Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko zmerne/intenzivne telesne dejavnost za zdravo telo in dušo?

Koliko zmerne/intenzivne telesne dejavnost za zdravo telo in dušo?

Spoštovani,
vljudno prosim za informacijo, kaj je ob poplavi tako različnih informacij o potrebah po telesni aktivnosti, kot npr. v spodnjih povezavah, res glede potrebe po telesni aktivnosti zame, ki sem star 41 let? Koliko in kako intenzivno telesno aktivnost potrebujem? Ali je dovolj 2 do 3 x tedensko 20 – 30 minut zmerne telesne aktivnosti ali mora biti vsak dan 1 ura visoko intenzivne telesne aktivnosti ali je resnica kje vmes? Kje?
Viri navedenih nasprotujočih si informacij:- sprehodi ne štejejo, potrebna je 1-urna visokointenzivna vadba vsak dan: “Veliko otrok se bo pritoževalo, se kujalo, poskušalo zmanipulirati starše” | Žurnal24 (zurnal24.si)- po drugem viru že 10, 20 oz. 30 min hoje zadošča (tudi otroci so omenjeni): Katerih dobrih učinkov ste deležni, če vsak dan hodite 10, 20 ali 30 minut? – Aktivni.si (metropolitan.si)
– ko imam 1x na 5 let zdravniške preglede za službo, je tam postavljeno vprašanje, če sem zmerno telesno aktiven po 20 min 2x do 3x tedensko, pri čemer k telesni aktivnosti šteje tudi hoja- po nekaterih virih naj bi zadoščalo 30 minut zmerne telesne dejavnosti 2 do 3x na teden,
spet po drugih virih je potrebno vsak dan 30 minut zmerne telesne dejavnosti

Doslej sem pogosto bral, da kot zmerna telesna dejavnost šteje hoja, zdaj pa ti berem, da bi moral TEČI vsak dan po pol ure V KLANEC.
Vljudno prosim za informacijo, kaj šteje kot zmerna telesna dejavnost in kaj šteje kot intenzivna telesna dejavnost in koliko zmerne oz. intenzivne telesne dejavnosti zadošča zame (sem moški, star 41 let, želim le ohraniti zdravo telesno težo (ne hujšati) in zdravo telo).

Lp.,

Težko vprašanje.
Sem tudi sama zmedena. 20 min aktivnosti dnevno ? 6000 korakov ?
Oboje dnevo ujamem mimogrede pa se nič kaj preveč ne naprezam.
Predlagam 4x tedensko pol ure intenzivne vadbe, kjer se ti poveča srčni utrip in se (vsaj malo 😁 ) prepotiš. Aktivnost po želji 😜

Če je tvoj “krvna slika” v mejah normale – torej holesterol, cukr in pa seveda Gama GT bolj kot ne 0,0, pa parametri, kot so visceralna maščoba, TT v mejah normale za tvojo konstitucijo , starost, genetiko in počutje potem pomeni, da je tvoje telo zdravo, primerno negovano, prerekreirano in prehranjeno.

V primeru, d aje kateri parameter od tega problematičen.

Kakor ti prija – tvoje telo, tvoja odločitev. Če nisi obseden z videzom in na njega ne loviš potencilnega ljubezenskega materiala, pomeni da si popolnoma nomalen in zdrav – predvsem v glavi 🙂

Giblješ se, kolikor ti prija in zaprija v tem primeru. Če/ko pa ugotoviš, da dnevna doza miganja in športanja v skladu s tvojimi telesnimi zmogljivostmi sprošča predvsem hormone sreče, kar je izjemno pomebno, sploh v teh časih “štrikcanja naroda” , potem pa si zmagal.

Odvisno ali želiš biti fit ali ne.
3x na teden pol ure? Za kakega 80 letnika čisto ok :).

Intenzivnost pa enostavno: vzameš pulzmeter in vidiš. Tam 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} max srčnega utripa je tak, lagoden sprehod, za regeneracijo. 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in več je pa že kar fajn intenzivno.
Tam ene 70-80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je pa za kondicijo.

Zdaj pa, če si ves zastan, bo že en sprehod dvignil tvoj pulz na 120, 130. Drug pa bo zraven tebe hodil, enak tempo kot ti pa bo imel pulz komaj 100 pa enako star in težek kot ti.

Očitno si velik lenuh.
150 minut zmerne vadbe na teden, to pomeni, da se zadihaš in prepotiš. Se pravi petkrat na teden greš na sprehod za pol ure in v tem času prehodiš vsaj tri km.
Meni se to ne zdi nič, moja mama je recimo vsak dan to prehodila do trgovine in nazaj obložena, s tem da je imela vmes še hrib. Ti pa pri 41 ne bi žrtvoval trikrat na teden po 20 minut. Prav bere se, kako se ti ne ljubi niti to.
Jaz dnevno prehodim od 8 do 10 km, ker imam psa, plus petkrat na teden telovadba prek zooma, da se prešvicam. Pa se mi ne zdi preveč, prej obratno. Moram čim prej spet začeti tečt. Stara sem pa kar nekaj več od tebe.


Vsi imajo svojo predstavo o rekreaciji. Lahko tudi gleda v luft če želi, prišel pa je po nasvet. Prav bere se kako neizobraženo privoščljivo tele si. Mrš govedina stara nevzgojena cucka sprehajat, pa hitro.

Ja, lahko je soditi, če ne poznaš situacije. Če bi potem, ko bi prišla iz službe, doma imela ostarele starše, ki ti non stop težijo, sami ne morejo več biti, v dom jih pa tudi ne moreš dati (korona), bi čisto drugače govorila. Ravno zaradi tega sem spraševal, da svojima staršema vem argumentirati, zakaj rabim pol ure vsak dan iti še ven, poleg tega, da sem 8 ur v službi (+ pol ure vožnje tja in nazaj, tj. skupaj 9 ur, ko imata pomoč na domu, ki pa je žal le 20 ur na teden, tj. 4 ure na delovni dan, kar pomeni, da me ko pridem iz službe, že težko čakata).

New Report

Close