Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sladica brez GLUTENA IN LAKTOZE

Sladica brez GLUTENA IN LAKTOZE

Potrebujem nasvet, kaj naj naredim za sladico brez glutena in laktoze. Sem ze iskala bo internetu, vendar ne najdem kaj veliko, me ne premami ravno…. Hvala!

Nekaj BG in BL peciva pečem, ko pride na obisk znanka s punčko. Morda ti pride prav kaka ideja. Mi imamo radi, da je pecivo sočno. Za prave mere sem prilepila linke

Moka je brezglutenska, mleko rastlinsko, namesto čokolade vzami kakav v prahu (beri deklaracije, da ni nič primesi)

https://oblizniprste.si/slastne-sladice/socno-rozicevo-pecivo-z-jabolki-in-cokolado/

Moj recept je veganski, zato namesto jajc vzamem 4 žlice zmletih lanenih semen, ki jih zmešam z 8 žlicami vode in pustim 15 min, da odstojijo

Dobre so rafaelo kroglice, vzameš spet rastlinsko mleko in margarino namesto masla.

https://oblizniprste.si/slastne-sladice/domace-kokosove-kroglice-raffaello/

Ena od variant je tudi, da spečeš biskvit iz brezglutenske moke (narediš kot iz navadne, samo je bolj suh in drobljiv). Navlažiš ga z nekaj žlicami mleka ali sladkornega sirupa, kompota, ipd. Narežeš jagode, preliješ s pudingom skuhanim z rastlinskim mlekom in hladno sladico potreseš s kokosom. Za okras razstopiš malo margarine in kakava v prahu in narišeš tanke črte po vrhu.

Brezglutenske kekse (so precej dragi) položiš na dno pekača. Cca. 1 kg jabolk podušiš v 3 ali 3,5 dl vode, sladkor po okusu. Jabolka s sladkornim sirupom vred razdeliš po keksih in preko preliješ najprej vanilijev puding in ko se malo ohladi še čokoladnega.

Riževo mleko je že precej sladko samo od sebe, po strukturi sta navadnemu mleku najbolj podobna sojino ali ovseno. Najboljše je poiskati nesladkane.

Če jo pripravljaš za koga drugega, ki ne sme uživati glutena in laktoze, kljub vsemu ne bo varna, saj jo boš pripravljala v kuhinji, (površinah, pečici, posodah…..) kontaminirani z glutenom. Če sama ne smeš tega uživati, potem domnevam, da to že veš in v vaši kuhinji gluten niti v sledovih ni prisoten.
Torej, če jo pripravljaš za bolnika, je moj nasvet: naredi mu uslugo in raje kupi v trgovini kaj preverjenega, certificiranega.

Ta nasvet je dober. Vedno je treba natančno pospraviti kuhinjo in s popolnoma novo krpo pomiti vse površine, tudi pečico, pribor in posodo pa pred uporabo oprati v pomivalnem stroju. Potem je priprava varna.

Hvala!

Ja. Vprašaj, ali je oseba občutljiva tudi na gluten v sledeh. Nekateri prenesejo kontaminirano kuhinjo in posodo, drugi ne.
Sladica brez glutena je sadna kupa. Zraven lahko postrežeš še s sorbetom ali sladoledom brez laktoze (spet preveri, ali je to za dotično osebo sprejemljivo in ali je ta sladoled tudi brez glutena, nekateri imajo namreč gostila s škrobom).

Presne torte so tudi brez glutena, receptov imaš na netu ogromno.

Tukaj se dobi precej
http://www.brezgresnesladice.si/category/recepti/

Sadna solata. Seveda brez smetane ali pa uporabi tisto brez laktoze. Mogoče kak kompot, pečeno jabolko s cimetom…

Sicer ne bi bila rada nesramna, ni to moj namen. Ampak recimo, ko pride k nam znanka s hčero s celiakijo, potem ji pač ne morem ponuditi kompota ali pečeno jabolko. Tudi ona je še otrok in ima rada pico in torte. Včasih je res hudo, ko pravi, da grejo na izlet in si drugi brez skrbi kupijo krofe in kremšnite. Zato je fajn, da če se že gremo neko sladko pogostitev, da se potrudimo. Ali pa kot pravi ena zgoraj, kupimo že narejeno. Pa sploh ni težko kaj speči, danes dobiš že ves material, bolj je pomembno, da res vse dobro počistimo pred začetkom.

Priporocam tapiokin puding. Kupis tapiokine kroglice, skuhas v rastlinskem mleku, po zelji dodas cimet, vanilijo v prahu, na vrhu pa sadje (zmrznjeno pokuhljas, dodas malo sladkorja, da se zgosti) ali pa na vrh polijes cokoladno kremo (aka stopljeno cokolado).

Nisi napisala, kaj imas rada. Pravis da te marsikateri recepti na netu ne zadovoljijo… kaj ti je potem top in kaj anti?

Ce ne maras tapioke, lahko kupis agar agar (to so taki beli koscki ki se raztopijo v vodi/mleku na ognju in zgostijo tisto, kamor jih pac das 🙂

Ali bi ti prav pecivo iz pecice? Ajdovo moko imas rada? Lahko naredis veganske bananine mafine, pa pac po zelji dodas kaksno sestavino. Hitro in okusno.

Če je potrebno paziti na gluten in laktozo, je morda še več alergij in intoleranc. Se jabolko sme? Kako je s sojo? Ajdova moka je lahko odlična ali pa tudi ne.
Preveri še pred pečenjem. Mislim, da je izjemno zoprna situacija, če se nekdo res potrudi s pripravo sladice, ta pa vsebuje sestavine, ki jih otrok ne sme.

New Report

Close