Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Preživnina do 26

Preživnina do 26

Zakon jo predvideva najdlje do 26. leta. Je kakšna pravna osnova še za nadaljno obveznost ali se tukaj dejansko neha?

Opravilna nesposobnost, bolezen al saj bom tiho, ker oseba …

Niti ne prejemam, niti plačujem. Sem ženska v normalni vezi. Samo razmišljam, me je šokirala ta številka.

Res se mi zdi do 26 leta prav noro dolgo …. že z vidika otroka, da ima pri 26 v bistvu še vse popolnoma “zastonj”. Pa to je že skoraj 30 let staro bitje?

Večina tukaj vas celo zagovarja, da je treba imet že svoje otroke pri 25 … ampak preživnina je pa normalna do 26?

Čudno 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Ja in dejansko poznam primer. Punca vpisana na študij samo zaradi statusa, da dela preko študenta (poln delovni čas), ima partnerja in otroka, živijo na svojem in njen oče ji mora plačevati preživnino, ker je mlajša od 26 in uradno študentka. Tudi meni je to noro. Faks ni obvezen, zato sploh ne razumem, zakaj je nekdo dolžen preživljati polnoletnega študenta, in če že, navsezadnje faks traja 4 leta, ne 8 in bi toliko let tudi morali oziroma smeli bili upravičeni do preživnine. Ne pa da do skoraj 30 vlečejo malo sem malo tja, ne vejo kaj bi, pa se hodijo iskat na potovanja in ne vem kaj še vse.

Ja in dejansko poznam primer. Punca vpisana na študij samo zaradi statusa, da dela preko študenta (poln delovni čas), ima partnerja in otroka, živijo na svojem in njen oče ji mora plačevati preživnino, ker je mlajša od 26 in uradno študentka. Tudi meni je to noro. Faks ni obvezen, zato sploh ne razumem, zakaj je nekdo dolžen preživljati polnoletnega študenta, in če že, navsezadnje faks traja 4 leta, ne 8 in bi toliko let tudi morali oziroma smeli bili upravičeni do preživnine. Ne pa da do skoraj 30 vlečejo malo sem malo tja, ne vejo kaj bi, pa se hodijo iskat na potovanja in ne vem kaj še vse.
[/quote]

Če poznaš samo en primer, to ni nič. Cela rajda takih se najde. Ko jim zagusti pa s faksa skočijo še malo v srednjo šolo – kar od letos ni več mogoče, ipd.
Status dijaka, študenta pač poleg dela preko m-servisov (kar se je zelo, zelo izdrodilo) potegne še vse ostale pravice za sabo. Razmišljalo pa se je takole:
– če bi bila v vezi, bi otroka še vedno morala preživljati
– 4 leta srednje šole oz progam 3+2 je pet let pa potem še + 5 let študija (najdaljšega) + eno leto, ki ti mimogrede lahko spolzi pa je tukaj starost 26 let.

Vsekakor pa ni nobeden računal na to, da bodo mladi (oziroma celo njihove mame) besno iskali možnosti za status bolj,kot študirali.

Res, predolgo. Do 22 bi bilo čez glavo.

Zanimivo, da je tako malo komentarjev na to temo.

Haha eni tastari pa ste, a do 26 leta se vam zdi predolgo? Ja če je pa tako, potem pa del premoženja prepustite mladini da bo lahko zaživela na svojem… A to pa ne…. Ja potem pa je tako kot je. Mislite, da 26 let star študent lahko danes gre na svoje in si kupi stanovanje? Morda na Finskem, ne v Sloveniji.

Lahko je vam, ko vam je država po Jazbinšku podarila stanovanja, še prej pa ste tik pred osamosvojitvijjo dobili službe za nedoločen čas kar tako.

Mimogrede, zadeva mislim da se da pravno formalno podaljšati celo do 30. leta, če oseba tik pred dopolnjenim 26. letom vpiše magisterij. Ta pa zna laufat še 4 leta (2 redna letnika, eno leto ponavljanja ali absolventa, ter še eno leto ponavljanja zaradi izrednih okoliščin na podlagi dokazil – bolezen, itd., skupaj torej 4 leta)

Če poznaš samo en primer, to ni nič. Cela rajda takih se najde. Ko jim zagusti pa s faksa skočijo še malo v srednjo šolo – kar od letos ni več mogoče, ipd.
Status dijaka, študenta pač poleg dela preko m-servisov (kar se je zelo, zelo izdrodilo) potegne še vse ostale pravice za sabo. Razmišljalo pa se je takole:
– če bi bila v vezi, bi otroka še vedno morala preživljati
– 4 leta srednje šole oz progam 3+2 je pet let pa potem še + 5 let študija (najdaljšega) + eno leto, ki ti mimogrede lahko spolzi pa je tukaj starost 26 let.

Vsekakor pa ni nobeden računal na to, da bodo mladi (oziroma celo njihove mame) besno iskali možnosti za status bolj,kot študirali.
[/quote]

Veš kaj je pa največja fora pri tem kar si napisala?

Da tako dogajanje z iskanjem statusov država celo podpira oz. v najslabšem primeru miži na eno oko in tolerira. Namreč študenti so za razliko od tistih starih 50+ najbolj mobilna delovna sila, ki načeloma poprime za vse, kar se drugi izogibajo. Zato težko verjamem, da bi država začela resno nadzirat izdajanje statusov na srednjih šolah, ker bi sicer sledil ekonomski kolaps. Delavca starejšega od 50 let pa boh var da se odpusti….

Ja tako je to, če boste starci hotli met samostojnejšo in bogatejšo mladino se boste mogli odpovedat svojim privilegijem. To pa je v nasprotju s človeško, sploh pa Slovensko naravo, pa četudi gre za lastnega otroka.

26 let star študent? Hahahaha……. Pri 26 nima več kaj študirat, ampak že zdavnaj končat, razen če je zabit. In ja, 26 let star študent lahko gre na svoje. Najde službo, ter vzame stanovanje v najem. Ampak bogi bogi, tam ni mamice, da bi skuhala pa oprala gatke. Ubogi polnoletni luzerčki. Tisti, ki so pridni in delavni, končajo šole in se potem sami preživljajo že krepko pred 26 letom, pa še dodatno služijo med študijem. Tisti, ki pa ste leni in scrkljani, tega še pri 30+ z vsemi diplomami niste sposobni. In tako je bilo pred 10 leti, ko sem bila jaz študentka in tako je danes in tako bo jutri. Najlažje je reči “se ne da” in vse izgovore našteti.

Veš kaj je pa največja fora pri tem kar si napisala?

Da tako dogajanje z iskanjem statusov država celo podpira oz. v najslabšem primeru miži na eno oko in tolerira. Namreč študenti so za razliko od tistih starih 50+ najbolj mobilna delovna sila, ki načeloma poprime za vse, kar se drugi izogibajo. Zato težko verjamem, da bi država začela resno nadzirat izdajanje statusov na srednjih šolah, ker bi sicer sledil ekonomski kolaps. Delavca starejšega od 50 let pa boh var da se odpusti….

Ja tako je to, če boste starci hotli met samostojnejšo in bogatejšo mladino se boste mogli odpovedat svojim privilegijem. To pa je v nasprotju s človeško, sploh pa Slovensko naravo, pa četudi gre za lastnega otroka.
[/quote]

A ti več kaj je največja fora – da država izgublja denar za prispevke in davke, saj študentsko delo ni toliko obdavčeno, kot je delo redno zaposlenega, pa še to se je spremenilo komaj od leta 2014.
In gre vse na račun delodajalcev, da bi pospravili čimveč v svoj žep. Popolnoma razumem “mašenje” lukenj ob povečanem obsegu dela s študentskim delom, ampak, da študent dela redni delovni čas tako kot redno zaposleni samo zato, ker delodajalca stane manj pa niti ne. ampak kupovanje oz. mižanje se je pričelo že tam daleč konec devetdesetih let.
In ja, od letošnjega leta dalje ni več mogoč še en vpis na srednjo šolo – če si eno že končal.

26 let star študent? Hahahaha……. Pri 26 nima več kaj študirat, ampak že zdavnaj končat, razen če je zabit. In ja, 26 let star študent lahko gre na svoje. Najde službo, ter vzame stanovanje v najem. Ampak bogi bogi, tam ni mamice, da bi skuhala pa oprala gatke. Ubogi polnoletni luzerčki. Tisti, ki so pridni in delavni, končajo šole in se potem sami preživljajo že krepko pred 26 letom, pa še dodatno služijo med študijem. Tisti, ki pa ste leni in scrkljani, tega še pri 30+ z vsemi diplomami niste sposobni. In tako je bilo pred 10 leti, ko sem bila jaz študentka in tako je danes in tako bo jutri. Najlažje je reči “se ne da” in vse izgovore našteti.
[/quote]

Lej, za začetek je lahko tudi pri starših z namenom sobivanja in prihodnje lažje osamosvojitve, problem je v tem, da ga nobeden ne bo zapsolil, ker nima statusa oz. napotnice.

Ja in dejansko poznam primer. Punca vpisana na študij samo zaradi statusa, da dela preko študenta (poln delovni čas), ima partnerja in otroka, živijo na svojem in njen oče ji mora plačevati preživnino, ker je mlajša od 26 in uradno študentka. Tudi meni je to noro. Faks ni obvezen, zato sploh ne razumem, zakaj je nekdo dolžen preživljati polnoletnega študenta, in če že, navsezadnje faks traja 4 leta, ne 8 in bi toliko let tudi morali oziroma smeli bili upravičeni do preživnine. Ne pa da do skoraj 30 vlečejo malo sem malo tja, ne vejo kaj bi, pa se hodijo iskat na potovanja in ne vem kaj še vse.
[/quote]

No, to po naših zakonih ni mogoče, ker bi jo zdaj moral vzdrževati partner, razen če tudi partner ni lažni študent in njega vzdržujejo njegov starši ali se seveda ne gresta lažnega samohranilstva. Samo to bi potem starši lahko uredili, če bi želeli. A če recimo dovolijo ali celo vabijo svoje 30, 40 let stare otroke plus vnuke v mansardo in jih potem servisirajo spredaj zadaj, se mi zdi tistih 150 evrov preživnine na mesec prava malenkost.

Naša država je enostavno butasta in svojim državljanom ne pusti odrasti. Na Norveškem po srednji šoli nisi več samoumevno dobrodošel pri starših, še manj je samoumevno, da te bodo vzdrževali. Študenti vzamejo brezobrestno študentsko posojilo, ki ga odplačujejo, ko se zaposlijo. Država je preračunala, da je finančni učinek enak (ali staršem priznavajo olajšave in poberejo manj davka ali pa raje izplačuje brezobrestna posojila), je pa psihični učinek zato toliko močnejši.

To glede pavziranja pa vpisovanja v srednje šole za status so že v času mojega študija govoril da bodo ukinili, pa še kar traja in traja. zato dvomim, da se bo kaj spremenilo. Je pa res to en texas in bi se dalo bolje urediti, da se nebi šli teh nadležnih skrivalnic.

Kar se tiče pa zafrkavanja staršev, ki podpirajo otroke do 26. leta ker so falirani študentje, pa le počakajte na svoje. Hitro se kaj zalomi in boste na istem in tiho kot miške. Danes si pač brez faksa malo vreden in vsi tastari bi radi vieli da njihovi končajo.

No, to po naših zakonih ni mogoče, ker bi jo zdaj moral vzdrževati partner, razen če tudi partner ni lažni študent in njega vzdržujejo njegov starši ali se seveda ne gresta lažnega samohranilstva. Samo to bi potem starši lahko uredili, če bi želeli. A če recimo dovolijo ali celo vabijo svoje 30, 40 let stare otroke plus vnuke v mansardo in jih potem servisirajo spredaj zadaj, se mi zdi tistih 150 evrov preživnine na mesec prava malenkost.

Naša država je enostavno butasta in svojim državljanom ne pusti odrasti. Na Norveškem po srednji šoli nisi več samoumevno dobrodošel pri starših, še manj je samoumevno, da te bodo vzdrževali. Študenti vzamejo brezobrestno študentsko posojilo, ki ga odplačujejo, ko se zaposlijo. Država je preračunala, da je finančni učinek enak (ali staršem priznavajo olajšave in poberejo manj davka ali pa raje izplačuje brezobrestna posojila), je pa psihični učinek zato toliko močnejši.
[/quote]

Država je preračunala, da je finančni učinek enak (ali staršem priznavajo olajšave in poberejo manj davka ali pa raje izplačuje brezobrestna posojila), je pa psihični učinek zato toliko močnejši.

Je močnejši učinek in sicer na samozavestnejši in odgovornejši drži posameznega mladega človeka, ki vidi perspektivo zakaj se odseliti in odgovorno držo.



Država je preračunala, da je finančni učinek enak (ali staršem priznavajo olajšave in poberejo manj davka ali pa raje izplačuje brezobrestna posojila), je pa psihični učinek zato toliko močnejši.

Je močnejši učinek in sicer na samozavestnejši in odgovornejši drži posameznega mladega človeka, ki vidi perspektivo zakaj se odseliti in odgovorno držo.
[/quote]

Je lepo napisala. Ukinit otroške doklade in znesek namenit za brezobrestna posojila za mlade. Vprašanje pa je, ali ste se ta stari pripravljeni odpovedat dokladom, kijih vsak mesec dobite na račun? Ali bomo meli potem spet granitne kocke v parlamentu, ko to spremenijo?

No, to po naših zakonih ni mogoče, ker bi jo zdaj moral vzdrževati partner, razen če tudi partner ni lažni študent in njega vzdržujejo njegov starši ali se seveda ne gresta lažnega samohranilstva. Samo to bi potem starši lahko uredili, če bi želeli. A če recimo dovolijo ali celo vabijo svoje 30, 40 let stare otroke plus vnuke v mansardo in jih potem servisirajo spredaj zadaj, se mi zdi tistih 150 evrov preživnine na mesec prava malenkost.

Naša država je enostavno butasta in svojim državljanom ne pusti odrasti. Na Norveškem po srednji šoli nisi več samoumevno dobrodošel pri starših, še manj je samoumevno, da te bodo vzdrževali. Študenti vzamejo brezobrestno študentsko posojilo, ki ga odplačujejo, ko se zaposlijo. Država je preračunala, da je finančni učinek enak (ali staršem priznavajo olajšave in poberejo manj davka ali pa raje izplačuje brezobrestna posojila), je pa psihični učinek zato toliko močnejši.
[/quote]

V naših zakonih je tudi dovolj lukenj, da se to kar lepo da. Saj po vsej logiki bi lahko preprosto ugotovili, da punca vsak mesec dobi nakazilo na svoj račun in to ne slabo, torej je zaposlena, torej preživnina odpade. Ampak očitno ima mladina preveč ugodnosti in pravic. Nič je ne preživlja partner, ker nikjer ni zabeleženo, da je to njen partner. Ona je lepo prijavljena pri svoji mami, ne pri partnerju. Oče pa živi dovolj daleč, da ni na tekočem z dogodki in nihče ga ne obvesti. Njena mama gotovo ne. 🙂 Vse mogoče se da, če si vsaj malo lump.

V naših zakonih je tudi dovolj lukenj, da se to kar lepo da. Saj po vsej logiki bi lahko preprosto ugotovili, da punca vsak mesec dobi nakazilo na svoj račun in to ne slabo, torej je zaposlena, torej preživnina odpade. Ampak očitno ima mladina preveč ugodnosti in pravic. Nič je ne preživlja partner, ker nikjer ni zabeleženo, da je to njen partner. Ona je lepo prijavljena pri svoji mami, ne pri partnerju. Oče pa živi dovolj daleč, da ni na tekočem z dogodki in nihče ga ne obvesti. Njena mama gotovo ne. 🙂 Vse mogoče se da, če si vsaj malo lump.
[/quote]

Pa kaj ti resnično misliš, da si ona želi takega življenja. Ne more dobit kredita, 26. let bo tudi zelo kmalu stara, doma pa lačna usta. Bistveno prej bi rekel da se izogiba zakonom zaradi nuje kot pa da to raada počne.

26 let star študent? Hahahaha……. Pri 26 nima več kaj študirat, ampak že zdavnaj končat, razen če je zabit. In ja, 26 let star študent lahko gre na svoje. Najde službo, ter vzame stanovanje v najem. Ampak bogi bogi, tam ni mamice, da bi skuhala pa oprala gatke. Ubogi polnoletni luzerčki. Tisti, ki so pridni in delavni, končajo šole in se potem sami preživljajo že krepko pred 26 letom, pa še dodatno služijo med študijem. Tisti, ki pa ste leni in scrkljani, tega še pri 30+ z vsemi diplomami niste sposobni. In tako je bilo pred 10 leti, ko sem bila jaz študentka in tako je danes in tako bo jutri. Najlažje je reči “se ne da” in vse izgovore našteti.
[/quote]

Generacija še, ki je šla v šolo s sedmimi leti, je končala osnovko pri 15., gimnazijo pri 19. Če študira faks, ki traja 6 let (ali 5 let + absolventski staž), konča v najboljšem primeru pri 25. Če ima cele dneve vaje in predavanja, na katera se mora tudi pripravljati sproti, kako naj bi še delal? In če slučajno eno leto zabluzi ali pa zboli, se poškoduje, se znajde v težki finančni situaciji – je zato luzer?

Je lepo napisala. Ukinit otroške doklade in znesek namenit za brezobrestna posojila za mlade. Vprašanje pa je, ali ste se ta stari pripravljeni odpovedat dokladom, kijih vsak mesec dobite na račun? Ali bomo meli potem spet granitne kocke v parlamentu, ko to spremenijo?
[/quote]

Joke of the year 😀 Thats not how the world works.
Banke kontrolirajo naša življenja, bankirji živijo luksuzno življenje na račun delavnih ljudi. Bankirji raje vidijo da crkneš, kakor ba da bi dobil brezobrestno posojilo.

Generacija še, ki je šla v šolo s sedmimi leti, je končala osnovko pri 15., gimnazijo pri 19. Če študira faks, ki traja 6 let (ali 5 let + absolventski staž), konča v najboljšem primeru pri 25. Če ima cele dneve vaje in predavanja, na katera se mora tudi pripravljati sproti, kako naj bi še delal? In če slučajno eno leto zabluzi ali pa zboli, se poškoduje, se znajde v težki finančni situaciji – je zato luzer?
[/quote]

Faks redno končajo pri 24 (pet let, sistem tri plus dva). Zelo veliko mladih danes dela že v srednji šoli, na faksu pa sploh. Če se ti faks zatika in ponavljaš, tisto leto komot več delaš.
Ne vem no, meni se je pa fržmagalo, da sem stara 20 in finančno odvisna od staršev. V drugem letniku sem začela delat, nekaj časa so mi starši še dajali malo denarja, potem pa ni bilo več treba.
Se je pa seveda veliko težje sam preživljat, če moraš že pri 18 vzdrževati avto in vsaki dve leti kupiti nov iphone.

Pa kaj ti resnično misliš, da si ona želi takega življenja. Ne more dobit kredita, 26. let bo tudi zelo kmalu stara, doma pa lačna usta. Bistveno prej bi rekel da se izogiba zakonom zaradi nuje kot pa da to raada počne.
[/quote]

Ni nobene nuje, brez skrbi. Poznam situacijo zelo od blizu, njo pa tudi. Ji kar lepo ustreza tako, kot je. In se s tem sama pohvali, kako je super, da ti poleg dobre plače še preživnina pade vsak mesec. Ji verjamem.

Zakaj se takoj kregaš? Bi šlo normalno debatirat?

Ja, predolgo se mi zdi. Podpiram, da študent že med študijem občasno dela, če res ne gre drugače, pa vsaj med počitnicami.

Tudi premoženje bo dobila, nič se ne boj. In ne, ni po jazbinšku, zato kar malo umiri svoj ton.

Ampak tudi slučajno ji ne bom jaz rihtala strehe nad glavo – vsaka generacija mora sama poskrbeti za svojo štalco. Pomagam s cca 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ostalo pa kar lepo v službo in po kredit tako kot vsi ostali.

Če otroka vidiš kot bogega revčka, potem tudi bo en revček scrkljanček. Eni se pri 25 že komplet sami živijo.

Saj ne rabijo takoj v nakup?? Naj malo eksperimentirajo, so s cimri v najemu ali kaj vem, se po svoje znajdejo in ugotovijo kaj si sploh želijo. Ampak če so zabiti samo v svoji sobici pri mamici, se to ne bo zgodilo.

Meni se nič ne smili današnja mularija. Toliko možnosti zanje kot jih je danes, še nikdar ni bilo. Zanje meja več ni, tako figurativno kot dobesedno.

Kakšna preživnina do 26-ega no …

Faks redno končajo pri 24 (pet let, sistem tri plus dva). Zelo veliko mladih danes dela že v srednji šoli, na faksu pa sploh. Če se ti faks zatika in ponavljaš, tisto leto komot več delaš.
Ne vem no, meni se je pa fržmagalo, da sem stara 20 in finančno odvisna od staršev. V drugem letniku sem začela delat, nekaj časa so mi starši še dajali malo denarja, potem pa ni bilo več treba.
Se je pa seveda veliko težje sam preživljat, če moraš že pri 18 vzdrževati avto in vsaki dve leti kupiti nov iphone.
[/quote]

Ne bo držalo za vse študije. Medicina, dentalna medicina in veterina trajajo 6 let, farmacija 5 (enoviti magistrski študij) plus absolvent.
Sem mnenja, da je sicer prav, da študent dela, a toliko, da to ne ovira študija in da ima čas tudi za zabavo, še bolj pa širjenje obzorij, potovanja. Če le razmere dopuščajo, naj bi denar imel za svoje potrebe, nekaj pa naj bi tudi šparal oziroma pametno vlagal.
Sama sem med študijem sicer služila, a je šlo za dobro plačana dela, ki so mi bila tudi v veselje.
Moj otrok je občasno delal, v glavnem inštruiral, denar je imel zase, bolj za zabavo. Vso oskrbo je imel doma, plačevali smo mu tudi šport, potovanja, počitnice, tečaje, študijske stroške (udeležba v tujini). Kar se tiče materialnih dobrin, je bil kar skromen. Za iphone, firmirana oblačila mu ne bi dali, a tudi njemu ni bilo do zunanjega blišča. Avto je vedno dobil, če fa je rabil, nikoli ni imel želje po svojem.
Semzato, da se mladim omogoči čim lepša mladost. Seveda ob pogoju, da redno študirajo in živijo odgovorno.

In ko je otrok star 26,ali manj, če nima statusa, mu starš,pri katerem šivi pokaže vrata, zaklene hladilnik, prekine elektriko,kurjavo,….
Če prav razumem?!?

Kot prvo, to ni otrok. Je odrasla polnoletna oseba. V bistvu ima starš to pravico, ja. V večini primerov pa “otroku” lepo razložijo, da niso hotel in “otrok” si najde službo. Ne mi niti začet pisat, kako služb ni. V gostinstvu, trgovinah itd. se vedno kaj najde. In potem ta “otrok” sicer živi doma, a se preživlja sam in prispeva k stroškom za hrano in položnice. Kako pa drugače? Naj bi mu mama kupovala cunje, dajala denar za kavice in za morje? Halo??

New Report

Close