Forum.Over.Net

Starševski čvek

Zlata maturantka naredila samomor

Default avatar

Robi...

čisto vino je napisal/a:
Izkušnja bodočega samomorilca je napisal/a:

Veliko se vas tukaj sprašuje, "zakaj" nekdo stori samomor, "kaj ga žene" v to.
Po eni strani mi je razumljivo, da ljudem to ni razumljivo. Ampak lahko pogledamo tudi z druge plati: meni iz dna duše na primer ni razumljivo, da ljudje gledajo Kmetijo ali Ljubezen na seniku ali Slovenski pozdrav ali karkoli že je. Popolnoma enako kot vi, ki se sprašujete, "kaj nekoga žene v samomor", se jaz sprašujem, kaj ljudi žene v to, da gledajo Kmetijo ... ali nasploh TV. Globoko tega ne razumem. Ne razumem motivacije, da se počiš dol pred TV in dejansko buljiš in buljiš in, hm, kako ironično, mečeš svoje življenje proč.

Tule spet pišem zato, ker vidim, da je tema spet vzplavala na prvo stran, morda sicer nekdo umetno to forsira na prvo stran, ampak oglašate se še vedno s tem osnovnim vprašanjem "nikoli ne bom razumela, kaj te ljudi žene v samomor". Lejte, tu je ena možna razlaga, zakaj tega ne razumete: ko se je ta tema prvič pojavila tukaj, je bil naval nanjo, veliko ljudi si jo je ogledalo, če sklepamo po številu ogledov, ki se izpiše pod naslovom teme, že več kot 13 tisoč! Toda to je bil nekakšen bum zaradi oddaje po TV. Zdaj je prišla nova novica, češ da nek učenec nekemu učitelju smrdi, in poglejte, množično ste se preselili na to temo kot muhe na ... no, ne bom rekel, na kaj. Lejte, pri takem "razumevanju" sveta, ko se z nečim ukvarjaš samo toliko časa, dokler ima še svež hlevski vonj, potem pa hop na novo, bolj svežo vonjavo, ne boste NIKOLI ničesar razumeli. Ne, ker bi bilo z vami kaj narobe, ampak ker na tak način, česar koli se lotiš, nikoli ničesar ne moreš razumeti. S takim skakljanjem od enega "znanja" k drugemu ne odneseš NIČ. Če živiš podobno preklapljanju kanalov na daljincu, se ničesar ne učiš, se samo zabavaš.

Zato ponavljam, da teorija "samomorilnega gena" ni drugega kot svež hlevski vonj, ki trenutno pritegne muhe. Da je to teorija, ki ste se je "naučili" med preklapljanjem kanalov po TV. Veliko vas poudarja, da je ta oče, ki je nastopil v Tedniku, povedal, da se je tudi njegov brat pokončal, in iz tega sklepate, da gre za gene. Jaz, ki bom naredil samomor, sem v pripovedovanju teh staršev, potem ko sem si ogledal posnetek, videl nekaj čisto drugega, na kar gotovo nihče od vas ni bil pozoren: dejstvo, da je njuna hči blestela pri raznih projektih, da je bila srečna, ko se je projekt končal, da pa je kmalu že iskala nekaj drugega. Vidite, TO je veliko bolj ključen pokazatelj, da je morda s človekom nekaj narobe, kot pa nek samomor v sorodstvu in "samomorilni geni".

Ko sta starša razložila, kako dejavna in zagnana je bila njuna hči, in kako je vedno iskala nekaj novega, da bi začela, se mi je zadeva slišala zelo znano. Jaz sicer nisem bil natanko tak, vem pa, kaj pomeni, ko moraš vsakič znova ISKATI NEKAJ NOVEGA, s čimer se boš ukvarjal do nadaljnjega. To je zelo pomemben pokazatelj tega, da človek svoje življenje dojema kot nekaj, kar traja samo toliko časa, dokler se z njim ukvarjaš, in da ko "projekta" ni več, tudi življenja ni. Gre za poseben "samomorilni" pogled na življenje, ko življenja enostavno NE VIDIŠ, če si ga na silo ne izmisliš. Predstavljajte si potico. Vsaka potica ima nadev ali več vrst nadeva. In vsaka potica ima tudi testo, v katerega nadev zaviješ. Samomorilcem manjka testo! Dokler živijo, si izmišljujejo razne nadeve in se z njimi sladkajo in skupaj z njimi še vsi drugi, ki potem, ko se človek ubije, debelo gledajo in tarnajo "Ja, pa kaj je bilo narobe? Pa tako fejst punca". Lejte, nihče ni opazil, da to, s čimer se bodoči samomorilci in skupaj z njimi vsi drugi sladkajo, je zgolj nadev! Nihče ne opazi, da tega nadeva nimajo v kaj zaviti! Nadev je lahko sladek, in točno to zamegli ljudem pogled na realno stanje. Potice samo z nadevom in brez testa namreč ni!

Starši samomorilcev tega recepta za testo nekako niso uspeli predati svojim otrokom. Oblizovali so si prste z nadevi (priznanja, prva mesta, odlične ocene, zlati maturanti ...), ki so jih otroci po nekakšnem naključju uspeli spacati skupaj, nihče pa se ni vprašal, zakaj tega nadeva ni v nobenem testu. Zakaj ti otroci nikoli ne spečejo testa, kar zahteva dalj časa in je tudi manj glamurozno. Vedno jih premami sladkost nadeva. In zgrešeno sklepajo, kako je otrok nadarjen, priden, pameten, aktiven itd. Otroku, bodočemu samomorilcu, pa ostane večna panika, da tisto, kar ustvari (sladki nadev), slej ko prej izgine in ne ostane popolnoma nič in da za nič ni uporabno. Potica je krona nekega truda, znanja, zavzetosti, ambicij, vizij. Nadev ni nič. Nikoli ga ne naredimo zato, da ga pojemo samega. A ko otrok oz. bodoči samomorilec začne početi natanko to in začne svoje življenje vzdrževati samo z nadevi, samo z nekimi "projekti", ki bodo trajali 2, 3 ali 6 mesecev, potem smo pa spet na ničli, začne tudi trošiti ogromno energije za to večno izmišljevanje, "kje bom pa zdaj zlati maturant". Da gre nekdo storit samomor pri tako mladih letih, mora biti psihično res že popolnoma izžet od te večne panike, "kaj početi naslednje". Zakaj starši ne zmorejo dati otroku vsaj tega osnovnega recepta za potico, je težko reči. Ni pa to v genih.

Punca iz Tednika je bila mlada, ko je storila samomor. Jaz ne bom tako mlad. Ga bom pa storil točno iz te izkušnje večnega pacanja nekega nadeva, s katerim sem se vsakič znova moral zamotiti, da sem živel naslednjih par mesecev, potem pa spet na ničli. Znova in znova. In ko ti še življenje vsakič znova odreče, da bi te naučilo recepta za testo, lejte, se človeku enostavno ne da več. Ja, življenje ni potica. Je pa sestavina zanjo! A ko ti življenje vedno znova in znova odreče še celo te osnovne sestavine, kaj češ potem početi z nadevom? V kaj ga boš zavil?
Tako kot en del (naj jih raje ne imenujem) stokajo kako luštna in pametna je bila, tako zdaj en drugi del ženskega občinstva skoraj moker ratuje na tvoje potice. Jaz predvsem predlagam, da spremeniš svoj nick v kaj kot je npr povezano s pasivnostjo, depresijo, komotnostjo in malce nižjim egom kot ga imaš.
Pišeš, da si imel potencial, zdaj pa si razočaran, ker te nihče ne opazi. Imel si pač prevelika pričakovanja, mislil si, da je lajf res ena fajn potica in ugotovil si da ni, zdaj pa si povesil nos.
Hvališ svoje sposobnosti, znanje, kaj vse si prepotoval, svojo visoko ceno in na drugi strani spet zaposlijo neko babše namesto tebe. In kar že to ni dovolj, te pa še nobena ne opazi, spet bi torej morala kakšna opaziti tebe, sam pa spet ne bi naredil nič. Praviš, da se ti ne da… se ti je sploh kdaj dalo, ali si mislil, da je spričevalo vse kar boš v življenju rabil in da se bo svet vrtel okrog tebe?
Tvoje sposobnosti visoko plačajo, naprej pa jih ne zanimaš več.. ne pije ravno vode.
Samomor storiš takrat, ko svet reagira nate vedno na isti način. Ja, če se stvari lotevaš vedno na isti način, potem so tudi rezultati vedno enaki.
In zdaj v tem zadnjem postu si zadevo nadgradil, zdaj smo pri poticah, ne več pri ženskah in službi, ampak si svojo idejo razvil stopnjo višje. V naslednjem postu bodo verjetno tvoje študije na temo vzroka samomora šle še na višjo stopnjo.
Tukaj pišeš zato, ker ti je dolgčas (pišeš cele litanije, spremljaš oglede, teme, bereš teme o gnoju, ki privablja muhe (si kar bereš..?..) in spet s to življenjsko smolo nisi ravno persona, ki bi razsvetljevala druge in celo sodiš druge kaj kdo lahko razume in česa ne. Misliš, da si glavni, ker imaš pač idejo, da se boš ubil in da si s tem bližje kakšni resnici? Kdaj človek išče vedno nekaj novega? Verjetno takrat, kadar ga staro ne zaposli dovolj. Moraš najti kakšne manj puhle stvari, pa te bo to zaposlilo, oz se z vsem tem svojim znanjem lotiš samostojne poti. Podjetniška ni ravno lahka in potem boš lahko sam sebi in svetu dokazal, da tvoja šola, potovanja, znanja, izkušnje in vse na kar si ponosen ni bilo zastonj.
In če si mislil, da je vsem ostalim življenje res ena super potica, potem si pa res hudo zelen. Včasih je nadeva toliko, da ti gre že na bruhanje, včasih testa toliko, da ne veš kam bi z njim, v glavnem pa je vse to del življenja. Imaš vso pravico do samomora, ker je življenje samo tvoje, vprašanje je samo kolikim ljudem boš zabelil življenje s svojo odločitvijo, ampak verjetno te to niti ne zanima, ker nisi dobil svoje igračke in si zdaj užaljen.
Tudi v naravi ne preživijo vse živali, samo najmočnejše. Samomorilci pač niste fajterji v kolikor je na vašem podstrešju vse tako kot mora biti.
Kot že rečeno – premalo si zaposlen, preveč ležeren in tegale MON-a se ogni, pa bo nadev narastel za kak centimeter.
Popolnoma si zgrešilo bistvo.
In nakracalo kup bedarij.
Poleg tega drugim očitaš tisto, kar samo počneš. Sodiš druge, ker nimaš pojma in se zato nisi sposobno poistovetiti z osebo nagnjeno k samomorilnosti.

Sploh ni pomembno kako drugi reagirajo, ampak kako človek vidi in doživlja sebe.
Drugi niso nič, dokler jih sami ne definiramo in doživimo.
Default avatar

se strinjam

hahiho je napisal/a:
čisto vino je napisal/a:

Tako kot en del (naj jih raje ne imenujem) stokajo kako luštna in pametna je bila, tako zdaj en drugi del ženskega občinstva skoraj moker ratuje na tvoje potice. Jaz predvsem predlagam, da spremeniš svoj nick v kaj kot je npr povezano s pasivnostjo, depresijo, komotnostjo in malce nižjim egom kot ga imaš.
Pišeš, da si imel potencial, zdaj pa si razočaran, ker te nihče ne opazi. Imel si pač prevelika pričakovanja, mislil si, da je lajf res ena fajn potica in ugotovil si da ni, zdaj pa si povesil nos.
Hvališ svoje sposobnosti, znanje, kaj vse si prepotoval, svojo visoko ceno in na drugi strani spet zaposlijo neko babše namesto tebe. In kar že to ni dovolj, te pa še nobena ne opazi, spet bi torej morala kakšna opaziti tebe, sam pa spet ne bi naredil nič. Praviš, da se ti ne da… se ti je sploh kdaj dalo, ali si mislil, da je spričevalo vse kar boš v življenju rabil in da se bo svet vrtel okrog tebe?
Tvoje sposobnosti visoko plačajo, naprej pa jih ne zanimaš več.. ne pije ravno vode.
Samomor storiš takrat, ko svet reagira nate vedno na isti način. Ja, če se stvari lotevaš vedno na isti način, potem so tudi rezultati vedno enaki.
In zdaj v tem zadnjem postu si zadevo nadgradil, zdaj smo pri poticah, ne več pri ženskah in službi, ampak si svojo idejo razvil stopnjo višje. V naslednjem postu bodo verjetno tvoje študije na temo vzroka samomora šle še na višjo stopnjo.
Tukaj pišeš zato, ker ti je dolgčas (pišeš cele litanije, spremljaš oglede, teme, bereš teme o gnoju, ki privablja muhe (si kar bereš..?..) in spet s to življenjsko smolo nisi ravno persona, ki bi razsvetljevala druge in celo sodiš druge kaj kdo lahko razume in česa ne. Misliš, da si glavni, ker imaš pač idejo, da se boš ubil in da si s tem bližje kakšni resnici? Kdaj človek išče vedno nekaj novega? Verjetno takrat, kadar ga staro ne zaposli dovolj. Moraš najti kakšne manj puhle stvari, pa te bo to zaposlilo, oz se z vsem tem svojim znanjem lotiš samostojne poti. Podjetniška ni ravno lahka in potem boš lahko sam sebi in svetu dokazal, da tvoja šola, potovanja, znanja, izkušnje in vse na kar si ponosen ni bilo zastonj.
In če si mislil, da je vsem ostalim življenje res ena super potica, potem si pa res hudo zelen. Včasih je nadeva toliko, da ti gre že na bruhanje, včasih testa toliko, da ne veš kam bi z njim, v glavnem pa je vse to del življenja. Imaš vso pravico do samomora, ker je življenje samo tvoje, vprašanje je samo kolikim ljudem boš zabelil življenje s svojo odločitvijo, ampak verjetno te to niti ne zanima, ker nisi dobil svoje igračke in si zdaj užaljen.
Tudi v naravi ne preživijo vse živali, samo najmočnejše. Samomorilci pač niste fajterji v kolikor je na vašem podstrešju vse tako kot mora biti.
Kot že rečeno – premalo si zaposlen, preveč ležeren in tegale MON-a se ogni, pa bo nadev narastel za kak centimeter.
BRAVO!
Uf končno, ko eden pove tako kot se za gre.
Default avatar

Za Robija

Kljub svoji fizicni nizkosti, pa tule hudo visoko in ponizevalno nastopas.
Default avatar

V poduk in poučno

Vsi, ki želite narediti samomor ste brez hrbtenice in brez jajc.
Nekateri se hvalite in celo opravičujete svoj big deal pod katerim bo položena velika, rdeča preproga z napisom freedomm. Nočete se boriti zase. Pred državo, šefom n Jezusom ste ponižn bolj kot vse izgubljene Betlehemske ovčke. Darujete se, zabranjeno ni nikomur.
:)
Default avatar

ojojj

Bravo čisto vino!

Eni doživljajo samo in samo sebe, drugih niti ne opazijo, vidijo in doživljajo samo sebe, vendar pričakujejo vsak trenutek, da drugi opazijo njih, sicer cepetajo na mestu. Ne iščejo priložnosti, ampak samo čakajo, da jih drugi opazijo in hvalijo, sicer vegetirajo in umirajo na obroke, ali pa se odločijo ali odločajo kot bodoči s........... in crkavajo in grozijo. Nekaterim se čas ustavi, ko zaklučijo študij. Ja teorija je eno, praksa pa je življenje samo. Iz povprečnežev izhajajo vodje in uspešneži. Le redki nadpovprečneži so tudi v kasnejšem življenju nadpovprečni. Padec je seveda velik in boleč.
Default avatar

Resk

konetka je napisal/a:
NE BOM TIHO je napisal/a:

Ob branju so mi šle dlake pokonci. To se mi zgodi ob poslušanju redkokatere pesmi.

Tako BRILIJANTEN zapis, s tako odlično metaforo, da prava potica, s testom in nadevom vred postane najbolj trdna popotnica za življenje - trdna kot diamant.

Ob takem zapisu se še bolj zavem, kako nas unikatnost dela neizmerljive, nerazložljive, sebi lastne, v očeh drugih in lastnih očeh različno vredne in ovrednotene.

Moram končati s pisanjem. Se ti še oglasim.

ne bom tiho
Ne morem dojeti, berem, spet ne morem dojeti. Potica in nadev oz testo in nadev. Z orehi, s sirom, s čim, z rozinami ali brez. S sladkorjem? NE! Z grenkobo? Yes.

Neiznajdjivi mehkuzci, ki nikoli ne upajo reči stop.

Kje so pa enke, da starim malo pokažete rogove? Ni jih. Slišim kako nekdo zija v otroka, da se uči zase in ne za njega, kot starša. Kaj res vse to dosegate zaradi drugih? Tudi toliko pameti nimate, da je to vaše tudi če vas terajo. Papir za rit obrisst je danes nujnost. Je ni zadnje generacije, da bi ji bilo boljše, na posamezniku je, kaj bo naredil iz svojega znanja. Če nič, pa nič. Kdo bo podpiral tvoj projekt? Redko kdo in lahko da nihče. A potem se je treba iti ubit. In če so samoumevni, nikjer nikogar, ki bi vam kakšno zapel. Je to konec?

Ja lahko. Izvolite. Spisek teh je dolg Brez borbe ni nič. NIKJER.
Odmislite potico in nadev. Postani, kar si.
Na desnico očeta bodo sedli v času velikih poplav, ko bo nastopilo največje sušno obdobje. :=)
Default avatar

jejha

Meni je pa zazvonilo, ko sem zgoraj prebrala, da so jo že kot maajhno deklico, prijavili za en natečaj.. za "najbolj luštnega dojenčka-otročka". Torej... so že od dojenčka dalje izvajali nanjo en prikrit pritisk po odločnosti...
Default avatar

odličnjakinja123

.......no, in če smo že tako odkriti v tej temi.....kako si je EMA sploh vzela življenje....prav je, da se o tem piše in to ni tabu.....
Default avatar

oprsš

Robi... je napisal/a:
oprsš je napisal/a:

Ne vem, koliko si ti pismen, zase vem, da sem. Nisem pa srednjega spola. Si se učil slovenščine v šoli?
Kaj je napisano KONKRETNO? Cel kup enega filozofiranja, brez, da bi bilo zadeto bistvo!
Iz vseh komentarjev, še tako obsežnih, ni napisanega nekaj, kar bi bilo res pametno in v poduk mladim, da tega ne bi delali!
Vsako multinično je srednjega spola, ker je multinično srednjega spola.
Pa še prizadeto povrh.
Ali se ne bojiš, da te bo Bog kaznoval, ker druge ljudi ponižuješ in me imenuješ, da sem prizadeta? A veš, kdo je prizadet?
Si sposoben napisati svoje mnenje brez žalitev?
Default avatar

Na Škofijski

bi morali bolj poudariti, da je naloga vsake krščanske žene rojevanje in skrb za zarod. Le tako bo manj samomorov. Le kaj je ta punca mislila, da je bila pri 22-ih nedolžna?
Default avatar

ojojj

odličnjakinja123

o kateri Emi ti zdaj odpiraš temo?
Default avatar

obrg

Na Škofijski je napisal/a:
bi morali bolj poudariti, da je naloga vsake krščanske žene rojevanje in skrb za zarod. Le tako bo manj samomorov. Le kaj je ta punca mislila, da je bila pri 22-ih nedolžna?
Sram te je lahko! V družini se je zgodila tragedija, ti pa se delaš norca!
Bitje brez empatije.
Default avatar

čist možno

Ema Freš je napisal/a:
http://www.evrovizija.com/ema-2020-bo-p ... azpis-4899

So jo straši prijavili na Emo 2020 pa se je prestrašila?
Tudi jaz sem bila uspešna. Neverjetno uspešna, več zadev, nekaj mi je uspelo 'čisto iz lufta'!
Najprej te sodelavci začnejo gledat po strani. NIHČE ti uspeha ne privošči iz srca.
Pa sami se trudijo in potem jih ti prekašaš... nehote.!!
Potem se kdo.... ja kako ti to uspeva - s ciničnim tonom.
In sem se zbala svoje sposobnosti! Kaj mi pomeni medalja, priznanje, denarna nagrada, če me vsi sumničijo? So zavistni. Na dolgi rok itak ne moreš zmagovat in sem se rajši umaknila! Odšla!
Samo rez - z nikomur nič več! Spremenila vse kar se je dalo in zdaj živim brez skrbi! Samo jaz sem bila starejša, ne 22 let.
(pri 22-tih nisem imela pojma .....)
Default avatar

Nezanimiva temaaa

Djte že mir o tej punci. Fentala se je. Tok kot je bla po eni strani pametna, s potencialom je bila po drugi blesava, da se je šla ubit. Zdj pa djte ze enkrat mir. Ne bo je nazaj. Je 2m pod zemlo verjetn v pepelu, tak da to je to, zgodba zaključena. Lajf gre naprej za tiste, ki še tak al drgač migamo in brcamo, čeprav se ji bomo vsi slej ali prej pridružili, tko da djte zaboga že enkrat mir.
Default avatar

saj Ona ima mir

Nezanimiva temaaa je napisal/a:
Djte že mir o tej punci. Fentala se je. Tok kot je bla po eni strani pametna, s potencialom je bila po drugi blesava, da se je šla ubit. Zdj pa djte ze enkrat mir. Ne bo je nazaj. Je 2m pod zemlo verjetn v pepelu, tak da to je to, zgodba zaključena. Lajf gre naprej za tiste, ki še tak al drgač migamo in brcamo, čeprav se ji bomo vsi slej ali prej pridružili, tko da djte zaboga že enkrat mir.
In zakaj mir?? Saj se starši želijo pogovarjat! Oni želijo vse izvedet in brat in poslušat.
Zato so se izpostavili.

Ti pa trosi svoje nasvete kje drugje in ne klikaj, kjer te moti debata!
Default avatar

žal mi je njenih staršev

Vzorec je napisal/a:
Končno je na TV spregovoril njen tata (Hudovernik), da je to že doživel v družini, njegov stric se je pokončal.

Hkrati starša povesta, da je že v OŠ se začela čudno obnašati.

In kljub tem težavam bila zlata maturantka, bila na šolanju v VB!!!

Očitno obstajajo samomorilni geni.
Default avatar

gala123

Sem malo poguglala povezavo med perfekcionizmom in samomori in presenečeno ugotovila, da obstaja veliko raziskav na to temo. Skoraj 70 odstotkov tistih, ki so uspešno naredili samomor v Angliji, so sorodniki, prijatelji in znanci opisali kot perfekcioniste, kar je ogromno. Gre za osebnostno lastnost, ki ne prinaša ne sreče ne zadovoljstva, temveč veliko notranjo, psihološko bolečino. Gre za pomanjkanje sočutja do samega sebe in občutek, da nisi dovolj dober in nekakšen vgrajeni notranji kritik je aktiven noč in dan in težko ga je utišati za dlje časa. In teh ljudi je zelo strah, da naredijo kakšno napako.Taki ljudje imajo tudi težave z vzpostavljanjem dobrih medčloveških odnosov, kar še poveča njihovo že tako veliko notranjo bolečino. Perfekcionizem je tudi povezan z anoreksijo, bulimijo, depresijo in samopoškodovanjem. Tisti, ki se režejo, pravijo da to počnejo zato, ker se potem počutijo žive in notranja bolečina vsaj za nekaj časa izgine. Samo pride hitro nazaj.
Sem poznala eno tako mlado punco, ki je imela anoreksijo, kasneje bulimijo in vse roke in noge polne brazgotin od rezanja, drugače pa študijsko blazno uspešna z doktoratom iz Oxforda... Ene vreznine so bile tako globoke, da jih je bilo očitno potrebno zašiti .Me je to srečanje zelo pretreslo.
Verjetno je nagnjenost do perfekcionizma prirojena, vpliva pa tudi okolje na to. Se pa da tega notranjega kritika tudi utišat npr. s dobro psihoterapijo in zaživeti sicer manj popolno, vendar bolj polno življenje .In takrat ti ni treba biti niti zlati, še manj briljantni maturant in hkrati se lahko za to prizadevaš, če si to res želiš. Lahko celo padeš na maturi in se nato spet pobereš.
Elini starši so spregovorili zato, da bi morda preprečili še kakšno drugo, nepotrebno smrt.
Default avatar

recite kar hočete

Samo te bolezni bulimija, rezanje žil - samopoškodovanje, pa bruhaje in razne culukafrije babaje (saj fantje imajo pa druge travme) -
- to so novodobne bolezni.
In če ne gre vse po načrtu. se zadeneš s travco. Da vsaj zaspiš.

Res smo falili, preveč se matramo in mirno hodimo en mimo drugega.
Default avatar

Kdo je perfekcionist

gala123 je napisal/a:
Sem malo poguglala povezavo med perfekcionizmom in samomori in presenečeno ugotovila, da obstaja veliko raziskav na to temo. Skoraj 70 odstotkov tistih, ki so uspešno naredili samomor v Angliji, so sorodniki, prijatelji in znanci opisali kot perfekcioniste, kar je ogromno. Gre za osebnostno lastnost, ki ne prinaša ne sreče ne zadovoljstva, temveč veliko notranjo, psihološko bolečino. Gre za pomanjkanje sočutja do samega sebe in občutek, da nisi dovolj dober in nekakšen vgrajeni notranji kritik je aktiven noč in dan in težko ga je utišati za dlje časa. In teh ljudi je zelo strah, da naredijo kakšno napako.Taki ljudje imajo tudi težave z vzpostavljanjem dobrih medčloveških odnosov, kar še poveča njihovo že tako veliko notranjo bolečino. Perfekcionizem je tudi povezan z anoreksijo, bulimijo, depresijo in samopoškodovanjem. Tisti, ki se režejo, pravijo da to počnejo zato, ker se potem počutijo žive in notranja bolečina vsaj za nekaj časa izgine. Samo pride hitro nazaj.
Sem poznala eno tako mlado punco, ki je imela anoreksijo, kasneje bulimijo in vse roke in noge polne brazgotin od rezanja, drugače pa študijsko blazno uspešna z doktoratom iz Oxforda... Ene vreznine so bile tako globoke, da jih je bilo očitno potrebno zašiti .Me je to srečanje zelo pretreslo.
Verjetno je nagnjenost do perfekcionizma prirojena, vpliva pa tudi okolje na to. Se pa da tega notranjega kritika tudi utišat npr. s dobro psihoterapijo in zaživeti sicer manj popolno, vendar bolj polno življenje .In takrat ti ni treba biti niti zlati, še manj briljantni maturant in hkrati se lahko za to prizadevaš, če si to res želiš. Lahko celo padeš na maturi in se nato spet pobereš.
Elini starši so spregovorili zato, da bi morda preprečili še kakšno drugo, nepotrebno smrt.
Kuharica Ana Roš je perfekcionistka.
Kaj potem iz tega sledi?