Majhen popravek je napisal/a: ↑
nemški mediji je napisal/a: ↑
Miklavž ni imaginarno bitje kot cocacolin božiček. Gre za škofa, ki je deloval konec 3. in v začetku 4. stoletja. Otrokom iz revnih družin je čez zimo na okenske police nastavljal tropsko sadje, jabolka, orehe, tudi manjši denar. Revnim deklicam je nastavljal denar za doto. Na svoj način je pomagal revnim otrokom preživeti mrzlo polovico leta. Kasneje so to delo prevzeli drugi, pogost bogatejši predstavniki cerkve ali plemstva. Tudi starši, kar se je ohranilo do danes.
Dandanes njegov god praznujemo 6. decembra. Ohranja se običaj, da starši otrokom nastavijo darilo "od Miklavža" in na ta način praznujejo tradicijo staro nekaj stoletij.
Se absolutno strinjam, to o Miklavžu. Samo za informacijo pa ti povem, da si coca cola ni izmislila Božička. Ta je obstajal prej, coca cola ga je "posvojila" za reklamo in to se je tako prijelo, da se ga povezuje z njo. Pa še to, Božiček v bistvu JE Miklavž. Saint Nicolas - Santa Claus.
"Sposojanje" je eno, v smislu ideje. Kot osebnost in ikona pa je bil umetno ustvarjen. Kasneje pa se je seveda zaradi neumnosti ljudi vse skupaj malo "prelilo" med seboj. Saj menda veste, zakaj je božiček preživel tudi komuniste? Ker je bel in rdeč hkrati :)
Pri ameriškem sposojanju je treba biti pazljiv namreč. Zelo radi se grejo Ameri neke "tradicije", ki naj bi izhajale iz Evrope. Pri tem pa pomešajo vse skupaj in na koncu dodajo še en kup lastnega balasta in to vam/nam zapakirajo kot tradicijo.
Bom razložila na primeru. Trenutno če boste kaj obiskali Avstrijo in Nemčijo ter dobro pogledali po "štantih" na predbožičnih sejmih, boste pri okraskih za novoletno jelko videli okraske v obliki kumaric. To namreč Ameri kupujejo kot obsedeni. Zakaj? Zaradi nekega verovanja v tradicijo, ki to sploh ni. Namreč Ameri so prepričani, da tradicija obešanja kumarice izvira iz nemške tradicije priseljencev. Zadeva gre nekako tako: na predbožični večer kot zadnji okrasek nekdo od domačih obesi kumarico na jelko. Potem pa kdor prvi najde ta obesek na jelki, dobi poleg običajnih (svojih) daril tudi posebno dodatno darilo.
Zadeva prvič ni nemška. Drugič poteka čisto drugače. Ampak preden predstavim originalno tradicijo kumaric, naj opozorim na češnjo te ami-europa komedije. Mladi Nemci v zadnjih letih so vedno bolj navdušeni nad ameriško kulturo. Imajo maincoon mačke, pitbul pse, babyshoverje ... in podobno tega, kar se uvaža tudi v Slovenijo. Enako je pri kumaricah, zdaj Nemci obešajo kumarice na drevo in verjamejo, da gre za ameriško kulturo praznovanja božiča. Totalna zmešnjava, sposojanje in prelitje.
Za tiste, ki bi vas tradicija s kumaricami veselila pa sledeče. Kumarice, predvsem vložene, so se nekoč in nekdaj res obešale na novoletne jelke. Kot so se obešali orehi, jabolka, kvačkani angelčki, verige iz perlic ter papirnate zvezde in ptice. Verjetno starejši med bralci poznajo te stare novoletne jelke, ko še ni bilo steklenih in plastičnih okraskov. Zadeva je povezana s slovansko kulturo. Namreč do reke Elbe so Slovani naseljevali vzhodni del Nemčije, dokler jih germanska ljudstva niso podjarmila ali zasužnjila. Kljub temu se je slovanska kultura ohranila. Tako imamo še danes Lužiške Srbe, pa območja poseljena s češkoslovaškimi skupinami, slovanskimi skupinami iz habsburške monarhije, ter posameznimi skupinami Lužiških Srbov.
En tak poseben teritorij so Erzgebirge - hribovje, kjer se je slovanska kultura zelo ohranila. Zakaj to razlagam? Ker imajo Slovani posebno "ljubezen" do vloženih kumaric, vložene zelenjave in kulinarike. Tisti bolj svetovljanski med vami veste, da na Češkem ne boste dobili solate iz kumaric s soljo, ampak sladico iz kumaric s sladkorjem. Torej češke in lužiško-srbske kulture na določenih vzhodnih območjih Nemčije so ob rojstvu boga sonca, ki se je pred pokristjanjenjem in uvedbo božiča praznoval okoli 24. decembra, na veje zimzelenih dreves (kasneje smreke) obešali kumarice. Tisti, ki je prvi videl ali prvi dosegel kumarico, je dobil kot nagrado sladico iz kumaric. Ponekod je ta tradicija še deloma ohranjena, ampak gre bolj za posamezne družine. Ameri jo pa na novo ustanavljajo in prirerajo po ameriško ,da je IN.