Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni razlaga izvida

razlaga izvida

Pozdravljeni.
Stara sem 35 let. Kot dijakinja sem se žal znašla s cigareto, ki me je spremljala kar nekaj let. Imela sem obdobja, ko sem kadila več, ko sploh nisem kadila…. Trenutno pokadim ca 5 cigaret na dan.
Predlani pa so mi prvič slikali pljuča, da je zdravnica potrdila sum na virusno pljučnico. Približno leto dni zatem sem ponovno zbolela. Pri prehladu in kašljanju sem enkrat izpljunila malo krvi – zdravnica me je preventivno poslala na pregled k pulmologu. Tam so mi naredili ponovno rtg pljuč, ki je pokazal senco na istem mestu, kot pred enim letom , le da je bila malo manjša. Spirotmetrija je bila v mejah normale. Pulmologinja se je odločila, da me pošlje na ct pljuč. Izvid je pokazal naslednje:
“Majhen fibrozni traček v 3. segmentu desno spredaj, drobna trakasta atelektaza v medialnem delu srednjega režnja, v 3. segmentu levo spredaj in v 8. segmentu levo bazalno, verjetno postvnetne spremembe. Sicer v pljučih ni infiltratov ali intersicijskih sprememb. Bronhi so normalno prehodni, niso zadebeljeni, bronhiektazij ni. Bezgavke v hilusih in mediastinumu niso povečane. Srce je normalno veliko, pljučne arterije so normalno prehodne. Plevralno ni izliva ali drugih sprememb. MNENJE: Manjše trakaste atelektaze (postvnetne)”.

Od CTja naprej nisem imela več večjih zdravstvenih težav – razen enkrat angine in dveh prehladov. En mesec nazaj sem imela službeni zdravniški pregled, kjer je bila spirometrija v mejah normale.
Ne kašljam. Le občasno pa se mi pojavi kot izpljunek, vendar menim, da je povezan z želodcem (tam imam težave) in izpljunek mine po kuri z nexium.

Sedaj pa me zanima. Izvid CT naj bi bil sicer ok. Vendar me zanima, danes sem raziskovala brazgotinjenje pljuč, ker sem iskala neke podatke za mojega očeta in naletela na idiopatsko pljučno fibrozo. Ob tem sem se spomnila na moj CT. Ali lahko moj CT izvid nakazuje začetek te bolezni ali katere druge pljučne bolezni? Kako bi ga vi komentirali?

Ali lahko rtg pljuč opravim tudi samoplačniško?

Vem pa, da moram s kajenjem prekiniti. Saj sem že vmes. Ampak imam trenutno tako kaotično situacijo v življenju, resnično grozljivo, da mi teh 5 cigaretov predstavlja pobeg stran, vsaj takrat,. Čeprav vem, da ni prav in da ni ok. Sem pa močno močno močno omejila kajenje.

Prosim za pomoč in komentar.

Najlepša hvala za vaš čas.
LP

Dober dan,
CT izvid je OK, ni nobenega suma na idiopatsko pljučno fibrozo. Seveda pa to ne pomeni, da je primerno nadaljevati s kajenjem.
LP

Najlepša hvala za odgovor😊
Ja, kajenje bo šlo stran.. Mora..

Imam pa samo vprašanje.. Pa še ta idiopatska pljučna fibroza se razvije?
Priznam, za to bolezen sem danes prvič slišala.. Slučajno..

New Report

Close