Najdi forum

Naslovnica Forum Koronavirus Vojno dobičkarstvo v čisto novih razsežnostih

Vojno dobičkarstvo v čisto novih razsežnostih

Posel z zaščitno opremo vreden že skoraj 200 milijonov, vpleteni tudi sorodniki ministrov
V posle dobave zaščitne opreme za boj proti novemu koronavirusu ni posredno vpleten le minister za obrambo Matej Tonin, temveč preko svojih sorodnikov tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Gregor Cerar
10. april 2020 ob 06:49
Ljubljana – MMC RTV SLO
Foto: Twitter/Matej Tonin
Foto: Twitter/Matej Tonin
Nabava zaščitno opremo, ki jo za boj z epidemijo novega koronavirusa nabavlja slovenska vlada, se je sprevrgla v velik posel. Kot je v četrtek poročala STA je zavod za blagovne rezerve, ki sodi pod okrilje gospodarskega ministrstva, ki ga vodi Zdravko Počivalšek, od 16. marca do 8. aprila oddal 55 naročil za dobavo zaščitne opreme v vrednosti 181 milijonov evrov brez DDV-ja. Dobavitelji pa so doslej izpolnili 15 pogodb v vrednosti 3,17 milijona evrov brez DDV.

Toda v času, ko je bil dobavljen le slab pol drug odstotek naročene opreme, so se že pojavili številni zapleti in nevšečnosti, tako pri nabavi robe, kot celo z nekaterimi ministri, katerih sorodniki so vpleteni v posle nabave zaščitne opreme.

Najbolj je odmevala skoraj 30 milijonska pogodba za nabavo zaščitne opreme s koroškim podjetjem Acron. Uporabniki družbenih omrežij so namreč razkrili, da je v tem podjetju zaposlena mati obrambnega ministra Mateja Tonina, ki je sprva skušal minimalizirati njen vpliv v podjetju, ki je v specializirano za prodajo potovalne in modne galanterije, darilnega, pisarniškega, šolskega programa in daril. To je označil “za politikantski poskus nekaterih, da me oblatijo, umažejo in obračunajo z mano.” Toda, kot so poročali nekateri mediji, se je izkazalo, da je ministrova mati v letnem poročilu njenega podjetja za leto 2018 navedena kot vodstvena delavka, saj vodi prodajo pisarniške opreme.

V DLC Roje je pravkar prispelo 75.600 kosov 4 slojnih mask od Korez d.o.o. in 14.000 kosov kirurških mask, dobavitelj konfekcija Marija, Podčetrtek.
Oboje je nabavil Zavod RS za blagovne rezerve.

— Uprava RS za zaščito in reševanje (

URS_ZR)
06. april 2020
Zaščitne maske dobavljajo tudi ministrovi sorodniki
V podobno zgodbo z državno nabavo zaščitne opreme je vpleten tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, sicer v manjšem finančnem obsegu. Uprava za zaščito in reševanje je pred dnevi preko Twitterja sporočila, da je v skladišče Roje prispelo 14.000 kirurških mask, ki jih je dobavilo podjetje konfekcija Marija iz Podčetrtka. Gre sicer za podjetje konfekcija Marja iz Sel pri Podčetrtku, ki proizvaja in prodaja ženska, moška in otroška oblačila.

Omenjeno podjetje ima sedež v domačem kraju ministra Počivalška, ki je pred leti razkril, da so lastniki omenjenega podjetja njegovi sorodniki. “Ponosen sem in vesel dvakrat, ne samo kot predstavnik trenutne državne oblasti, ampak predvsem kot sokrajan in sorodnik Vilija Plevnika, da je skupaj z družino uspel narediti velik korak naprej. Takšna podjetja so steber vsake ekonomije in verjamem, da se ta razvoj, ki ga doživljam v zadnjem obdobju na nek način v pozitivnem smislu odraža tudi na drugih mestih. Vsako podjetništvo je težko, vendar menim, da je v večjih mestih lažje začeti podjetniško pot, ustvarjati tukaj na Kozjanskem in Obsotelju pa je velika zadeva,” je po poročanju novičarskega portala Kozjanska.info ob otvoritvi novih poslovnih prostorov konfekcije Marja pred slabima dvema letoma povedal tedanji in sedanji gospodarski minister.

V kakšni sorodstveni povezavi je minister Počivalšek z lastniki konfekcije Marja, so na gospodarskem ministrstvu za MMC pojasnili, da je: “Lastnica podjetja ga. Mirjana Plevnik je poročena z g. Vilijem Plevnikom, ki je bratanec ministra Počivalška.” Na gospodarskem ministrstvu ob tem navajajo,da minister Počivalšek ni posredoval pri poslu omenjene dobave zaščitnih mask.

“Minister Počivalšek ni posredoval pri poslu podjetja Marja in zavoda za blagovne rezerve. Postopek dobave in proizvodnje zaščitnih mask poteka po ustaljeni praksi: skupna vstopna točka za zbiranje ponudb je e-naslov [email protected] , kjer najprej preverijo ponudbo podjetja. V primeru, da je ponudba ustrezna, to sporočijo zavodu za blagovne rezerve, ki nadalje s ponudnikom sklene ponudbo,” so še navedli na gospodarskem ministrstvu.

Posel konfekcije Marja in državnih blagovnih rezerv je sicer bistveno manj obšežen, kot v primeru podjetja Acron. Po pojasnilih gospodarskega ministrstva vrednost pogodbe znaša 52.500 evrov brez DDV-ja za dobavo 75.000 mask za splošno uporabo. “Pogodbeni rok dobave je 30. april, so pa iz naslova pogodbe že dobavili 14.000 mask za splošno uporabo,” so navedli.

Glede na podatke urada za blagovne rezerve gre pri omenjeni nabavi za kirurške obrazne maske tip II, po ceni 0.7 evra za kos.

Foto: Twitter/Zdravko Počivalšek
Foto: Twitter/Zdravko Počivalšek
“Nisem pesimist, niti lažni optimist, a zavedam se, da zaradi motenih transportnih poti in dobav, vse sklenjene pogodbe najverjetneje ne bodo realizirane. Pri tem delimo usodo mnogih držav, tudi tistih, ki so bistveno večje od naše. Da, potrebujemo zanesljive dobavne verige in da, zelo smo zainteresirani za sklenitev zanesljivih dogovorov, vendar želimo to početi odgovorno. V kolikor bo dobavitelj ustrezno blago v pogodbenem roku dostavil, bo prejel plačilo, v kolikor ne, lahko Zavod od pogodbe odstopi, brez kakršnihkoli obveznosti. Zavod ni in ne bo izvajal neposrednih predplačil kitajskim ali drugim dobaviteljem, ki v večini primerov zahtevajo 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} avans, saj so tovrstne transakcije preveč tvegane. Ne bomo dovolili, da bi se na račun in na škodo slovenskih davkoplačevalcev zlorabljala javna sredstva in okoriščali t. i. vojni dobičkarji, ki vidijo v tem zgolj priložnost za dober zaslužek,” je v sredo sporočil gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

KPK: Uradne osebe morajo biti pozorne na konflikt interesov
Slovenska protikorupcijska zakonodaja sicer v 35. členu zgolj določa, da funkcionarji ne smejo sklepati javnih poslov (javno naročanje, koncesije…), če so sami ali njihovi družinski člani, udeleženi kot poslovodje, člani poslovodstva ali so preko pravnih oseb v več kot pet odstotnem deležu udeleženi pri ustanoviteljskih pravicah, upravljanju ali kapitalu.

Med družinske člane pa sodijo zakonci, otroci, posvojenci, starši, posvojitelji, bratje, sestre in osebe, ki s posameznikom živijo v skupnem gospodinjstvu ali v zunajzakonski skupnosti.

Na Komisiji za preprečevanje korupcija (KPK) pojasnjujejo, da omenjene prepovedi veljajo zgolj za poslovanje med organi ali organizacijami javnega sektorja, pri katerih” funkcionar opravlja funkcijo in ne tudi za druge (ali kar vse) organe/organizacije javnega sektorja, kot je včasih napačno razumevanje tega instituta.”

Ob tem na KPK-ju opozarjajo, da protikorupcijska zakonodaja opredeluje tudi nasprotje interesov, ki velja za uradne osebe, saj morajo biti pozorne na možno nasprotje interesov. “Če z drugim zakonom ni določeno drugače, mora uradna oseba, ki ob nastopu službe ali funkcije ali med njenim izvajanjem ugotovi nasprotje interesov ali možnost, da bi do njega prišlo, o tem takoj pisno obvestiti svojega predstojnika, če predstojnika nima, pa komisijo. Ob tem mora takoj prenehati z delom v zadevi, v kateri je prišlo do nasprotja interesov, razen, če bi bilo nevarno odlašati,” pravijo na KPK-ju.

“Ali gre za okoliščine nasprotja interesov, pa je treba presojati v vsakem posameznem primeru, kar pomeni, da mora komisija zbrati vse relevantne podatke in šele na podlagi tega lahko ugotovi, ali je šlo v posameznem primeru za okoliščine nasprotja interesov. Glede na podatke, ki jih navajate v zvezi s poslom s podjetjem Marja, tako ni mogoče odgovoriti, ali gre za sporen posel ali ne,” so še za MMC pojasnili na KPK-ju.

“Bolj kot obveščanje javnosti o že sklenjenih poslih je pomembno, da vsak posameznik (uradna oseba) že ob opravljanju funkcije/službe/posameznih nalog prepozna okoliščine nasprotja interesov ali tudi samo videz nasprotja interesov in v skladu s tem ukrepa – se izloči iz odločanja o zadevi oziroma preneha z delom v zadevi in o tem obvesti predstojnika, ki odloči o njegovi izločitvi. Seveda pa lahko z namenom zagotavljanja transparentnosti delovanja javnega sektorja organi o takšnih poslih obvestijo tudi javnost, a to jih ne odvezuje, da že predhodno ravnajo, kot predpisuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije za nasprotje interesov.”
KPK o primernem ravnanju uradnih oseb

Junaki in ne vojni dobičkarji
V skoraj že dvesto milijonskem poslu za dobavo zaščitne opreme zaradi epidemije novega koronavirusa pomislekov ne vzbujajo zgolj podjetja z neposrednimi ali posrednimi povezami z ministri tretje vlade Janeza Janše. Opremo v več milijonskih zneskih dobavljajo podjetja, ki so se neposredno pred globalno krizo z novim koronavirusom ukvarjala s povsem drugimi posli. Kot so poročali nekateri mediji opremo dobavlja kar nekaj podjetij, ki se denimo ukvarjajo z gradbenimi in sorodnimi dejavnostmi.

Največji posel v višini 30,99 milijona evrov po poročanju STA predstavlja pogodba s podjetjem Public Digital Infrastructure, družbo za digitalno infrastrukturo, ki sodi v okvir skupine Elektronček slovenskega poslovneža Joca Pečečnika.

Na gospodarskem ministrstvu so sicer že večkrat opozorili, da je glede nabave zaščitne opreme vlada ustanovila t.i. “Medresorsko delovno skupino za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme za preprečevanje širjenja virusa COVID-19”, ki jo vodi Damijan Jaklin, državni sekretar na ministrstvu za obrambo, sicer dolgoletni župan pomurske občine Velika Polana, ki prihaja iz vrst NSi-ja. Omenjena komisija predvidoma predloži in potrdi zgolj tiste ponudbe, ki so prestale varnostno presojo in za katere strokovno oceni, da so ustrezne. Za izbor opreme pa je nato odgovorna uprava za zaščito in reševanje.

SDS-ovski vojščaki pa medtem mečejo dimne bombice a la depeša, da bi šla prava zgodba mimo.

Presenečenje? Pa ne da smo pričakovali kaj drugega?
V banana republiq Slovenistanu smo. Tradicija je, da vsaka garnitura na oblasti poskrbi za svoje.

Sori, ampak nobena garnitura se ni lotila kraj tako brezobzirno in vsem na očeh. V smislu: Kaj mi pa morete? Kdor bo kaj pisnil, se mu bo zgodil pa pogrom. Zato so vsi tiho, samo RTV se upa oglasit. Ta je pa pogromov itak vajena.

New Report

Close