Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kolonoskopija ; do kdaj ?

Kolonoskopija ; do kdaj ?

Do katerega leta starosti je smiselno iti na pregled _ kolonoskopijo. Mama ima 85 let in vztraja, da bo sla na pregled, ceprav nekih tezav nima.

Se ti malo lažeš? Cev, napeljano v rit do zelodca, da bi rada imela mama? Kako se e i norcujete iz lstnih starsev.. . Grozno bolece je. Če pa je to res, pa, ko bo sla, ji bo prekleto zal. Da o moznostih perforacije crevesja ne govorimo in posledicnem sivanju crevesja! Na take tezke preiskave se gre samo zaradi suma bolezni.

Pretiravat pa res ni treba, sem bila trikrat, pa o bolečinah ni bilo res nobenega govora. Samo sodelovat je treba, pa navodila upoštevat.

nova
Uredništvo priporoča

Štirje sodelavci smo bili na kolonoskopiji, pa se je samo ena ženska izrekla, da je ni bolelo čisto nič, vsi drugi trije, tudi moški med njimi, smo živalsko trpeli in čisto vsi smo sodelovali, kot se je reklo. Na komando iztiskali zrak, jaz ga recimo sloh nisme v sebi imela, a je svinjsk bolelo od same uvedbe tubusa že v anusu in potem celi čas huda bolečina v trebuhu, vedno enaka, ne glede na to, ali sem jih ubogala ali ne, sem pa jih zagotovo.

Vendar to ne deluje, če ti sodeluješ ali pa ne, to pa zato, ker je vse odvisno od občutljvosti sluznice in od lastne sekrecije sokov, ki jo mažejo. In od krčenja, ki je pri večini ljudi zaradi tujka notr hujše, sploh pa pri nas, ki nam simpatikus dela močneje kot parasimpatikus, torej krči močni, bitje srca močno itn, pa ni bilo nobene panike, a vseeno hudo.

Zakaj pa to v Nemčiji izvajajo pod narkozo? V izogib značilne hude bolečine menda! Tu je dokaz, da je preiskava boleča tudi za zdravega.

Ah kakšno pretiravanje. Ni ravno prijetno, a tudi tako grozno in nevarno ne. In prav lahko se gre na tako preiskavo preventivno. Kje piše da ne?

Štirje sodelavci smo bili na kolonoskopiji, pa se je samo ena ženska izrekla, da je ni bolelo čisto nič, vsi drugi trije, tudi moški med njimi, smo živalsko trpeli in čisto vsi smo sodelovali, kot se je reklo. Na komando iztiskali zrak, jaz ga recimo sloh nisme v sebi imela, a je svinjsk bolelo od same uvedbe tubusa že v anusu in potem celi čas huda bolečina v trebuhu, vedno enaka, ne glede na to, ali sem jih ubogala ali ne, sem pa jih zagotovo.

Vendar to ne deluje, če ti sodeluješ ali pa ne, to pa zato, ker je vse odvisno od občutljvosti sluznice in od lastne sekrecije sokov, ki jo mažejo. In od krčenja, ki je pri večini ljudi zaradi tujka notr hujše, sploh pa pri nas, ki nam simpatikus dela močneje kot parasimpatikus, torej krči močni, bitje srca močno itn, pa ni bilo nobene panike, a vseeno hudo.

Zakaj pa to v Nemčiji izvajajo pod narkozo? V izogib značilne hude bolečine menda! Tu je dokaz, da je preiskava boleča tudi za zdravega.
[/quote]

Problem je v tem da ljudje postajate popolnoma pomehkuženi in vam že odvzem krvi predstavlja
hudo bolečino. Malo samodiscipline in samokontrole je pa treba imeti. Ljudje ste res postali bolj občutljivi kot mimoze.

P. S. Če bi vedel koliko stranskih učinkov ima anestezija potem ne vem če bi se strinjal z njo za vsako malenkost.

Štirje sodelavci smo bili na kolonoskopiji, pa se je samo ena ženska izrekla, da je ni bolelo čisto nič, vsi drugi trije, tudi moški med njimi, smo živalsko trpeli in čisto vsi smo sodelovali, kot se je reklo. Na komando iztiskali zrak, jaz ga recimo sloh nisme v sebi imela, a je svinjsk bolelo od same uvedbe tubusa že v anusu in potem celi čas huda bolečina v trebuhu, vedno enaka, ne glede na to, ali sem jih ubogala ali ne, sem pa jih zagotovo.

Vendar to ne deluje, če ti sodeluješ ali pa ne, to pa zato, ker je vse odvisno od občutljvosti sluznice in od lastne sekrecije sokov, ki jo mažejo. In od krčenja, ki je pri večini ljudi zaradi tujka notr hujše, sploh pa pri nas, ki nam simpatikus dela močneje kot parasimpatikus, torej krči močni, bitje srca močno itn, pa ni bilo nobene panike, a vseeno hudo.

Zakaj pa to v Nemčiji izvajajo pod narkozo? V izogib značilne hude bolečine menda! Tu je dokaz, da je preiskava boleča tudi za zdravega.
[/quote]

To, da v Nemčiji to izvajajo pod narkozo, ni nobena usluga. Če je nekaj na videz komot, predvsem pa neboleče, še ne pomeni, da je ok. Narkoza je hud udarec na tvoje telo, hujši kot bolečina. Mimogrede, tudi pri nas imaš možnost, da ti pregled opravijo v sedaciji. Ti dajo neka uspavala in pregled prespiš.

Mama pametno razmišlja; pri tej starosti so že pogoste bolezenske spremembe in marsikaj je možno rešiti, če se pravočasno opazi.
Tudi moja babica je šla parkrat takole na lastno pobudo, pa so ji našli in ustavili raka črevesja in je posledično živela precej dlje.

Štirje sodelavci smo bili na kolonoskopiji, pa se je samo ena ženska izrekla, da je ni bolelo čisto nič, vsi drugi trije, tudi moški med njimi, smo živalsko trpeli in čisto vsi smo sodelovali, kot se je reklo. Na komando iztiskali zrak, jaz ga recimo sloh nisme v sebi imela, a je svinjsk bolelo od same uvedbe tubusa že v anusu in potem celi čas huda bolečina v trebuhu, vedno enaka, ne glede na to, ali sem jih ubogala ali ne, sem pa jih zagotovo.

Vendar to ne deluje, če ti sodeluješ ali pa ne, to pa zato, ker je vse odvisno od občutljvosti sluznice in od lastne sekrecije sokov, ki jo mažejo. In od krčenja, ki je pri večini ljudi zaradi tujka notr hujše, sploh pa pri nas, ki nam simpatikus dela močneje kot parasimpatikus, torej krči močni, bitje srca močno itn, pa ni bilo nobene panike, a vseeno hudo.

Zakaj pa to v Nemčiji izvajajo pod narkozo? V izogib značilne hude bolečine menda! Tu je dokaz, da je preiskava boleča tudi za zdravega.
[/quote]

Ni v težava v občutljivosti človeka, ampak v občutku tistega, ki kolonoskopijo opravlja. In ne boli noben tubus, boli zrak. Tega ti lahko napumpajo na hitro, da imaš občutek, da te bo razneslo ali počasi. Preiskava lahko traja 10 ali 40 minut. V prvem primeru ti rečejo – stisni zobe in trpi, v drugem pa se odzovejo na vsak tvoj av in popustijo zrak ter počakajo, da lahko nadaljujejo. Sem dala skozi obe, zato vem. Dolga je bila popolnoma neboleča, pri kratki sem se hotela zvijat od bolečin. Seveda se nisem smela, ker bi mi predrli črevesje. Ampak tako je bolelo. Za umret. Nekateri zdravniki so res brez občutka.

Tisti ki še danes hodite na kolonoskopijo brez sedacije ste itak idioti. Zakaj bi karkoli trpel če ne potrebe. Ko greš po napotnico rečeš osebnemu naj napiše v sedacije in to je to.

Kolonoskopija je čisto easypeasy v primerjavi s transegofazealno ultrazvočno preiskavo srca (=TEE)….. endoskopskim pregledom sten srca skozi požiralnik…… Tisti, ki ste jo tudi dali skozi, boste vedeli, kaj je to bolečina in siljenje na bruhanje. No, meni so zdravniki rekli, da tako pridne pacientke pa že dolgo niso imeli na tem pregledu. Pol ure se zdi kot cela večnost, s šlauhom v ustih, ko ti pritiska sondo levo in desno na stene požiralnika… Nore bolečine in občutki, pa še požirat ne smeš, čeprav refleks nenormalno deluje.

Ste me noro prestrašili,sploh ne vem če bom šla in ja imam v sedaciji,in me strah zdaj,hvala!

sploh ne pridem več na mon!

Kaj prestrašili? A naj te prepričamo, da je vse skupaj en hec in te bo potem tam kap od negativnega presenečenja? A ni prav da veš, pa da se ustrezno pripraviš? Če imaš sedacijo pa se lahko umiriš. Itak boš spala.

Kaj prestrašili? A naj te prepričamo, da je vse skupaj en hec in te bo potem tam kap od negativnega presenečenja? A ni prav da veš, pa da se ustrezno pripraviš? Če imaš sedacijo pa se lahko umiriš. Itak boš spala.
[/quote]in koliko časa bom spala?in ko se zbudiš,boli?


Jaz sem bila nekaj let nazaj. Bala sem se, da ni besed. Vsi so mi govorili, kako boli, jaz imam prag bolečine na 3 mm, endometriozo a sem se vseeno odločila da grem. Oče, ki potrpi ogromno je rekel, da ga je bolelo. Bil je v LJ in NM. Šla sem na Bled, ker sem slišala, da so kar OK. Tudi njim sem povedala, da se bojim tako, da mi je slabo in da, če me bo bolelo, bom rekla dovolj in bomo zaključili pregled. V celotnem pregledu me je enkrat zabolelo za 2 sekundi, jasno, da sem takoj javknila in to je bilo vse. Pregled so opravili brez problemov, počasi in brez bolečin. Kadarkoli bi šla ponovno, brez strahu. Je bilo bolj zoprno tisto pitje vode, da se je črevesje izpraznilo. Skratka, pomembno je kdo in kako dela.


Jaz sem bila nekaj let nazaj. Bala sem se, da ni besed. Vsi so mi govorili, kako boli, jaz imam prag bolečine na 3 mm, endometriozo a sem se vseeno odločila da grem. Oče, ki potrpi ogromno je rekel, da ga je bolelo. Bil je v LJ in NM. Šla sem na Bled, ker sem slišala, da so kar OK. Tudi njim sem povedala, da se bojim tako, da mi je slabo in da, če me bo bolelo, bom rekla dovolj in bomo zaključili pregled. V celotnem pregledu me je enkrat zabolelo za 2 sekundi, jasno, da sem takoj javknila in to je bilo vse. Pregled so opravili brez problemov, počasi in brez bolečin. Kadarkoli bi šla ponovno, brez strahu. Je bilo bolj zoprno tisto pitje vode, da se je črevesje izpraznilo. Skratka, pomembno je kdo in kako dela.
[/quote]hvala za tolažbo,tudi sama imam zelo nizek prag bolečin,zato sem se odločila za sedacijo.grem tudi na Bled,tako mi moj zdravnik priporočil,.


Jaz sem bila nekaj let nazaj. Bala sem se, da ni besed. Vsi so mi govorili, kako boli, jaz imam prag bolečine na 3 mm, endometriozo a sem se vseeno odločila da grem. Oče, ki potrpi ogromno je rekel, da ga je bolelo. Bil je v LJ in NM. Šla sem na Bled, ker sem slišala, da so kar OK. Tudi njim sem povedala, da se bojim tako, da mi je slabo in da, če me bo bolelo, bom rekla dovolj in bomo zaključili pregled. V celotnem pregledu me je enkrat zabolelo za 2 sekundi, jasno, da sem takoj javknila in to je bilo vse. Pregled so opravili brez problemov, počasi in brez bolečin. Kadarkoli bi šla ponovno, brez strahu. Je bilo bolj zoprno tisto pitje vode, da se je črevesje izpraznilo. Skratka, pomembno je kdo in kako dela.
[/quote]

Kot si napisala, NM-ja jaz za kolonoskopijo ne bi priporočila.

V razvitih državah Evrope, v ZDA, Avstraliji, Novi Zelandiji ta pregled naredijo v sedaciji. Sedacija NI narkoza!
V Sloveniji na živo – razen, če sedacijo sam plačaš. Slovenija je v isti skupini držav kot npr. Bosna, Albanija, Romunija, Bolgarija, Kosovo, Makedonija, kjer ta pregled tudi opravljajo na živo.

Da se ne bomo čudili, kam spadamo, med katere evropske države mislim…

In če je pregled opravljen, kot mora biti, drogiranje pacienta ni potrebno! V tem primeru sem raje v eni od nerazvitih držav. Sedacija je samo za živce, če pregled boli, pomaga samo narkoza, nobena sedacija.

Sedacija je zastonj če ti napiše na napotnico. Jaz jo vedno zahtevam. Pač zaspiš in se zbudiš po pregledu ne da bi kaj vedel. Seveda če dobiš dovolj pomirjevala. Če sparajo lahko še vedno boli.
Ti samo reči 3mg dormicuma in 3 mg dipidolorja pa ne boš vedela da si sploh imela kolonoskopijo 😉

Pa dajte no ,sploh ni tako hudo,trikrat sem že bila,men je zoprno čiščenje prej

Ni tako hudo, čeprav ni prijetno. Sedacije se ne bi poslužila, ker ni tako nedolžna, rajši malo potrpim.
Pri starejšem človeku je tveganje, da pride do morebitne poškodbe črevesja, nekoliko večje kot pri mlajšem. Je pa vseeno dobra preventiva, sploh če obstajajo dejavniki tveganja (polipi, bolezni črevesja, dedna obremenjenost oziroma rak črevesja v družini).

New Report

Close