Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Od kje vam ideja, da naj bi za programiranje nekdo moral nadpovprečno obvladati matematiko?

Od kje vam ideja, da naj bi za programiranje nekdo moral nadpovprečno obvladati matematiko?

Svojčas, ko je vse skupaj temeljilo na luknjajnu kartic, je bilo res treba nekaj predstave o binarnih drevesih. Pri zbirniku (assemblerju) se je to spremenilo v abstrakcijo in prekladanje bitkov sem ter tja, kar zahteva nekaj prostorske predstave… ampak pri jezikih četrte generacije oz. t. i. Višjenivojskih jezikih, pa nekaj logike in analitičnega pristopa k razmišljanju povsem zadošča.

Seveda so področja dela, kjer je znanje trigonometrije (igričarstvo, GIS), statistike, itd. predpogoj, a to ni povezano s samim programiranjem, pač pa z vsebinami, ki jih poskušamo informacijsko podpreti.

Od kje vam torej ideja, da naj bi za programiranje nekdo moral nadpovprečno obvladati matematiko?

Mogoče ne rabiš obvladat matematike za programiranje, sigurno pa jo rabiš, da narediš faks. 🙂

Odvisno od področja dela. Za pripravo spletne strani in branje podatkov iz podatkovnih baz zadostuje sposobnost analitičnega razmišljanja, poznavanje SQL in seveda programskega jezika. Preskok nastane pri programiranju v svetu financ ali meritev. Tukaj pa je znanje višje matematike in metod neobhodno.

predmetnik na prvi stopnji Računalništvo in informacijske tehnologije

https://docs.google.com/viewer?url=https{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}3A{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2F{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fferi.um.si{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fdatoteke{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fstudij{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fprogrami{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fprva-stopnja{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fun{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Frit{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}2Fpredmetniki.pdf

1. letnik – matematična analiza 180 ur
2. letnik – linearna algebra 180 ur
3. letnik – izbirni matematični predmet

hm… mogoče zato…

To je predmetnik fakultete za računalništvo in informatiko. Programiranje je en manjši delček informatike.

Ja, če hočeš narediti faks za računalništvo, moraš biti nadpovprečen pri mat, in potem pač ciljati na najbolje plačana dela na tem področju. Če si zadovoljen s srednjo šolo in ne boš šel rač študirat in pač mat obvladaš na nekem povprečnem nivoju, pa je na tem dometu služb ogromno konkurence. Moraš biti pa v tem, kar delaš oreng zagnan in ves čas raziskovati kaj je na tem področju novega. Pa kot praviš, imeti moraš tudi razvito logično mišljenje in abstrahiranje ti mora biti domače. Kar je vse tudi velik del matematike in številskih predstav. Torej moraš imeti to področje nekako nad povprečjem.

In zagotovo ni, kot je ena trdila, v Slo 2 jurja plače za takega kot ga je ona opisala, ki ne, da ne obvlada mat nadpovprečno, pač pa niti povprečno, pravzaprav naj ne bi mogel niti OŠ narediti. Naklada, da se kar kadi.

To je predmetnik fakultete za računalništvo in informatiko. Programiranje je en manjši delček informatike.
[/quote]

in?
če hočeš imet fax, potem moraš to naredit. sicer si zgolj neki priučeni niko i ništa s par certifikati.
lahko greš pa na Academio in si programer, tam pa res ne zahtevajo toliko matematike. samo kvaliteta izobrazbe je tud drugo vprašanje…

in?
če hočeš imet fax, potem moraš to naredit. sicer si zgolj neki priučeni niko i ništa s par certifikati.
lahko greš pa na Academio in si programer, tam pa res ne zahtevajo toliko matematike. samo kvaliteta izobrazbe je tud drugo vprašanje…
[/quote]

Tukaj hočejo eni prepričati, da ne rabiš faksa, da si programer. Dejansko delodajalca zanima tvoje znanje, ne briga jih formalna izobrazba. Ne razumejo pa, da čisto brez faksa nisi konkurenčen, ker tudi znal ne boš toliko, kot zna nekdo s faksom. Če kot delodajalec dobiš enega, ki je končal FRI in drugega, ki je končal samo rač srednjo šolo, ne boš kaj dosti razmišljal, koga vzeti. Ker bo tisti prvi obvladal, ta drugi pa zelo verjetno ne (morda eden od stotih). Oziroma so za take s srednjo šolo in nekimi certifikati druga, lažja delovna mesta v računalništvu, ki pa niti slučajno niso plačana z dvema jurjema neto.
Poznam tipe, ki imajo super plačo v računalništvu, brez faksa, ampak so vsi po vrsti bili vsaj dve ali tri leta na FRI, programirali že v OŠ in bili tam tudi vsa leta odličnjaki, nadaljevali in končali gimnazijo. Takih ni s poklicno sr. šolo in nekimi certifikati, poleg pa baje še komaj naredili OŠ. Krettenija.

Če hočeš biti programer, potem moraš biti dober v analitičnem in logičnem razmišljanju. In če si dober v tem ti tudi matematika ne bo delala težav in boš nadpovprečen.

Naivno razmišljanje… Danes je za dober izdelek potrebno imeti tako znanja iz programiranja, kot strokovna znanja s področja, ki ga izdelek pokriva. Matematika pa tu pride povsod prav. Matematika je osnova kriptirnim sistemom. Tudi pri obravnavi velikih zbirk in sistemov zelo prav pride, ker se pri obdelavah pozna že vsaka malekonstna časovna prodobitev. Res pa je, da so danes programrska orodja postala zelo udobna in vse skupaj postaja podobno zlaganju Lego kock. Ampak na tak način delajo povprečneži, ki pokrivajo IT izdelke nizke dodane vrednosti. Če hočeš kaj več, je treba tudi kaj več vložiti. Pri nas je zaposlenih kar nekaj akademsko izobraženih matematikov. Njihove rešitve z matematičnim pristopom, našim izdelkom dajo tisto dodano vrednost, ki nas nardi vidne tudi globalno.

Naivno razmišljanje… Danes je za dober izdelek potrebno imeti tako znanja iz programiranja, kot strokovna znanja s področja, ki ga izdelek pokriva. Matematika pa tu pride povsod prav. Matematika je osnova kriptirnim sistemom. Tudi pri obravnavi velikih zbirk in sistemov zelo prav pride, ker se pri obdelavah pozna že vsaka malekonstna časovna prodobitev. Res pa je, da so danes programrska orodja postala zelo udobna in vse skupaj postaja podobno zlaganju Lego kock. Ampak na tak način delajo povprečneži, ki pokrivajo IT izdelke nizke dodane vrednosti. Če hočeš kaj več, je treba tudi kaj več vložiti. Pri nas je zaposlenih kar nekaj akademsko izobraženih matematikov. Njihove rešitve z matematičnim pristopom, našim izdelkom dajo tisto dodano vrednost, ki nas nardi vidne tudi globalno.
[/quote]
Pa vidva z bosancem sta ja uspešna brez vsega, on programer brez matematike, ti rezident brez vsega na monu .😂


Pa vidva z bosancem sta ja uspešna brez vsega, on programer brez matematike, ti rezident brez vsega na monu .😂
[/quote]

Ti, fovšljivček ti! :)))))))))))))))
Jaz imam diplomo s FNT in znanja pridobljena tam s pridom uporabljam.

Analitičen pristop in logično sklepanje potrebuje tudi kriminalist. Ali pa raziskovalni novinar. Faks ni odveč, še zdaleč pa ne da “tistega nekaj”. V bistvu je delo raziskovalnega novinarja veliko bolj podobno delu programerja, kot je temu podobno delo inženirja. In temu primerno tudi sklop veščin. Programer brez solidnega psiho-socialnega konteksta in poznavanja procesa, ki se odvija v problemskem polju, ki ga pokriva, je “bolj švah”. Matematika pride prav marsikje, a ne igra povsod ključne vloge. No, seštevati, odštevati, itd. naj bi seveda že znal. 🙂

Voham nerešene komplekse iz srednje šole (iz faksa jih verjetno ne morem) …


Pa vidva z bosancem sta ja uspešna brez vsega, on programer brez matematike, ti rezident brez vsega na monu .😂
[/quote]

Fak, kava se mi je spet zaletela. Pa kje jih ti najdeš?! 😀 😀 😀

Ti, fovšljivček ti! :)))))))))))))))
Jaz imam diplomo s FNT in znanja pridobljena tam s pridom uporabljam.
[/quote]
Saj pravim, vse pohvale sta vredna oba, taka uspežneža, pa še se žrtvujeta za mon vsaj 16 ur dnevno.😂


Saj pravim, vse pohvale sta vredna oba, taka uspežneža, pa še se žrtvujeta za mon vsaj 16 ur dnevno.😂
[/quote]

No, kar se žrtve za MON tiče pa mislim, da bodo tebi postavili spomenik takoj desno od Dakijeve grobnice. Prinesem svečko 1x na leto, če bom slučajno živel dlje od tebe. 😉


Saj pravim, vse pohvale sta vredna oba, taka uspežneža, pa še se žrtvujeta za mon vsaj 16 ur dnevno.😂
[/quote]

No, več kot očitno ti številke in logika ne ležijo najbolje, saj ni videti, da bi jih znal aplicirati. Kar ni mišljeno kot kakršnakoli žalitev, ali zbadanje. Glede na to, da sem že večkrat tudi tu pokazal, da je moj svet dokaj robat in ga oblikuje lingua pura, pa bi, če te balkanski inat ne bi tako omejeval, zlahka ugotovil, v katerem grmu tiči zajec.

No, več kot očitno ti številke in logika ne ležijo najbolje, saj ni videti, da bi jih znal aplicirati. Kar ni mišljeno kot kakršnakoli žalitev, ali zbadanje. Glede na to, da sem že večkrat tudi tu pokazal, da je moj svet dokaj robat in ga oblikuje lingua pura, pa bi, če te balkanski inat ne bi tako omejeval, zlahka ugotovil, v katerem grmu tiči zajec.
[/quote]
Dobro je dobro, saj da ne boš mislil, da te berem,največ del prvega stka katerekoli tvoje objave😁, sem davno videl, da si zgolj prazen nakladač poln samonapihovanja, kot praktično vsak balkanskih korenin. Da pa lepo živš pa verjamem, samo ne od gobcanja, kako pomemben in uspešen si, ampak na račun žene, drugo ni možno.😁


Dobro je dobro, saj da ne boš mislil, da te berem,največ del prvega stka katerekoli tvoje objave😁, sem davno videl, da si zgolj prazen nakladač poln samonapihovanja, kot praktično vsak balkanskih korenin. Da pa lepo živš pa verjamem, samo ne od gobcanja, kako pomemben in uspešen si, ampak na račun žene, drugo ni možno.😁
[/quote]
𝚘𝚍 𝚝𝚎𝚋𝚎 𝚜𝚝𝚊 𝚜𝚒𝚐𝚞𝚛𝚗𝚘 𝚕𝚎𝚙𝚜̌𝚊✌︎


Dobro je dobro, saj da ne boš mislil, da te berem,največ del prvega stka katerekoli tvoje objave😁, sem davno videl, da si zgolj prazen nakladač poln samonapihovanja, kot praktično vsak balkanskih korenin. Da pa lepo živš pa verjamem, samo ne od gobcanja, kako pomemben in uspešen si, ampak na račun žene, drugo ni možno.😁
[/quote]

O tem, kolikokrat se prideš pokakat v teme, v katere sem pisal, so pričali “roza pasovi” v času, preden sem deaktiviral račun. Sedaj, kot neprijavljen vidim, da je vse skupaj naravnost tragično… veliko praznega besedičenja, revna sporočilnost in brez kake sporočilne vrednosti. Patetično. Usmiljenja vredno, kaj je ostalo od tebe “viharni”. Vzemi se v roke, ne bo ti žal. Zate gre!

O tem, kolikokrat se prideš pokakat v teme, v katere sem pisal, so pričali “roza pasovi” v času, preden sem deaktiviral račun. Sedaj, kot neprijavljen vidim, da je vse skupaj naravnost tragično… veliko praznega besedičenja, revna sporočilnost in brez kake sporočilne vrednosti. Patetično. Usmiljenja vredno, kaj je ostalo od tebe “viharni”. Vzemi se v roke, ne bo ti žal. Zate gre!
[/quote]
Si deaktiviral racun? 🙄

O tem, kolikokrat se prideš pokakat v teme, v katere sem pisal, so pričali “roza pasovi” v času, preden sem deaktiviral račun. Sedaj, kot neprijavljen vidim, da je vse skupaj naravnost tragično… veliko praznega besedičenja, revna sporočilnost in brez kake sporočilne vrednosti. Patetično. Usmiljenja vredno, kaj je ostalo od tebe “viharni”. Vzemi se v roke, ne bo ti žal. Zate gre!
[/quote]
eh…..😁 Nisi na na meščanju kože in protistresni terapiji s sivko v Strunjanu? Uživaj dopust človek, tud če celo leto lenuhariš, ne?😁

Račuanlničar je tule na monu Excel, drugega ni videt, vključno s tabo ne.😁


eh…..😁 Nisi na na meščanju kože in protistresni terapiji s sivko v Strunjanu? Uživaj dopust človek, tud če celo leto lenuhariš, ne?😁

Račuanlničar je tule na monu Excel, drugega ni videt, vključno s tabo ne.😁
[/quote]

Sedim na terasi, srkam kapučino in čakam na popoldansko razvajanje ob treh. Imaš prav. Kakor tudi to, da nisem računalničar, res je. Kolikor vem, tudi Excel ni, ampak ne bom trdil z vso gotovostjo. Kaj točno si želel s tem sporočiti, pa mi žal ne uspe videti.

Sedim na terasi, srkam kapučino in čakam na popoldansko razvajanje ob treh. Imaš prav. Kakor tudi to, da nisem računalničar, res je. Kolikor vem, tudi Excel ni, ampak ne bom trdil z vso gotovostjo. Kaj točno si želel s tem sporočiti, pa mi žal ne uspe videti.
[/quote]

Pa glej, pusti sekirancijo z monom, prepusti se sivki, boš kot prerojen.😁, ne bo žena dva jurja metala stran za nič, ne?😁

https://imgur.com/yHO8Wd1

New Report

Close