Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek koliko denarja za darilo na poroko

koliko denarja za darilo na poroko

Povabljeni smo na poroko. Jaz mož in dva otroka 16, 17 let.
ste bili v preteklosti na poroki in ste podarili denar, ne vem kakšni so običaji kakšna vrednost se podari. Saj vem denar je neosebno darilo, ampak nekako je bilo rečeno da naj se prinese denar. eni mi pravijo 50 eur po osebi, drugi 100 eur po osebi. Sama več ne vem koliko.
Svetujte koliko naj podarimo.
Hvala.
Lili

Malo odvisno, ali sta mladoporočenca bližnje sorodstvo ali samo znanca. Odvisno tudi, koliko si lahko privoščite. V primeru vaše družine bi dala vsaj 200 Eur, če gre za ožje sorodstvo ali tesne prijatelje, pa več.

Podpis!

Se strinjam

[i]What you most want to find will be found where you least want to look.[/i]

to mi je res neumno spraševanje. koliko pa imaš denarja, koliko ga lahko daš?
Je malo drugače, če sprašuje eden, ki ima vsak mesec 5 jurjev na računu ali pa 800 evrov.

Kot je že bilo napisano, je odvisno v prvi vrsti od vaših zmožnosti, v drugi pa od relacij z mladoporočencema.

Če ne veš, kaj je prav, 50 ali 100, se pač odloči za vmesno varianto:) Tako daste 300 EUR namesto 200 ali 400, pa boste vsi hepi:)

Ne greš na poroko in se izogneš takim dilemam:)

Ne greš na poroko in se izogneš takim dilemam:)

Ravno včeraj sva se z mojo pogovarjala o dogodku, ko sem bil star nekako toliko, kot so danes tvoji otroci. Pravzaprav še mlajši. Takrat nekako v tistem obdobju, so prišle mikrovalovke v vsako gospodinjstvo.
In povabljeni smo bili na poroko družinskih prijateljev. Spomnim se, da je bil takrat običaj (ne vem kako je to zdaj), da se je po polnoči vsa darila prineslo na kup tam v gostišču in sta potem mladoporočenca odpirala darila in brala čestitke. In mularija smo crkavali od smeha, ko je bilo vsako tretje darilo mikrovalovna pečica.
Tako neprijetno je bilo, da so ljudje prav hitro po tistem tudi zapustili ohectno rajanje. Bilo je pa to v eni stari gostilni na Jesenicah. Hahahahhaha. Seveda je bilo nerodno tudi mladoporočencema.
Še danes, kadarkoli smo zdaj kot svoja družina povabljeni na poroko ali kakšno obletno slavje in ko moja vpraša, ja kaj bova nesla, jaz rečem ja Mikrovalovko. Hahhahahha.

Ok, zdaj pa zares. Si napisala, da je bilo “nekako rečeno, da se naj da denar”. Zdaj kdo ti je to rekel, ali mladoporočenca, ali kdo od povabljenih? Namreč jaz sem zelo pozoren pri tem, kaj dejansko reče tisti, ki nosi vabilo. Ker gre za eno stvar, ko sva se midva poročila, jaz nisem rekel, da bi rad za poroko denar, celo moje mnenje je, da če mi ne znajo kupit nekaj za mojo dušo, si vzet eno uro časa, da se zapeljejo do trgovine in vsaj tisto uro mislijo name, kaj bi mi bilo všeč, potem ne rabim nič. Kaj šele denar! Po drugi strani, se je poročila moja kolegica in vsi prijatelji s faksa, ki nas je povabila, so začeli gobezdat, ja kvaaaa denar se ji da, denar, kaj pa drugega.
Jaz pa jo kot nalašč srečam štirinajst dni pred poroko in se vsedeva na kavo ter debatirava ravno to. In je rekla, mah saj tako vem da je najlažje denar dat, pa naj bo denar, čeprav vesela ga pa nisem. Bi raje videla, da mi kupi rubinovo kocko, vsaj vem da je nekaj prinesel, kot denar, da ga ruknem za položnice.
Evo.
Od takrat naprej, vedno ko nekdo prinese vabilo rečem – darilo veste da bomo prinesli, ker bi ga tudi vi, če bi vas jaz povabil. Povejte ali denar ali darilo. Nič ne ovinkarim in vedno se splete zelo lepa “splošna debata” in potem iz konteksta takoj vem, kaj je tisto, kar bo prinešeno! Je pa res, da tudi jaz takoj povem, da zelo nerad dajem denar, ker mi je brezosebno.
In zdaj naprej. Če (ČE) so rekli, da denar, potem je treba tudi znesek primerno izbrati. Jaz osebno vem, da nekateri “narodi” nosijo bistveno več, kot Slovenci. Po drugi strani, kaj si ti in tvoja družina tem ljudem, ki se ženijo.
Štirje ste, otroci še niso zaposleni, torej se štejeta DVA odrasla, dva ki služita. In če ste povabljeni v gostišče, kjer bo večerja, pijača, sladica in mogoče še polnočni prigrizek, potem se smatra strošek nekje 50, 60 eur na osebo.
In vejretno jim ne želiš pokriti samo svoje jedače in pijače, ampak pustiti še kakšen cent za takoimenovano darilo. Kar pomeni, da za tvojo družino pride samo večerja 200 eur, Jaz bi, na tvojem mestu pridal še 100 za darilo. Torej nek znesek 300 eur.
Vendar pa ne moreš dat samo kuverte, greš in kupiš en boljši viski, šopek, vizitko in daš vse skupaj lično zavit, te to pride še 100 eur. In si na koncu na 400 eur, kar je 100 na osebo.
In kaj si naredila? Teh 400 eur je brezosebno in nihče se čez 15 let ne bo spomnil, kaj si ti dala kot darilo.

Prav zato, kot sem že prej omenil, jaz ne rad dajem denar. Všeč mi je, ko nam nekdo prinese vabilo (imamo precej prijateljev, znancev in sodelavcev, ki nas vabijo na obletnice in poroke) in potem z mojo ob večeru, ko sva sama, razmišljava kaj bi jima kupila. Koliko idej imava!!! Miljardo. Za vsakega svoje.
Sliko kakšnega umetnike, zadnjič sva eni družini ob nekem dogodku kupila ročno izdelan lesen križ (za bohkov kot) s certifikatom umetnika in oh in sploh, ampak so ga bili zelo veseli, ker je res nekaj posebnega. Potem sva v Sloveniji za eno prijateljico kupila knjigo Slava vojvodine kranjske (repliko)…
Idej je ogromno, avtorica, ogromno. In če malo pobrskaš lahko najdeš res originalno darilo v vrednosti nekje 200 eur in bo nekaj posebnega, tam pa mirno rečeš, da nisi pristaš dajanja denarja.
In še nekaj – zelo vesela bosta, nekaj bosta prinesla domov in rekla, to je pa Pepca z družino prinesla.
Malo razmisli. Če pa ne, potem pa 300 v kuverto, dober viski in to je to… Ampak to je… To za mene ni darilo.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

No, ampak da je denar neoseben in da je bolje dat dejansko darilo, so mislili tudi vsi tisti, ki so mikrovalovki kupili. Rezultat je bil pa precej neroden.

Pri nas damo na osebo 25 eu, ker kar nekaj ljudi ne more več. Če pa kdo želi, lahko pa k dogovorjeni vsoti doda še kak “posladek”. Smo itak veseli, da pridejo. Nekateri pomagajo tudi na druge načine, pa se potem še dodatno pogovorimo. Mama in tašča na sestrini poroki sta se zmenili za urejanje cvetja in peciva. Je bilo ogromno, tako da jima je sestra zabičala, da nimata kaj daril in denarja nosit, ker je za njo bilo že sodelovanje dovolj pomembno in pomoč. Nobena od žensk ni vrtnarka ali slaščičarka po izobrazbi, sta pa hobby navdušenki in sta res super naredili.

Itak da dnar. Kaj boš kupvala kr neki, pol se pa zgodi da še kdo kup isto stvar. Daš dnar pa naj ga sama porabta za kar hočta. Kolk dnarja je pa čist odvisn h komu greš na poroko, kolk ste si bliz. Ampak za poroko se mi zdi 50€ res mal, ne vem no. Res pa je, da je odvisn to tud od vašga proračuna. Če je manjši daš manj, če je večji in se žen kdo izmed tvojih najdražjih daš pač več.
Jst al pa midva nikol za raznorazna slavja ki jih ima kdo, ne dam oz ne dava manj kot 100€.

Če so rekli, da bi raje denar – potem nekako tako, kot so že svetovali drugi.

Sicer je danes praksa t.i. poročnih knjig – ki se odprejo v neki trgovini (recimo na oddelku gospodinjstva v Műllerju), kjer si mladoporočenca izbereta, kaj si želita, potem pa povabljenci kupijo kaj s tega seznama – glede na svoj budget in po principu “prvi pride, prvi melje”. Tako ni treh jedilnih servisov ali mikrovalovnih… Še vedno lahko k takemu darilu priložite tudi kakšno kuverto z gotovino, če ocenite, da je za vas tako prav.

Sem pa kot študentka imela cimro, ki se je poročila s Slovencem, živečim v ZDA, in je bilo jasno, da bosta tam tudi živela po poroki (sta se samo poročila v Sloveniji, ker sta oba imela tu družini), dobila sta pa od vseh polno ene šare (krožnikov in kozarcev…). Res ful praktično za na letalo oz. moraš dati kar na ladjo… Je pa bilo ceneje kot gotovina, ker za kozarce, če niso ravno nek brand, nihče ne ve, koliko si plačal.

Najbolje, da na poroko sploh ne greste. Moja soseda in prijateljica se je porocala SANJSKO. Bi rekli. Dva prelepa vranca sta vlekca voz, z mladoporocencima. Po dveh letih je bilo konec. Pa nista edina!!!

Pri vsaki takšni zadevi je minimalni znesek ta, da pokriješ “svoj del” hrane, pijače muzike organizacije itd.

70 eur smo nesli skupno. Šli smo štirje, midva in dva najstnika. Bomo pa šli še na krst čez pol leta in spet neki nesli.

sam res .. golazen MONska – a ne berete temic na enako vsebino??
Guglaš Med.over poroka … pa dobiš temice na MONu

OK, ker se mi ravno da: Pojdi v gostilno kjer bo žurka, poglej cenik, sestavi kaj bi/boste vi jedli, seštej ta znesek in pomnoži (x3) s tri. To je primeren znesek za udeležbo na poroki.
Ker poroka je dogodek, kjer se plača “vstopnina” — par mora imeti pod črto vsaj 2x povrnjen vložek.

100 eur na osebo?
Hja… pol pa res ne vem kaj so si o nama mislili, ker sva za 2 osebi dala kot darilo 109 eur.
Pokritje stroskov?
Sem mislila, da je poroka zato, da mladoporocenca pocastita in se poveselita z ljudmi, ki jih imata rada, ne pa da sluzita.
Ampak ok. Mogoce sem z drugega planeta.
Vidim, da je poroka cel biznis.
Ce res nosino vsi 100 eur na osebo, pol se pa tud jaz porocim prec.

Mene bi bilo sram, če nebi pustil vsaj 500 eur.

Ko so bili časi, da si nismo mogli privoščiti spodobnega darila, nismo šli.

Meni je smešno, kako se nekateri za v svate vse na novo opremite in nališpate, potem pa podarite 17,5e na osebo. Resno?

Glede denarja ali darila je pa tudi tako, danes veliko ljudi ima že vse in svašta, poleg tega je pa še milijon različnih okusov, tako da je res težko kupiti neko spodobno darilo, ki bo slavljenca tudi razveselilo in mu bo uporabno.

Meni veliko daril prah nabira, ker so mi brez vezna, a imam pa tudi slabo vest, da jih vržem stran, ker vem, kdo mi je podaril, četudi mi morda ta oseba ni ravno No.1 v življenju. Seveda je tudi nekaj daril, ki jih uporabljam že 20 in več let in točno vem, kdo mi je podaril in četudi ni to moja No.1 oseba, sem vesela, da mi stvar dobro služi in da je bilo darilo zadetek.
A po drugi strani tudi za denar, ki ga dobim, točno vem, kaj sem kupila, ga ne fliknem na kup za položnice, ampak si kupim nekaj, kar si želim “mimo reda”.

goste se gosti, če jih ne moreš pogostit jih ne pokliči. 2x povrnjeni stroški? Pozabi. Se najde kdo, ki pride le z voščilnico in pravi, da ker se sam ne bo poročil in ne bo dobil nazaj tega denarja, ga tudi ne bo prinesel. Maš tudi take, ki so dobil za lastno poroko malo in zdaj pravijo, da če smo mi mogli vse plačat naj še tile. Ma kaki povrnjeni stroški no, če ne moreš plačat pač nimaš. Ohcet po zmožnostih, pa se ne šlepajmo na račun drugih

Moja poroka je bila z malo ljudi. Na vabilo sem napisala, da daril v vrednosti nad 20 eur ne sprejemava. Vsi so se držali tega in nobeden ni v temo brcnil.
Kot je že nekdo napisal… Vzeti so si mogli čas, da so razmislili kaj ima kdo od naju rad.

No, jaz se pa ne pustim tako castit, ker poleg tega, da mladoporocenca slavita svoj dan in priredita gostijo za sto ljudi, je poroka nekoga tudi zame prijeten dogodek in ‘ga placam’.
Da se nekdo toliko potrudi, da vse organizira in uredi, za mene (in seveda za vse ostale svate), se tudi jaz potrudim z darilom.

Komot bi se lahko porocila v sredo na lokalnem obcinskem uradu in ne povabila nikogar, prisparala bi si ure in ure dela, tako pa sta vlozila precej truda v organizacijo svadbe, da sta lahko povabila tudi tebe. Se ti ne zdi fer, da se oddolzis primerno?

Kakšne škrtice.

Vsaj 200 na osebo. Sicer je bolje, da se opraviči in ostane doma.

Tudi mene zanima, če ste se v zadnjem letu udeležili kakšne poroke – darilo v kakšni vrednosti ste dali (znesek na osebo) glede na sorodstveno razmerje (verjetno damo bližnjim več kot prijateljem)?

New Report

Close