Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Nolpaza in bolečine v želodcu

Nolpaza in bolečine v želodcu

Pozdravljeni,

zaradi zaporednega jemanja dveh različnih antibiotikov (ibuprofen in amoksiklav) me je začelo boleti v želodcu. Malo pred tem sem kratkotrajno slabost v želodcu čutila tudi pri kajenju, vendar sem tega sedaj opustila. Ker sama po 14 dneh samozdravljenja s čaji in kapljicami nisem uspela omiliti težav, sem zaradi bolečin odšla na urgenco, kjer so mi opravili rentgen prebavil, vzeli kri in urin – vse bp. Zaradi suma na gastritis so mi predpisali Nolpazo 40mg dvakrat na dan, jemljem jo 12 dni, od 1.12. Sicer sem stara 31 let, pred tem pa sem imela zaradi vnetja želodčne sluznice Nolpazo predpisano 2x, vsakič je bilo po 4 dneh boljše in sem jo prenehala jemati.

Skratka, po cca 3. dneh jemanja tablet je bilo 2 dni boljše, nato en dan slabše (ker sem prejšnji dan jedla mastno pico) nato spet 2 dni ok. Pri hrani se nisem pretirano držala, ker sem bila na potovanju v ameriki. Gledala pa sem, da ne jem pekoče in kisle hrane. Sedaj sem zbolela in sem jedla limone in granatno jabolko, zaradi česar me je naslednji dan začelo boleti v želodcu in me bolelo in tiščalo cel dan. Naslednji dan je bilo spet vse ok, danes zvečer pa me je kljub dieti, ki jo držim (predvsem prepečenec, piščančje prsi – salama, nič začinjen piščanec dušen v smetani, hrenovke, veliko čaja) ponoči zbudila bolečina v želodcu in huda slabost. Danes že cel dan v trebuhu čutim tiščanje. Ne bruham, ne izgubljam teže, vse dni, razen danes, sem imela normalen apetit, blato ni temno, ne krvavo ,razen danes sem opazila malo driske. Od ponedeljka naprej sem tudi prehlajena (vročina od 37.2-37.6), ne jem Lekadolov in podobnih zdravil za omilitev prehlada.. razen tistih limon in granatnega jabolka, ki jih od zadnjič nisem več jedla. Testa za h. Pylori in gastroskopije nisem opravila, sem pa dobila napotnico za pihalni test za HP. Zdravnica je mnenja, da naj z gastroskopijo še malo počakam, saj je od pričetka jemanja nolpaze minilo šele 12 dni, predpisala pa mi je še eno škatlo Nolpaze za dodatnih 14 dni. Upam, da sem zajela vse relevantne podatke 🙂

Moja vprašanja so naslednja:
– Ali lahko prehlad (porušen imunski sistem) upočasni celjenje gastritisa?
– Ali lahko tudi prehlad povzroča slabost in bolečine v želodcu?
– Kdaj se običajno pojavijo težave, ki kažejo na to, da hrana, ki si jo pojedel ni ok? Takoj po obroku ali naslednji dan dopoldne?
– Koliko časa traja zdravljenje gastritisa z Nolpazo (sploh če vmes malo ne paziš na hrano?)
– Ali se pri težavah z želodcem priporoča počitek ali gibanje?
– Ali dejstvo, da je bilo vmes med zdravljenjem nekaj dni ok, kaže na to, da Nolpaza deluje in se gastritis zdravi?
– Koliko časa pred testom H. pylori ne smem jesti nolpaze?
– Ali je med zdravljenjem z nolpazo smejo jesti citrusi in kislo sadje?
– Kdaj se v mojem primeru priporoča oprava gastroskopije (če ne bo boljše po končanem jemanju Nolpaze – skupno 1 mesec)?

Najlepša hvala za odgovore, Sara

Spoštovana, prilagam naslednje odgovore,

– Ali lahko prehlad (porušen imunski sistem) upočasni celjenje gastritisa?- prehlad traja kratek čas, večjega vpliva na morebitni gastritis nima

– Ali lahko tudi prehlad povzroča slabost in bolečine v želodcu?- Lahko

– Kdaj se običajno pojavijo težave, ki kažejo na to, da hrana, ki si jo pojedel ni ok? Takoj po obroku ali naslednji dan dopoldne? – Le če se težave pojavijo več krat po enaki hrani..

– Koliko časa traja zdravljenje gastritisa z Nolpazo (sploh če vmes malo ne paziš na hrano?)- Najmanj 2-3 mesece

– Ali se pri težavah z želodcem priporoča počitek ali gibanje?- Telesna dejavnost je zaželjena do meje vzdržljivosti

– Ali dejstvo, da je bilo vmes med zdravljenjem nekaj dni ok, kaže na to, da Nolpaza deluje in se gastritis zdravi? – so obdobja ko je simptomov manj, sicer se postopno zmanjšujejo…

– Koliko časa pred testom H. pylori ne smem jesti nolpaze?- vsaj 14 dni

– Ali je med zdravljenjem z nolpazo smejo jesti citrusi in kislo sadje?- Se NE priporoča

– Kdaj se v mojem primeru priporoča oprava gastroskopije (če ne bo boljše po končanem jemanju Nolpaze – skupno 1 mesec)? – vsekakor je to diagnostika izbora, ob tem še UZ trebuha. Glede terminskega plana se pogovorite z osebnim zdravnikom.

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close