Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kopanje v rekah

Kopanje v rekah

Očitno so reke izjemno nevarne.
Sploh Soča. Ampak a je kje del Soče, kjer je možno dokaj varno kopanje? Ne ravno za majhne otroke.
Kaj pa druge reke?
Krka npr., ki je mirna, počasna reka, a domačini vseeno govorijo o nenadnih vrtincih.
Imam najstnike, ki sedaj med počitnicami s prijatelji hodijo na Krko, šli do tudi na Kolpo, kamor smo jih peljali. Kopali smo se že tudi v Soči in Nadiži, pa v Savi.
A so reke res samo 8n izključno za namakanje nog?

Ravno zaradi tokov mi tudi morje ob Barceloni in južneje ni najbolj všeč. Tam se sploh nisem počutila varno. Še najbolj zaupam zalivom v Jadranskem morju.

Ali sem preplaha ali pa je res kak na tem?
Torej.
So kje mesta na Soči, Krki, Savi, kjer je kopanje dokaj varno?

Takole na splošno – bolj varno je pod brzico, kot nad (proti toku) od nje.
Čim vidiš, da tok nariva vodo na kakšno skalo, breg – ali še posebej veje oz drevo – samo stran. Posebej nevarna so mesta, kjer je tok izdolbel kakšno luknjo in tišči vodo noter.
Če se tok izteka v tolmun ponavadi ni nevarno.

Med glavnim tokom in protitokovi (npr za skalo ali ovinkom) se normalno delajo vrtinci – a niso nevarni. Iz večine vrtincev se komot izplava tako, da zaplavaš dol – oz. se pustiš potegniti dol in spodaj zaplavaš ven.
To je tudi edini način, da se zvlečeš iz rol pod jezovi – a samo v naravnih strugah – oz če ob dnu ni ovir.

Torej glede jezov – Krka – nikoli zelo blizu, tudi s spodnje strani ne. Največ 2 metra do meje, kjer se vidi, da voda na površini teče nazaj in je penasta. Raje krepko več, kot samo 2 metra.

Ce prevedem v danasnji jezik… Ce zgleda cudno, bezi stran. Pa cetudi bi bil selfi super duper perfekten. Ista zgodba, kot v hribih. Android in iPhobe ovce so zgubile kmecko pamet.

nova
Uredništvo priporoča

Soče je 200 m. nad elektrarnami popolnoma varna. Mi je pa hudo za tega fantiča…Res hudo:((

Na Kolpi v zgornjem delu jaz ne poznam kakšnega nevarnega mesta za kopanje… Mogoče brzice pred Osilnico, ampak tam se nihče ne kopa..

New Report

Close