Starševski čvek

Zasmehovanje/norčevanje iz nekoga, izločanje, psihološko nasilje

Default avatar
Ze v osnovni soli se mi je dogajal ta "bullying". Otroci so me zasmehovali, mi unicevali stvari, me izlocali, me tudi fizicno napadali.

In tudi odrasli ljudje se do mene tako obanasajo.
V sluzbi delam v moskem kolektivu in gledajo name zasmehovalno, ponizevalno. Pomoje predvsem zato, ker sem samska. Oni so vsi vezani. Kratek cas ko sem imela partnerja, se je njihov pogled name cisto spremenil, kot da sem dobila vrednost, da zdaj obstaja nekdo ki me bo zascitil. (Pa nisem kot tista iz serije grda racka)
Eden sodelavec me veckrat z roko sune v ramo, da me boli.

Zdaj sem za 2 tedna zamenjala okolje (ni vazno kaj je bil razlog) in sem bila v neki druzbi, krogu ljudi , kjer so bile vecinoma zenske in 1 moski. Kar nekaj od teh se je borilo za njegovo pozornost..
Meni je ena od teh zensk ob eni priliki vrgla olupek od banane v kroznik.
Druga mi je rekla na avtobusu da se ne morem usesti na dolocen sedez ker bo tam prtljaga (ob celem avtobusu praznem)....
Cel cas neke take fore. Kolikor sem lahko, sem se odstranila. Ta cas pa ogovarjanje in norcevanje za mojim hrbtom...

Hocem vprasati: kaksno je psiholosko ozadje ljudi ki to pocnejo drugim, in kaksne so zrtve?

Spet sem polna sovrastva do ljudi in se sprasujem zakaj se mi to dogaja.
Priponke

teenage-girls-bullying-in-class-1024x536.jpg
(63.56 KiB)

Default avatar
Joj kok lažeš!

Izdaja te zadnji stavek.
Default avatar
...v OŠ še nekako razumem, ampak, da to delajo odrasli? Bolano. Sem tudi sama že doživela in v OŠ in zdaj kot odrasla. S takimi ljudmi mora biti nekaj narobe, hudo narobe. Doživela sem celo to, da ljudje, ki naj bi zbliževali (imajo tak poklic) v bistvu izločajo, izolirajo. Kaj hočejo doseči, kaj imajo od tega?
Default avatar
Jaz sem imela podoben problem. Že v OŠ se mi je zgodilo, da sta dve sošolki med mojim referatom ( mojim nastopom) odprli mojo torbo, jo dali na mizo in vlekli stvari ven. Začudena sem bila, da jima učiteljica ni rekla nič. Ona kot avtoriteta bi morala mene zaščititi. Jaz sem referat predstavila do konca in vsi smo se delali kot da ni nič. Meni še sedaj ni jasno, kako se je ta situacija lahko zgodila....
Drugače sem pa v službi tudi bila žrtev mobinga, verjetno tudi zaradi tega, ker so vedeli, da se nimam navade upirati.
Verjetno si bila ti žrtev tudi zato, ker imaš popolnoma drugačen značaj kot tisti, ki te napadajo.
Pri meni je bila situacija ravno obratna in sem bila jaz v tej skupini edina, ki sem bila poročena, tiste, ki so me napadale pa neporočene....
Isti karakterji se najdejo skupaj in napadajo.... verjetno jim je preveč dolgčas in zganjajo hudobijo....
Default avatar
Grema zivwt v Nemcijo ali v Anglijo, si ze srednjih let? Sluzb kolkor hoces. Jaz sem jo dobila. Pa zavrnila zaradi tezav z ramo. Delo v skladiscu, dovolj ti je osnovna anglescina.
Default avatar
Že celo življenje se vsi spravljajo nate, a ni to čudno? Daj se vprašaj, no, s čim vlečeš nase takšne debile.
Default avatar
Uporabnica828282 je napisal/a:

Ker nisi samozavestna.
Ker jim ne znaš postaviti meje.
Ker se ne znaš postaviti zase.

Zakaj ji olupka nisi vrgla nazaj?
Zakaj ob celem praznem avtobusu ne najdeš drugega sedeža?
Zakaj sodelavca ne suneš 2x bolj nazaj?

1.Pojdi na tečaj retorike
2.Pojdi na tečaj, kjer boš pridobila samozavest

Preberi zgodbo Peter Klepec.
Default avatar
Ok, če pa to ni provokacija, ... ampak kakor koli predpostavimo, da je zapisano resnično.

Ljudje se spravljajo na tiste za katere ocenijo, da so lahke tarče. Jih dobesedno zavohajo in to preko telesne mimike, govorice, drže telesa, načina govora. Ves čas testirajo do katere meje lahko gredo. Lahko je to lahkotno zbadanje, lahko je poseg v intimo, skratka nastavijo vabo in čakajo tvoj odziv in potem stopnjujejo. Tak tip osebe se v skupinah (podobno mislečih) počuti bolj pogumno kot pa če je sama, kar pomeni, da imaš opravka z brezhrbtenično pokveko. Redko srečaš pravega predatorja, samo to potem meji že na osebnostne motnje, prej je na delu osnovnošolska čredna mentaliteta.

Skratka, vprašat se moraš zakaj si magnet za take situacije/osebke? Tako na prvo žogo zveniš zelo občutljivo, morda celo preveč in tako marsikatero situacijo sama pri sebi še dodatno napihneš, recimo tisto, da te je sodelavec sunil v ramo. Spomni se osnovne šole, mulci so se spravljali na tiste, ki so non stop cvili in se nikoli postavili zase. Tisti, ki pa je vgriznil nazaj so ga pa "čudežno" pustili pri miru.
Default avatar
Ker ni to moj nacin. Nimam v sebi takega obnasanja.

Ne bi rekla da se gre za samozavest
Default avatar
Ne maram suvanja v ramo, ce me boli. Spominja me na osnovno solo in da fizicno maltretiranje ki sem ga dozivljala.
To suvanje v ramo pove nekaj o tem cloveku.

Olupek v kroznik mi je vrgla 35letna zenska.
Da ne govorim da so celo kot skupina nardili skupno fotko z neko foro ki je pomenila norcevanje iz mene.
Jaz sem sla enostavno.od takih ljudi stran. Ne vem zakaj bi jim vracala.in na kaksen nacin. Z mojo reakcijo.bi stvar sla samo.naprej, se stopnjevala...
Default avatar
Če že greš stran moraš to narediti tako, da je tebi prav, ne pa da pobegneš od neprijetnih sitaucij, če ne lahko ves čas samo bežiš.

Ti sunek ni bil všeč? To direktno poveš - "aw fak no kakšen debil, a ne veš da to boli" ali pa "aw no ne me pretepat" ali pa "to je pa zabolelo". Ni nujno, da je imel slab namen, lahko je samo podcenil situacijo.

Tisti babnici pa bi lepo "vrnila" olupek nazaj. Vljudno, a odločno. Sedež? V javnem potniškem prometu? A je morda zakupila dva? Vidiš, čisto sama se jim pustiš, da delajo s teboj kar se jim zahoče. Uporabnik "zakaj se ti to dogaja" ti je lepo vse povedal.
Default avatar

Tvoje obnašanje je zate škodljivo, kot vidiš.
Zato ga moraš spremeniti.
Če hodiš vedno po isti poti , boš vedno prišla na isti cilj, ti to ni jasno?
Če želiš, da ljudje spremenijo odnos do tebe, boš morala delovati drugače.
Samozavestno, odločno in s postavljanjem mej.

Ja, to je samozavest.
Zakaj se pa potem odmikaš? Zakaj se ne postaviš pokonci kot petelin?
Ker se ne upaš.
Ker imaš nizko samopodobo.
Default avatar
otroški vrtec je napisal/a:

Dobro napisano.Se močno strinjam!
Default avatar
Videti je, da si vse življenje žrtev, da se žal nisi naučila postaviti se zase. Kaj si naredila, ko ti je ena oseba rekla, da bo na stolu prtljaga? Najbrž si se obrnila in stopila stran, namesto da bi ženski pojasnila, da so stoli za ljudi! Tudi jaz sem delala v moškem kolektivu, pa tudi na fakulteti so bili pretežno fantje, pa me ni noben zasmehoval.
Default avatar
Žal je tako, da moraš ti določiti meje, do katerih lahko ljudje gredo pri tebi.
Default avatar
Jaz npr. v OŠ nisem nič rekla, ampak to pričakovala od učiteljice, ki bi morala skrbeti za red v razredu.
Pri mobingu v službi pa je bila težava v tem, da ga je nadrejena skupaj s sodelavci izvajala tako, da te ni neposredno nagovorila, ampak je govorila v tretji osebi. Jaz nisem takšna, da bi se z njo ukvarjala na isti način.
Vse kar ni bilo naperjeno kot proti 3. osebi ( pa je v bistvu letelo name) pa sem izpostavila na sestankih in sem jim pokazala, da občutim njihov mobing. Zadeva ni bila nič boljša, kljub mojim opozorilom. Še stopnjevala se je. Glede na moje izkušnje tudi obramba ne pomaga, še večje veselje dobijo. Nazadnje sem se pa najbolj postavila zase tako, da sem to službo pustila, kljub temu, da sem bila potem 1 leto in pol brezposelna in 1 leto brez nadomestila na Zavodu za zaposlovanje...
Default avatar
Zakaj jaz nimam potrebe metat komu olpuek v kroznik ali suvat nekoga, da preverim njihovo obrambo in samozavest?

Zakaj da pokazem.ljudem da so me sprovocirali?
Najboljse da se stepem z nekom in zacnem kroznike metat v glavo?

Avtobus ni bil javni, ampak zakupljen za skupino. Bil je skupinski izlet.
Default avatar
postavi se zase je napisal/a:

Ko.je to rekla, sem.ostala.brez besed. Ne razumem kaj ima.proti meni nekdo, ki mu nisem nardila nic. Ker pa.je vodic slisal to jebanje v glavo, je posegel vmes in rekel, da je dovolj prostora za vse!
Default avatar
Po tvoje so sedaj krivi tisti, ki so napadeni. V naši družbi je nekaj hudo narobe. Namesto, da bi spreminjali tiste, ki napadajo in so neotesani, se mora krivo počutiti žrtev. Narobe svet.

Jaz se ne počutim krive, me pa jezi, da nihče ne ustavi te drhali...vsi mobingi kar nekam potihnejo, vsi so že na koncu tako izmučeni, da še tožiti ne morejo. Mobinge bi bilo potrebno zaustaviti in pokazati, da se tako z ljudmi ne dela!
Ni prav, da se zagovarja storilce, žrtve pa napada. Kdor ne verjame, naj si npr. izkusi mojo bivšo nadrejeno, pa bo videl, da je to eno veliko govedo...
Default avatar
Ze v osnovni soli se mi je dogajal ta "bullying

A v vrtcu je bilo pa še vse v redu?
No, zdaj pa počakaj še malo, da prideš v dom za starostnike. Tam bo šele zabava!

(Sarkazem off. Niti besede ti ne verjamem. Če je pa res, kar pišeš, da se ti dogaja - bi morala pa do zdravnika. Imaš duševne težave.)