Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek nakup nepremičnine – uporabno dovoljenje?

nakup nepremičnine – uporabno dovoljenje?

Že nekaj časa spremljam ponudbo nepremčnin, saj bi želela kupiti manjšo hišo. In res se je pojavila ena, ki me je takoj pritegnila. Trži jo ena od agencij, ki je že bila na tapeti tukaj na MONu, zato sem toliko bolj previdna in bi prosila še za kakšno mnenje.

Torej, po vlečenju informacij iz agenta se je izkazalo, da je bila hiška zgrajena na osnovi gradbenega dovoljenja za vikendico, dejansko pa je bila zgrajena stanovanjska hiša. Ko sem povprašala glede uporabnega dovoljenja (če bodo potrebni kakšni večji posegi, bom rabila novo gradbeno dovoljenje, takrat pa se zna zakomplicirati, če ni uporabnega), mi je rekel, da je hiša zgrajena v letih, ko uporabno dovoljenje pač ni bilo potrebno. Vprašanje, če ga prodajalec lahko pridobi, je preprosto ignoriral.

No, saj odločitev o NEnakupu je zaradi odnosa in mutenja že padla, me pa zanima za naprej. Kako je sedaj z uporabnim dovoljenjem? Je (še) obvezno? Ob uvedbi je bilo rečeno, da je obvezen del dokumentacije ob prodaji. Ali je v takem primeru, kot sem ga opisala (zgrajena stanovanjska hiša na osnovi gradbenega za vikendico) sploh možno pridobiti uporabno? Meni se zdi, da je tole bolj kot ne črna/neskladna gradnja?

Hvala za vaša mnenja in komentarje!

Uporabno dovoljenje je se vedno v uporabi in kot tak je pomemben dokument. V vasem primeru gre verjetno za crno gradnjo. V primeru legalizacije boste placali arhitekta, kazen za degradacijo in uzurpacijo in komunalni prispevek. Ni pa nujno da bo legalizacija uspesna. Odvisno je od zazidalnega nacrta. Obcina bo prej podala mnenje glede tega. Ce bo slo vse po maslu je strosek najmanj 15k Eur za pridobitev uporabnega dovoljenja.

Uporabno dovoljenje je se vedno v uporabi in kot tak je pomemben dokument. V vasem primeru gre verjetno za crno gradnjo. V primeru legalizacije boste placali arhitekta, kazen za degradacijo in uzurpacijo in komunalni prispevek. Ni pa nujno da bo legalizacija uspesna. Odvisno je od zazidalnega nacrta. Obcina bo prej podala mnenje glede tega. Ce bo slo vse po maslu je strosek najmanj 15k Eur za pridobitev uporabnega dovoljenja.
[/quote]

najlepša hvala za odgovor. Torej je čisto prav, da vztrajam pri uporabnem dovoljenju, sicer se lahko hudo nasankam.
Me pa jezi, kakšni so ti nepremičnisnki posredniki – zavestno prodaja črno gradnjo in še prikriva in zavaja!

nova
Uredništvo priporoča

najlepša hvala za odgovor. Torej je čisto prav, da vztrajam pri uporabnem dovoljenju, sicer se lahko hudo nasankam.
Me pa jezi, kakšni so ti nepremičnisnki posredniki – zavestno prodaja črno gradnjo in še prikriva in zavaja!
[/quote]

Da tako je. Morate vztrajati.Ce ne dobite odgovora se raje obrnite stran. Tudi za naprej preverite ali je gradnja skladna itn. lahko da je objekt legaliziran, kar lahko tudi pomeni da prizidkov ne boste mogli legalno naredit. Drugace pa od sredine prejsnjega leta prenos lastninske pravice brez uporabnega dovoljenja sploh ni mogoc. lp

Da tako je. Morate vztrajati.Ce ne dobite odgovora se raje obrnite stran. Tudi za naprej preverite ali je gradnja skladna itn. lahko da je objekt legaliziran, kar lahko tudi pomeni da prizidkov ne boste mogli legalno naredit. Drugace pa od sredine prejsnjega leta prenos lastninske pravice brez uporabnega dovoljenja sploh ni mogoc. lp
[/quote]

Najlepša hvala za vaše odgovore. Še to bi vprašala, kako pa izvem, da je objekt legaliziran – kaj to pomeni, da prizidkov ne bo mogoče legalno narediti?
Ali to pomeni, da so enkrat že “pogledali skozi prste” in legalizirali črno gradnjo, drugič pa ne več? Kje se to vidi?

Najlepša hvala za vaše odgovore. Še to bi vprašala, kako pa izvem, da je objekt legaliziran – kaj to pomeni, da prizidkov ne bo mogoče legalno narediti?
Ali to pomeni, da so enkrat že “pogledali skozi prste” in legalizirali črno gradnjo, drugič pa ne več? Kje se to vidi?
[/quote]

to da poznate zgodovino objekta je osnova. nedovoljenih gradenj v SLO je ogromno. jaz pred nakupom obiscem arhitekta in mi takoj povej kaksna je gradnja in kaj se lahko dela. kam pogleda pa res ne vem. placam 80 eur za info pa je.

to da poznate zgodovino objekta je osnova. nedovoljenih gradenj v SLO je ogromno. jaz pred nakupom obiscem arhitekta in mi takoj povej kaksna je gradnja in kaj se lahko dela. kam pogleda pa res ne vem. placam 80 eur za info pa je.
[/quote]

to je pa dobro vedet, kam se obrnit. No, ko bom tako daleč, da mi bo kakšna hiša res všeč in bo (za moje laične oči) vse ok, bom vpela še arhiteta. Najlepša hvala za vse nasvete!

Poglej si projekt in gradbeno dovoljenje. Dobro ju preuči.
Premeri vse stranice hiše in preveri, če so enake kot v GD. Tudi etaže in kote slemen.
Če hiša ni enaka imaš velik problem.

Najenostavneje je, da ti jo prodajo z uporabnim dovoljenjem.

Kolkr vem, uporabno do lanskega novega zakona ni nujno. Je treba tocno vedet, kdaj je bla nepremicnina zgrajena, ker ga ne rabis v vsakem primeru, ce gre za stanovansjke hise.

Za prenos lastninske pravice uporabno dovoljenje ni potrebno. To je soliranje nekaterih notarjev brez zakonske podlage.
Uporabno dovoljenje zahtevajo nekatere banke za odobritev hipotekarnega kredita.
Hiše grajene do 67 leta pridobijo uporabno po zakonu.
Od 67 pa do 2003? se na upravni enoti zaprosi za uporabno dovoljenje.
Od 2003 morajo hiše po zakonu pridobit uporabno dovoljenje.
Za pridobitev uporabnega dovoljenja je potrebno upravni enoti predlozit pravnomocno gr. dovoljenje z izjavo nadzornika. Da ne grem prevec v detajle.
Opraviti je potrebno tehnicni prevzem.

Torej, če je tvoja hiška grajena pred 67, pridobiš uporabno po zakonu.
Nekatere banke zahtevajo uporabno za hiše grajene po 67 letu.

Od agenta oz. lastnika zahtevaj projektno dokumentacijo. Pri vsaki naslednji ogledani hiši.

Če je gradbeno dovoljenje za vikend, pomeni, da hiša nima hišne številke oziroma v njej ni dovoljeno stalno bivanje! In niti slučajno ni nujno, da občina odobri spremembo namembnosti. Torej, hiša mora biti bivalna, če želiš stalno živeti tam, prijaviti stalni naslov in tako naprej. Tukaj ti uporabno dovoljenje popolnoma nič ne bi koristilo ali stoprocentno urejeni papirji za vikend.

Ne zavajaj.
Seveda lahko ima (oz. mora imeti) vikend določeno hišno številko:

’26. člen (hišna številka)
(1) Hišna številka se določi stavbam v naselju ali ulici in je namenjena orientaciji v prostoru.

(2) Hišna številka se določi stanovanjski ali poslovni stavbi, ki je evidentirana v katastru stavb in je namenjena stalnemu ali začasnemu prebivanju oziroma opravljanju poslovne in druge dejavnosti.

(3) Hišna številka se lahko določi tudi stavbi, ki je evidentirana v katastru stavb in ni stanovanjska ali poslovna stavba, če v njej prebivajo ljudje ali se v njej opravlja dejavnost.’

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?sop=2008-01-0910

Ne zavajaj.
Seveda lahko ima (oz. mora imeti) vikend določeno hišno številko:

’26. člen (hišna številka)
(1) Hišna številka se določi stavbam v naselju ali ulici in je namenjena orientaciji v prostoru.

(2) Hišna številka se določi stanovanjski ali poslovni stavbi, ki je evidentirana v katastru stavb in je namenjena stalnemu ali začasnemu prebivanju oziroma opravljanju poslovne in druge dejavnosti.

(3) Hišna številka se lahko določi tudi stavbi, ki je evidentirana v katastru stavb in ni stanovanjska ali poslovna stavba, če v njej prebivajo ljudje ali se v njej opravlja dejavnost.’

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?sop=2008-01-0910
[/quote]

Lahko se določi … LAHKO.

Zdaj pa prilepi še člen, kakšni so pogoji, da se določi, potem ko v njej prebivajo ljudje. Če gre za naselje vikendov, nimaš šans. Me zanima, kako bi ti pridobila hišno številko za vikend na primer na Pokljuki v TNP. Z linkom na plan.

Lahko se določi … LAHKO.

Zdaj pa prilepi še člen, kakšni so pogoji, da se določi, potem ko v njej prebivajo ljudje. Če gre za naselje vikendov, nimaš šans. Me zanima, kako bi ti pridobila hišno številko za vikend na primer na Pokljuki v TNP. Z linkom na plan.
[/quote]

Zakon o evidentiranju nepremičnin s pripadajočimi podzakonskimi predpisi in navodili je podlaga za to.
Če je vikend po vrsti dejanske rabe opredeljen kot (eno-)stanovanjski objekt, pade pod drugo točko prej navedenega zakona in mora pridobiti hišno številko. Če se pri vlogi za vris stavbe, ki bi po zakonu morala imeti hišno številko, pa je nima, geodetska uprava pozove lastnika, da vloži vlogo zanjo.

Če je pa neka stavba opredeljena npr. kot kmetijski oz. gospodarski objekt (npr. zidanica, drvarnica, čebelnjak), velja zanjo 3. člen ter se izjemoma lahko tudi takšnemu objektu določi hišna številka, če npr. nekdo v njem, kljub temu, da ni stanovanjska stavba, dejansko živi, ker nima drugega bivališča, oz. ker potrebuje naslov zaradi izvajanja poslovne dejavnosti.

Lahko se določi … LAHKO.

Zdaj pa prilepi še člen, kakšni so pogoji, da se določi, potem ko v njej prebivajo ljudje. Če gre za naselje vikendov, nimaš šans. Me zanima, kako bi ti pridobila hišno številko za vikend na primer na Pokljuki v TNP. Z linkom na plan.
[/quote]

Še povezava na zakonodajo s tega področja:
http://www.gu.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/materialni_predpisi/zen0/


Malo prosto po prešernu. Notarji nič ne solirajo, pač pa preverjajo, ali je vse tako, kot mora biti.

Gradbeno in uporabno dovoljenje se pridobi na pristojni upravni enoti, kjer hranijo gradivo bivših skupščin občin. Če je upravna enota gradivo že predala pristojnemu arhivu, pojdite tja. Zgodovinski oz. pokrajinski arhivi so v Kopru, Novi Gorici, Ljubljani, Celju, Mariboru, Ptuju. Arhivi za kopijo gradbenega in uporabnega dovoljenja računajo 5 eur.
Zgoraj sem brala, da pravnik prosi 80 eur da pridobi papirje??? Čisti nateg!

Tako kot tvoj čas za izpeljavo postopka šteje tudi odvetnikov ali arhitektov čas. In znanje, da razbere podatke.

Do nekaterih arhivskih podatkov ni mogoče prti tako enostavno, zato se nekateri kar precej namučijo, preden uredijo to dokumentacijo.


Za 80 € ti niti pod razno ne grem pridobivat dokumentacije. Je preveč dela iskanja in raznih taks. Sama se znajdi, pa boš videla, da je vredno mnogo več.

Razen v primerih, kjer niso nič dozidali, prezidali, povečali oken, terase, strehe… Torej je vse narejeno v skladu z GD.

Da tako je. Morate vztrajati.Ce ne dobite odgovora se raje obrnite stran. Tudi za naprej preverite ali je gradnja skladna itn. lahko da je objekt legaliziran, kar lahko tudi pomeni da prizidkov ne boste mogli legalno naredit. Drugace pa od sredine prejsnjega leta prenos lastninske pravice brez uporabnega dovoljenja sploh ni mogoc. lp
[/quote]

Legaliziranost objekta se preveri na UE, ki jo tudi izda.
Glede na to, da agent ni bil pripravljen o tem govoriti, verjetno le te ni.
Sicer pa interesent stopi v kontakt z lastnikom, ki ga poišče po isti poti, brez agencije.

Polna usta zakonov in aktov, a kaj ti vse to pomaga, če je pa 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovenskih hiš vsaj neskladna gradnja. Čisto vsaka hiša, zgrajena do recimo cca 1990 je bila do danes predelana ali dozidana ali pregrajena in ni več skladna z izdanim GD. Zatorej je tale zahteva po uporabnem dovoljenju ob prodaji čisto brezvezna, če nekdo ne ugotavlja dejanskega stanja na terenu.

Moja tašča je pred 3 meseci prodala vikend, predvidevam, da je bilo GD enkrat v 70-ih izdano , za uporabno ne ve nihče nič, prizidanih vsaj polovica kvadratov zraven v preteklih 20ih letih. Kompliciral nihče nič, ne notar, ne kupec. Sploh mi ni jasno, kako se je nekdo za tak nakup odločil.

A se, ker sicer bi trg hiš zamrl. Samo res nove hiše imajo skladno in popolno dokumentacijo.

Lej, iz prve roke. Mi smo nedavno prodali staro hišo (1850), za katero ni treba uporabnega dovoljenja. Naši kupci so ga vseeno zahtevali, da je stvar pač poštimana.

Ok. In smo šli v to. Vloga za izdajo odločbe, da ima objekt gradbeno in uporabno dovoljenje po ZGO-1. Potrebno en kup papirjev, stare fotografije, nove fotografije, izjave prič in sosedov, da hiša ni bila nič dozidana, prezidana, dvignjena, nima novih frčad … Dokazilo, da je bila hiša 1.1.2003 naseljena in v uporabi – to dobiš tako, da ti elektro in voda izdata potrdilo o plačanih računih za tisto obdobje, če imaš pa še stanja števcev, pa toliko bolje. Pa evidentirana je morala biti v katastru stavb – mi smo ksreči imeli kataster iz začetka stoletja, kjer je bila hiša že gor. In pa seveda izjava, da se ni spremenila namembnost (!)… Smo priložili vse potrebno in je šlo gladko skozi.

Skratka. Nujno zahtevaj, da oni pridobijo uporabno dovoljenje. Sicer se cela štala prenese nate in če bo mogoče naslednji kupec to zahteval od tebe, hiše ne boš mogla prodati. In ja, ne boš je mogla niti legalno spreminjati…

New Report

Close