Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kdo plača davek na darilo?

kdo plača davek na darilo?

Prosim, če kdo ve…
Če jaz podarim del nepremičnine svoji sestri, katera potem plača davek od darila?

Tukaj mi eni tupijo, da ga moram jaz, kar se mi ne zdi logično, ker, najprej nekomu nekaj brezplačno dam, po potem naj še davek plačama sama? Halloo? Po mojem mnenju bi morala davek od darila plačati sestra. A imam prav?

Zdaj so me že celo zmedli, res….

Davek plača prejemnik darila.

zavezanec za davek je prejemnik darila

3. člen

(davčni zavezanec)

(1) Zavezanec ali zavezanka za plačilo davka (v nadaljnjem besedilu: davčni zavezanec) je fizična ali pravna oseba zasebnega prava, ki prejme premoženje na podlagi dedovanja ali darovanja. Davčni zavezanec je tudi fizična oseba, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju oziroma na podlagi darilne pogodbe za primer smrti.

potem pa imaš še dohodnino od kapitalskega dobička. tam je stvar malo bolj komplicirana
tam si ti zavezanec, ker si ti tista, ki je odsvojila nepremičnino.
kljub temu, da si jo oddala kot darilo… tu se je bolj treba pozanimat, kako in kaj…

To je dobesedno kraja države. Darilo (kakršnokoli) je bilo enkrat kupljeno in takrat se je že (pre)plačal davek. Zakaj ga je treba plačevati še enkrat?

Po zakonu o davku na dediščine in darila, obdarjenec.

Tebe bremeni davek oz.dohodnina od dobička iz kapitala pri odsvojitve nepremičnine (če so pogoji za to – glej zakon o dohodnini)

Obdavčena je razlika v ceni, kot je bila (kot si jo prikazal) od pridobitvi in ceno, po kateri si prodal (oz prikazal ceno) ob odsvojitvi.
Saj je vse obdavčeno, zakaj te čudi, da je tudi tole. Verjetno so pa razlogi predvsem v praksi nekaterih trgovanj 😉

večina držav ima to urejeno tako. za vsako obogatitev je pač treba plačat davek. izvzet je prvi dedni red.

New Report

Close