Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali je že kdo kdaj poskusil načrtno blokirati svoja čustva za daljši čas in kako se mu je to obrestovalo?

Ali je že kdo kdaj poskusil načrtno blokirati svoja čustva za daljši čas in kako se mu je to obrestovalo?

Na primer, da te nekdo razjezi, pa to skriješ ali pa nekdo pove vic in se sploh ne smejiš. Se obnašaš kot robot, da te nič ne prizadane in odgovarjaš samo logično, kakor robot in kakor, da se nič ni zgodilo.

Po moje to ni blokiranje čustev, ampak zgolj nadzorovanje izražanja le teh. Ker še vedno občutiš jezo, ko te kdo razjezi, žalost ko te kdo prizadene…samo pokažeš ne.

Verjetno ni slabo, da znaš svoja čustva (njihovo izražanje) malo zadržati. Da znaš mirno reagirati na situacijo, ki te razjezi/razžalosti. Da znaš drugemu mirno razložiti, da te je nekaj razjezilo in zakaj. Ne da takoj začneš kričati/jokati.

No, meni ponavadi ne uspe najbolje zadrževati čustev. :/

Po moje to ni blokiranje čustev, ampak zgolj nadzorovanje izražanja le teh. Ker še vedno občutiš jezo, ko te kdo razjezi, žalost ko te kdo prizadene…samo pokažeš ne.

Verjetno ni slabo, da znaš svoja čustva (njihovo izražanje) malo zadržati. Da znaš mirno reagirati na situacijo, ki te razjezi/razžalosti. Da znaš drugemu mirno razložiti, da te je nekaj razjezilo in zakaj. Ne da takoj začneš kričati/jokati.

No, meni ponavadi ne uspe najbolje zadrževati čustev. :/

Uporabi se um zraven. Vsak se razjezi, ko ga nekdo jeba, kaj boš pa ti naredil je odvisno od tvojega karakterja. Nekdo se bo stepel, nekdo zjokal, nekdo bo šel ven, nekdo bo tiho ….in itd. V takšnim primerih je super uporabiti sive celice, da ne greš predelec s čustvi, kajti, te hitro lahko potegnejo v depro.

jaz sem to poskusil. obrestovalo se je po 4.85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obrestni meri.


Kot ti je že nekdo pred menoj napisal, ti govoriš o izražanju čustev, ne o občutenju le teh. To sta dve različni stvari. Do določene mere seveda povezani, vendar je za normalnega odraslega človeka brzdanje izražanja čustev ena od običajnih socializacijskih veščin. Jezen otrok se začne dreti in razbijati vse okrog sebe, jezen normalno socializiran odrasel človek pa pač ne.
Pa to še ne pomeni, da je kaj manj jezen, samo ima se v oblasti ter zna nadzirati, kako bo svoja čustva izrazil.
Normalno, da so seveda tudi situacije, ki se te zares tako močno dotaknejo ter te tako pretresejo, da reagiraš v afektu. Ampak sčasoma se pa človek tudi pri takih situacijah navadi malo bolj umirjeno odreagirati, če jih doživlja pogosteje.

Zelo veliko napako delaš, če misliš, da vsi ljudje, ki na neko čustveno situacijo ne reagirajo eksplozivno, zato tudi manj čutijo in jim je manj mar. Poleg tega različni ljudje v enakih situacijah reagiramo različno. Nekdo na primer od strahu kriči, drugi otrpne…

Kar se tiče tvojega izvornega vprašanja, kako se to komu lahko obrestuje:
če si preveč robotski, se ti niti slučajno ne obrestuje. Ljudje z izražanjem svojih čustev in mnenj navezujemo stike. Izražanje čustev (tako besedno kot neverbalno) je pomemben del komunikacije ter omogoča, da te drugi ljudje dojemajo kot dostopnega človeka, s katerim lahko sproščeno govorijo. S katerim se lahko pogovarjajo kot ljudje.
Drugačna situacija je pa seveda, kadar si v družbi nekoga, ki ti želi slabo, manipulira, ni vreden tvojega zaupanja. Ko te recimo nekdo provocira ali želi neko reakcijo, ki bo v končni fazi v tvojo škodo. Takrat je seveda dobro, da ne reagiraš tako, kot si je ta oseba zamislila.

Ravno tako ti lahko zelo pomaga, da znaš ostati zbran v težkih situacijah in najprej ustrezno reagirati (reševati situacijo). Da se zavedaš, kakšen način izražanja čustev je v tisti situaciji konstruktiven in kakšen je lahko škodljiv. Skratka, da ne razmišljaš samo o tem, kaj ti čutiš, ampak znaš oceniti, kako bo tvoj način izražanja teh čustev vplival na tvojo okolico in na dano situacijo. Širše kot znaš pogledati na situacijo (ter jo videti tudi iz drugih strani in skozi oči drugih vpletenih), lažje boš razumel(a), kaj se dogaja in temu ustrezno reagiral(a).

Če gre za to, da te je neka oseba prizadela in zaradi tega ne želiš na nikakršen način čustveno reagirati v njeni bližini, ti bom pa rekla samo to: daj si čas in preboli ter se ne podajaj v ekstreme. Če boš navzven kot robot, ne boš pokazal(a), kako si močen in kako ne reagiraš, ampak se bo vsem naokrog zdelo samo očitno, da je nekaj zelo narobe in da s to osebo ne želiš imeti nobene komunikacije. Da te nekaj zelo moti, zelo boli, zelo jezi… človek, ki je do nekoga drugega brezbrižen, si namreč ne da toliko opraviti s tem, da v njegovi bližini ne bi pokazal nobenega čustva.

Ne rabiš izpasti kot robot, ker se da to priučiti. Veliko treninga in olaaaa uspeh manipulacije s čustvih drugih, je zagotovljen. Videli bodo samo tisto, kar želiš, da vidijo.

Bravo,
super animacija.

Eno je, če si ti čustveno otopel in te dejansko nič od naštetega ne gane, ne čutiš v sebi ničesar, nekaj povsem drugega pa je, če ti čutiš, pa nočeš, da okolica to vidi, ve.
Kaj s tem dosežeš? To pravzaprav veš samo ti, ker je odvisno od tega, zakaj s se odločil, da boš tako reagiral. Svojemu čustvenemu svetu s tem ne delaš prevelike usluge. Do neke mere je že ok,da se ima človek pod kontrolo, ne pa da gre to v neke ekstreme. Slej kot prej te začnejo lastna čustva dušiti. tudi če se s tem izogibaš morebitnim konfliktnim situacijam, to na dolgi rok ni v redu. konflikte se drugače rešuje. Če jih samo ignoriraš, ji h še ne rešiš in na koncu prideš še v konflikt s samim sabo. tudi če to počneš z namenom, da koga jeziš, ga držiš v negotovosti, trmariš, s tem škodiš sebi, najbrž pa tudi tej osebi. Delati se nedostopnega in hladnega, ko v sebi čutiš drugače in ko tvoj notranji jaz hrepeni po nečem drugem, ni rešitev. Včasih se kateri od partnerjev v zvezi odloči za takšno načrtno nereagiranje in to je ponavadi za oba zelo težka in mučna situacija. Če je neki osebi veliko do tebe, ji zaradi tvojega hladnega odnosa ne bo manj do tebe, le to boš dosegel, da bosta zaradi tega trpela oba.

Lahko gre tudi v drugo smer- včasih nekateri načrtno dalj časa pritiskajo v eno in isto točko, v katerih se ne strinjata, z namenom, da izzove prepir, ki mu pride prav da spelje vodo na svoj mlin. Skratka podlo dejanje manipulatorjev.


Zelo dobro napisano.

Le na zadnje tri povedi imam komentar, da tak način delovanja v partnerski zvezi začetek konca zveze. Brez odprte komunikacije ni rešitev, ni sprememb, ni stika, ni ničesar.

Se ne obrestuje. Nekega dne eksplodiraš.

Si vis pacem, para bellum.

Tole ne drži čisto. S čustvi drugih je nemogoče manipulirati, ker jih ustvarjamo sami.
In če že, potem s tem, da skrivaš, kar čutiš, manipuliraš zgolj z izrazom čutenega. Kaj si o tem misli nekdo drug, je njegova stvar in ne stvar tvoje manipulacije.

To ne gre, če je vic dober, se ne moreš zadržat, razen če se vicem smejiš iz vljudnosti zavestno. Jaz se slabim vicem ne smejim, dobrim se pa ne smejim zavestno.

Jezo kažem pa zelo redko, ker redko v meni sploh nastane, sem zelo flegmatičen človek, vsaj kar se drugih ljudi tiče.

Od vsega naštetega se je res še najlažje zadržati pri vicu. Kar se mene tiče, ima redko kdo dober smisel za humor. Večina ljudi, ki se imajo za duhovite imajo res bedne fore. Tako da se v večini pravzaprav nasmehnem iz vljudnosti, ne pa ker bi se mi zdelo smešno.

Tole ne drži čisto. S čustvi drugih je nemogoče manipulirati, ker jih ustvarjamo sami.
In če že, potem s tem, da skrivaš, kar čutiš, manipuliraš zgolj z izrazom čutenega. Kaj si o tem misli nekdo drug, je njegova stvar in ne stvar tvoje manipulacije.
[/quote]
Seveda je stvar manipulacije tudi drugih. Sebe toliko streniraš, da če pride do situacije, kjer ne želiš pokazati tega, kar čutiš, to kar bo nekdo drug pričakoval od tebe, se pokažeš v drugačni luči. Nasprotnika zavedeš, ne da bi on to vedel. In ja, s svojim odzivom si ga zmanipuliral.


Seveda je stvar manipulacije tudi drugih. Sebe toliko streniraš, da če pride do situacije, kjer ne želiš pokazati tega, kar čutiš, to kar bo nekdo drug pričakoval od tebe, se pokažeš v drugačni luči. Nasprotnika zavedeš, ne da bi on to vedel. In ja, s svojim odzivom si ga zmanipuliral.
[/quote]

Redko kdo je res dober v tem, da bi nasprotnika dejansko zavedel s tem svojim skrivanjem čustvene reakcije. Ponavadi se da človeka, ki skriva čustva, hitro prebrati. Morda s tem, ko v določeni situaciji ne odreagirajo pričakovano, ali tako kot bi večina ljudi, postanejo še bolj očitni. Nasprotnik je lahko v tem primeru vesel, ker je njegov namen dosežen, saj je dotičnega človeka čustveno vznemiril, pa če to pokaže ali ne. V mnogih primerih nasprotnik ravno zaradi tega, ker ve, da ti samo igraš neprizadetost, nadaljuje s provokacijo in slej kot prej zadeva eksplodira, če drugje ne, pa v tebi.
Meni je na splošno takšno obnašanje ljudi neumno. Raje vidim, da se znajo na bolj zdrav način spopadati s svojimi čustvi, da se znajo po potrebi kontrolirat, da nimajo prevelikih čustvenih izpadov, da pa svojih čustev tudi ne tlačijo v sebi, da znajo zdravo čustvovati, se smejati, ko je nekaj smešno, jokati, ko je nekaj žalostno itd. Ta neka “skandinavska” zavrtost in potlačenje čustev mi ne deluje zdravo in ponavadi rezultira v kaj zelo psihotičnega.

No, ampak to dejansko ni zadrževanje čustev, če se vicem ne smejiš iz vljudnosti, to je neprikazovanje lažnih čustev. Ti pa prikazuješ lažna čustva, če se smejiš, ko se ti ne zdi smešno.

če blokiraš čustva se ta energija nakopiči potlačena v organizmu in ti udari na želodec, na notranje organe.

Redko kdo je res dober v tem, da bi nasprotnika dejansko zavedel s tem svojim skrivanjem čustvene reakcije. Ponavadi se da človeka, ki skriva čustva, hitro prebrati. Morda s tem, ko v določeni situaciji ne odreagirajo pričakovano, ali tako kot bi večina ljudi, postanejo še bolj očitni. Nasprotnik je lahko v tem primeru vesel, ker je njegov namen dosežen, saj je dotičnega človeka čustveno vznemiril, pa če to pokaže ali ne. V mnogih primerih nasprotnik ravno zaradi tega, ker ve, da ti samo igraš neprizadetost, nadaljuje s provokacijo in slej kot prej zadeva eksplodira, če drugje ne, pa v tebi.
Meni je na splošno takšno obnašanje ljudi neumno. Raje vidim, da se znajo na bolj zdrav način spopadati s svojimi čustvi, da se znajo po potrebi kontrolirat, da nimajo prevelikih čustvenih izpadov, da pa svojih čustev tudi ne tlačijo v sebi, da znajo zdravo čustvovati, se smejati, ko je nekaj smešno, jokati, ko je nekaj žalostno itd. Ta neka “skandinavska” zavrtost in potlačenje čustev mi ne deluje zdravo in ponavadi rezultira v kaj zelo psihotičnega.
[/quote]

Ni nujno neumno, lahko je taktično. Zame je neumno, ko se ljudje s svojimi čustvi izpostavljajo v neprimernih momentih. To samo odraža, kako se ne znajo kontrolirati, kako nimajo svojega življenja pod kontrolo. S takšnimi dejanji si zaprejo marsikatero pot.
Ne mislim na totalne zavrtosti in potlačenja, samo razmišljanja o tem, kaj sporočamo s svojim obnašanjem.

Ni nujno neumno, lahko je taktično. Zame je neumno, ko se ljudje s svojimi čustvi izpostavljajo v neprimernih momentih. To samo odraža, kako se ne znajo kontrolirati, kako nimajo svojega življenja pod kontrolo. S takšnimi dejanji si zaprejo marsikatero pot.
Ne mislim na totalne zavrtosti in potlačenja, samo razmišljanja o tem, kaj sporočamo s svojim obnašanjem.
[/quote]
Čustvena inteligenca je pač nekaj v čemur je lahko tudi kdo z visokim iq šibek. 🙂


Čustvena inteligenca je pač nekaj v čemur je lahko tudi kdo z visokim iq šibek. 🙂
[/quote]

Ampak, če razum prevlada srce, je to to :).

Jaz sem npr. naredila, da ne mislim na prijatelja, ki ima ženo in otroke in želi z menoj nekaj, kar ne pride v poštev in igra tako igrico,,da sem se skoraj zaljubila vanj, gledano z razumom, sem probala se prepričat, da on sam igra in sem se hitro iz tega ven pobrala. Obup, res. Misli so misli, lahko se ful nadzoruješ.

Jezo držat v nekem trenutku je pa ful skodljivo. To se da na dolgi rok z nekimi tehnikami naredit, da neki sprozilci več ne vplivajo nate. In ti je vseen. In mirno mnenje poveš. Če pa ti tlačiš čustva, je pa to dolgoročno slabo in lahko tud hudo zboliš.

Zelo odsvetujem.
Tudi samo kontroliranje custev.

Custva je potrebno izrazati in odcustvovati!
Kontroliraj le burnost custvene reakcije, vse ostalo pa dozivi in predelaj!

Ne gre za blokiranje, ampak za nadzorovanje samega sebe in lastnih dejanj. Primer, ki ga navajaš je sicer banalen in morda zato, ker ne gre za nekaj, kar bi bilo v družbi nezaželeno, zgrešen. Za uspešno delovanje družbe mora posamezni pripadnik te družbe krotiti svoja čustva in impulzna dejanja, ki jih burna čustva izzovejo.
Gre za osnovo, za civiliziranost, ki omogoča sobivanje v skupinah in družbi.

New Report

Close