Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Delitev hiše od pokojnih staršev, v kateri živim tudi jaz

Delitev hiše od pokojnih staršev, v kateri živim tudi jaz

po ločitvi sem v mansardi v hiši staršev uredila stanovanje, stopnišče je skupno, pritličje (kotlovnica) je skupno, vsi števci so skupni. Problem je, ker ob smrti starši niso zapustili nobene oporoke, prav tako oče ni želel prepisati zgornjega nadstropja meni, ker je problem večplasten – skupno stopnišče, skupni prostori kotlovnica. Imam še 2 sestri, starši niso imeli nič drugega premoženja, samo hišo in 500 m ohišnice, torej nimamo kaj deliti. Moje vprašanje je, kako tako delitev urediti? Živim sama, s slabo plačo, sem ločena, nimam partnerja. Izplačati ne morem 2/3. Tudi drugi sestri nista bogati, ena je tudi ločena, živi v mali garsonjeri. Dvomim, da bi se kar odpovedali dediščini. Ima kdo izkušnje, kako v takem primeru urediti ?Hvala.

Prodaja in postena delitev.

Zakaj bi se sestri odpovedali dediscini? Ena bo ostala locena v garsonjeri in se odpovedala dediscini, da bos ti kraljevala v hisi? Ker si prva zasedla polozaje?

se pravi sta v hiši dve stanovanji, dedinje ste pa tri.
Res ne bo boljšega kot da hišo prodate, si razdelite na tri dele.
vzameš kredit in si kupiš stanovanje.

meni gre pa na živce, da tisti ki ste zasedli mansarde, pričakujete da boste dobili vse.


To je res najboljše in najbolj pošteno. In računaj še to, da si leta in leta brezplačno bivala v mansardi. Zaradi česar bi pravzaprav sestrama pripadal večji delež. Vsaj moralno.
Če nimaš denarja, da bi ju izplačala – potem vsekakor čimprej prodajte in si denar razdelite.
Če bi pa katera od njiju želela bivati v stanovanju staršev pa ločita vse priključke in izplačajta tretjo sestro.
Ne razumem kaj sploh sprašuješ?
Kaj bi pa ti želela, če bi namesto tebe druga sestra živela v mansardi, ti pa v enem stanovanju za katerega odplačuješ kredit?

Prodaja in na 3 dele.

Če bi na to prej mislila, bi lahko kaj privarčevala in izplačala sestri.
Saj si sama, plačo imaš, najemnine ne plačuješ, najbrž je tudi večina stroškov šla na račun staršev, dokler so živeli. Pa si vse plače sproti spičkala. Sestre so si ob plači plačevale najemnino, tebi ni bilo treba, namesto da bi ta višek denarja privarčevala si ga spičkala.

Sedaj, ko si zavozila je najbolje, da gre hiša v prodajo, denar pa se razdelite.

Kaj pa če je vzdrževala hišo, plačala večino položnic ona (ker so pač starši imeli minimalno pokojnino)?
Pa jim pomagala, jim kuhala, čistila, vozila k zdravniku?

Kaj pa če je vzdrževala hišo, plačala večino položnic ona (ker so pač starši imeli minimalno pokojnino)?
Pa jim pomagala, jim kuhala, čistila, vozila k zdravniku?
[/quote]

če je ona starše zalagala, potem bo v dediščino vključena tudi čedna vsota na varčevalnem računu staršev.
Če je plačevala položnice, jih je tudi zase.

če je ona starše zalagala, potem bo v dediščino vključena tudi čedna vsota na varčevalnem računu staršev.
Če je plačevala položnice, jih je tudi zase.
[/quote]

Recimo ogrevanje cele hiše stane bistveno več kot pa ogrevanje enosobnega stanovanja v bloku.

Kaj pa če je vzdrževala hišo, plačala večino položnic ona (ker so pač starši imeli minimalno pokojnino)?
Pa jim pomagala, jim kuhala, čistila, vozila k zdravniku?
[/quote]
Če je vzdrževala hišo jo je zase, da njej ni pihalo v rit. Pa da je ona živela v lepem. Sestre so pa vzdrževale svoje nepremičnine.
Če je staršem pomagala, jim kuhala (kar nič ne stane), naj bi njima zaračunala, če misli da naj bi bilo potrebno. To se sester nič ne tiče in nima vpliva na dediščino. Ampak če sta starša imela pokojnino, potem sta zagotove imela dovolj denarja zase. Saj staršem ni bilo treba plačevat najemnine.

Recimo ogrevanje cele hiše stane bistveno več kot pa ogrevanje enosobnega stanovanja v bloku.
[/quote]

potem bi se ji očitno bolj splačalo najeti stanovanje v bloku, res ne vem zakaj je rinila na slabše. “če verjameš v božička”.
Če bi najela stanovanje je to minimalno 300 evrov + stroški, tako da smo hitro tam na 450 evrov.
Verjamem, da so oboji, tako starši kot ta hči imeli korist. Da bi pa zato morala še hiša pasti, je pa malo pretirano.

Recimo ogrevanje cele hiše stane bistveno več kot pa ogrevanje enosobnega stanovanja v bloku.
[/quote]
Če si na kratkem z denarjem ti tudi ni treba ogrevat cele hiše, ogrevaš pač en bivalni prostor na 18 stopinj, Ogrevanje imaš na drva, odpaden les, ki se jih da poceni dobit ali zastonj, zakuriš ko si doma.
Se da da tako spravit stroške na minimum. v bloku pa plačaš kar ti računajo po položnici – od upravnika, kurjača, odčitavanje števcev, pisanje položnic….. – in tudi če vse radiatorje zapreš boš še vedno plačal zajetno vsoto – po uravnilovki.

Nisem staršem mogla pomagati, v bistvu so mi oni pomagali bolj kot jaz njim. Sem namreč bolna. Oče mi je pomagal tudi pri položnicah, včasih je on plačal strošek gretja.


Potem pa itak nimaš denarja niti za normalno bivanje, kaj šele za to, da bi vzdrževala to hišo.
In bo zaradi propadanja vsako leto manj vredna.
Torej zdaj prodajte, razdelite si denar, ti pa poskušaj kupiti kakšno mini garsonjero.
Če boš poštena do obeh sester, ti znata še kdaj priskočiti na pomoč.
Če ju boš skušala prevarati, pa pozabi na lepe odnose.

Kot si ugotovila je prav, da dediščino dobite vse tri. Če nisi zmožna najeti kredita in ju izplačati (običajno bratje in sestre pristanejo na razumen znesek), potem je najbolje, da hišo prodate.
Npr. pri moji prijateljici je ona izplačal bratu in sestri obema po 25.000 eur, skupaj torej 50.000 eur, hiša pa je bila vredna 150.000. Torej je bil še vedno v veliko boljšem položaju. Po mojih izkušnjah je to kar dobra možnost, je pa res, če nisi kreditno sposobna, da nima smisla, je treba pač prodati.

Mi smo podobno sceno po smrti maminih starsev uredili tako:
– vsi trije dedici so prevzeli 1/3
– teta ki je zivela v hisi s 35 letno hcerko je podpisala z vsemi sporazum da lahko brezplacno zivi in koristi celo hisov do svoje smrti in nosi sama tekoce stroske. Ta sporazum preneha ce se teta odseli. Za hcer ta sporazum ne velja. Sedaj se je hci vmes odselila. Kadarkoli lahlo teta ali njeni potomci odkupijo 2/3 od ostalih dedicev.
– ko tete vec ne bo gre hisa v prodajo.

Jaz pa predlagam da v stanovanje staršev pride živet ta druga ločena sestra,obe pa izplačata tretjo sestro’? Saj hiše ne moreš kar prodat,v trenutku in najti nekega poceni stanovanja blizu službe?


Saj je povedala, da ni mogla včasih niti kurjave plačati, kaj šele da bi kaj investirala, da ohranja vrednost hiše. Tako da bo verjetno tudi v prihodnosti ta delež zanjo prevelik zalogaj za sprotno in investicijsko vzdrževanje. Pa tudi ta sestra verjetno ni pri denarju, saj je napisala, da je nobena ne zmore izplačat.
Naj poskusijo s prodajo. Če bodo dosegle dovolj visoko ceno, da si kupi garsonjero, naj prodajo. Če ne, se bo pa treba znajti drugače.

Prodajte hišo, razdelite na tri dele. Ni druge. S tem tretjinskim deležem pa pojdi nekam v kako manjše mestece na obrobje Slovenije, kjer so garsonjere lahko zelo poceni in jo kupi. Potem lahko živiš tudi od socialne podpore, v kolikor ne boš več delala.
Ne pa pričakovati, da boš, v kolikor sedaj živiš recimo nekje na Gorenjskem ali v osrednji SLo ali v Mariboru, na Primorskem in podobno, tu tudi ostala. Bodi pametna, odseli se in poskrbi, da imaš rešen stanovanjksi problem. Za vse ostalo (služba, socialna mreža) boš poskrbela, ko boš lahko.


Ja, še kurjave zase ni mogla plačat, najemnine tudi ni plačevala, je pa bila zaposlena. Le za kaj je zapravila plačo?

Ta predlog je še najboljši!

Recimo ogrevanje cele hiše stane bistveno več kot pa ogrevanje enosobnega stanovanja v bloku.
[/quote]

Kako to vehamentno napišete… SEM SI UREDILA. Ja in? kaj hočeš reči, da sedaj ko si si opemila mansardo, da zdaj je tvoje? Ni res, to da si jo opremila je samo odračunano od zneska, ki bi ga morala plačevati za najemnino. Tako da to je že pokvitano.
Prodala boš hišo. Kaj zdaj??? Valjda da ste vse tri enako upravičene do hiše staršev. Če bi bila dobra do svojih staršev, bi ti že prej zapisala tisto mansardo. Vse se da, ne pa da je oče začel jecljati da se ne da zaradi stopniša in kotlovnice. Tudi v bloku se da razparcelirat.
Ajmo, nepremičninska agencija in na lov za dobrim kupcem. Dobila boš nekje 30 -50 jurčkov, vzela boš še 20 jurjev kredita in lepoboš kupila enosobno stanvovanje na jesenicah. Kaj kompliciraš?!

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

In še nekaj! To sem pozabil. Ti, ki živiš v mansardi ti zdaj razmišljaš, kako bi morala TI izplačat in kako bodo TVOJO hišo zdaj začele grabiti sestre.
Ne! Od trenutka smrti tvojih staršev TI nisi nobena lastnica in ti živiš tam notri na šverc. A ti to veš? Namreč, od smrti staršev bi ti že morala nakazovati NAJEMNINO temna dvema sestrama. Veš to? Ker oni dve te lahko tožita za to neplačano najemnino.
To ni več tvoja hiša. Po vseh higieničnih pravilih, bi se ti zdaj morala izselit v hotel, hostel v najem… Dokler se s sestrami ne odločite kaj boste storile. Vi ste zdaj pravno vse tri lastnice hiše. Ampak ker so verjetno odnosi dokaj normalni, sestri ne bosta zahtevali, da greš do prodaje ven.
In ne pečajte se s sodiščem, ker bo na koncu sodišče prodalo hišo in jo bo prodalo za 50 jurjev in ne boste dobile NIČ. Lepo se vsedite dol, pogovorite kako boste prodale, malo magari še ureedite, da bo cena višja in hopla v prodajo. Če je hiša urejena, lepa, lega super… Potem mirno lahko dobite tam okrog 150-170 jurjev.
In potem kot sem rekel, dobiš ti recimo 50 ali 60 čukov in to je mirno dovolj za nakup garsonjere v bloku.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Sestri naj prodata spodnje stanovanje in si razdelita denar, do takrat pa morata seveda prispevati k stroškom vzdrževanja hiše.

New Report

Close