Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Primorci, sladica paštakrema

Primorci, sladica paštakrema

Gledam Najine mostove, in sem že večkrat zasledila, da so v Valerijini gostilni naročili paštakremo. Po opisu sodeč je ta sladica podobna kremni rezini. Pa me zanima, kakšen izraz uporabljate za ti dve sladici? Je za vas kremšnita paštakrema, ali sta si v čem različni? Dajmo se malo virtualno posladkati, bom vesela vaših mnenj;)

mah gugl pravi da je to varianta kremšnite
https://www.mlinotest.si/izdelki/mlinotest/sladke-dobrote/slascice/

Paštakrema je sladica, ki jo izdeluje Mlinotest iz Ajdovščina. Ta sladica ima že dolgoletno tradicijo, že nam kot otrokom je predstavljala nekaj posebnega. Podobno sladico delajo tudi druga podjetja (mislim, da Brumat in pa Krkoč iz Oseka), vendar Mlinotestova je najboljša.

Pri nas doma je moj nono rekel paštakrema. Tako kot rečemo “pašta” in za nas to pomeni bodisi špageti, bodisi peresniki, bodisi polžki, bodisi rezanci, tako je paštakrema nadpomenka za kremšnito (kremno rezino) ali italijansko kremno rezino millefoglie, pa tudi za princes krofke je rekel paštakrema.

Pašta je testo v bistvu. Tisti razvaljani “list”, iz katerega potem delaš različne vrste makaronov , rezancev , raviolov, etc.
Torej je paštakrema točno to, krema, med katero so tenke plasti testa.

Pašta krema = kremšnita (kremna rezina). Katerakoli. Res pa ta izraz zadnje čase manj slišim. Ali pa mladi jedo druge sladice 😄

Hvala vsem zgornjim komentatorjem za odgovore. In lep, sladek ponedeljek;)

Sinonim za paštakremo je kremšnita.

👍😋

To ne drži. Naša paštakrema nima plasti s smetano. Tudi sama vanilijeva krema je malce drugačnega okusa kot pri kremšniti. Kaj v recepturi je drugače, pa ne bi vedela.

To ne drži. Naša paštakrema nima plasti s smetano. Tudi sama vanilijeva krema je malce drugačnega okusa kot pri kremšniti. Kaj v recepturi je drugače, pa ne bi vedela.
[/quote]
ne kompliciraj. primorc je čisto prav rekel. paštakrema je sinonim za kremšnito. Velja za vse izpeljanke, tako s smetano, prelito s čokolado itd….pač za vse sladice, kjer je spodaj in zgoraj listnato testo, vmes pa neka krema. Itak pa vsaka gospodinja ali slaščičarna dela nekaj po svoje.
Mlinotest je lahko samo povzel ta izraz in naredil svoje vrste kremšnito, ki jo je poimenoval narečno, torej paštakremo. Ne pomeni pa to, da je paštakrema samo od mlinotesta.

paštakrema po italijansko pomeni pašto in kremo, torej testo in kremo in to je vsa znanost.


ne kompliciraj. primorc je čisto prav rekel. paštakrema je sinonim za kremšnito. Velja za vse izpeljanke, tako s smetano, prelito s čokolado itd….pač za vse sladice, kjer je spodaj in zgoraj listnato testo, vmes pa neka krema. Itak pa vsaka gospodinja ali slaščičarna dela nekaj po svoje.
Mlinotest je lahko samo povzel ta izraz in naredil svoje vrste kremšnito, ki jo je poimenoval narečno, torej paštakremo. Ne pomeni pa to, da je paštakrema samo od mlinotesta.

paštakrema po italijansko pomeni pašto in kremo, torej testo in kremo in to je vsa znanost.
[/quote]

Malce bi te popravil. Kremšnita je sinonim za paštakremo in ne obratno. Običajno je paštakrema živo rumene barve (noto ji dajo domača jajca) in ne anemično rumena kot tiste iz trgovine – te so najbrž narejene iz jajc v prahu, z veliko ‘E’ dodatki. Največkrat je tudi brez smetane, lahko jo pa tudi ima. Mlinotest je povzel naziv iz lokalnega okolja in to ni blagovna znamka. Da gre za pravo paštakremo veš tako, da jo prej zavohaš, kot vidiš. Njam… 😀

Malce bi te popravil. Kremšnita je sinonim za paštakremo in ne obratno. Običajno je paštakrema živo rumene barve (noto ji dajo domača jajca) in ne anemično rumena kot tiste iz trgovine – te so najbrž narejene iz jajc v prahu, z veliko ‘E’ dodatki. Največkrat je tudi brez smetane, lahko jo pa tudi ima. Mlinotest je povzel naziv iz lokalnega okolja in to ni blagovna znamka. Da gre za pravo paštakremo veš tako, da jo prej zavohaš, kot vidiš. Njam… 😀
[/quote]
Po vseh opisih (tudi tvojem) sodeč kremšnita ni sinonim (sopomenka), ampak podpomenka (hiponim) paštakreme.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Malce bi te popravil. Kremšnita je sinonim za paštakremo in ne obratno. Običajno je paštakrema živo rumene barve (noto ji dajo domača jajca) in ne anemično rumena kot tiste iz trgovine – te so najbrž narejene iz jajc v prahu, z veliko ‘E’ dodatki. Največkrat je tudi brez smetane, lahko jo pa tudi ima. Mlinotest je povzel naziv iz lokalnega okolja in to ni blagovna znamka. Da gre za pravo paštakremo veš tako, da jo prej zavohaš, kot vidiš. Njam… 😀
[/quote]

Se strinjam.,..dober popravek


Po vseh opisih (tudi tvojem) sodeč kremšnita ni sinonim (sopomenka), ampak podpomenka (hiponim) paštakreme.
[/quote]

Ja, to bi bilo še bolj točno. Podobno kot kanotjera, ki nima čisto točne ‘sopomenke’ v knjižnem jeziku (spodnja majica, majica brez rokavov, majica z globokim izrezom, majica z naramnicami…)

Nevermind.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Mislim, sorry, nočem, da izpade grdo, ampak naporen dan je za mano, pa se mi ne da, ko vidim, da moje sporočilo ni bilo razumljeno. Nič hudega.
Vse dobro.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Haha… v takih primerih običajno pomaga paštakrema 😀

Paštakrema.

Haha… v takih primerih običajno pomaga paštakrema 😀
[/quote]

Če me bo jutri še držalo, bom preverila tvoj recept. 😉

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Če me bo jutri še držalo, bom preverila tvoj recept. 😉
[/quote]

Paštakrema na dan, odžene skrbi stran.

Ko me je mama kot otroka peljala k zdravniku me je za nagrado peljala še na paštakremo.
Takrat so lete bile brez smetane kar mi je še danes ljubše. Potem smo se tudi Primorci “modernizirali” in ji začeli praviti kremšnita. Ker tudi to ni slovensko ampak kremna rezina, jaz še vedno naročim in jem paštokremo. Na žalost se izgublja, hči ji še reče tako, vnuki pa že ne.
Ma dijo bono, kako je dobraaaaaaaaaa.

New Report

Close