Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A si lahko sosed sredi mesta omisli čebelnjak?

A si lahko sosed sredi mesta omisli čebelnjak?

Si lahko sosed sredi mesta, na malem vrtu omisli čebelnjak? Ta čebelnjak se je pojavil čez noč, probleme imamo zdaj vsi bližnji sosedi, ker imam polno teh čebel. Ne moreš imeti odprtega okna, ne moreš sedeti na balkonu, greš na vrt jih imaš takoj polno okrog glave.
A obstaja dovoljenje da ima to na tako majhnem prostoru postavljeno?
Smo se že poskušali pogovoriti z njim, pa nas ignorira.

kamot… vi se pa mečite na trepalnice.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Na okno dajte komarnike…na tisto stran, od koder prihajajo čebele pa mrežo napnite…tako tanko…

nova
Uredništvo priporoča

Nekateri omislijo psa, macka ali kar koli tretjega in to potem ponoci laja, cvili, serje sosedom po solati, tako si pac nekdo omisli cebele.
Vsakrsno pozivanje h kaksnim ukrepom , ki bi škodovali cebelam, je pa se toliko bolj zavrzno, kot proti mackam ali psom. Tako, da se zamislite, ce mislite s kakimi strupi resevat zadeve. Cebele namrec niso nic krive.

Ko sem bil otrok, je imel sosed staršev tudi čebelnjak. Sredi mesta, na svojem vrtu, pod ogromno češnjo.
Gre – pa tudi navadiš se čebel in nehaš zganjati paniko, ker načeloma nikomur nič nočejo.

Med, ki so ga analizirali iz čebeljnjaka v centru mesta, je bil kvalitetnejši od podeželskega medu. Takrat so pozvali meščane, naj se lotijo čebelarstva, če le imajo možnost za to.

Ne moreš domače živali in čebele v isti koš metat! Čebele so zaščitena vrsta, čebelnjak naj bi bil postavljen na dovolj velikem prostoru. Kot omenja avtor, je to neprimeren prostor kjer je ta postavljen. Marsikateri človek je alergičen na čebelji pik. Lahko se zgodi v momentu pri delu na vrtu ne opaziš čebele te piči in potem tožiš soseda? Čebelnjak naj bi bil na odmaknjenem prostoru, kjer nobenega ne moti in čebele niso v nevarnosti. Da pa to sredi mesta postaviš, moraš biti pa idiot

Pred nasim blokom je mini park in v njem cebelnjak.

Zakaj pa ne? Ne bi smel? Kaj vse ljudi moti. Žalostno. Če je res moteče, se preselite nekam, na gorsko kmetijo.

Me zanima ce bi bil se istega mnenja, ko bi jih imel nonstop pred svojim oknom. Cebelnjak mora biti na dovolj velikem posestvu da so tudi same cebela varne.

Ja, na svoji parceli ga lahko ima. Pa bodite srečni, da ima čebele in ne kakega kamina tik ob ograji in ne peče in žge mesa takrat, ko imate vi odprta okna in po možnosti še veter dim nosi direkt v vašo bajto. Čebelam nastavite vodo na vrtu, pa bodo čisto zadovoljne potem iskale cvetje in ne bodo silili v stanovanje.

Poglejte če obstaja kak mestni odlok o tem. Ima občina kak naslov za vprašanja občanov.

Čebele bi me motile, ker sem alergična na pike, in je to kar resna alergija. Jaz bi se pač pozanimala.

a pol kar v skafandru hodiš po svetu??? sam vprašam….
tako kot moram jaz imeti sabo kartico, ki pove moje stanje in vse prisotne prositi, če se kaj zgodi za posredovanje, moraš ti s sabo jemati antidot.

soseda pa naj nasadi medovite rastline in potem uživa, ko bodo čebelice letale in brenčale okoli….

Kot prvo mora biti čebelnjak tako prijavljen. Ni važno en panj ali 10, stojišče mora biti registrirano (Rumena tablica s številko) in sosed mora imeti mentorja čebelarja vsaj prvo leto. Čebele so posebna vrsta živali, ki se je ne da omejit na nek prostor in lahko ogroža sosede in pa tudi sosednje čebelnjake v radiju 3 km (!) s širjenjem bolezni, če njihov lastnik ne zna prav čebelariti. Eni vzamejo res vse kar za hec, a od enega čebelnjaka lahko nastrada čebelar, ki živi od čebelarstva in dela vse kot mora, potem pa en neuki okuži sosednje čebele, ki okužijo sosednje… domino efekt, ki se razteza potem par deset km od žarišča. In točno to se v Lj dogaja vsako leto znova in znova, ker je postalo moderno čebelariti na svojih 400 kvadratih vrta sredi mesta.
Načeloma čebele ne pikajo kar tako, bolj zoprno je, da se v zraku iztrebljajo in s tem mažejo zunaj sušeče perilo, avte, strešna okna. Pa če nimajo nastavljene vode, si rade prilastijo bazenčke. 😉 Drugače so pa prav luštna bitja, ni kaj.

Me zanima ce bi bil se istega mnenja, ko bi jih imel nonstop pred svojim oknom. Cebelnjak mora biti na dovolj velikem posestvu da so tudi same cebela varne.
[/quote]

Moj dedek je imel čebele med 5 in 10 panji nekaj desetletij, panji so bili 100m od hiše, med sadovnjakom in vrtom. Zdaj dedka ni več in tudi čebelnjakov ne, a na dvorišču ni nič manj čebel, kot ji je bilo s čebelnjaki, pa nihče okoli nima čebel.
Sem in tja čebele res zaidejo med ljudi, a načeloma se jim izogibajo. Ose so veliko bolj nadležne, te pa jedo vse živo in jim je okolica ljudi vir hrane.
Oče je bil alergičen na čebelji pik, je imel vedno pri sebi anti-dozo, pa je ni nikdar uporabil v vseh tistih letih.

Na okna daj komarnike, mi jih imamo že leta in leta.

Jep.
http://evem.gov.si/info/dovoljenja/dejavnost/14241/dovoljenje/12533/prikaziDovoljenje/

Da mora imeti čebelar začetnik mentorja, pa nisem vedela. Zanimivo.

Seveda ja…sava pri lj je tudi cista kot jutranja rosa medtem ko je voda ki izvira na vrhu kozjaka neprimerna za pitje…kaksne lazi trosite eni o podezelju..debili

Me zanima ce bi bil se istega mnenja, ko bi jih imel nonstop pred svojim oknom. Cebelnjak mora biti na dovolj velikem posestvu da so tudi same cebela varne.
[/quote]
ker čele pa med nabirajo samo na svojem posestvu 🙂

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

sicer me pa to spominja na sago prekleti kadilci, ne moremo bit na svojem balkonu, ne moremo imet odprtih oken… prekleti kadilci, prekleti čebelarji, prekleti kdor koli že vam bo motil posedanje na balkonih in pri odpiranjih oken, najbrž sosed ki ne bo posejal prave sorte trave pa bo bolj svetlo zelena od prejšnje… prekleti vsi motilci takih ki so sami sebi v napoto….

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Naš sosed jih ima. Odkar so čebele zraven, nam vsa sadna drevesa bolj obrodijo. Jim nastavljamo vodo in na travniku pustimo rastline, kjer se veliko nahajajo.
Mreže na oknih pa so nujne že zaradi komarjev in os.

Tudi pri nas smo imeli podoben problem. Pa smo jih cez noc pomorili. Sedaj je pa mir.


Čebele so krasne živali. Pametne in ne težijo nikoli in nikdar.
Če umrejo čebele- umre človek v največ 4h letih.


Čebele so krasne živali. Pametne in ne težijo nikoli in nikdar.
Če umrejo čebele- umre človek v največ 4h letih.
[/quote]

Eh. Škoda zgubljat časa za brezvezne provokacije 🙂

Zivim v najbolj zeleni prestolnici evrope. Nikjer, razen na CD ne vem za kak čebelnjak v našem okolišu. Imamo pod stolpnico lipo in čebel okoli kolikor hočeš. Če si alergik, je tvoja dolžnost nositi alergijski komplet vedno s seboj. Vsem, ki jih čebele motijo, naj se zaveda, da človek bo samo tako dolgo, dokler bo čebela.

Sem alergik. In imam rada čebele.

Kadarkoli sem bila pač deležna pika je bilo to da sem se bodisi usedla nanjo ali pa z rokami prijela in je prišlo do pika.

Pa saj je to njihov dom – daleč preden smo si mi umislili ” majhne hiške in kosila na vrtu z veeeeeeeeeeeeeeliko skledo solate”

Ima sosed dve hiši naprej čebelnjak in me v 25 letih ni pičila čebela. Me je pa v Podčetrtku lani ( žival pač išče vodo ) ko sem se usedla na ležalnik. Naključje.
Hvala osebju ki je poskrbelo zame.

New Report

Close