Starševski čvek

Večina je brez otrok, ali gre za trend?

Default avatar
Ko sem bila mlajša ravno frišno zaposlena sem bila edina v kolektivu brez otrok potem sem vmes zamenjala nekaj služb, tudi rodila vmes 2x. V sedanji službi sem zopet v manjšini, v obratnem vrstnem redu. Na našem oddelku smo zgolj 3, ki smo starši. Nekaj zaposlenih je mlajših, so samski ali v zvezah. Nekaj je starejših cca.35+ poročnih, v zvezah ali samski in vsi brez otrok in verjeli ali ne je teh več kot nas staršev. Sprašujem se ali je to trend, naj omenim da mi delujejo povsem uredu, so veseli in brez žalostnih obrazov ko mi razlagamo o otrocih kar si razlagam da so srečni brez otrok. Kolegica oz. bivša sošolka mi zadnjič podobno omeni, da ima okrog sebe vse več žensk in tudi moških nezainteresiranih za družino.
Nobena od naju ne obsoja nikogar saj ima vsak pravico do svojih odločitev a vseeno me zanima resnica glede malodušnosti ko je beseda o otrocih in družini? Je trend ali kaj drugega da je vse več tistih, ki nočejo družine?
Priponke

1540172417809.jpg
(26.46 KiB)

Default avatar
Tole je eno zaradi česa se splača malce razmisliti: viewtopic.php?t=11089522

Druga zadeva so ekonomski vidiki. Služb ni ne za nas, niti jih ne bo za obstoječe generacije, torej zakaj bi bil mazohist in svojo kri mučil ?
Default avatar
Ful izvirna tema. Čestitke. Še nikoli ni nihče odprl podobne. LOL
Drugače pa, Zemlja je prenaseljena, nobene pretirane škode ne bo, če se bo kdo odločil, da ne bo imel otrok. Nedolgo nazaj sem bral en intervju z eno angleško biologinjo, ki se je med študijem odločila, da otrok ne bo imela iz ekoloških razlogov. Ne vem točno kje je bil ta intervju, bilo je pa nekaj na okoljevarstveno temo, podobno temu:

https://www.theguardian.com/world/2018/ ... ate-crisis

This view is shared by Emma Olif, a board member of Population Matters who lives off-grid in a caravan, travelling between rural England and Spain. “People have got very narrow-minded about what it means to be meaningful as a person,” she says. “We have so much opportunity these days to do important things and be pregnant with more than children. We can be pregnant with ideas and dreams and revolution.”

Having children, she says, “from a biological point of view, is probably one of the most selfish things you can do. You’re stealing resources from others in order to perpetuate your genes. I’ve got four siblings; my genes are fine. And the things I want to pass on are intellectual. I will have far more time to do that to a greater number of people if I don’t have children.”

With a marine biology degree and a masters in biological diversity, Olif, 30, says she has never had a maternal drive, “because I’ve always been aware of everything that’s going on around me, economically, politically and environmentally,” she says. “The climate isn’t suitable for having kids at the moment.”

Pa še podatek za Gretine fane:

She mentions a recent Swedish study that found that having one les child per family can save an average of 58.6 tonnes of carbon every year. The next biggest carbon saving you could make is by going car-free, saving a minuscule-by-comparison 2.4 tonnes.
Default avatar
Že tako ali tako nas je preveč. Planet onesnažujemo.
Default avatar
Preveč nas je je napisal/a:
Naš planet je onesnažen zato, ker ravnamo neodgovorno in ne zato, ker bi nas bilo preveč.
Default avatar
Zakaj uničujete svoje lepe glave s stvarmi, ki jih nikdar ne boste razumeli? Razlogi sploh niso pomembni. Nekaterim se tudi ne da dopovedati, da Zemlja ni okrogla. Škoda energije.
Default avatar
Naš planet je napisal/a:
In kaj je delno tudi krivec za neodgovorno ravnanje do planeta? Preveč ljudi. Vsak rabi avto, prašek, da si cote opere, kozmetiko, hrano ...
Default avatar
Vzrok in posledica je napisal/a:
Bo kar preveč ljudi razlog... Vso to nepregledno množico je treba nahranit, zato ekstenzivno kmetijstvo in živinoreja, ki podirata naravni ekosistem, treba jih je obleči, pa vemo, kakšen onesnaževalec je tekstilna industrija,... Oblačila peremo in s tem v morja spuščamo mikroplastiko, plenice se razgrajujejo vsaj 50 let... Pomisli malo. Preveč nas je, da bi narava to sanirala. Ampak seveda androcentristicna miselnost izhaja iz tega, da je človek gospodar zemlje in da je vse okoli njega tu zaradi njega in to je srž vseh naših težav. V resnici za vesolje nismo nič pomembnejši od mravljice, mušice, planktona... Če se preveč namnozimo in delamo škodo planetu, se bo moralo nekaj zgoditi, da bo spet vzpostavljeno ravnovesje.
Default avatar
Star čvek je napisal/a:
Vredno se je vprasati zakaj ljudje nocejo otrok. Govorim za tiste, ki jih lahko imajo po naravni poti. Najprej otrok je luksuz danes. Nekdo z minimalno placo danes tezko nudi vse otroku. Jaz poznam veliki ljudi, ki nocejo otrok, zaradi sluzbe. Ker so cel dan v sluzbi. Pridejo domov pozno popoldan. Otroka bi videli malo casa. Da pa imajo otroka v varstvu babice, to ni to.
Kriv je tempo zivljenja oz sluzba v vecini primerov.
Default avatar
Lay je napisal/a:
Jaz jih tudi poznam nwkaj, ki nočejo otrok. Vsi imajo več kot dovolj sredstev za preživljanje.
Vse od ekologije, denarja in časa so samo bedni izgovori. Radi imate samo sebe. Pika. Prav je, da se nehate razmnoževat.
Default avatar
Raje se ukvarjaj s to problematiko:
- 3 ali več otrok z različnimi moškimi ali ženskami,
- 3 ali več otrok, ločeni starši z nizkimi plačami, morda tudi neplačevanje preživnine,
- 3 ali več otrok, varanje enega ali obeh staršev, alkoholizem, nasilje v družini,
- večje število otrok in neurejene socialne razmere.

Ti imaš kvečjemu korist od tega, da tvoje sodelavke nimajo otrok...one bodo delale, ko boš ti na porodniški, one bodo delale, ko boš ti na bolniški zaradi otrok in one bodo delale, ko boš ti koristila letni dopust zaradi šolskih počitnic....Prav tako bodo one delale, ko boš ti jamrala, da si zaradi moža in otrok izmučena in si v službo prišla počivat. In kako rade kofetkajo tiste, ki imajo družine...
Default avatar
Jaz tudi ne mislim proizvajat nekega novega kanonfutra, pa poceni delovne sile za lastnike kapitala, davkoplačevalce za skorumpirance, ovce, ki jih bodo strigli in odirali najemodajalci ... Raznim elitam, povzpetnikom in prenažrtežem bi se najbolj maščevali tako, da bi se vsi nehali razmnoževat in jih same pustili na cedilu. Pa da vidimo potem njihovo napihnjeno samohvalo in profitne stopnje.
Default avatar
a imajo pse?
Default avatar
Star čvek je napisal/a:
Jaz sem pri 40 posvojila, bila v kolektivu, kjer so vse imele otroke, razen mene :)
Default avatar
Preveč nas je je napisal/a:

V Evropi nas ni preveč. Dobro vemo, kje in koga je preveč, pa se tam gladko poserjejo na vaša okoljevarstvena opozorila in se veselo množijo in plodijo še naprej!!!
Ampak o tem se ne sme govoriti, ker smo sicer takoj ožigosani za rasistične in politično nekorektne.
Default avatar
antilopa je napisal/a:
Res je, TEMA so zgoraj našteti primeri, ne pa tisti, ki nimajo otrok.
Pa neko čudenje da so tisti brez otrok srečni. Zakaj pa ne bi bili? Eno je,če nekdo ne more imet otrok,drugo pa, če se sam odloči, da jih ne bo imel. Večina ljudi pa itak skozi samo nekaj tarna, ko majo otroke, in so slaba reklama za imet otroke in družino. sploh slovenske matere so vse neke cankarjanske mučenice.
Default avatar
Politično nekorektna je napisal/a:
Trend je, kot so bili vsi trendi, od obdobja, ko si moral imeti 3, da si bil sploh starš, do obdobja ko je moral biti 1, da se ne bi kregal za dediščino......
Ljudem je dolgčas, pa razglabljajo o tem in na koncu potem itak lovijo zadnji vagon vlaka starševstva. Mam 3 kolegice, ki so 1. postale mame šele po 40, večini je ratalo tam po 35, samo ena je dejansko brez, ker se je zalomilo v vezi.
Tastare pa itak mamo deco in smo večinoma rodile pred 30 letom. Je pa zanimivo koliko pripravkov zadnje čase (zadnjih 10 let) izdamo v zvezi z izboljšanjem rodnosti, koliko se zaužije hormonov in vzpodbujevalcev, ni čudno, da je kanalizacija polna tega.
Default avatar
točno to je napisal/a:
Ja a ne? Kako si drznjeo/mo kaliti vašo čisto srečo.
Default avatar
antilopa je napisal/a:
WAU ... s tem si me pa presenetila. Take te pa še nisem zasledil.
MKOW ☺
Default avatar
Jaz ne opažam, da bi bila večina mladih brez otrok. Vsaj v mojem okolju ne. Naša vaška šola že spet "poka po šivih" - pa ni dolgo nazaj, ko smo dodali prizidek. V mojem otroštvu je bila dovolj velika ... Pa še veliko mamic (in očkov) z vozički in dojenčki srečujem na sprehodu.
No seveda, statistika govori drugače. A vsaj v našem kraju na podeželju nam še ne manjka otroškega vrišča.