kaj. Raka teh osem let gotovo niste imeli, je pa verjetno, da ti “ostanki po operaciji” povzročajo sedanje simptome ali da so jih pogojevali. Očitno so vam urin pregledali na bakterije, kar je pravilno, toda če bolečina ostaja, vaąa obravnava ąe ne bi smela biti končana. Pomembno je tudi, ali je bolečina samo na otip, ali ves čas, je morda v kakąnem poloľaju ni itd., se je vaąa brazgotina kaj spremenila, ste opazili kakąno spremembo v spolnem ľivljenju … Sklepam, da vas tudi boli (ali peče?) pri uriniranju. Zato so pomembni tudi podatki, ali odvajate vodo redno, ali imate pri tem teľave, ste opazili kakąne spremembe, je voda nekoliko rdečkasto obarvana? Vse te znake bi moral preveriti zdravnik, zato ga le obiąčite.

Lep pozdrav,

Irena

Pozdravljeni.

dejali ste, da se rak vedno pojavi v samem modu. sam imam zatrdlino velikosti graha nad levim modom. zatrdlina ni čisto pritrjena na modo, je pa z njim povezana, na otip z žilami ali z neko membrano. sicer je prosto gibljiva in neboleča.

New Report

Close