Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Češka nas je že prehitela, v par letih nas bodo še ostale vzhodnoevropske države!

Češka nas je že prehitela, v par letih nas bodo še ostale vzhodnoevropske države!

Slovenija je od vedno veljala za najmočnejšo državo za železno zaveso po bdpju na prebivalca. Bili smo prvi v Jugoslaviji pa tudi prvi v Sovjetski zvezi. Na češkem je vladala revščina, isto na Poljskem, Litvi, Estoniji, Slovaški.. pa jih poglejte sedaj. V zadnjih 10 letih so se bliskovito razvile in Češka nas je že prehitela. Slovaška, Litva in Estonija imajo že praktično enak bdp našemu, čez nekaj let pa bodo vse pred nami, vključno z Poljsko, Madžarsko, Latvijo…

Country 2010 2019

Czech Republic 27,558 39,337
Slovenia 28,054 38,841
Slovakia 24,555 37,268
Lithuania 20,551 37,162
Estonia 21,721 35,746
Poland 21,083 35,472

Torej, po čem se točno lahko naši politiki pohvalijo? A da nazadujemo gospodarsko?

Prvi v kakšni sovjetski zvezi? Lol.
Sicer je res glede nazadovanja, bolj nas bi moralo skrbeti to da je bil GDP na prebivalca 1989 višji kot 2015.

Jaz se spomnim, ko so Čehi prišli na morje s Trabantom in plastično ceneno posodo, sedaj me pa vsako leto presunejo, ko vidim da pridejo z dragimi Mercedesi, Audiji, BMWji…

nova
Uredništvo priporoča

Jaz se spomnim, ko so Čehi prišli na morje s Trabantom in plastično ceneno posodo, sedaj me pa vsako leto presunejo, ko vidim da pridejo z dragimi Mercedesi, Audiji, BMWji…
[/quote]

To pa je zavist in nič drugega.

To pa je zavist in nič drugega.
[/quote]

Seveda je zavist, je pa tudi pokazatelj, da so se okrepili finančno. Čehi so bli leta 95 reveži.

Seveda je zavist, je pa tudi pokazatelj, da so se okrepili finančno. Čehi so bli leta 95 reveži.
[/quote]

Saj jih je se zdaj veliko revezev, samo ti ne hodijo na morje.

Čehi so bili pred 2. vojno daleč najbolj razviti izmed slovanskih narodov. S konkretno industrijo, z najboljšimi šolami in univerzami, s svojim plemstvom, razvito kulturo in veliko bazo izobražencev.
Ne vidim, kaj je tu čudnega, če sposobnost rodi sadove.

Tudi Slovenija pod Avstroogrsko je bila razvita.

Tudi Slovenija pod Avstroogrsko je bila razvita.
[/quote]

V primerjavi s Čehi smo bili večinoma kmetje. Če malo gledaš tistih nekaj naših izobražencev ali umetnikov, so vsi študirali ali na Dunaju, ali v Pragi. K nam so prišli češki arhitekti, skladatelji, profesorji – veliko češkega vpliva je bilo v 19. in v začetku 20. stoletja.
Čehi so imeli ogromne tovarne, industrije kolikor hočeš. Steklarstvo, avti, tekstil, čevlji – so bili najboljši v svetovnem merilu.

V primerjavi s Čehi smo bili večinoma kmetje. Če malo gledaš tistih nekaj naših izobražencev ali umetnikov, so vsi študirali ali na Dunaju, ali v Pragi. K nam so prišli češki arhitekti, skladatelji, profesorji – veliko češkega vpliva je bilo v 19. in v začetku 20. stoletja.
Čehi so imeli ogromne tovarne, industrije kolikor hočeš. Steklarstvo, avti, tekstil, čevlji – so bili najboljši v svetovnem merilu.
[/quote]

Seveda, saj je Češka veliko večja od Slovenije. In čehi so imeli ravno tako veliko kmetov. Največji problem je ta, da je Češka v komunizmu totalno propadla ampak se je sedaj pobrala in nas prehitela, medtem ko Slovenija samo nekaj caplja in ne konkurira tujim trgom.

Seveda, saj je Češka veliko večja od Slovenije. In čehi so imeli ravno tako veliko kmetov. Največji problem je ta, da je Češka v komunizmu totalno propadla ampak se je sedaj pobrala in nas prehitela, medtem ko Slovenija samo nekaj caplja in ne konkurira tujim trgom.
[/quote]

To seveda ni res, Slovenija gre tudi naprej, ampak je težko konkurirati v bdpju državi, ki meji na Nemčijo in dobi veliko nemških poslov direktno čez mejo. Je tudi vzhodna Nemčija “propadla” pod komunizmom, pa jih danes poglej.

V primerjavi s Čehi smo bili večinoma kmetje. Če malo gledaš tistih nekaj naših izobražencev ali umetnikov, so vsi študirali ali na Dunaju, ali v Pragi. K nam so prišli češki arhitekti, skladatelji, profesorji – veliko češkega vpliva je bilo v 19. in v začetku 20. stoletja.
Čehi so imeli ogromne tovarne, industrije kolikor hočeš. Steklarstvo, avti, tekstil, čevlji – so bili najboljši v svetovnem merilu.
[/quote]

Praska Karlova univerza je najstarejša v Evropi
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5710249/

Pripadli so, glede na prejšnji standard , pod komunizmom zelo.
Zmeraj pa so ohranili ponos na svojo kulturo in humor.


MI zmeraj napredujemo. Nimamo pa določene smeri.

Ob takih temah.
Nekaj samokritike je vedno pozitivno.
Drugo pa je “kritizerstvo”. Zatrjevati kako je pa pri nas vse najslabše možno.
Za to sta lahko dva vzroka,
1. Totalna neinformiranot
2. Namerno zavajanje s določenimi (političnimi) cilji.

Pa še onemu, ki ocenjuje stanje Čehov glede na to, z kakim avtom se pripeljejo,
Naj gre v najrevnejšo deželo sveta. Tam se navadno vidi avte, o katerih on lahko le sanja. Vozijo jih pa navadno tistim ki so posredno ali neposredno krivi za stanje kot je.
In nedavno je bila tema o razmeroma slabem voznem parku Nizozemcev. Pa (verjetno) nihče iz tega ne sklepa, kako “propadla” država da so.

Nič čudnega. Čehi imajo mnogo močnejšo tradicijo kot mi. Tudi literalno, filmsko ( znamenita praška šola). Škoda je itak od volksvagna. Praga je bila vedno in vedno bo pomembnejša od Ljubljane.

Seveda, saj je Češka veliko večja od Slovenije. In čehi so imeli ravno tako veliko kmetov. Največji problem je ta, da je Češka v komunizmu totalno propadla ampak se je sedaj pobrala in nas prehitela, medtem ko Slovenija samo nekaj caplja in ne konkurira tujim trgom.
[/quote]

Še zdaleč niso taka kmetavzarija kot mi.

https://simple.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_in_the_Czech_Republic

Sprijaznite se že. Poleg tega, da smo popolnoma brezpomembni, smo tudi leglo korupcije in tatov. Nekaj bi se radi nosili, a se nimamo zakaj. Par turistov nas je v zadnjih letih prišlo pogledat, ker je kak influencer napisal, da smo še neodkriti, to je pa tudi vse. Ljubljana je podeželsko selo, ostala sela pa še bolj. V razvoj se ne vlaga, infrastrukture so slabše kot za časa Marije Terezije, zdravstvo razpada pred našimi očmi, še subvencij ne znamo izkoristiti, vse, kar znajo narediti tisti na položaju, pa je zajebati javne natečaje in dvigovati davke.
Bolje nam je bilo, ko nam je bilo slabše.

Če bomo še naprej uvažal nazadnjaške narode na nivoju vzhodnjaških kozjejebcev, recimo kosovarje, ki so res v letu 1000 pred našim štetjem tko po miselnosti kot razvoju, druga kot nazadovati tako ne moremo.

No, če se lahko s Čehi pri čem primerjamo, je pa to jamranje. Jamrati znajo pa ravno tako, da so največji reveži. 🙂 Drugače sem pa vesela zanje. Ni Slovenija nazadovala, ampak je Češka napredovala.

Zarad takšnih ljudi, kakršni ste vi komentatorji, se slovenija ne more razvijati. Vsi samo lajate, nič ne delate in odžirate davkoplačevalski denar.

Praska Karlova univerza je najstarejša v Evropi

Je samo najstarejša univerza severno od Alp, če gledamo celotno Evropo pa ni niti med petnajst najstarešimi, ki še delujejo.

Sicer so bila pa češka mesta, podobno kot slovenska, dolga stoletja baza v glavnem nemško-govorečih prebivalcev. Sicer je res, da so Čehi sami ustanovili nekatera od teh mest, toda šele z nemškimi priseljenci se je začel njihov razcvet. Šele v 19. stoletju se je skupaj z narodnim preporodom začel krepiti tudi slovanski sloj meščanstva.

Jaz že od nekdaj trdim, da imamo s Čehi največ skupnega in evo, tole sem našla:

https://popgen.us/tigen/south-tyrol-population-ethnic-groups-and-historical-migrations/

Mi iz področja Češke, Hrvati severneje iz Poljske, ostali (Srbi, Makedonci) iz področja Ukrajine

Če pogledaš zemljevid na dnu članka, tisti z zelenimi črtami.


Kar dosti turistov obiskuje lj, ker je bila v oddaji, mislim da je bilo na Travel chanel(?) da je eno izmed najlepših mest na svetu.. sicer opažam predvsem azijske turiste..
Nazadujemo pa že od kar smo vstopili v eu…

pri toliko in tako dobrih joškarcah, morajo biti tudi ekonomski rezultati ☺

New Report

Close