Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kateri so najpogostejši razlogi, zaradi katerih ostareli ljudje potrebujejo invalidski voziček?

Kateri so najpogostejši razlogi, zaradi katerih ostareli ljudje potrebujejo invalidski voziček?

Mene pa zanima, kateri so najpogostejši razlogi, zaradi katerih ostareli ljudje potrebujejo invalidski voziček? Vidim na teh poročilih iz domov starejših občanov stare ljudi na vozičkih… Ogromno jih je, verjetno jih je celo večina na vozičkih, a nisem prepričana… Kateri so najpogostejši razlogi za to?

Ne vem.
Kolk recimo ziher.

Sem pa imela precej izkušenj z berglami, bolnicami. Dejstvo je, da mladi (sem zdaj štejem tudi recimo 50 letnike :)) dokaj enostavno hodimo okrog z berglami (poškodba kolena, gležnja, zlomi…). Starejšim pa to pogosto ne gre več, ker preprosto ni več moči.
Recimo v bolnici, kjer so polomljeni, poškodovani imaš na eni strani zdrave, dokaj mlade ljudi. Ti vstanejo po operaciji iz postelje in hodijo z berglami.
Ja pa v bonlici tudi veliko starih ljudi. Zlomljeni gležnji, kosti (osteoporoza) in ti pogosto ne morejo več hoditi z berglami, ker je celotno telo prešibko.
Tako, da po mojem je za stare, šibke ljudi dosti poškodb že voziček.
Poznam pa tudi neko žensko, neke težave trebuhu, sicer zdrave noge, ampak fizično tako zmozgana od dolgotrajne bolezni, da je na vozičku.

Verjetno je pa še dosti drugih razlogov.
Jaz samo vem zdaj, da je izjemno pomembno biti v dobri kondiciji čim dalj, ker če si poškodovan, imaš operacije, ti vsa ta kondicija zelo koristi, da se postaviš na noge. Tudi mlado telo, ko imaš par mesecev bergle, ima probleme. Ne predstavlja si kako je, če si star.

Kolikor vem od bližnjih – predvsem problemi z ravnotežjem (vrtoglavica) in problemi s sklepi – kolena bolijo oz. težko zdržijo. Kasneje tudi splošna oslabelost.

nova
Uredništvo priporoča

Ker so nežni – slabotni.

Nekateri se pa očitno takšni že rodijo in so zato že od mladosti na vozičku.

Nafilajo jih s tabletami za vse mogoče bolezni, ki jih imajo in ki jih nimajo. Te tablete imajo stranske učinke, ki se včasih pokažejo v izgubi ravnotežja in tako pristanejo na vozičkih dostikrat brez potrebe. Izgovor je, da si ne bi zlomili kolka. Majhen procent jih ima probleme z ravnotežjem tudi sicer In če so v vozičkih, jih lažje kontrolirajo, oziroma je manjša možnost, da se bodo prosto sprehajali in jih ni treba loviti.

Vozičke uporabljajo, da lahko zapustijo svojo sobo in se jih v njih pelje ven. Ostareli ljudje v domovih so velikokrat tudi slabo pokretni oz. imajo prizadeto eno stran telesa potem, ko jih je zadela možganska kap. Z uspešno rehabilitacijo se jih delno usposobi, da lahko uporabljajo prizadeto stran. Taki tudi dolgo ne morejo sedeti v vozičkih, to jim je zgolj čas, ko morda ob mizi zaužijejo obrok oz. za kratek čas zapustijo sobo.

Poročila iz domov so snemana največkrat v skupnih prostorih.

In zakaj je to dobro, da je manjša možnost, da se prosto sprehajajo in jih ni treba loviti? Zakaj je treba ostarelim omejevati pravico do gibanja (mislim v normalnih časih, brez koronavirusa)?

In zakaj je to dobro, da je manjša možnost, da se prosto sprehajajo in jih ni treba loviti? Zakaj je treba ostarelim omejevati pravico do gibanja (mislim v normalnih časih, brez koronavirusa)?
[/quote]

Saj ni.
To so samo posploševanja na podlagi izjav iz nekaterih ustanov, kjer so najbrž res s kom grdo ravnali. Ni pa to splošna praksa.

Saj ni.
To so samo posploševanja na podlagi izjav iz nekaterih ustanov, kjer so najbrž res s kom grdo ravnali. Ni pa to splošna praksa.
[/quote]

Ko ste najbolj pametni tisti, ki doma še od daleč niste videli, kaj šele, da bi kdaj delali v njem.

Od splošne oslabelosti, okrevanja po poškodbi /operaciji, težav s kolki, sklepi, pa do multiple skleroze in kapi… Veliko je razlogov.

Moja mama je v DSO padla v kopalnici. Nič ni bila poškodovana, praktično se ni niti udarila. Ampak od takrat se je nekaj v glavi zgodilo. Ni znala več hodit, bila je na vozičku do konca. Morda jo je takrat malo kap, na zunaj se ni nič videlo.

Ko ste najbolj pametni tisti, ki doma še od daleč niste videli, kaj šele, da bi kdaj delali v njem.
[/quote]

Od kje spet to “najbolj pameten” in zakaj? Povem samo svoje mnenje, na podlagi tega, kar sem v domovih videl in doživljal s svojimi starimi starši.

Čisto res pa tam nisem delal, saj nisem s tega strokovnega področja.

Gospa je padla, ker pri 90. letih ni vec stabilna. Zdaj je za vsak slucaj na vozicku , vsaj vecino casa.

Pri težki obliki multiple skleroze ga imajo, po možganski kapi odpove leva stran telesa in so hromi in je res težko. Kakšna nesreča z avtom in ostanejo hromi celo življenje, itd. So pa že zgoraj našteli tudi.

Vozičke uporabljajo, da lahko zapustijo svojo sobo in se jih v njih pelje ven. Ostareli ljudje v domovih so velikokrat tudi slabo pokretni oz. imajo prizadeto eno stran telesa potem, ko jih je zadela možganska kap. Z uspešno rehabilitacijo se jih delno usposobi, da lahko uporabljajo prizadeto stran. Taki tudi dolgo ne morejo sedeti v vozičkih, to jim je zgolj čas, ko morda ob mizi zaužijejo obrok oz. za kratek čas zapustijo sobo.

Poročila iz domov so snemana največkrat v skupnih prostorih.
[/quote]
Želim komentirati ta stavek, da ostareli, ki so na vozičkih, ne morejo dolgo sedeti na vozičku. Sam sem na električnem invalidskem vozičku in imam blazino proti preležaninam in tudi sicer je sedež mehek, udoben. Ko pa sem pri svoji babici videl, kakšen invalidski voziček ima, sem pa takoj vedel, zakaj ne more biti dolgo na invalidskem vozičku. Nobene blazine, samo trdo usnje. Tudi sam bi težko sedel dolgo na takšnem vozičku. Poleg tega, zakaj se ostarelim, ki so umsko še kolikortoliko prisebni, ne omogoči električnih invalidskih vozičkov? Z njimi bi mnogo lažje kam šli. Z navadnimi si pa res ne morejo nič pomagati… In takšna škrpucala za 200 eur, kot jih imajo v domovih starejših občanov, bodo vsakemu paraplegiku težka za uporabljati. Na takšnih invalidskih vozičkih ni šans, da bi igrali košarko. Težki, nerodni, brez blazine, tipski (tj. ne narejeni po meri),… Obup! Invalidski vozički na ročni pogon za paraplegike stanejo 6000 eur, električni invalidski vozički pa tudi 20000 eur, če so količkaj prida.

New Report

Close