Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako naj bi zvenela ljubljanščina

kako naj bi zvenela ljubljanščina

Prvič slišim, da obstaja to narečje. Kako naj bi to sploh zvenelo oz. se bralo, katere besede? Živim v LJ in me vsepovsod v nulo razumejo in nimamo nobenih svojih besed.

Razen ‘kva’, to mogoče mladina uporablja, nikakor pa ne vsi. Sicer pa ‘kva’ slišim zelo pogosto pri Gorenjcih.

Osladno zavijanje, naglašanje besed….Da te sili na bruhanje.

Lublanščina se bere čist u izi stari, bereš pač tko kt je napisan. Ni kle ene velke filozofije, Lublančani so eni velki kmetje k se majo za neki več u bistvu maš pa med njimi neki bed modelov ampak u celoti gledan je pa folk kr kul. Je pa Lublana dobr pl’c za žure, sam ne zdele k tale korona touče, pol k bo pa vse mim, pa gasa na ful.

nova
Uredništvo priporoča

Kako bi zvenela?
Raje vprašaj kako zveni. I Grdo. In ne, nisem Štajerka. Ker stalno ko je nekdo proti Lj mu rečete da je iz MB. Tudi precej nas Primorcev poznam, ki nam je ljubljanscino grda. Predvsem takoj vidimo, da ni kjer samoglasnikov. Katr zginejo. Mi Primorci imamo pa radi dooolge samoglasnike.

To tudi mene zanima. Ker se meni zdi, da je ta naša osrednjeslovenska slovenščina povsem brez naglaševanja in da lih tu ni nobenega zavijanja (gor in dol po glasu). Tako nevrtalno breznarečno govorjenje.
Pa ne me narobe razumet, meni so naglasi lepi, zelo rada jih poslušam in zelo simpatični so mi naravni govorci iz drugih pokrajin.
Se pa vedno znova čudim tej pogosti “sovražnosti” do vsega kar je “ljubljansko”. Pa kaj smo vam naredili, da si zaslužimo komentar kot zapisano zgoraj: “osladno zavijanje… /…/ da te sili na bruhanje”. Resno?
Če kaj sem opazila je to, da v Ljubljani lahko govoriš s kakršnih koli naglasom, pa te ne bo nihče čudno gledal, nihče se ti ne bo posmehoval, nihče te ne bo žalil zaradi naglasa, pač si iz kje si. Če pa prideš na Primorsko ali Štajersko… pa so takoj pripombe, zavijanje z očmi in opazovanje kot da smo iz Marsa prileteli. Pa kaj smo vam naredili, da nas ne marate? Medtem na Dolenjskem, Gorenjskem, Posavju, Prekmurju, ni teh težav. Prijazni in sprejemajoči ljudje.

To tudi mene zanima. Ker se meni zdi, da je ta naša osrednjeslovenska slovenščina povsem brez naglaševanja in da lih tu ni nobenega zavijanja (gor in dol po glasu). Tako nevrtalno breznarečno govorjenje.
Pa ne me narobe razumet, meni so naglasi lepi, zelo rada jih poslušam in zelo simpatični so mi naravni govorci iz drugih pokrajin.
Se pa vedno znova čudim tej pogosti “sovražnosti” do vsega kar je “ljubljansko”. Pa kaj smo vam naredili, da si zaslužimo komentar kot zapisano zgoraj: “osladno zavijanje… /…/ da te sili na bruhanje”. Resno?
Če kaj sem opazila je to, da v Ljubljani lahko govoriš s kakršnih koli naglasom, pa te ne bo nihče čudno gledal, nihče se ti ne bo posmehoval, nihče te ne bo žalil zaradi naglasa, pač si iz kje si. Če pa prideš na Primorsko ali Štajersko… pa so takoj pripombe, zavijanje z očmi in opazovanje kot da smo iz Marsa prileteli. Pa kaj smo vam naredili, da nas ne marate? Medtem na Dolenjskem, Gorenjskem, Posavju, Prekmurju, ni teh težav. Prijazni in sprejemajoči ljudje.
[/quote]

Ljubljančani da ne zavijate in se pačite? A se ti zajeb…? Saj tud štajercu se ne zdi da zavija, ker je pač to njegov “materni” jezik. S tem, da ste Ljubljančani toliko ponosni in glupi, da se tega ne zavedate, da zavijate.

Mislim, da je ravno obratno. Ravno vi podcenjujete vse druge, ki ne kvakajo. Sovražite Štajerce, Korošce. Največji kmeti so pa itak Prekmurci. Oni so kmeti iz vukojebine v kateri vi Ljubljančani nimate kaj iskati. Tudi na Štajerskem vas polovica še sploh ni bila. Ker v ta reven, nerazviti del Slovenije, kjer živijo samo divjati pa vi iz prestolnice, res ne greste. Saj tudi drugih preveč ne marate. Ste pač vi posebna, priviligirana rasa.

Ljubljančani se spakujete tako kot Gorenci, s tem da imate še 3/4 angleških besed in hkrati pol besed pojeste.

čis – čisto
mau – malo
zdle – sedaj
ful dobr – zelo dobro
kva – kaj

Zate je to slovenščina?

Tudi jaz sem veliko časa mislil, kako vsi sovražijo Ljubljano, pa je ravno obratno. Oni se vtikujejo in sovražijo vse, kar ni njihovo, hkrati pa promovirajo Ljubljano kot nekaj več. Seveda jim potem vrnemo v isti meri nazaj. V resnici nam prav dol visi za Ljubljano, vi pa skos odpirate teme o vas, kot si odprla to temo sedaj.

Kot Ljubljančan ti povem, da si se čisto preveč potrudil s tem naštevanjem. Po pravici vas sploh ne ločimo, ker nam niste pomembi. Praktično je vseeno od kod ste. To je samo v vaših glavah, da se ukvarjamo z vami. Jaz ločim ljudi na tiste, ki so iz Ljubljane in vse ostale. Itak ste vsi isti. Vsi ostali sodite med čudne. Kaj čmo. Ne razumem zakaj ti misliš, da se ukvajam s tem ali si ti Primorčen ali Štajerček ali ne vem kaj še.
In tudi ugotovitev, da drugih ne maramo ni točna. Preveč pomembnega se počutiš. Z vami se preprosto ne ukvajamo. Niste pomembi. Kaj čmo.

Tudi mi vas ne bi ločili od normalnih ljudi. Na srečo pa kvakate in imate plavalno kožico med prsti! 🐸🐸🐸

Meni res ni jasno od kje to stališče! Ljubljančane (+ bližnja okolica), ki jih jaz poznam, pa jih poznam res veliko, nikogar ne podcenjujejo. Nikogar ne sovražijo. Še najmanj pa zato, ker so iz drugih regij. Tudi v službi imamo Štajerce, Korošce, Primorce, Gorenjce, Dolenjce, Zasavce, Prekmurce, skratka vse… pa nisem opazila, da bi bila tu neka zamera ali sovraštvo, niti ni podcenjevanja, ker je nekdo od drugje. Vsi se čisto normalno pogovarjamo in smo prijatelji. O čem to vi?
Jaz na Štajersko ali Prekmurjen nikoli nisem gledala kot na revno provinco. Od kje to?
In nikoli niti ne slišim, da bi kateri Ljubljančan rekel, da je več od drugih, pa sem nenehno v družbi Ljubljančanov. Od kje to?

Še enkrat. Ne ukvarjamo se z vami res ne. Opažam pa, tudi pri tebi, da te hudo hudo muči, da smo Ljubljančani idiferentni do vas. Boli kajne? Kaj čmo.

Preberi si post od takole bo in boš videla sovraštvo do vseh ostalih, ki niso Ljubljančani!

Ljubljanščina se je v primerjavi z 80imi in začetkom 90ih kar precej prečistila.

Recimo Jankovič še zavija po “stari” ljubljanščini, a ni zvenela čisto tako, je pa podobno.
Pred časom sem na TV ujela en prvih intervjujev s skupino Big foot mama in so tako zavijali po ljubljansko, mi je bilo kar nostalgično slišat ta dialekt ob katerem sem odrasla in se ga dans ne sliši več.

“kva” si slišal v 80ih, danes to govorijo le še redki 60-letniki.

Ljubljanščina se je v primerjavi z 80imi in začetkom 90ih kar precej prečistila.

Recimo Jankovič še zavija po “stari” ljubljanščini, a ni zvenela čisto tako, je pa podobno.
Pred časom sem na TV ujela en prvih intervjujev s skupino Big foot mama in so tako zavijali po ljubljansko, mi je bilo kar nostalgično slišat ta dialekt ob katerem sem odrasla in se ga dans ne sliši več.

“kva” si slišal v 80ih, danes to govorijo le še redki 60-letniki.
[/quote]
V kateri oddaji? Kdaj, kje? Imaš link?
Počutim se nostalgično


Je zelo izrazito narečje, ker ima drugačno melodiko stavka in besed – po domače zavijate; kot jo ima slovenski knjižni pogovorni jezik. Drugačna je tudi izgovorjava in oblika nekaterih besed (primer: “bolAna”). Se pa strinjam z enim od predhodnih zapisov, da je sedaj ljubljansko narečje veliko manj v rabi kot pred leti. Predvidevam, da je to posledica selitve ljudi iz drugih delov Slovenije in iz obrobja Ljubljane v mesto. Posledično mladi težijo k skupnemu imenovalcu, ki je pa knjižna slovenščina z znatnimi primesmi slenga. Za katerega pa vemo, da se zelo hitro spreminja.

Res je pa tudi, da so izobraženci starejše generacije dostikrat v javnosti govorili pravilno slovensko in ne ljubljansko, čeprav so bili po rodu iz Ljubljane. Ampak ta pojav je zelo razširjen tudi med izobraženimi starejšimi iz drugih delov države, ker so dejansko znali govoriti tako narečno kot tudi pravilno slovensko ter jezik izbirati glede na situacijo. Do neke mere so se pa tekom šolanja tudi odvadili rabe lastnega narečja in je le tega zamenjal bolj knjižni jezik.

V 70tih se je razvila “Ljubljanščina”, ki jo tule gor kot stereotip opisuje večina komentatorjev. Je pa tega danes ostalo precej malo. Pero Lovšin je en tipičen predstavnik, ki jo obvlada.

Pri mladih, sploh kakšna Šiška ali pa Fužine gre pa bolj za čefurščino. Naglas in zavijanje iz hribovske bosne s prisiljeno uporabo Slovenskih besed in zlaganjem besed po srbohrvaški slovnici. Veliko je priseljencev iz balkana, potem pa se s tem poistovetijo še Slovenci, ki hodijo z njimi v šolo. Ni mi jasno kako lahko s takim načinom govora dobiš kakšno normalno službo. Ko odpreš usta, kadrovska misli, da si polpismen in da si ušel z gradbišča…. Smilijo se mi.

Pred tisto Ljubljanščino, ki se je razvila v 70tih pa si v Ljubljani slišal več narečij. Ob Dolenjski cesti in na Rudniku povsem Dolenjsko narečje, drugje pa po večini Gorenjsko narečje. Verjetno tja proti Zasavju tudi zasavsko itd.

Ljubljanščina se je v primerjavi z 80imi in začetkom 90ih kar precej prečistila.

Recimo Jankovič še zavija po “stari” ljubljanščini, a ni zvenela čisto tako, je pa podobno.
Pred časom sem na TV ujela en prvih intervjujev s skupino Big foot mama in so tako zavijali po ljubljansko, mi je bilo kar nostalgično slišat ta dialekt ob katerem sem odrasla in se ga dans ne sliši več.

“kva” si slišal v 80ih, danes to govorijo le še redki 60-letniki.
[/quote]

Jankovič govori neko mešanico današnje Ljubljanske čefurščine.

Big Foot Mama, Pero Lovšin, itd. Te pa govorijo Ljubljanščino

https://www.youtube.com/watch?v=2xZv4gLutAA

mene pa bolj kot ljubljanščina moti gorenjščina, teh pa res ne morem poslušat


Torej ti gre slovenski jezik na kurac? Ker Ljubljančani v 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} primerov govorimo nekaj, kar je najbolj podobno knjižnemu jeziku, ostala narečja so bolj popačena. Je pa res, da nam v LJ večinoma nobeno narečje ne gre na živce, to pa zato, ker nimamo manjvrednostnega kompleksa in nismo obremenjeni z ostalimi Slovenci.

Nekaj vas tukaj proba prepričat, da ne zavijate in da je to bilo samo v sedemdesetih. Ni res, Ljubljančani še kako zavijate, prav izobraženi Slovenci največkrat zavijajo ravno ti iz Ljubljane, ker mislijo da je pač Ljubljanščina knjižna. Je pa daleč od tega, pol črk sploh ne izgovorite.

Tako nekak kot se paci lado bizovicar, te skor sra.t prime ko to poslusas

Jaz imam zelo enostaven recept kako identificirat žabarski naglas: po 2 stavkih me začne zvijat v želodcu.
Še najbolj smešno pa je, ko žabarji za sebe mislijo kako kristalno čisto govorijo 🙂
Da sploh tu ne omenjam vsega možnega v sklopu 2 besed, ki se zreducira v eno, zaključi pa se na c. To je čisto žabarska pogruntavščina:
Prešernov trg – prešerc
Vzajemni sklad – vzajemc

Že ko pišem mi gre na kozlanje.

New Report

Close