Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ponoči brez plenice

Ponoči brez plenice

Zdravo,
Pred dvemi meseci sem začela puščati mojo hčerko ponoči brez plenice.
Stara je 4+ (začela sem komaj sedaj ker je imela skozi zjutraj polno plenico).
Ampak problem je da se vsako noč polula.. Tudi dva krat.
Si dajam tudi budilko da jo peljem lulati.. Ampak dosti krat zamudim, glih tisti trenutek.

Prosim za vaše nasvete, ker nisem več pametna kaj bi lahko naredila.
Hvala

Gumijaste podloge za posteljo.

Nasa je tudi stara 4+. Ko sva prvic poskusili ponoci brez plenice, na mojo pobudo, je bilo enako – vsako noc 2 – 3x polulana. Sicer sem imela podlogo, a vseeno sem morala preoblaciti posteljo. Po 3 tednih sem obupala in vrnila plenico – pac ni se bila zrela. Cez cca 6 mesecev je sama izrazila zeljo, da bi bila ponoci brez plenice. Vmes sva se veliko pogovarjali o tem in ves cas sem poudarjala, da ni s plenico ponoci nic narobe in da ji bo ze uspelo, ko bo sama zelela in bo pripravljena. Od takrat je dober mesec, od tega se je 1x polulala le 3. in 4. dan, potem pa nic vec. Moje mnenje je, da otrok pove sam, ko je pripravljen in takrat zagotovo uspe. Pediatrinja mi je rekla, da ni nic nenavadnega, ce otrok ponoci potrebuje plenico nekje do 5. leta. Pa srecno pri odvajanju! 🙂

4+ let in še vedno plenice ponoči??? Ti hčerki enostavno nisi dala priložnosti, da bi se odvadila:-( In ponoči se 2x (!!!!) polula? To pomeni, da se pred spanjem dobesedno nažlampa tekočine. In kakšna budilka in vstajanje ponoči za lulanje? Otrok mora prespati noč brez lulanja, ne pa, da jo navajaš na nočne izlete na wc. Če se že kdaj zgodi, gre pri štirih letih na wc lahko sama.

Čisto zares ti osnovne stvari niso jasne:-( Ne da se mi pisati o odvajanju itd., ker je o tem na spletu (in knjigah) napisanega več kot dovolj. Samo ti si prelena, da bi se izobrazila.

Otrok je pripravljen biti brez plenice pri 2 letih. Vi ji niste dali te možnosti, ldaj bo nadlednja, pa ne vem. Če štiri leta ponoči lulaš, je to že navada, z železno srajco pa vemo kako je. Pediatrinja pa tudi, mislim…

Oj sin spi brez plenic ze dva meseca,pa ni star se dve leti..kaj pocnete,da imajo 4 letniki plenice..noro…imam 3 otroke,pa so bili vsi trije brez plecnic,ze pred dvemi leti.

In kako se otrok zavestno odloči in navadi, da ga ponoči ne bo prijelo lulat? Kako vi to zvečer naredite? Jaz grem vedno lulat pred spanjem, pa me vseeno kdaj ponoči zbudi in moram it. Tega se ne da zavestno odvaditi. Tako kot vi ne morete ukazovati svojemu mehurju, kdaj naj bo poln in se ne morete zavestno odločiti, da se boste zbudili točno ob 2.30, tako tega ne zmore otrok. Plenica ali ne, otrok se tega ne more navaditi. Telo mora enostavno dozoreti, da če se mehur ponoči napolni, to otroka zbudi. Edina stvar, ki jo z ukinitvijo plenice storimo je ta, da če otroka poln mehur zbudi, bo vstal in šel lulat, če ve, da ima plenico, pa se mu mogoče ne bo ljubilo in se bo kar polulal. To pa je tudi vse. Telo ne bo nič prej dozorelo, če mu plenico prej vzamete. Tudi ukinjanje pijače ni rešitev. Ne zdaj da se otrok naliva s pijačo, ampak kozarec vode ob večerji ni nobena napaka. Sicer se bo pa ponoči zbujal, ker bo žejen.

Avtorica, ne zganjaj cirkusa. So otroci, ki kljub vsem pravilnim ukrepom močijo posteljo do pubertete. Tako pač telo dozoreva, pri enih tako, pri drugih drugače. Otrok naj gre lulat pred spanjem, kupi nepremočljivo rjuho za čez jogi in ji povej, da če se zbudi in jo tišči lulat, naj vstane in gre. To je vse. Če se polula, ne delaj scene, ne kregaj je, ne jamraj od razočaranja, ampak preprosto jo preobleči brez besed in to je to. Ker vsak tvoj komentar bo povzročil pri otroku stres in občutek, da te je razočarala, kar lahko stvar še poslabša. In ne sekiraj se in ne poslušaj (pre)pametnih mon. Ne poznam človeka, ki ne bi prej ali slej nehal močiti posteljo, še vsak je to enkrat prerastel. Nekdo pri 2 letih, nekdo šele pri 9. A prej ali slej vsak, tudi tvoja bo.

Da striktno vsaj uro pred spanjem ali se kaj vec nic ne pije in da gre striktno pred spanjem lulat.

Zdaj pa to, kar si napisala, ene 20x preberi, pa razmisljaj o napisanem.

Mater ste pametni.. Najlepša hvala za tvoj odgovor. Bom nadaljevala kot si rekla.
Pri prvem nisem imela podobne situacije, zato sem prosila samo za en nasvet..

Se strinjam s tabo kar se tiče mon, ki morejo vedno neki kritizirati in pametovadi.
Ampak svaka čast da njim vedno vse tako dobro uspeva v lajfu!!! Bravooo

Naša punca je bila čez dan normalno brez plenice pri cca 2 letih. Ponoči pa kriza, trden spanec. Smo šli k pediatrinji in nam je razložila, da se nekaterim otrokom kasneje razvije mehur do tiste meje..,ne znam točno razložiti. Najprej smo pri 5 letih vodili dnevnik lulanja po nasvetu pediatrinje. Obvezno 2 uri pred spanjem nič piti – kar je poleti težko.. Po treh mesecih kontrola. Polulala se je 3x na teden. Potem nam je predpisala tabletke za 3 mesece. Od takrat naprej nobene nesreče tudi po ukinitvi tabletk. Aja pa pediatrinja nam je svetovala, naj je ponoči ne zbujamo za lulanje. Ta občutek mora otrok dobiti sam (eni prej, drugi kasneje) pomagajo tudi te tablete. Je pa normalno, da se otrok odvadi nočnega lulanja do 6 leta. Tako, da se sploh ne sekiraj in ne obremenjuj otroka s tem.

Zdaj pa to, kar si napisala, ene 20x preberi, pa razmisljaj o napisanem.
[/quote]

Ti premišljuj. Ker je vse, kar piše, res. Pa naj ti še malo namignem, piše ČE se otrok zbudi. To se pa zgodi takrat, ko telo na tem področju dozori in ne takrat, ko mu vi vzamete plenico. Lahko ga že pri enem letu začneš dajat brez plenice spat, pa bo mogoče kljub temu še pri petih letih mirno prespal lulanje v posteljo, ker ti ritma njegovega razvoja ne moreš kontrolirati. Torej z odvzemom plenice ne boš otroka navadila, da se prebudi. Je sedaj bolj razumljivo?

Dve uri pred spanjem brez pijače? Poleti, ko je zunaj 35 stopinj? In potem otrok odspi še……koliko? 10 ur? 12? Izračunaj, koliko časa je brez tekočine. A ti veš, kako nevarno je to? In to za voljo tega, da se boš lahko hvalila kolegicam, da vaša pa ne lula več. Ej ste eni pripaljeni in mislite samo nase, ter iz otroka delate robota. Ne samo, da je za otroka pravo mučenje, da je žejen in ne sme pit (kar poskusi na sebi, koza trapasta), tudi nevarno je. Malce se zamisli.

Ne poslusaj pametnjakovicev, ki trdijo, da si sama kriva, da je otrok razvajen itd. To je razvojna faza, povezano je z izlocanjem hormona ponoci, ki zadrzi urin, ce otrok tega se ni razvil ne mores nic. Zato eni dobijo tabletke, a mislim, da sele po 6 letu. Jaz imam 3 otroke, dva sta bila suha pri dveh letih, tretji cez dan tudi, ponoci pa sele pri 4,5. Ne sekiraj se (in nje), ne sili je, ce ni pripravljena. Tudi zbujanje ponoci ne koristi nikomur, samo moti spanec.

Eo ciprese na podrocje mehurja in ledvic


Zelo koristen nasvet, avtorici bo zelo pomagal. Pozabila si napisati, da so tudi ze vsi vozili kolo, tekoce brali in jedli z vilico in nozem pred 2 letom. Plosk plosk!

Za avtorico in vse, ki se trkajo po prsih, kako super starsi so, ker so njihovi otroci suhi ze pred drugim letom:

https://vizita.si/clanek/novice/imate-otroka-starega-pet-let-ali-vec-in-mokro-posteljno-rjuho.html


Zelo koristen nasvet, avtorici bo zelo pomagal. Pozabila si napisati, da so tudi ze vsi vozili kolo, tekoce brali in jedli z vilico in nozem pred 2 letom. Plosk plosk!
[/quote] ha,ha,ha..si ubrisana..malo vec se ukvarjaj z otroki,pa bo tudi pri tebi stanje drugacno..jaz verjamem v to,ker od moje kolegice,oroci pri dveh letih-konec plenic..tako,da prejsnji zapis je realen..ti pa kar ploskaj.😁😁😁😁😁

Res, nikar ne poslusaj tistih, ki nimajo tezav, ker bolje je bozat svoj ego med trepljanjem po ramenih tistih, ki se v solo vozijo otroke v plenicah. Samo ti vedo, kako je pravilno!

P.s. zakaj ze sprasujes, ce je vse OK?

To, kdaj je otrok suh, se odloči sam. Pri nas imamo takega, ki je bil povsem suh pri 20 mesecih in takega, ki se je še v OŠ kdaj polulal in še par vmesnih variant. In ne, nisem bila pri enem bolj lena kot pri drugem. Tudi delala se podobno pri vseh. Nobena mama nima nekih ekstra zaslug in kake posebne krivde v zvezi z lulanjem. Res pa je, da so najbolj pametne tiste z enim, ki je bil tak pa tak. In potem mislijo, da vedo o otrocih vse.
Urolog je nam rekel, da se ima otrok vso pravico kdaj pa kdaj polulat ponoci vse tja do 8.leta. Ne glede na mnenje MON.

če pa česa otroku nikoli nisem prepovedala, pa mu NIKOLI in nikdar nisem prepovedala piti. poleti pustiti otroka, da vodo samo gleda?!
nočno plenico je imel naš do petega leta, podnevi je ni potreboval pri 2,5 letih.
in še tole: več kot leto dni je bila plenica zjutraj popolnoma suha! ko je sam povedal, da bo spal brez plenice, je res ni potreboval: postelje nisem preoblačila niti enkrat, prav tako mu nisem prepovedovala večernega pitja ali ga nosila ponoči do stranišča.
danes je normalen 9-letnik.

avtorica: otroku hčeri nočno plenico, prav tako pa se pogovarjaj z njo v smislu, da plenice kmalu ne bo več potrebovala, da je že velika, razveseli se vsake suhe plenice zjutraj, reci ji, da ti naj pove, ko bo pripravljena it spat brez plenice ipd.

mislite, da se otrok fino počuti, ko mati nori ob preoblačenju postelje in dela celo dramo iz tega?!
po petem letu oz. pred vstopom v šolo pa le do zdravnika, če ne bo nič kazalo na suhe noči.

Kaksen pameten nasvet pa imajo? Samo to, da so njihovi otroci bili kar naenkrat suhi se pred 2 letom in da so vsi ostali nesposobni in zaostali. Kako naj si avtorica s tem pomaga? Ne more, ker medicinsko dejstvo je, da mora otrok fizicno dozoret in to nima nobene veze z vzgojo, kvecjemu z geni. Nabijanje slabe vesti starsu in s tem tudi otroku pa ima samo kontra ucinek.

Kokodajsa, dej dihej in ne nabije. Otroci različno dozorevajo. Moja prva hči od 17. Meseca suha, druda pa pri 4 letih. Obedve uspešne v življenju in ne lulata v posteljo😉.

Pediatrinja je lepo povedala.

New Report

Close