Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek nova pvc okna=plesen

nova pvc okna=plesen

Že pred časom smo menjali okna v stanovanju. Prej lesena, sedaj plastična. Včeraj smo na novo belili in smo za omarami našli plesen na steni. Tako sem šokirana in žalostna, da ne morem povedati. Prej v stanovanju nikoli ni bilo nobenih problemov, vlage ali kaj podobnega.
Ta okna bi najraje vrgla nekam.

Ja, seveda je treba stanovanje redno zraciti, da se ne dela plesen, vsaj 3x na dan, sploh pozimi, da gre vlaga ven oz. si kupi razvlazilnik. Okna niso nic kriva, krivo je tvoje neznanje o tem zakaj pride do plesni, na netu najdes vse odgovore.

mi imamo na plastičnih oknih taka mala okenca za zračenje..Na okvirju spodaj.

Imate nova okna in jih sparate, jih nic ne odpirate?

Imamo plasticna okna in celo perilo susim na dveh stojalih celo leto notri, pa ni nobene plesni in vlage.
Res pa je, da si jaz ne predstavljam, da ne bi zracila stanovanja!

Okna menjujemo zato, da dobro tesnijo in nato vrtamo luknje vanje, da bi skozi prepuščale zrak? Mar ne bi pustili starih oken?

Šparate pri oknih in grete na plastiko, kasneje kupujete rekuperacijske sisteme, imate višji račun za elektriko in beljenje vsako leto zaradi vlage.

Imate nova okna in jih sparate, jih nic ne odpirate?

Imamo plasticna okna in celo perilo susim na dveh stojalih celo leto notri, pa ni nobene plesni in vlage.
Res pa je, da si jaz ne predstavljam, da ne bi zracila stanovanja!
[/quote]

nima veze, kakšna so okna, važna je hiša. Če imaš montažno gradnjo in vse v “stiroporu”, potem ne bo plesni , pa če sušiš vsak dan perilo noter, kot ga jaz, pa magari nič ne luftaš..
Če imaš pa zidano, po možnosti stare stavbe in debele stene, ti pa nobena lesena okna ne pomagajo, pa lahko vsak dan luftaš-. Bo plesen slej ko prej.

to je prava smer rešitve problema: okna vrzi ven, da bo v fletu gibanje zraka ☺

ju knou d dril …

To je pogosta tezava s starimi hišami. Dokler ste imeli lesena okna, ste imeli tudi ustrezno zračenje hiše. S zamenjavo oken ste verjetno hoteli prihraniniti na energiji(kar je logično), vendar ste verjetno pozabili, da boste potrebovali alternativni prezračevalni sistem.

Torej lahko:
dnevno zračite
Kupite razvlaževalce zraka
Uredite zračenje s rekuperatorjem

Zadnja opcija je najboljša, samo ni nujno da jo lahko na stari hiši tudi enostavno izvedete.

Na 30 let stari hiši smo lesena zamenjali s pvc. Nimamo plesni. Veliko zračim. Ni rekuperacije, ni drugih stvari. Prvo zimo sem imela na kip in naslonjene, ne zaprte…

Jaz imam pa stara lesena okna, pa je bilo vlage in plesni ogromno do nabave razvažilca, kaj pa zdaj? Očitno je, da imamo probleme drugje, vi pa tudi. Okna so za to, da dihtajo, ne da zaprta prepuščajo vlago. Nauči se luftat ali pa nabavi razvlažilec.

Če pa hočeš simulirat stara lesena okna, jih pa imej skoz odprta na kip, pa bo “dihalo”.

Močno precenjujete, koliko lahko vode pri lesenih oknih skozi okvir preide v zunanjost (da se o efektu vlage na les potem sploh ne pogovarjamo), po moje ste plesen imeli že prej, ste jo pa opazili šele zdaj in našli prikladnega krivca. Vsako omembe vredno “avtomatsko” luftanje je zaradi slabega dihtanja, kar pomeni ogromno potrato energije. Dosti večja je ta potrata energije kot energija za laufanje razvlažilnika. Lahko pa redno zračite in bo efekt starih oken ostal.

Brez luftanja pač v nobeni bajti ne gre. Pa če je to zaradi prepiha pri slabih oknih, ročnega odpiranja oken ali pa avtomatskega prezračevanja z rekuperacijo, luftanje rabi vsaka stavba, samo za verzijo se morate odločiti. Z razvlaževanjem se pa lahko potreba po zračenju zaradi vlage zniža, še vedno se pa rabi kisik.

Kdaj? Pocakaj par let..

Kdaj? Pocakaj par let..
[/quote]

PVC okna imamo 8 ali celo že 9 let, se ne spomnim natančno, nobene plesni, nobene vlage, je dobra izolacija 30 let stare hiše iin redno zračimo, ker radi dobro dihamo.

pri nas ne zračumo trikrat na dan, ampak prej sedemkrat na dan. Plesni kolikor hočeš. Aja, pa tudi razvlažilec imamo. In ne, prej, ko so bila okna lesena, plesni ni bilo.

Potem ste s prejšnjimi okni zračili 24 ur na dan, ker so bile take špranje. Razvlažilec morate pa tudi vklopiti, če hočete, da deluje, (razen če imate tiste igračke na tabletke, ki tako ali tako ne delujejo). Ali pa drugače uporabljate prostore kot prej (sušite perilo, ne brišete si las, vas je več, imate več rastlin obiskov, več kuhate itd.) Zadihtan les ne prepušča takih količin vode, da bi se bistveno poznalo.

Jaz imam stara lesena okna, pred nakupom razvlažilca polno plesni, zdaj pa nič, laufa mi vsak drugi dan par ur, na teden iz zraka pobere okoli 5 litrov vode, odlijem v WC.

Pa tudi gretje je en dejavnik. Če manj greješ (npr. steno) vlaga tam prej kondenzira. Imaš npr. stara okna, potratna, pa moraš npr. stene segret do 20, da je zrak na 22 (ker skozi okno hitro vse beži). Potem menjaš okna, moraš greti manj, da držiš 22 stopinj notri, ker si se znebil potratnega okna, stena je pa mogoče samo še 17 za isto notranjo temperaturo zraka, zato na steni raje kondenzira kot prej. To je dosti večji efekt kot paropropustnost okenskega okvirja.

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Dewpoint-RH.svg/330px-Dewpoint-RH.svg.png[/img]

Vsak, ki želi imet zelo varčno oz. pasivno hišo oz. konstantno idealno vlažnost brez prčkanja, vgradi prezračevalni sistem z rekuperatorjem, pa neglede na to ali ima plastična ali lesena okna. Tako kot skoraj vsak brez prezračevalnega sistema, zrači z odpiranjem oken, neglede na vrsto oken.

Vsak, ki želi imet zelo varčno oz. pasivno hišo oz. konstantno idealno vlažnost brez prčkanja, vgradi prezračevalni sistem z rekuperatorjem, pa neglede na to ali ima plastična ali lesena okna. Tako kot skoraj vsak brez prezračevalnega sistema, zrači z odpiranjem oken, neglede na vrsto oken.
[/quote]

Rekuperator pa na luft dela? Ful varčna hiša pa to

Prej v 40 let stari hiši po menjavi oken na plastiko ni bilo težav. Zračilo se ni veliko. (Je pa res, da sobe večinoma niso bile zaprte z vrati ampak priprte.

Sedaj sem v 10 let starem, z lesenimi okni, in evo zjutraj je malce zaroseno, če se skoz ne zrači.
Kopalnica pa konkretno, včasih skoraj teče po oknih. Prej skoraj niso bila zarosena.
Je pa kopalnica ločena od stanovanja in hladnejša.. po moje je pri nam to razlog za vlago.

Plesen je pa zaenkrat pod nadzorom (Algicid pomaga)

Rekuperator pa na luft dela? Ful varčna hiša pa to
[/quote]
Nas rekuperator ( visjega kakovostnega razreda) porabi po poprejsnjih izracunih in v praksi za 10 eur elektrike na leto, in jasno, da je hisa varčna, saj ne spuščamo pozimi ledeno mrzlega zraka cele dneve noter.

Takšni kot avtorica so moje stranke. Se ukvarjam z ugotavljanjem vzrokov plesnenja in iskanjem ukrepov za rešitev problema.
V 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je krivo ali premalo zračenja, ali premrzle stene in tam seveda kondenzira.
Iz prakse vem že ko stopim skozi vrata da premalo zračijo in zato plesni. Ampak to ne morem že takoj rečt in izstavit račun po 30 sekundah.
Tako moram dati skozi celo proceduro.
Eni ljudje se bojijo zunanjega zraka in raje uživajo v lastnem smradu. Krivijo pa ponavadi proizvajalce oken, ti so najljubša tarča in si ustvarjajo upanje na kake odškodnine ali celo nova okna.
Ko dobijo končno analizo podkrepljeno z dokazi, pa surla do poda

Saj ste vedeli, ko ste vgradili plastiko. Najslabša opcija, kar ste lahko naredili.

Dokler smo imeli lesena okna, ni bilo nikoli težav. Potem smo se pustili prepričati, zamenjali s plastičnimi – in v nekaj mesecih se je pojavila plesen. Vedno smo veliko zračili, tudi pozimi, vse je enako kot prej (rastline, ljudje, ogrevanje). Traja dve leti. Rekuperatorja pa nimamo.

Dokler ste imeli okna, kjer je pihalo stalno, je bilo ok. Zdaj okna dihtajo, pa ni več. Joj, ste smotani. Pa imejte zanič okna, če drugače ne znate spraviti vlage ven. Mimogrede, tudi nova lesena okna so ravno toliko prepustna kot PVC.
Ne razumem, kako se sploh spravite nekaj menjat, če je vse ostalo zanič narejeno, potem pa pričakujete, da ne bo problemov? Niso kriva okna, pač na vaša neumnost. Zdaj je, kar je in najcenejša varianta je en razvlaževalec iz kakšnega Hoferja.

New Report

Close