Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dati odpoved ali usekat plavega

dati odpoved ali usekat plavega

Recimo, da imate možnost nastopiti na boljšem delovnem mestu v drugem podjetju. Tam so vas pripravljeni čakat največ tri tedne. Super delo, ki ste si ga vedno želeli. Nastane pa sledeč problem, v obstoječem podjetju hočejo na vsak način nagajat. Sama pogodba o zaposlitvi navaja, da je odpovedni rok sicer 35 dni, a se lahko podaljša ob okoliščinah, ki to zahtevajo. Smo torej v situaciji, ko lepa beseda ne najde lepega mesta, ker pač nekdo rad nagaja. Gre pa za pisarniško deovno mesto, kjer se predaja dela na ostalih npr 8 zaposlenih lahko izvede v nekaj klikih na ekranu. Ni tako odgovorno delo, da bi stranke umirale zaradi tega. Navadno prelaganje papirjev. Pač beden šiht, ki si ga delaš med tem, ko čakaš na delo na tvojem področju.

Ali se tukaj splača neopravičeno izostati ala pač ”kasirat plave”? Da enostavno ne prideš v službo nekaj dni zaporedoma.

Npr. Prvič obvestiš nadrejene, da boš dal odpoved in bi rad šel čez npr. tri tedne od tu. Dogovoril, bi se rad o vsem, kar je povezano s tvojim odhodom (predaja posla/strank, ključev, kar koli rabijo za dokumentacije itd.) in oni se odločijo zafrkavat ter povedo odpovedni rok bo, nevem … dva, tri mesece naprimer. V novi službi pa absolutno moraš biti fizično prisotem čez 21 dni 8 ur na dan. Ali se bolje splača na tistem mestu povedat, da naj se pripravijo, ker začneš sekat plave s ponedeljkom? recimo, da jih ta grožnja ne prestraši in jo potem res izvedeš, kaj lahko sledi potem iz pravnega zornega kota?

kako je z zakonodajo nimam pojma, ampak v veliki meri je odvisno od podjetja
mogoče te lahko kaj tožijo, ne plačajo za tisti mesec, kaj pa jaz vem kaj še vse. povsem verjetno, pa te bodo v ponedeljek klicali, da pridi nazaj pa se dogovorite kaj, ko bodo videli, da misliš resno. zdaj če ste veliko podjetje z lastnimi pravniki se zna zgoditi, da urgira pravna služba. če ste pa malo podjetje, kot neko prevajanje, lektoriranje…, pa svojga pravnega oddelka nimate pa verjetno tudi kake tožbe ne bodo. samo na to se ne zanašaj

se mi pa zdi, da bo tega vedno več v prihodnje; kadra plačali ne bi, a gre pa tudi naj ne drugam

kot kaže vam v obeh službah malo nagajajo, vse je stvar pogovora. Prvim povej, da je bolje da te spustijo, saj tako malo kot lahko narediš te ne morejo slabo plačati, dugim pa razloži situacija, par dni ne bo nikogar ubilo.

Naj se tvoj novi šef zmeni s trenutnim šefom. Plavih ti ne priporočam, ker boš s tem ob sloves.

Če ne prideš več v službo, ti delodajalec nič ne more. Slišala sem za en podoben primer nagajanje, ko je ženska na koncu na list papirja s šminko napisala, da daje odpoved in da je jutri več ne bo.

odpovedni rok je stvar korektnosti, da delo zaključiš in predaš novi osebi ali ostalim.
neki nesmiselni odpovedni roki zato, da si ti potem nemobilna delovna sila pa so nesramnost

Vprašanje je, koliko bo staro podjetje res oškodovano, če kar odideš.
Če si nek vodja in imaš veliko čez so posledice lahko malce hujše (višja denarna kazen).
Če si pa nek delavec za tekočim trakom ali prodajalec pa zato ker ne prideš ne bo nekega hudega izpada dohodka.

Pa sem prepričan, da se v normalnem podjetju da vse dogovort. Če nagajajo pa edino pravilno, da se jim da kontra.

Odpovedni rok je fiksen. Če v pogodbi piše 35dni potem je 35 dni. Ne more ti kar delodajalec rečt… ja rabim te še 4 mesece, potem lahko greš. Če daš danes odpoved rok v pogodbi začne tečt. Lahko se seveda dogovorite za krajši/daljši rok.
Jaz bi 21 dni oddelav, potem pa izkoristil dopust. Tako bi med ‘dopustom’ že lahko začel delati na novem delavnem mestu.

Nimam nekih izkušenj, ampak po moje, če usekaš plave več kot to, da ti zadnje plače ne izplačajo po moje ne bo. Kdo se bo pa tožaril… Morajo oni dokazat, da zaradi tebe nimajo toliko prihodkov kot bi jih.

Predlagam ti, da se najprej poskusiš dogovoriti s sedanjim delodajalcem. Prav tako z novim delodajalcem, poveš da se boš poskusila dogovoriti za čim krajši odpovedni rok, ampak da nimaš na vse vpliv in da istočasno želiš korektno zaključiti pri trenutnem delodajalcu. Možno je, da ti trenutni delodajalec ne bo nagajal.
Sicer pa ali niso delodajalci jokali kako nefleksibilen je delovni trg? Zdaj imajo priložnost za fleksibilnost.

Načeloma je odpovedni rok zato, da se spoštuje. velja za delavca in delodajalca. Če ne gre sporazumno, predlagam dogovor. Vsaka stranka je drugi odškodninsko odgovorna zaradi nespoštovanja pogodbe. Če se bo delodajalec odločil terjati škodo, ki mu je bila povzročena zaradi nespoštovanja odpovednega roka, jo bo tudi izterjal.

Tule je napisano malo več https://www.informiran.si/portal.aspx?content=menjava-sluzbe&showMenu=1&showRightFrame=1 Vsekakor predlagam dogovor.

Se strinjam. Sam tudi ne bi najel človeka, ki se z delodajalcem ne zmore zmeniti za normalen razhod.

Se strinjam. Sam tudi ne bi najel človeka, ki se z delodajalcem ne zmore zmeniti za normalen razhod.
[/quote]

Veš BTDT, z določenimi delodajalci se žal ne moreš dogovoriti.
Jaz imam izkušnjo, ko večina novih delodajalcev ni hotela čakat mojega 30dnevnega odpovednega roka.
Ko sem našla službo, kjer bi čakali, so mi v stari službi grozili s podaljšanje odpovednega roka (kar seveda niso mogli storiti). Da pa bi odpovedni rok skrajšali pa ni bilo osnovnih šans. NIti pod razno.
Tako, da jaz avtorju vsekakor verjamem.

Veš BTDT, z določenimi delodajalci se žal ne moreš dogovoriti.
Jaz imam izkušnjo, ko večina novih delodajalcev ni hotela čakat mojega 30dnevnega odpovednega roka.
Ko sem našla službo, kjer bi čakali, so mi v stari službi grozili s podaljšanje odpovednega roka (kar seveda niso mogli storiti). Da pa bi odpovedni rok skrajšali pa ni bilo osnovnih šans. NIti pod razno.
Tako, da jaz avtorju vsekakor verjamem.
[/quote]

Določena dela so tudi vezana na datume, npr v šoli, faksu ne moreš prit delat tam enkrat novembra. Naj je sedanji pedagog zbolel, začel s kakim nepričakovanim daljšim zdravljenjem npr. Zlom stegnenice, kemoterapija. Ali kak aktuar v zavarovalnici. Zavarovalnico moraš zapret, ko to delovno mesto ni zasedeno. Urgenco v bolnišnici isto, če ključnega kadra ni. Tu so datumi, ne gre se kar pogajat, pridem jaz čez mesec dni, ljudje v vrsti čakajo na take šihte. Če ne boš ti bo drug.

Lahko mu je to delo zrihtano preko vez, samo pač na tisti datum mora biti tam. In ogromno delodajalcev je nejevolnih če greš drugam delat za več eur. Daje upanje ostalim, še kdo zagrozi da bo tudi sam šel, vlliva na delovno klimo, še stroški usposabljanja novega

Določena dela so tudi vezana na datume, npr v šoli, faksu ne moreš prit delat tam enkrat novembra. Naj je sedanji pedagog zbolel, začel s kakim nepričakovanim daljšim zdravljenjem npr. Zlom stegnenice, kemoterapija. Ali kak aktuar v zavarovalnici. Zavarovalnico moraš zapret, ko to delovno mesto ni zasedeno. Urgenco v bolnišnici isto, če ključnega kadra ni. Tu so datumi, ne gre se kar pogajat, pridem jaz čez mesec dni, ljudje v vrsti čakajo na take šihte. Če ne boš ti bo drug.

Lahko mu je to delo zrihtano preko vez, samo pač na tisti datum mora biti tam. In ogromno delodajalcev je nejevolnih če greš drugam delat za več eur. Daje upanje ostalim, še kdo zagrozi da bo tudi sam šel, vlliva na delovno klimo, še stroški usposabljanja novega
[/quote]

Verjamem, da je v naštetih poklici tako kot pišeš. Ampak jaz nisem na nobenem takem področju iskala pa je bilo vseeno tako.
Recimo, ko sem jaz dala odpoved sem imela odpovedni rok 30 dni. V tistem mesecu niti razpisa za novo zaposlitev še niso objavili. Kaj šele, da bi tista oseba bila izbrana in da bi jo lahko jaz uvajala. Potem pa jok in stok, ker dela niso predena. Pa je že skoraj 2 meseca od moje odpovedi pa menda še kar ni razpisa, še kar jokajo, da ni delo opravljeno, da … potem pa, ko bo razpis bodo pa rekli,d a ne morejo čakat še kakega odpovednega roka.

Verjamem, da je v naštetih poklici tako kot pišeš. Ampak jaz nisem na nobenem takem področju iskala pa je bilo vseeno tako.
Recimo, ko sem jaz dala odpoved sem imela odpovedni rok 30 dni. V tistem mesecu niti razpisa za novo zaposlitev še niso objavili. Kaj šele, da bi tista oseba bila izbrana in da bi jo lahko jaz uvajala. Potem pa jok in stok, ker dela niso predena. Pa je že skoraj 2 meseca od moje odpovedi pa menda še kar ni razpisa, še kar jokajo, da ni delo opravljeno, da … potem pa, ko bo razpis bodo pa rekli,d a ne morejo čakat še kakega odpovednega roka.
[/quote]

In te se sekiraš zaradi tega zakaj? Oddelas svoj odpovedni rok pa čao miško.

In te se sekiraš zaradi tega zakaj? Oddelas svoj odpovedni rok pa čao miško.
[/quote]

Točno tako. Težko je to razumeti. Vedno kadar je moja služba postala moja bivša služba je mene zanimalo kot za lanski sneg kaj počnejo in kaj bi morali početi.

Pazi, da se ti odpoved ne vrne oot bumerang. V zdajšnji službi so ti zamerili in te zajebavajo, v novi jim pa tudi nisi blazno pomemmben, da ne bi malo dlje počakali, verjetno imajo še druge kandidate. Tudi če dobiš novo službo imam občutek, da ta ravno ne bo jackpot.

In te se sekiraš zaradi tega zakaj? Oddelas svoj odpovedni rok pa čao miško.
[/quote]

Logično, da sem se sekirala, ker je težko dobiti službo, kjer so pripravljeni čakat na tvoj odpovedni rok. Pač vzamejo nekoga, ki je pripravljen prej priti.

Jaz sem tudi imela probleme z odhodom iz stare službe, kjer me je šef, po narodnosti Srb, ti so še posebej napadalni, grozil na vse načine. Takrat sem šla k inšpektorici, ki ga je na veliko ustrašila in vse je bilo rešeno. Še sedaj se spomnim njenih besed, ki mi jih je rekla, da če delavec noče več delati, ga delodajalec ne more v to prisiliti in lahko gre že isti dan, ko da odpoved.

S čem bi lahko grozil, ko daš odpoved? In kaj od tega je realno?
Razumem, da nekdo grozi zaposlenemu z odpovedjo.

S čem bi lahko grozil, ko daš odpoved? In kaj od tega je realno?
Razumem, da nekdo grozi zaposlenemu z odpovedjo.
[/quote]

Marsikaj lahko. Vprašanje koliko je to uresničljivo. Recimo grozijo, da bodo podaljšali odpovedni rok, to ni uresničljivo.
So pa še uresničljive stvari: dopust ti on predpiše kdaj koristiš, noče slišat kaj ti želiš, nadure isto. Lahko ti nalaga zoprno delo, lahko te pošlje WC čistiti, čeprav delaš na mestu, kjer je zahtevana univ. izobrazba…

S čem bi lahko grozil, ko daš odpoved? In kaj od tega je realno?
Razumem, da nekdo grozi zaposlenemu z odpovedjo.
[/quote]

Greš k šefu in mu preprosto poveš, da nimaš več interesa delat pri njih in če bodo vztrajali boš sicer prišel, a ne boš delal ni nič, zato predlagaš, da se sporazumno razidete z napr. jutrišnjim dnem, pika.
Tudi če nič ne delaš ti morajo dat plačo česar ne želi nobeno resno podjetje

Greš k šefu in mu preprosto poveš, da nimaš več interesa delat pri njih in če bodo vztrajali boš sicer prišel, a ne boš delal ni nič, zato predlagaš, da se sporazumno razidete z napr. jutrišnjim dnem, pika.
Tudi če nič ne delaš ti morajo dat plačo česar ne želi nobeno resno podjetje
[/quote]

Veš, ko daš odpoved, dobiš odločbo, kjer so napisane obveznosti delodajalca in delavca v odpovednem roku. Ja, tudi delavec ima obveznosti. In zadnji mesec te šef še kako lahko komandira, še vedno namreč velja pogodba, kjer piše kaj vse moraš delati.

Veš, ko daš odpoved, dobiš odločbo, kjer so napisane obveznosti delodajalca in delavca v odpovednem roku. Ja, tudi delavec ima obveznosti. In zadnji mesec te šef še kako lahko komandira, še vedno namreč velja pogodba, kjer piše kaj vse moraš delati.
[/quote]
Papir vse prenese….

Če nekdo ne želi delat, kaj mu lahko narediš?
Bolje da gre danes kot, da še jutri trati naš čas.

Odpoved iz se lahko izsili tudi s kakimi bolj banalnimi stvarmi napr s tem, če ti niso izplačevali plač v predvidenem roku.
Pozoveš jih k plačilu obresti za zamude, navedeš nap 3dnevni rok za odpravo pomanjkljivosti, ki ti ga itak ne izpolnijo in podaš odpoved zaradi neizpolnjevanja pogodbe.
itd.itd delovnopravna zakonodaja je res čudovita – za obe strani


Papir vse prenese….

Če nekdo ne želi delat, kaj mu lahko narediš?
Bolje da gre danes kot, da še jutri trati naš čas.

Odpoved iz se lahko izsili tudi s kakimi bolj banalnimi stvarmi napr s tem, če ti niso izplačevali plač v predvidenem roku.
Pozoveš jih k plačilu obresti za zamude, navedeš nap 3dnevni rok za odpravo pomanjkljivosti, ki ti ga itak ne izpolnijo in podaš odpoved zaradi neizpolnjevanja pogodbe.
itd.itd delovnopravna zakonodaja je res čudovita – za obe strani
[/quote]

Aja, in če so vedno redno izplačevali plače in če so vedno vse delali po zakonih?
Če delodajalec dela vse v skladu s pogodbo, v kateri imata oba obveze in pravice tako delodajalec kot delavec.
Še več, lahko ti zagreni odpovedni rok, ker ponavadi imaš v pogodbi navedeno, da moraš opravljati to in to in : ostala dela po navodilih šefa.


Papir vse prenese….

Če nekdo ne želi delat, kaj mu lahko narediš?
Bolje da gre danes kot, da še jutri trati naš čas.

Odpoved iz se lahko izsili tudi s kakimi bolj banalnimi stvarmi napr s tem, če ti niso izplačevali plač v predvidenem roku.
Pozoveš jih k plačilu obresti za zamude, navedeš nap 3dnevni rok za odpravo pomanjkljivosti, ki ti ga itak ne izpolnijo in podaš odpoved zaradi neizpolnjevanja pogodbe.
itd.itd delovnopravna zakonodaja je res čudovita – za obe strani
[/quote]

Pa Slovenija je mala. IN se hitro razve, da si so te v rit šuknili, ker si kršil pogodbo (pogodba v odpovednem roku še kako velja) in si prišel samo sedet v službo, ne delat. Da ne omenjam tega, da imaš v novi službi poskusno dobo na katero še kako lahko vpliva referenca nekdanjega delodajalca.

New Report

Close