Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako se lotiti iskanja službe v Avstriji?

Kako se lotiti iskanja službe v Avstriji?

Tisti, ki delate v Avstriji, kako ste se lotili iskanja službe? Zdaj za zdravstvene delavce, računalničarje, tehnično stroko, kuharje… in podobno verjetno ni problem, ker so iskan kader.

Sem družboslovka (kar pomeni, da tudi v Avstriji ni ravno veliko služb za moj profil) poleg tega pa moja nemščina še ni ok, se učim, ampak mi še precej manjka.

Razmišljam, da bi skušala iskati kot recimo kot sobarica, mogoče natakarica, delo na vrtu, delo v sadovnjakih, na njivah. Kaj pravite na to idejo?
Kaj sploh v takem primeru napisat v prijavo? Nimam izkušenj s tega področja, moje izkušnje so s povsem drugačnim delom.
Ali sploh priložiti življenjepis, ker notri je navedeno, da imam diplomo, kup delovnih izkušenj, ki nimajo z delom kot sobarica, vrtnarka… nič skupnega.

Obenem pa je moja želja tako delo, da bi se zraven učila nemško (ne bi želela delat med samimi Slovenci, Hrvati… ker potem ne bi med sabo govorili nemško). Zdaj nemško sicer razumem, govor in pisanje pa še precej šepa, angleščina je pa ok.

Ideje?

Obenem pa ugotavljam, da so plače za zgoraj omenjena delovna mesta nižje kot je moja plača tu v Sloveniji, ampak, plus je pa ta, če bi živela en čas gor, bi se naučila gladko govoriti nemško pa lažje bi iskala službo, če bi živela gor. Mislite, da je ok it na nižjo plačo, slabše delo, imeti višje stroške kot so pri nas, ker bi na ta način lažje iskala primerno službo tam gor?

A svojo staro temo izpred par dni si pa dala izbrisat?
Saj smo ti že tam vse napisali.
Še ena potegavščina za klike, MON, dvigni tisto temo in sračkaj po njej. Obup.

Mislis, da je povprasevanje po druzboslovcih v DACH kaj visje, kakor v Sloveniji?

https://www.metajob.at/sozialwissenschaft-wien

Sicer sem mnenja, da razmisljas v pravo smer, a jaz bi tvoja razmisljanja nadgrail s prekvalifikacijo v tujini. Pozanimaj se se malo na to temo…

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Sem že v svojem uvodnem zapisu navedla, da moj profil, podobno kot v Slo, tudi v Avstriji ni iskan :).
Če bi se odločila za šolanje v Avstriji, bi vsekakor najprej rabila službo v Avstriji.

Sem delala par let v Avstriji, vožnja vsak dan gor. V prvi službi zdržala 4 leta, sčasoma mi 1250 plače ni bilo dovolj. Dala odpoved in si poiskala službo v proizvodnji. Ti povem, da to ni delo, to je suženjstvo. Tujci in avstrijci ločeni, norma za vsake drugačna, pavza ko ti rečejo, zmes niti na wc ne smeš. In sistem tujec ni tu, da govori pač pa da dela je v Avstriji bolj kot ne pravilo. Sploh za poklice, kjer ne potrebuješ izobrazbe. Zraven tega so ugotovili, da slovenske ovce delajo tudi za 30 ur, plača okoli 1000, ampak oni nimajo davka. In to se zadnje leto na veliko uvaja. Sploh čistilke, sobarice, strežba ipd. Vzami si teden dni dopusta in idi probat, Avstrija ni več to, kar je bila. Se zdaleč ne več.

Sem že v svojem uvodnem zapisu navedla, da moj profil, podobno kot v Slo, tudi v Avstriji ni iskan :).
Če bi se odločila za šolanje v Avstriji, bi vsekakor najprej rabila službo v Avstriji.
[/quote]

Nekako sem se naslonil na zakljucek, ki je zvenel kot upanje, da pa morda vendar… :-)))

Avstrija ni placno enotna. Na grobo je vzhodni del placno nekaj bolj ugoden, dela na katera ciljas pa so po drugi strani bolj v zahodnem delu.

Pripravi si Bewerbungsmappe in v akcijo. Ce imas koga kje blizu, ki ze dela v AT, ga prosi, ce ti lahko prinese/poslje kak lokalni casopis z zaposlitvenimi oglasi (ni vse na internetu). Skratka… iskanje, iskanje, iskanje…

Primer: na Booking-u poisces turisticne destinacije na Koroskem/Tirolskem,… Nato poisces spletne strani teh destinacij in pogledas, ali imajo morda tudi kak zaposlitveni oglas. Iz mnenj obiskovalcel na Bookingu dobis nekaj vtisa, zakaj gre,… Na podoben nacin lahko prides tudi do domov za ostarele, kjer je tudi ponavadi veliko povprasevanja. Itd. Uporabi domisljijo.

Ko bos enkrat tam in si uredis vse potrebno, pa kar pogumno na Arbeitsamt in povprasaj, katere prekvalifikacije sofinancirajo. Morda si celo to poisces najprej na internetu in svojo destinacijo zozis na obmocje, ki je tozadevno najboljsi kompromis zate. Prevec moznosti za strnit v en sam splosen odgovor.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Nekako sem se naslonil na zakljucek, ki je zvenel kot upanje, da pa morda vendar… :-)))

Avstrija ni placno enotna. Na grobo je vzhodni del placno nekaj bolj ugoden, dela na katera ciljas pa so po drugi strani bolj v zahodnem delu.

Pripravi si Bewerbungsmappe in v akcijo. Ce imas koga kje blizu, ki ze dela v AT, ga prosi, ce ti lahko prinese/poslje kak lokalni casopis z zaposlitvenimi oglasi (ni vse na internetu). Skratka… iskanje, iskanje, iskanje…

Primer: na Booking-u poisces turisticne destinacije na Koroskem/Tirolskem,… Nato poisces spletne strani teh destinacij in pogledas, ali imajo morda tudi kak zaposlitveni oglas. Iz mnenj obiskovalcel na Bookingu dobis nekaj vtisa, zakaj gre,… Na podoben nacin lahko prides tudi do domov za ostarele, kjer je tudi ponavadi veliko povprasevanja. Itd. Uporabi domisljijo.

Ko bos enkrat tam in si uredis vse potrebno, pa kar pogumno na Arbeitsamt in povprasaj, katere prekvalifikacije sofinancirajo. Morda si celo to poisces najprej na internetu in svojo destinacijo zozis na obmocje, ki je tozadevno najboljsi kompromis zate. Prevec moznosti za strnit v en sam splosen odgovor.
[/quote]

Bewwerbungmappe oz. Lebenslauf pa vloge pa to že imam. Samo problem je v tem, da jaz v to lahko vpišem samo izkušnje z delovnih mest, kjer je bila potrebna visoka izobrazba. Tudi v CV lahko vpišem le faks pa razne tečaje, izobraževanja, ki so potrebna za delovna mesta, kjer je zahtevana visoka izobrazba. Nimam pa nič takega za napisat, kar bi koristilo za omenjena delovna mesta :(. Razen, če napišem, da doma čistim stanovanje :).
Oglasov tudi najdem polno (največ gledam Tirolsko pa Salzburško oz. ostale dele Avstrije). V svoji stroki težko kam pridem, ker ne znam dovolj jezika. Za ta fizična dela pa ne vem kako se lotiti iskanja. Ok, oglase najdem, tudi napišem jim vlogo, pošljem, samo vse neuspešno, ker moja vloga očitno niti pod razno ni ok za taka dela. Recimo za svojo stroko, ko se prijavim, dobim odziv, sicer negatievn, ampak je. Ko pa iščem za ta slabo plačana dela pa večinoma ni odziva, kar bi rekla, da me ne jemljejo resno in da jim moja vloga ni ok. Torej moram to spremeniti.

V to, da se v Avstriji bolj dela kot pri nas, pa sploh ne dvomim. Vidim že v recimo Hoferju in nemsškem Lidlu, da se bolj dela kot v drugih trgovinah. Pa tudi tisti, ki so kdaj delali v Avstriji, Nemčiji ponavadi potrdijo, da se gor dosti bolj dela kot pri nas. Tako, da ti povsem verjamem.

Bewwerbungmappe oz. Lebenslauf pa vloge pa to že imam. Samo problem je v tem, da jaz v to lahko vpišem samo izkušnje z delovnih mest, kjer je bila potrebna visoka izobrazba. Tudi v CV lahko vpišem le faks pa razne tečaje, izobraževanja, ki so potrebna za delovna mesta, kjer je zahtevana visoka izobrazba. Nimam pa nič takega za napisat, kar bi koristilo za omenjena delovna mesta :(. Razen, če napišem, da doma čistim stanovanje :).
Oglasov tudi najdem polno (največ gledam Tirolsko pa Salzburško oz. ostale dele Avstrije). V svoji stroki težko kam pridem, ker ne znam dovolj jezika. Za ta fizična dela pa ne vem kako se lotiti iskanja. Ok, oglase najdem, tudi napišem jim vlogo, pošljem, samo vse neuspešno, ker moja vloga očitno niti pod razno ni ok za taka dela. Recimo za svojo stroko, ko se prijavim, dobim odziv, sicer negatievn, ampak je. Ko pa iščem za ta slabo plačana dela pa večinoma ni odziva, kar bi rekla, da me ne jemljejo resno in da jim moja vloga ni ok. Torej moram to spremeniti.
[/quote]

Preprosto odgovori na vprasanje „Za koji küren?“ To bi se tudi sama najbrz vprašala. Povej, da si ugotovila, da si se zmotila v poklicni usmeritvi in iščeš priloznost za nov začetek.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Preprosto odgovori na vprasanje „Za koji küren?“ To bi se tudi sama najbrz vprašala. Povej, da si ugotovila, da si se zmotila v poklicni usmeritvi in iščeš priloznost za nov začetek.
[/quote]

To je v bistvu čisto res :).
Čeprav v Sloveniji to ne deluje. Če je razpis za delovno mesto, kjer je zahtevana 5. stopnja, nekdo z diplomo skoraj, da nima šans, da sploh pride do razgovora, čeprav zatrdiš, da ne pričakuješ nič višje plače ali kaj podobnega. Upam, da sosedje niso tako zakrnknjeni kot smo mi.

Večkrat pa mi tudi odgovorijo, da oni hočejo takoj zaposliti, da ne morejo čakat en mesec (moj odpovedni rok je 1 mesec).

Eno soboto ta mesec zgodaj zjutraj prispem na Dunaj.
Seveda,da ne motim že navsezgodaj znancev grem na glavni trg na kavo in mini zajtrk.
Bila sem vljudna,prijazna (kakor vedno);) in glej ga zlomka pride do mene glavna (predvidevam)natakarica malce starejša in me pobara,če bi delala pri njih,ko se ravno odpira sezona ta velika. Sva debato vdarili in se ji res lepo lepo zahvalila ampak,da je ne iščem (službe) in da imam soloobveznega otroka doma….
Sploh nisem spraševala glede plačila in ostalih zadevah.
Sem pa 40+
Sem se spraševala,da je mogoce lezba. Bog si ga vedi…

Kakor so ti svetovali,pejdi gor in v top gnečo,v center dogajanja. Pogumno !

To pa je nekaj :).
Sem razmišljala ja, da bi šla na dopust in da bi tam okrog malo povprašala. Tole mi je kar dalo malce poguma :). V končni fazi kaj pa lahko izgubim, če vprašam :)?. Hvala za to izkušnjo.

To je v bistvu čisto res :).
Čeprav v Sloveniji to ne deluje. Če je razpis za delovno mesto, kjer je zahtevana 5. stopnja, nekdo z diplomo skoraj, da nima šans, da sploh pride do razgovora, čeprav zatrdiš, da ne pričakuješ nič višje plače ali kaj podobnega. Upam, da sosedje niso tako zakrnknjeni kot smo mi.
[/quote]
Vedo, da so samo odskočna deska pri iskanju naprej. Uvajanje za par mesecev se jim ne splača. Poznam enak primer. Samo ti so direktno povedali na razgovoru. Kar je čisto fer.


Vedo, da so samo odskočna deska pri iskanju naprej. Uvajanje za par mesecev se jim ne splača. Poznam enak primer. Samo ti so direktno povedali na razgovoru. Kar je čisto fer.
[/quote]

Ja, imaš prav. Mogoče to pri sezonskih delih ni tak problem, ker itak iščejo samo za nekaj mesecev.
Čeprav pri nas je tudi druga varianta: nekateri šefi se izrecno izogibajo oseb, ki so bolj izobražene od njih (ali formalna izobrazba ali pa dodatna izobraževanja).

No, tega se v DACH ne boj. To je ena prvih razlik, ki sem jih opazil, odkar se potikam po teh koncih: v Sloveniji me sef najame, da izpolnjujem njegova navodila. V Nemciji me sef zaposli zato, da se mu z nekim segmentom ni potrebno ukvarjati (in ker se s tem niti ne zeli ukvarjati).

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «


Družboslovka, elita bi šla delat, daj ne me zajebavat, vas so od samega 15 leta pumpali kako ste vi elita,intelektualci, kako družba na vašem intelektu stoji, sedaj boš šla ša jagode obirat.
To pravljico pojdi komu drugemu pripovedovat !

No, tega se v DACH ne boj. To je ena prvih razlik, ki sem jih opazil, odkar se potikam po teh koncih: v Sloveniji me sef najame, da izpolnjujem njegova navodila. V Nemciji me sef zaposli zato, da se mu z nekim segmentom ni potrebno ukvarjati (in ker se s tem niti ne zeli ukvarjati).
[/quote]

DACH je verjetno Nemčija, Avstrija, Švica?
Ti si delala tako v Sloveniji kot tudi v Nemčiji? V Avstriji tudi? Opaziš še kake razlike med Slo in Nemčijo?
REcimo v Sloveniji me izjemno moti to, da je velik del razpisov že itak oddanih. Še huje, izvajajo tudi razgovore, čeprav imajo kandidata že izbranega. Pa tik pred zdajci ti povedo kdaj imaš razgovor, če ne moreš takrat, odpadeš. Niso za dogovor o terminu razgovora, razen svetlih izjem. Ne daj bože, da te zanima višina plače. V Avstriji je pa plača že v razpisu navedena. Pri nas pogosto sploh ne odgovorijo, ko pošlješ prijavo ali pa odgovorijo po nekaj mesecih. Pri prijavi moraš dodati pogosto cel kup izjav in potrdil (o nekaznovanosti, o izobrazbi, o letih delovne dobe, o…), dobijo lahko nekaj sto prijav, izberejo pa enega ali pa imajo kandidata že prej. Zakaj ne rečejo samo tisitim, ki jih izberejo, da priložijo vsa dokazila. Pri prijavi pa samo CV poleg vloge. Aja pa pogosto se tudi zgodi, da ti službo že obljubijo pa se potem tik pred zdajci premislijo in te skenslajo. O tem, da nekateri po več mesecev ne dobijo plač pa itak ni vredno izgubljat besed, ker je res totalna svinjarija. V razpisu pa kaj radi napišejo, da nudijo redno plačilo.

Je tudi v Nemčiji tako kot pri nas glede tega, kar sem naštela? Sicer me bolj zanima za Avstrijo, ampak verjetno je Avstrija bolj podobna Nem kot Slo, kar se zaposlovanja tiče.

New Report

Close