Starševski čvek

Vitamin D3

Default avatar
Kaj a zdaj naj bi to jemali kar tako, na pamet, brez testov? Moja osebna pred leti ni hotela niti slišat in nekaj grozila s predoziranjem.

https://siol.net/trendi/zdravo-zivljenj ... a-d-537958

No, sicer ga meni sigurno primanjkuje ker sem zelo malo zunaj, tudi poleti. Na teste pa ne mislim hodit, lahko tam še kaj staknem.
Default avatar
kaj a zdaj je napisal/a:
Saj ni obvezno.
Default avatar
Rok-1 je napisal/a:
DDD Vem da ni DDD

Samo zanima me kaj drugi o tem mislite in kako ravnate. Jaz sem nekoliko previdna pri teh zadevah zaradi avtoimune.
Default avatar
kaj a zdaj je napisal/a:
Če vsaki stvari, ki jo vidiš v oglasu, verjameš in jo kupiš ?
Default avatar
Robi... je napisal/a:
Ne, ne verjamem in kupim vsako stvar, zato tudi sprašujem. Pa tule neki dohtarji z imenom in priimkom stojijo za tem. Kot sem že zgoraj napisala, sem zelo previdna glede raznoraznih dodatkov. Zdajle pravzaprav ne jemljem ničesar. Samo s pomarančami in mandarinami se bašem.
Default avatar
kaj a zdaj je napisal/a:
Jaz ravnam tako - prebral cel kup študij v medicinskih bazah podatkov in tudi člankov, povprašal za mnenje 2 zdravnika in bil del ene študije o preskrbljenosti z D vitaminom. 2x bil na odvzemu krvi in analizi količine D vitamina v serumu - in vem koliko ga imam v krvi v posameznem obdobju leta.

Zdaj jemljem dodatno - količino pa merim glede na obstoječe formule in počutje.
Default avatar
kaj a zdaj je napisal/a:
Če se drugače veliko gibaš zunaj, ne uporabljaš krem za sončenje, uživaš zdravo in pestro hrano....Poseganje po dodatkih ni nujno.
Default avatar
Rok-1 je napisal/a:
No hvala, to sem želela izvedet. Jaz sicer ravno zdaj ne nameravam letat okoli dohtarjev in laboratorijev. Tako da ne vem kaj bom.
Default avatar
Robi... je napisal/a:
Nekje od maja do septembra tole drži.
Preostali del leta žal ne.
Default avatar
Robi... je napisal/a:
Saj sem napisala da se malo gibljem zunaj.
Default avatar
Našo generacijo so vedno svarili pred soncem od enajste do četrte ure popoldne, da je takrat sonce premočno. Sedaj pa na sistematskem pregledu oziroma v referenčni ambulanti poudarjajo, da je potrebno od maja do sempembra biti prav vtem času vsaj petnajst minut na soncu brez zaščitnih krem, sicer pride do pomanjkanja D vitamina in posledično do osteoporoze.
Dodajajo kapljice Plivit-35 na teden, v enkratni količini ali pa 7 krat po pet kapljic.
Default avatar
Monkljovje je poštudiralo v temi pred dvema dnevoma, da D3 ni dober za njih, da mora bit obvezno D1 ali pa D2. 😁

Robi in podobni, recimo julka, ludi, pa lepo pokžaje, kako je "zdrava prehrana" vplivala na njih.😁 To bi bilo za v študijsko gradivo medicine, v kaj prehranjevalni ekstrem privede, sploh če je oseba že prej bila labilna in rada podlega raznim "študijam"..
Default avatar
S pomanjkanjem vitamina D se ti poruši imunski sistem, si bolj dovzeten za gripo in tudi za koronavirus.
Tako je to.
Default avatar
ja pa ja je napisal/a:
Zato pa piše tudi, da lahko telo shrani D , če se ostali del leta dovolj gibamo zunaj ter kontrolirano sončimo.

Vsak pa naj sam presodi ali je njegovo izpostavljanje soncu dovolj ali ne in če ne, naj jemlje dodatke.
Oziroma se gre prej testirat.
Default avatar
Robi... je napisal/a:
Se shrani, res - ampak ne za pol leta!
Default avatar
ja pa ja je napisal/a:
Po moji izkušnji niti takrat ni dovolj. Pa sem čez poletje precej zunaj, brez majic in brez krem.
Meritev sredi septembra - 22 mikrogramov/liter.

Meritev sredi januarja - brez jemanja dodatkov - malce pod 10.
Default avatar
ja pa ja je napisal/a:
, if you get enough sun exposure in the summer, your body will make and store enough D to get you through the winter. This doesn’t work as well if you’re obese because body fat holds onto vitamin D tenaciously and doesn’t release it efficiently,says Michael Holick, Ph.D., M.D., an expert at Boston University.
https://www.drweil.com/vitamins-supplem ... vitamin-d/
Default avatar
jaz nikoli nisem jemala d vitamina, še otrokom ga nisem dajala ko naj bi ga ... nimam občutka da bi imeli zaradi tega kakšne težave. lani pa sem začela jemati vitamin d čez zimo. ne vem če je kaj pomagalo, itak nisem velikokrat bolna. letos ga bom tudi ...
je pa zadnjič nek zdravnik razlagal, da morajo biti ljudje s preveč kalcija zelo pozorni, pa še neki drugi ... težave z jetri? ledvicami? pozabila ...

mislim da je bilo na 24ur, pred par dnevi.